Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

 

Rok szk. 2006/2007 Rok szk. 2007/2008, Rok szk. 2008/2009, Rok szk.2009/2010 , Rok szk. 2010/2011,
 Rok szk. 2013/2014, Rok szk. 2014/2015, Rok szk. 2015/2016, Rok szk. 2016/2017, Rok szk. 2017/2018, Rok szk. 2018/2019,
Rok szk. 2019/2020, Rok szk.2020/2021, Rok szk. 2021/2022, Rok szk. 2022/2023


W naszej szkole ciągle coś nowego się dzieje... Prezentujemy Państwu skrócone wersje  najważniejszych wydarzeń, imprez i uroczystości przygotowywanych przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Czerśli.


Uroczystość zakończenia przedszkola


„Jeśli tęsknota mnie ogarnie,
Kiedy już będę uczniem w szkole,
To znajdę wyjście,
Wiem, co zrobię:
Przyjdę odwiedzić swoje przedszkole... „

 

23 czerwca 2023 r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oraz pożegnania starszaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. W uroczystości ukończenia przedszkola uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne oraz najważniejsi tego dnia starsi koledzy i koleżanki i ich rodzice, którzy już za rok będą uczniami klasy I szkoły podstawowej.

Najważniejszym punktem uroczystości był występ 6 - latków. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie, wokalne i taneczne. Następnie swoich kolegów pożegnali 5 – latkowie recytując wierszyk „Pożegnanie” i wręczając drobne upominki. Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla pani Dyrektor Justyny Porębskiej i pani Wicedyrektor Ewy Kościuk, dla nauczycieli i pracowników szkoły oraz dla rodziców, którzy byli zaangażowani w działania na rzecz przedszkola. Wszystkie starszaki z grupy „Żabki” i „Biedronki” otrzymali dyplomy i wspaniałe prezenty.

Największą niespodzianką były tort w kształcie żabki i pełen biedronek, będący symbolem nazwy grupy do której uczęszczali nasi absolwenci. Kolejni starszacy z naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych wakacji.


Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023


23 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu. Zgromadzonych powitała pani dyrektor Justyna Porębska, następnie oddała głos prowadzącym uroczystość: Lenie Tkaczyk i Przemysławowi Wiąckowi oraz najstarszym uczniom szkoły. Nastąpiło przekazanie sztandaru. Poczet sztandarowy w składzie: Maja Goławska, Iga Konieczna i Miłosz Płodowski przekazał sztandar pod opiekę kolegom z klasy VII: Emilii Krasuskiej, Agnieszce Krasnodębskiej i Maciejowi Kazaneckiemu. Następnie ósmoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie po którym pożegnali społeczność szkolną krótkim występem.  Motywem przewodnim przedstawienia było tango. Ósmoklasiści udowodnili, że „do tanga trzeba dwojga. W szkole, jak w tangu, nie ma miejsca na samotne popisy. Uczeń i nauczyciel muszą tworzyć zgraną parę, bo tylko wtedy ich taniec zachwyci i pozwoli odnieść sukces”. Ósmoklasiści nie tylko zachwycili, ale też zaskoczyli, bo znany utwór „Takie tango” zaśpiewali chłopcy. Najstarsi uczniowie naszej szkoły udowodnili, że mają wiele talentów i na koniec występu zaprosili na swoją ostatnią lekcję w formie kabaretu, który rozbawił widownię.

Uczniowie klasy VII w imieniu młodszych kolegów i koleżanek podziękowali ósmoklasistom za wspólnie spędzone chwile w murach naszej szkoły, wręczając im pamiątkowe breloczki.

W imieniu rodziców uczniów klasy VIII zabrała głos pani Iwona Michalak. Podziękowała nauczycielom za poświęcenie w kształtowaniu właściwych postaw i umiejętności tegorocznych ósmoklasistów.

Pani Dyrektor łamiącym się głosem skierowała ciepłe słowa do tegorocznych absolwentów (swoich wychowanków w kl. 1-3). Podziękowała za wspólnie spędzone chwile i życzyła im dobrego wypoczynku, wspaniałych, ciekawych przygód i udanych wakacji.

Wszyscy uczniowie kl. VIII otrzymali teczkę absolwenta wraz ze świadectwem, plakietkę absolwenta oraz ufundowaną przez Panią Dyrektor i Radę Rodziców Pamiątkę Absolwenta. Nagrody otrzymał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Kamil Michalak, poczet sztandarowy oraz wszyscy ósmoklasiści reprezentujący szkołę w zawodach sportowych.

W roku szkolnym 2022/2023 mury Zespołu Szkół w Czerśli opuścili: Kamil Ciołek, Miłosz Domański, Maksymilian Gajda, Maja Goławska, Weronika Grzywacz, Judyta Jeleń, Julia Jezierska, Zuzanna Kachniarz, Julia Kicińska, Iga Konieczna, Amelia Kowalczyk, Kornelia Matyjasek, Kamil Michalak, Przemysław Michalak, Miłosz Płodowski, Maja Suchodolska, Dawid Sulej, Jakub Sypulski, Jakub Szerszeń, Jan Szkołut, Jakub Szychta.

Następnie dokonano wręczenia świadectw z wyróżnieniem, nagród książkowych oraz dyplomów uczniom, którzy otrzymali wysoką średnią ocen, bardzo dobre i wzorowe zachowanie oraz 100% frekwencję.

 

Świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe z poszczególnych klas otrzymali:

Klasa VIII: Maja Goławska, Iga Konieczna, Kornelia Matyjasek, Zuzanna Kachniarz, Weronika Grzywacz, Maja Suchodolska

Klasa VII: Emilia Krasuska

Klasa VI: Emilia Szczygielska, Lena Tkaczyk, Alicja Niewęgłowska, Alicja Kopczyńska, Aleksandra Całka, Przemysław Wiącek, Szymon Korgól, Katarzyna Kretowicz, Jakub Piotrowski

Klasa V: Aleksandra Skwarek, Gabriela Wiśniewska, Kaja Domańska, Maciej Kosiński, Antoni Dybciak, Amelia Klębowska

Klasa IV: Igor Kula, Aleksander Skiba, Szymon Ciołek, Radosław Wielgosz, Jan Ochnio, Wiktoria Bareja, Natalia Nowak, Zuzanna Rodak

Klasa III: Zuzanna Ciołek, Jakub Goławski, Amelia Mularczyk, Jagoda Kędra

Klasa II: Marcelina Goławska, Filip Jakubiak, Antoni Karczewski, Alicja Konieczna, Zuzanna Miechowiecka, Emilia Korgól, Nela Tkaczyk

Klasa I: Borys Koper, Alicja Miechowiecka , Marcin Nowaczyński, Amelia Jabłońska, Nikola Kopeć, Gabriel Nestoruk, Zuzanna Wardak

 

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego Pani Dyrektor złożyła podziękowała przedstawicielom Rady Rodziców: p. Agacie Michalak, Renacie Sowie, Agnieszce Jóźwik, p. Annie Nowak, p. Beacie Całka p. Joannie Tkaczyk za współpracę, życzliwość okazaną pomoc.

Przedstawicielom Pocztu Sztandarowego: Mai Goławskiej, Miłoszowi Płodowskiemu i Idze Koniecznej, absolwentom klasy ósmej, Pani Dyrektor wręczyła pluszowe maskotki.

 Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor przekazała wszystkim serdeczne życzenia, zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku. Po ceremonii ogólnoszkolnej odbyły się spotkania z wychowawcami, w czasie których nagrodzono dyplomami rodziców poświęcających czas i trud na rzecz działań naszej społeczności szkolnej i przedszkolnej, za pomoc w organizacji imprez szkolnych i klasowych oraz dowóz dzieci na konkursy i zawody. Pamiątkowe dyplomy otrzymali także uczniowie reprezentujący szkołę na zawodach sportowych. Wychowawcy przypomnieli zasady bezpiecznego wypoczynku, po czym wszyscy udali się na zasłużone wakacje.

 Konkurs międzyklasowy „Jemy warzywa i owoce”


Przez cały czerwiec uczniowie klas I-III brali udział w międzyklasowym konkursie promującym zdrowe odżywianie "Jemy warzywa i owoce”. Celem konkursu było: propagowanie zdrowego odżywiania oraz trwała zmiana nawyków żywieniowych wśród dzieci uczęszczających do klas I-III, promowanie spożywania owoców i warzyw 5 razy dziennie, uświadomienie uczniom roli warzyw i owoców w codziennym jadłospisie. Podczas trwania konkursu każdego dnia dzieci przynosiły i spożywały owoc bądź warzywo. Wychowawczynie skrupulatnie odznaczały „+” uczniów mających zdrową przekąskę.

W ramach podsumowania konkursu, który wygrali pierwszoklasiści, uczniowie przygotowali i wspólnie spożyli owocowy deser z lodami oraz truskawki. Pyszności :)


Gminny Konkurs „Moje wakacje”


Otylia Bielska z grupy „Pszczółki” zajęła III miejsce w Gminnym Konkursie „Moje wakacje”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Motylarnia


Przedszkolaki wzięły udział w mobilnej Motylarni – zajęciach przyrodniczych. Dzieci nie tylko słuchały ale doświadczały, dotykały, brały czynny udział w warsztatach. Poznały egzotyczne motyle z bardzo bliska, dowiedziały się wielu ciekawostek na temat ich życia. Nie zabrakło gier i zabaw edukacyjnych oraz ozdabiania świeczników. Było bardzo ciekawie.


KONCERT „DLA NASZYCH NAJBLIŻSZYCH”


Dnia 15 czerwca odbył się Koncert „Dla naszych najbliższych” z udziałem przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej, a także rodziców. Wychowankowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty wokalne, aktorskie i taneczne. Widownia nagradzała gromkimi brawami piosenki, wiersze, skecze i tańce.

Celem koncertu było zebranie funduszy na doposażenie placu zabaw.

 


Wycieczka klasy IV do Siedlec


19 czerwca 2023 roku uczniowie klasy IV z wychowawczynią p. Barbarą Celińską-Mysław i p. Anną Woroniecką-Suśniak wzięli udział w wyjeździe do Siedlec.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była projekcja filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w NoveKino Siedlce. „Spider-Man” to animowany komputerowo fantastycznonaukowy film akcji o superbohaterze na podstawie serii komiksów o postaci o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Animacja udowodniła, że przyjaźń ma wielką moc, a rodzina daje poczucie bezpieczeństwa i miłości.

Następnie udaliśmy się do kręgielni. Tu wiele wrażeń dostarczyła nam gra w kręgle. Dzięki grze w bowling mogliśmy uczyć się współpracy w grupie i zasad fair play. Gra składała się z dziesięciu rund, a każda runda z maksymalnie dwóch rzutów każdego gracza. Mistrzem z naszej klasy został Szymon, który zdobył najwięcej punktów we wszystkich rundach. 

Po tylu atrakcjach przyszedł czas na małe co nieco w McDonald ‘s.

Tego dnia wszystko było piękne: pogoda, humory i wspólnie spędzony czas.


Wycieczka do Głęboczycy klas I-III


W dniu 14 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do ARGO CITY w miejscowości Głęboczyca. Przeżyliśmy niezwykłą przygodę podążając śladami Indiany Jonesa  – słynnego podróżnika i poszukiwacza skarbów. Musieliśmy sprostać wyznaczonym zadaniom, aby zdobyć klucz do skrzyni skarbów. Wśród nich były: leśne zawody, połów drewnianych ryb,   poszukiwanie złota, opowiadanie bajek. Podobnie jak na Indianę Jonesa czekały na nas niebezpieczeństwa, np: biegi pomiędzy ruchomymi workami czy zakręcony labirynt. Najbardziej emocjonującym momentem było dotarcie przy pomocy mapy do ukrytej w  lesie skrzyni ze skarbem. Wszyscy z zapartym tchem czekaliśmy na moment jej otwarcia. Skarbem okazał się puchar za odwagę i spryt, dla uczestników wyprawy.

Ponadto w tracie wędrówki po okolicy czekały na nas liczne atrakcje, takie jak: przejażdżka wozem, dojenie krowy. Ogromne emocje wśród nas wzbudziła zjeżdżalnia linowa – tyrolka. Dodatkowo naszą wyobraźnię pobudzały makiety zwierząt w skali 1: 1 ustawione w lesie. Dowiedzieliśmy się również, jak powstaje miód i jak ważne znaczenie mają  pszczoły dla przyrody.

Wycieczka do Głęboczycy dostarczyła nam wiele emocji i wrażeń. Spędziliśmy miło i aktywnie czas wśród łąk i lasów.


„Magia lektur”


Za nami kolejna edycja konkursu czytelniczego „Jeden z dziesięciu” w klasach V i VI.

Konkurs, który sprzyja utrwaleniu nawyku obcowania z książką, jak zwykle dostarczył mnóstwo emocji i przeżyć wszystkim uczestnikom.

Zwycięzcami konkursu zostali:

w klasie V – na podstawie lektury „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina  

I miejsce – Kaja Domańska

II miejsce – Aleksandra Skwarek

III miejsce – Liliana Kuryła

 

w klasie V  - Konkurs mitologiczny „Bliżej Olimpu”

I miejsce – Aleksandra Skwarek

II miejsce – Gabriela Wiśniewska

III miejsce – Julia Józwik

 

w klasie VI – na podstawie lektury „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza

I miejsce – Emilia Szczygielska

II miejsce - Jakub Piotrowski

III miejsce – Szymon Korgól

 

Finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami.  Wszystkim uczestnikom gratuluję - nauczycielka języka polskiego p. Barbara Celińska-Mysław


Młode Głowy


Dzięki rodzicom i uczniom nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu pt. „MŁODE GŁOWY. OTWARCIE O ZDROWIU PSYCHICZNYM”, polegającym na przeprowadzeniu badań naukowych dotyczących zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Udało się przeprowadzić największe badania w Polsce, w którym uczestniczyła również nasza szkoła poświęcone kondycji zdrowia psychicznego uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ten etap współpracy jest już zakończony. Na podstawie przeprowadzonych badań powstał ogólnopolski raport z badania MŁODE GŁOWY dotyczącego zdrowia psychicznego młodzieży w wieku 10-19 lat. To pierwsze tego typu badanie na taką skalę w Polsce. Wzięło w nim udział ponad 180 tysięcy uczniów z całego kraju. W naszej szkole w badaniu uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII.

Jakie są główne wyniki badań? Młodzi czują się osamotnieni, co drugi uczeń w Polsce wieku 10-19 lat ma skrajnie niską samoocenę i bardzo złe zdanie o sobie. Ponad 80% ankietowanych w kłopotliwej sytuacji nie potrafi znaleźć rozwiązania i nie radzi sobie ze stresem dnia codziennego. Co trzecie dziecko nie ma chęci do życia, a 8,8% dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą. 

Działania organizatorów mają zwrócić uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazać związane z tym wyzwania i przyczynić się do normalizacji sięgania po pomoc. W ramach raportu opublikowano 40 rekomendacji, dzięki którym będzie można poprawić ich jakość życia psychicznego dzieci i młodzieży.

Na podstawie opracowanych wyników powstaje kompleksowa oferta edukacyjna z konkretnymi narzędziami dla dzieci i rodziców oraz nauczycieli, w tym:

  • Ogólnodostępny program profilaktyczny z praktycznymi materiałami dla uczniów, nauczycieli i rodziców, który będzie dostępny już w nadchodzącym roku szkolnym 2023/24;

  • „Złoty standard" pomocy psychologicznej dla wszystkich szkół w kraju — czyli konkretne rozwiązania służące ochronie zdrowia psychicznego uczniów;

  • Opracowane przez ekspertów rekomendacje, pakiety wsparcia dla nauczycieli, rodziców oraz dzieci.

Raport do pobrania: http://www.mlodeglowy.pl/Wycieczka przedszkolaków do Lasu Odkrywców


Dnia 7 czerwca przedszkolaki z grupy „Żabki” i „Biedronki” wybrały się na wycieczkę do Lasu Odkrywców w Ułęży. Nadrzędnym celem wycieczki było rozbudzenie wśród dzieci naturalnej ciekawości świata i świata natury przez wzbudzenie pozytywnych emocji i zaangażowanie dzieci do aktywnego poznawania otaczającego ich świata za pomocą doświadczania i zabawy. W naturalnym otoczeniu lasu dzieci odkrywały wiele leśnych tajemnic. W  Lesie Odkrywców na przedszkolaków czekało mnóstwo przygodowych atrakcji min. Drzewo Odkrywcy, Mrówczy labirynt, korzeniowe huśtawki, sensoryczne polany i nie tylko... Wiele radości sprawiło dzieciom plażowanie, słodki poczęstunek i warsztaty. Wychowankowie zobaczyli las z niedostępnej zwykle perspektywy i dali się porwać beztroskiej zabawie!  Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


Wycieczka do Lublina


Dnia 6 czerwca uczniowie klasy VII i VIII, wraz z wychowawcami, uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Swój pobyt w mieście wojewódzkim rozpoczęli od spaceru ulicami lubelskiej starówki. Kolejnym punktem pobytu w Lublinie były logiczne zmagania w Escape Roomie „Let Me Out”. Następnie uczestnicy wyjazdu mieli okazję podziwiać zabytkowe auta w nowo otwartym Muzeum Motoryzacji. Kulminacyjnym punktem wycieczki był spacer po terenie obozu zagłady Majdanek.

Zadowoleni i pełni wrażeń wycieczkowicze bezpiecznie wrócili do swoich domów.


Wycieczka klasy V i VI


W poniedziałek 5 czerwca uczniowie klas V i VI udali się na wycieczkę do Lublina, gdzie zapoznali się z najbardziej znanymi zabytkami - zamkiem, Bramą Krakowską, Starym Miastem, średniowiecznymi ruinami oraz pomnikami związanymi z historią miasta. Podczas spaceru po placu litewskim uczestnicy wycieczki podziwiali także fontannę multimedialną oraz portal łączący Lublin z Wilnem, stolicą Litwy.

Kolejnym etapem naszego wyjazdu był escape room "Let me out" oraz centrum rozrywki Laser City, gdzie uczniowie doskonalili swoje zdolności logicznego i kreatywnego myślenia, planowania swoich działań oraz przede wszystkim współpracy w grupach. 

Dzień zakończył się wspólnym posiłkiem, po czym wyruszliśmy w drogę powrotną - pełni energii, nowej wiedzy i niezapomnianych wrażeń.


Wieczorek pożegnalny klasy VIII


3 czerwca ósmoklasiści, ich rodzice i zaproszeni goście bawili się na wieczorku pożegnalnym. Uroczystość rozpoczęła się od słów podziękowań, które tegoroczni absolwenci i rodzice skierowali do obecnych na spotkaniu pracowników szkoły. Swoje podziękowania do wychowanków i rodziców skierowały pani dyrektor Justyna Porębska, która wystąpiła również w roli wychowawczyni kl. I-III i obecna wychowawczyni pani Aneta Połeć. Następnie zaczęły się wspólne tańce przeplatane przerwami na pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zabawie towarzyszyła wspaniała atmosfera i jednocześnie odrobina smutku, że to już ostatnie takie spotkanie tegorocznych ósmoklasistów.


Festyn rodzinny "Dzień Rodziny 2023"


W piątek, 2 czerwca, świętowaliśmy Dzień Rodziny. Ta wyjątkowa uroczystość była pełna radości i uśmiechów. Dzieci i uczniowie przygotowali występy artystyczne – wesołe piosenki i przepiękne tańce, które zaprezentowali swoim kolegom, koleżankom, pracownikom szkoły i rodzicom. Dodatkowo czas umiliły dzieciom dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy i tatuaży, wata cukrowa oraz popcorn. Dzięki Radzie Rodziców udało się przeprowadzić kiermasz słodkości – każdy mógł kupić ciasto, ciasteczko lub przepyszną lemoniadę.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której można było wygrać najróżniejsze nagrody – książki, gry, zabawki, maskotki itp. Wiele emocji przyniosła licytacja kompozycji kwiatowych. Każdy z losów wyciągniętych na loterii brał udział w losowaniu siedmiu nagród głównych ufundowanych przez sponsorów.

Zebrane podczas festynu pieniądze szkoła przeznaczy na zakup wyposażenia placu zabaw.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację festynu – sponsorom nagród, rodzicom, pracownikom szkoły, uczniom i dzieciom. Ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich i z chęcią będziemy go powtarzać w przyszłości.


Dyskoteka charytatywna


Dnia 1 czerwca uczennice klasy VI: Aleksandra Całka, Alicja Kędra, Alicja Kopczyńska i Lena Tkaczyk wraz z p. Anną Ciołek bawiły się w rytm skocznej muzyki na dyskotece w ZS w Gołaszynie. Celem dyskoteki było pozyskanie funduszy na zakup protezy dla Jakuba Wierzbickiego.


SPRAWOZDANIE Z PROGRAMU „BIEG PO ZDROWIE”


W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Czerśli przystąpili do kolejnej edycji programu „Bieg po zdrowie”. Był to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.  Nadrzędnym  celem programu było zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Uczniowie klasy IV w ciągu całego cyklu wykonali zadania, które dotyczyły następujących aspektów uzależnienia nikotynowego:

1. Palenie jest niezdrowe.

2. Jak się nie dać złowić nałogowi?

3. Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?

4. Palenie szkodzi.

5. Jak zrobić, żeby nie palić?

6. Jak to zrobić, żeby inni nie palili?

Podczas zajęć uczestnicy dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. 

Wychowawca klasy i koordynator programu: Barbara Celińska-Mysław 


Spotkanie autorskie z Anną Cybulską autorką książki

„Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu”


Pisarka Anna Cybulska, emerytowana polonistka, a prywatnie żona wieloletniego kustosza Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoniego Cybulskiego, była gościem na spotkaniu autorskim z uczniami naszej szkoły. Na spotkaniu, które odbyło się 1 czerwca, autorka prezentowała fragmenty swojej książki.

„Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu” to beletryzowana biografia pisarza napisana barwnym językiem w atrakcyjnej formie pamiętnika. Książka przybliża istotne aspekty życia i twórczości pisarza, w tym lat dziecięcych spędzonych na Ziemi Łukowskiej. Ilustrowana historia życia Sienkiewicza przywołuje autentyczne miejsca związane z postacią wielkiego Polaka, takie jak: Wola Okrzejska, Warszawa, Oblęgorek.  

Podczas spotkania z uczniami pisarka wyjaśniła, skąd czerpała informacje do pisania książki. Autorka przywołała wiele ujmujących i ciekawych historii z życia Noblisty. Z charyzmą mówiła o jego podróżach, miłościach, słabościach i drodze do sukcesu. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem opowieści oraz zadawali pisarce dużo pytań, na które z pasją odpowiadała.

Pisarce i organizatorom tej niezwykłej lekcji literatury serdecznie dziękujemy. Zapraszamy na kolejne spotkania.OGŁOSZENIE W SPRAWIE DYŻURU WAKACYJNEGO PRZEDSZKOLA W CZERŚLI


Na podstawie zarządzenia Nr 0050.21.2023 Wójta Gminy Łuków z dnia 30 maja 2023r. informujemy:

1. Dyżur wakacyjny:

Lipiec

a) od 03-07-2023 do 07-07-2023

b) od 10-07-2023 do 14-07-2023

c) od 17-07-2023 do 21-07-2023

d) od 24-07-2023 do 28-07-2023

Sierpień

a) od 21-08-2023 do 25-08-2023

b) od 28-08-2023 do 31-08-2023

2. Przerwa w funkcjonowaniu dyżuru wakacyjnego 31.07.2023 do 20-08-2023.

3. Na dyżur wakacyjny organizowany przez przedszkole mogą być zapisane tylko dzieci uczęszczające do przedszkola.

4. Z dyżuru wakacyjnego mogą korzystać tylko te dzieci, których obydwoje rodzice pracują zawodowo w tym czasie.

5. Rodzice zobowiązani są do spełnienia następujących warunków przyjętych dziecka na dyżur wakacyjny:

1) Pobrać i złożyć wniosek o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny – w sekretariacie placówki, do której dziecko uczęszcza,

2) Dołączyć do wniosku oświadczenia z zakładu pracy o niekorzystaniu z urlopu wypoczynkowego w tym okresie przez obojga rodziców

3) Przestrzegania zasad dotyczących opłat za korzystanie z usług przedszkola, a także dotyczących przyprowadzenia dzieci w czasie niezakłócającym prowadzenia zajęć z dziećmi i wydawania posiłków tj. do godziny 8.30.

6. Rodzic, którego dziecko będzie objęte opieką przedszkola w wakacje, zobowiązany jest wnieść opłatę za korzystanie z usług przedszkolnych (tj. opłatę za pobyt oraz koszty wyżywienia) do osoby przyjmującej opłaty w placówce, do 20 czerwca 2023r. Opłata jest pobierana z góry i naliczana za posiłki, liczby godzin pobytu i liczby dni wykazanych we wniosku. Niedokonanie wpłat jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca dla dziecka na dyżurze.

7. Dzienny koszt wyżywienia dziecka wynosi 9 zł( śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek).

8. Rezygnację z dyżuru należy zgłosić pisemnie do sekretariatu przedszkola najpóźniej do 22 czerwca 2023r. w przeciwnym razie nie będą zwracane poniesione koszty.

Wniosek o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny: Pobierz wniosek

Wniosek o rezygnację: Pobierz wniosek

Aktualizacja Zarządzenia Wójta Gminy Łuków z dnia 19 czerwca 2023r.: Treść Zarządzenia


X Turniej Artystyczny Dla Przedszkoli Gminy Łuków


23 maja w Przedszkolu „Baśniowy Dworek” w Łazach odbył się X Turniej Artystyczny Dla Przedszkoli Gminy Łuków pod hasłem „Przedszkolak mały i duży przyrodzie służy”. Naszą placówkę reprezentowało czworo dzieci z dwóch najstarszych grup: Lena Kryczka, Gabriela Molenda, Miłosz Nestoruk i Filip Wereszczyński.

Wszyscy uczestnicy turnieju musieli wykazać się wiedzą dotyczącą ekologii, umiejętnościami artystycznymi oraz sportowymi. Nad całym przebiegiem czuwało jury, które przyznawało punkty za poszczególne konkurencje. Wszystkie drużyny jednogłośnie zwyciężyły i za udział w turnieju otrzymały nagrody. Na zakończenie odbył się słodki poczęstunek.


Pinokio – bohater naszej lektury!


Któż nie zna Pinokia – drewnianego , niesfornego pajacyka, który marzył o tym, by stać się prawdziwym chłopcem?! Uczniowie klasy czwartej także mieli okazję poznać Pinokia i jego niezwykłe przygody, czytając książkę Carla Collodiego. Efektem zachwytu i sympatii do bohatera lektury był konkurs czytelniczy oraz drewniane kukiełki, wykonane własnoręcznie przez samych uczniów. Wiktoria Bareja i Natalia Nowak wykorzystały, drewno, papier, patyczki i materiał. Efekty ich pracy możemy zobaczyć na zdjęciach!

Zwycięzcami konkursu „Jeden z dziesięciu” na podstawie lektury „Pinokio” Carla Collodiego zostali:

I miejsce – Aleksander Skiba

II miejsce – Natalia Nowak

III miejsce – Radosław Wielgosz

Finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami.  Na kolejne spotkania z bohaterami naszych lektur zapraszamy po wakacjach.

Wszystkim uczestnikom gratuluję - nauczycielka języka polskiego p. Barbara Celińska-MysławŚwiatowy Dzień Książki


Czytanie książek spełnia bardzo ważną rolę : inspiruje, rozwija wyobraźnię, poprawia skupienie i koncentrację, redukuje stres, poszerza wiedzę a także rozwija wrażliwość na drugiego człowieka. Książka jest ciekawa, dzięki niej możemy przeżyć niesamowite przygody, wzruszyć się i uśmiechnąć.

Z okazji Światowego Dnia Książki uczniowie klasy II przygotowali przedstawienie „Sąd nad książką”. Ich zdolności aktorskie podziwiali koledzy i koleżanki z klas: I, III, IV, VI oraz grup „Biedronki” i „Żabki”. Podczas występu sędzia rozpatrywał wniosek dotyczący wyrzucenia książek z życia człowieka i zastąpienia ich komputerami. Pomimo wielu przedstawionych przez prokuratora i jego świadków powodów, dla których warto zrezygnować z czytania książek, sędzia orzekł, iż „Książka spełnia ważną role w życiu człowieka. Z książki nie można zrezygnować! Książki należy czytać i szanować!”


Ogłoszenie


Rodzice dzieci zakwalifikowanych do Szkoły Podstawowej w Czerśli zobowiązani są do dostarczenia - „Potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do klasy 1 Szkoły Podstawowej” w postaci pisemnego oświadczenia (druk w zakładce rekrutacja na stronie ZS w Czerśli). Wymagany dokument proszę dostarczyć do sekretariatu szkoły w dniach od 08 do 12 maja 2023 roku w godzinach 8.00 do 14.00.


„Witaj majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Dnia 28 kwietnia 2023 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w której wzięła udział cała społeczność szkolna. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski, uczniowie klasy czwartej przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Akademię poprowadzili Gabriela Ciołek oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Kamil Michalak.

Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Podczas uroczystości przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Ważną częścią apelu było wysłuchanie preambuły, czyli uroczystego wstępu do aktu Konstytucji 3 maja. Z zapartym tchem mogliśmy podziwiać występy uczennic i uczniów klasy czwartej, recytujących wiersze, deklamujących wydarzenia z kart historii narodu, a także prezentujących nasze barwy biało-czerwone. Część artystyczną wzbogacił taniec o charakterze narodowym w wykonaniu Emilii Krasuskiej oraz Kamila Krasuskiego w strojach ludowych. O oprawę muzyczną zadbał szkolny chór uczennic z klas III, V i VI pod wodzą p. Tomasza Nurzyńskiego. W trakcie występu zaśpiewano piosenki tematycznie związane z konstytucją: „Mazurek 3 Maja”, „Polonez 3 Maja”, „Jak długa w sercach naszych”, „Żeby Polska była Polską”. Natomiast uczennice z klasy 8 (Zuzanna Kachniarz i Maja Suchodolska) recytowały piękną poezję patriotyczną. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.

Na zakończenie wicedyrektor szkoły Pani Ewa Kościuk podziękowała za zorganizowanie akademii uczniom biorącym udział i nauczycielce p. Barbarze Celińskiej-Mysław. Apel obudził uczucia patriotyczne wśród uczniów, a także w ciekawy sposób przedstawił wydarzenia historyczne.


Konkurs plastyczny - Zakładka do książki


28 kwietnia rozstrzygnięto konkurs plastyczny Zakładka do książki organizowany w szkolnej bibliotece. Zgłosiło się bardzo dużo prac. I miejsce zajęła Klaudia Stachowicz z klasy I, II miejsce zajęła Roksana Zdun z klasy I, III miejsce zajęła Amelia Jabłońska z klasy I. Wyróżniona została Michalina Wasilewska oraz Dawid Jabłoński z klasy I. Zwycięscy w nagrodę otrzymali książki. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali długopisy. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom.


DZIEŃ ZIEMI W GRUPIE „ŻABKI”


Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę na której żyjemy.  Z tej okazji w grupie „Żabki” zorganizowaliśmy wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Przedszkolaki przypomniały sobie także zasady segregacji śmieci, a na koniec wykonały opaski i piękne pracę plastyczne. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. „Żabki” wiedzą to doskonale i zawsze chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach.


Dzień Ziemi w grupie „Biedronki”


W ramach obchodów Dnia Ziemi „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozmawiały o naszej planecie,   na której żyjemy i otaczającej nas przyrodzie. Na zajęciach dowiedziały się w jaki sposób możemy dbać o ziemię, w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę dotyczącą segregacji odpadów. Na zakończenie „Biedronki” ułożyły puzzle i stworzyły plakaty ekologiczne.


Dzień Książki w grupie „Biedronki”


 „Biedronki” obchodziły Dzień Książki, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, zachęcanie do sięgania po literaturę od najmłodszych lat oraz wyrabianie nawyków czytelniczych. W tym dniu każde dziecko mogło przynieść do przedszkola swoją ulubioną książkę. Z przyniesionych zbiorów przedszkolaki stworzyły własną biblioteczkę, z ogromną radością dzieliły się swoimi książkami, oglądały je, opowiadały ich treść kolegom i koleżankom. „Biedronki” poznały również zasady szanowania książek, rozwiązywały zagadki oraz wykonały zakładki.  

 


DZIEŃ ZIEMI 2023


Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Święto naszej planety jest obchodzone 22 kwietnia. W naszej szkole apel z tej okazji odbył się 25 kwietnia. Uczniowie z klas: czwartej, piątej i szóstej przypomnieli nam, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę, aby jak najdłużej w zdrowiu mogły żyć na niej kolejne pokolenia.


DZIEŃ ZIEMI W GRUPIE PSZCZÓŁKI


Dzieci z grupy Pszczółki obchodziły Dzień Ziemi. Tego dnia przyszły ubrane na zielono. Przedszkolaki samodzielnie pokolorowały opaskę na głowę oraz wykleiły bibułą - kulę ziemską. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci uczyły się jak dbać o przyrodę, oszczędzać energię i wodę, segregować śmieci, sadzić drzewa. Maluchy obejrzały film edukacyjny oraz wysłuchały wiersza a następnie odpowiadały na pytania zadawane przez nauczyciela.

Po skończonej pracy wszyscy bawili się przy muzyce tańcząc z biało-niebieskimi balonami oraz piłeczkami.


Dzień Sportu klas I- III


21 kwietnia dzieci z klas I-III obchodziły Dzień Sportu. Uczniowie podzielni na drużyny według kolorów, które wcześniej wylosowali, rywalizowali ze sobą w sześciu konkurencjach: bieg ,,węża”, bieg ,,bociana” (na jednej nodze), bieg ,,kangura” (z butelką między kolanami), bieg ,,raka”, podawanie piłki w rzędach oraz tradycyjny bieg z jajkiem na łyżce. Rozgrywki wygrała drużyna ,,zielona”, jednak wszyscy bardzo dobrze się bawili. Na zakończenie uczestnicy otrzymali słodki upominek. Był to ważny dzień w szkole, który zaangażował wszystkich uczniów klas I-III do czynnego uczestnictwa oraz zachęcał do aktywności fizycznej.

Zawodnikom serdecznie dziękujemy za piękne emocje, wesołą atmosferę  i zachęcamy do dalszej aktywności ruchowej.


Lekcja przyrody


20 kwietnia w klasach 1-3 odbyła się wyjątkowa lekcja przyrody. W rolę nauczyciela od przyrody wcielił się p. Marcin Kędra strażnik łowiecki, myśliwy w Kole Łowieckim „Niedźwiedź”. Uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy, dowiedzieli się po czym rozpoznawać poszczególne gatunki zwierząt, na czym polega praca myśliwych i jak strażnicy łowieccy opiekują się na co dzień zwierzętami leśnymi. Duże zainteresowanie wzbudziły przyniesione przez p. Marcina czaszki oraz skóry zwierząt. Wszyscy zgodnie przyznali, że na tej lekcji przyrody nie było nudy!

 


GMINNY KONKURS "KOLOROWA WIELKANOC"


Podczas Jarmarku Wielkanocnego w Łukowie zostały ogłoszone wyniki Konkursu "Kolorowa Wielkanoc" organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury. Z pośród 139 prac, które wpłynęły znalazły się również prace naszych uczniów i przedszkolaków. W kategorii pt. „Kurczaczek Wielkanocny” I miejsce zajął Maksymilian Ciołek z grupy „Biedronki”, wyróżnienie otrzymała Marianna Bogusz z grupy „Żabki”. Antonina Domańska z klasy trzeciej zajęła II miejsce w kategorii „Stroik Wielkanocny”. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!


„Zachwyceni książkami”


Za nami kolejna edycja konkursu czytelniczego „Jeden z dziesięciu” w klasach IV, V i VI.

Konkurs, który sprzyja utrwaleniu nawyku obcowania z książką,  jak zwykle dostarczył mnóstwo emocji i przeżyć wszystkim uczestnikom.

Zwycięzcami konkursu zostali:

w klasie IV – na podstawie lektury „Magiczne drzewo. Olbrzym” Andrzeja Maleszki

I miejsce – Aleksander Skiba

II miejsce – Igor Kula

III miejsce – Szymon Ciołek

 

w klasie V – na podstawie lektury „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett  

I miejsce – Julia Józwik

II miejsce – Aleksandra Skwarek

III miejsce – Gabriela Wiśniewska

 

w klasie VI – na podstawie lektury „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery

I miejsce – Przemysław Wiącek

II miejsce – Lena Tkaczyk

III miejsce – Emilia Szczygielska

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z bohaterami naszych lektur.

Finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami.  Wszystkim uczestnikom gratuluję - nauczycielka języka polskiego p. Barbara Celińska-Mysław


Omawianie lektur nie musi być nudne


,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” to tytuł książka autorstwa Justyny Bednarek, z którą zapoznali się drugoklasiści. Lektura zaskoczyła wszystkich głównie za sprawą poczucia humoru, a przygody uciekinierek pochłonęły uczniów bez reszty. Historia skarpetek, które wyruszyły w świat i robiły wielkie kariery, była także inspiracją do zorganizowania Dnia Szalonej Skarpetki. Wszyscy ubrali w tym dniu ulubione, kolorowe skarpetki (niekoniecznie do pary). Uczniowie ozdabiali skarpetkę cekinami, pomponami, guzikami i innymi ,,błyskotkami”. Następnie dzięki niesamowitej wyobraźni wymyślali ciekawe historie wykonanej jedenastej skarpetki. A jej przygody zapisali we własnoręcznie wykonanych książeczkach.

Wszyscy świetnie się bawili.


Lapbookowy "Tajemniczy ogród"


 Klasa V w ramach pracy z lekturą „Tajemniczy ogród” wykonała lapbooki. 

Co to jest lapbook? Lapbook, to własnoręcznie wykonana książeczka tematyczna. Jest czymś w rodzaju teczki, w której zgromadzone są wiadomości na określony temat. Wszystkie informacje umieszczone są w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach.

Chcesz się dowiedzieć więcej o tej książce, zajrzyj do lapbooka.

Wystawa prac uczniów klasy V na tablicy na górnym korytarzu. Zapraszamy!


Lubelska Próba przed Egzaminem Ósmoklasisty


Ósmoklasiści z naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanej przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli „Lubelskiej Próbie przed Egzaminem Ósmoklasisty”.

18 kwietnia młodzież zmagała się z zadaniami z języka polskiego, 19 kwietnia z matematyki, a 20 kwietnia z języka angielskiego. Arkusze egzaminacyjne zostały opracowane  zgodnie z podstawą programową i tradycyjnie już nie należały do najłatwiejszych.

Był to ostatni już w tym roku szkolnym egzamin próbny dla najstarszych uczniów naszej szkoły. Za miesiąc ósmoklasiści z całej Polski będą rozwiązywali testy przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.


Gminny konkurs "Kapelusz Pani Wiosny"


Lena Jastrzębska oraz Franciszek Kożuchowski z grupy "Pszczółki" wzięli udział w gminnym konkursie "Kapelusz Pani Wiosny". Serdecznie gratulujemy za udział i wykonanie pięknych prac.Ogłoszenie


Rodzice dzieci zakwalifikowanych do Przedszkola w Czerśli zobowiązani są do dostarczenia - „Potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola” w postaci pisemnego oświadczenia (druk w zakładce REKRUTACJA).

 Wymagany dokument należy dostarczyć do sekretariatu szkoły w dniach od 04 do 08 kwietnia 2023 roku w godzinach 7.30 do 14.30.


Pszczółki i Motylki na wycieczce w Dworku Sienkiewicza w Okrzei


Przedszkolaki z grupy „Pszczółki i Motylki” wybrały się na wycieczkę do Zagrody Wielkanocnego Zająca – Dworku Sienkiewicza w Okrzei. To był dzień pełen wrażeń. Dzieci wypiekały wielkanocne baranki, poszukiwały zagubionych pisanek, wykonywały prace plastyczną – zajączek, wspólnie bawiły się na sali zabaw. Maluchy pięknie pracowały, w nagrodę otrzymały słodki poczęstunek od Zajączka, którego mocno ściskały i przytulały.

 


Rozwiązanie konkursu matematycznego


Co roku 14 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji w naszej szkole został przeprowadzony  konkurs matematyczny, podczas którego uczniowie m.in. utrwalali znajomość tabliczki mnożenia oraz umiejętność rozwiązywania zadań tekstowych. W konkursie udział wzięło 17 chętnych uczniów z klas III – VIII.

Uzyskane przez laureatów miejsca przedstawiaja się następująco:

W kategorii klas III - V:

I miejsce - Kornel Konieczny

II miejsce - Aleksander Skiba

III miejsce - Igor Kula

wyróżnienie - Jakub Nowaczyński

 

W kategorii klas VI - VIII:

I miejsce - Iga Konieczna

II miejsce - Kornelia Matyjasek

III miejsce - Sebastian Sowa

wyróżnienie - Przemysław Wiącek

 

Dodatkowo, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodkie podziękowanie.

Serdecznie gratulujemy!


Mobilne Planetarium w naszej szkole


04.04.2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz astronomiczny w Mobilnym Planetarium. Pod ogromną kopułą namiotu w kształcie półkuli, przy wykorzystaniu technik multimedialnych i audiowizualnych dzieci z dwóch najstarszych grup przedszkolnych oraz uczniowie klas I-VIII podziwiali rozgwieżdżone niebo, konstelacje gwiazd, przyswajali wiedzę o kosmosie oraz Mikołaju Koperniku.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii widzowie oglądali obraz z efektem 2D i 3D. Uczniowie dowiedzieli się i zobaczyli jak powstał wszechświat, galaktyki i Układ Słoneczny. Dzieci uczestniczyły w pokazie animacji o życiu drzewa, a także o życiu dinozaurów. Pokaz rozbudził wyobraźnię uczniów i dzieci.  Planetarium wzbudziło w widzach wiele pozytywnych emocji.


Konkurs Leon


Uczniowie klasy 3 wzięli udział w jesiennej sesji ogólnopolskiego konkursu matematycznego Leon. Cieszymy się, że mamy laureata konkursu, ten tytuł wypracował sobie Jakub Nowaczyński. Natomiast Jagoda Kędra i Jakub Goławski zostali nagrodzeni za wysokie osiągnięcia w konkursie.

Gratulujemy !!!

 


Warsztaty Wielkanocne – malowanie jajek!


27 marca klasy 1-3 wzięły udział w warsztatach wielkanocnych przeprowadzonych przez p. Edytę Sak, przedstawicielkę Muzeum Regionalnego w Łukowie. Dzieci nauczyły się ozdabiać pisanki metoda batikową – czyli za pomocą wosku pszczelego oraz usłyszały w jaki sposób malowano jajka w przeszłości. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze i pomogły przenieść uczestników w nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

 


Robimy palmę!


Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych w klasie 3 odbyły się warsztaty wyrobu palm wielkanocnych. Podczas warsztatów każdy  z uczestników wykonał tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, suszonych traw, gałązek wierzbowych z baziami oraz kwiatów. W trakcie warsztatów uczestnicy  nie tylko wykonali palmy, ale również dowiedzieli się jakie były tradycje i zwyczaje  związane z palmami wielkanocnymi. Wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. 

Serdeczne podziękowania dla p. E. Kędra, p. R. Sowy, p. M. Domańskiej za pomoc podczas warsztatów.


Ach, co to był za cyrk!


28 marca do naszego Zespołu zawitał cyrk. Ach, co to był za cyrk!

Było dwóch klaunów, żyrafa, niedźwiedź, sprytny tygrys, ogromny słoń, dwie wesołe małpki, trzech mocnych atletów oraz dwa tańczące koguty.

Artyści przebrani za postacie zwierząt pokazywali sztuczki, tańczyli, podnosili ciężary. A to wszystko w wykonaniu wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baczkowie. Oglądając przedstawienie przekonaliśmy się, że osoby mające dysfunkcje mogą wiele nauczyć się i dać dużo radości innym, u wszystkich wywołać uśmiech na twarzy

Wszystkim naszym uczniom, przedszkolakom i pracownikom przedstawienie podobało się niezmiernie. Każdy widz poczuł się jak w prawdziwym cyrku.


„Złota zbiórka dla Wiktorka”


Nasza Szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej „Złota zbiórka dla Wiktorka” organizowanej przez Stowarzyszenie Kreatywne Kobiety z Łukowa oraz rodziców Wiktorka.

24 marca monety zostały spakowane i przekazane rodzicom. Dzieci wykonały również pamiątkową kartkę dla chłopca.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć pod adresem: https://lukow24.pl/tagi/zbiorka-dla-wiktorka-jankowskiego


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY


Wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na Pierwszy Dzień Wiosny. Wraz z nastaniem cieplejszych dni przyroda budzi się do życia a dzieci więcej czsu spędzają na świeżym powietrzu. Przedszkolaki z grupy ,,Motylki” jak nakazuje tradycja przygotowały marzannę, która symbolizuje pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Gdy wszystko było już gotowe wiosenny korowód, który utworzyły wszystkie dzieci z całego przedszkola udał się na wiosenny pochód przez Czerśl. Dzieci radośnie machały kolorowymi wstążkami i śpiewały piosenki o tematyce wiosennej. Mamy nadzieję, że wiosna którą przywitaliśmy tak wesoło będzie nas zaskakiwać swoimi kolorami i wiosennym zapachem kwiatów.


I dzień wiosny


21 marca to pierwszy dzień wiosny. W naszej szkole uczciliśmy ten dzień najpierw w klasach ubierając jedną z koleżanek za Panią Wiosnę, wykonując plakat tematyczny, układając wiersze, piosenki i inscenizacje, jak również hasła i transparenty o wiośnie. Klasy IV – VIII wykonywały również wiosenne kanapki, sałatki, szaszłyki i soki. Później na 4 lekcji klasy I – III prezentowały to co zrobiły, a na 5 lekcji klasy IV – VIII. Wszystkiemu przyglądało się jury. W rywalizacji klas młodszych zwyciężyła klasa III i otrzymała w nagrodę torbę łakoci, którą później podzieliła się dwiema pozostałymi klasami. W rywalizacji klas starszych natomiast laur zwycięstwa i taką samą torbę łakoci otrzymała klasa V.


„DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI”

– solidaryzujemy się z osobami z Zespołem Downa


21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.

W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Przedszkolaki z grupy  „Żabki” właczyły się w tą akcję poprzez ubranie różnokolorowych skarpetek.

Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nie brakowało w nim powodów do radości.


Koziołek Matołek


16 marca naszą szkołę odwiedził Koziołek Matołek, a dokładnie Teatr Art Concept z Radomia. Przedszkolaki i uczniowie z klas 1-3 obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Koziołka Matołka”. Była to wesoła opowieść o Koziołku, który wybrał się do Pacanowa, aby podkuć sobie kopytka. Aktorzy w wesoły sposób przybliżyli treść przygód bohatera. Dzieci nie tylko oglądały przedstawienie, ale wykonywały też różne zadania poznając polskie przysłowia o kozach. Na zakończenie wszyscy dołączyli do Klubu Koziołka Matołka otrzymując pieczątki i kolorowankę.


„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
      – program przedszkolnej edukacji antynikotynowej


W roku szkolnym 2022/2023 nasze przedszkole ponownie przystąpiło do  programu  "Czyste powietrze wokół nas", który jest jednym z istotnych  projektów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia. Przedsięwzięcie również koordynowane jest przez Państwowy Inspektorat Sanitarny.

Celem programu jest: zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego, kształtowanie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego oraz  zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów. Formą realizacji programu był cykl 5 zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci: „Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymów”; „Co i dlaczego dymi?”; „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”; „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”; „Jak unikać dymu papierosowego?”.

W zajęciach uczestniczyły dzieci 5-6 letnie z grupy „Żabki”. Podczas realizacji zajęć, dzieci były na spacerze podczas, którego obserwowały  różne źródła dymu oraz zapoznały się z filmem pokazującym  jego szkodliwość. Na kolejnych zajęciach przedszkolaki wykonały plakaty dotyczące dymów. Przedszkolaki ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty oraz poszukiwały tabliczki z  zakazem palenia. Nasi najmilejsi,  samodzielnie wykonali znaczki z „Zakazem palenia!” i uczyły się śpiewać piosenki o zielonym Dinku. Program „ Czyste powietrze wokół nas” cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Chętnie uczestniczyły w zajęciach, łatwo przyswajały informacje na temat problemu dymu tytoniowego oraz jak unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w pomieszczeniach zadymionych.


Obchody dnia Liczby Pi


W środę 15.03.2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny w ramach ogólnoświatowego Dnia Liczby Pi. W konkursie udział wzięło 18 uczniów z klas III-VIII. Laureatów wkrótce konkursu poznamy.

W przypadku remisu, laureat zostanie wytypowany podczas dogrywki.


Wycieczka klas I - III


3 marca uczniowie z klas I-III wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do Łukowa.
W planie były trzy główne punkty: teatrzyk pt. ,,Ach, ta Pippi” w I Liceum Ogólnokształcącym,  wizyta w Państwowej Straży Pożarnej oraz wizyta w  Muzeum Regionalnym.

Dzieci ze spektaklu dowiedziały się, co to znaczy dobro, prawda, uczciwość i prawdziwa przyjaźń. Spektakl wprawił wszystkich w bardzo dobry nastrój, gdyż gra aktorów i scenariusz był niezwykle humorystyczny. Oprócz tego aktorzy mieli bardzo dobry kontakt z publicznością. 

Strażacy opowiedzieli nam o swojej pracy, uświadomili dzieciom jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia oraz w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Przypomnieli  także numer alarmowy 112 i 998. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego oraz wejście do wozu strażackiego.

W dalszej części wycieczki, spacerując wzdłuż głównej ulicy miasta udaliśmy się do Muzeum Regionalnego. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa poświęcona dinozaurom oraz amonitom, które żyły dawno temu na Ziemi Łukowskiej. Oprócz tego dzieci miały okazję zobaczyć wystrój dawnych izb, w tym wiele narzędzi gospodarstwa domowego.

Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na posiłek. Każdy z uczestników mógł dokonać wyboru i samodzielnie dokonać zakupu.


Kampania społeczna pt.: "#Rozmawiaj#Reaguj"


Kampania ta została przygotowana przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Z Pierwszego Raportu PKDP Wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41 0/0) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka. To nigdy nie jest wina dziecka.


Ogólnopolski program edukacyjny

"Skąd się biorą produkty ekologiczne?"


W grupie „Biedronki” realizowany jest ogólnopolski program edukacyjny pod  hasłem „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, który opracowany został przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Główny Inspektorat Sanitarny. Program skierowany jest do grupy dzieci w wieku 5-6 lat, a jego  celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Podczas zajęć przedszkolaki poznały produkty ekologiczne, na których znajduje się znaczek EKO. Na podstawie filmu animowanego oraz książeczek dowiedziały się skąd biorą się produkty ekologiczne i  dlaczego warto je wybierać, zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia i stylu życia oraz utrwaliły zasady higieny.

 


Ogólnopolski  konkurs „Kierunek – Bezpieczeństwo” Kampanii Kolejowe ABC II!


Uczniowie klasy VI pod kierunkiem nauczycielki techniki pani Justyny Porębskiej stworzyli makietę „SuperBezpieczne miasteczko Peronowo!”

Zadaniem było wykonanie przez zespół pracy plastycznej przedstawiającej Peronowo, czyli miasteczko, w którym mieszka nosorożec Rogatek, bohater Kampanii Kolejowe ABC, wraz ze swoimi przyjaciółmi.

Praca musiała zawierać widoczną postać nosorożca Rogatka, logo Kampanii Kolejowe ABC II oraz sytuację pokazującą bezpieczne zachowanie na terenach kolejowych.

Chociaż nie zwyciężyliśmy to otrzymaliśmy podziękowanie za udział w konkursie, opaski odblaskowe i słodkie nagrody od pani dyrektor. Efekt wielogodzinnej pracy zaskoczył nas wszystkich, a najbardziej nasza praca przypadła do gustu przedszkolakom.


DZIEŃ DINOZAURA W GRUPIE PSZCZÓŁKI


27 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura, święto prehistorycznych stworzeń. Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Rozmawialiśmy na temat pracy paleontologa, obejrzeliśmy film edukacyjny przedstawiający historię funkcjonowania dinozaurów, ich cechy i gatunki. Następnie wykonaliśmy prace plastyczną. Pszczółki otrzymały pamiątkowe medale za aktywny udział w zajęciach. Przyjazny dinozaur zostawił dzieciom na rączkach stempelki swoich nóg. Wszystkim dzieciom i rodzicom dziękujemy za  przyniesienie maskotek i książek przedstawiających dinozaury oraz za przebrania.


Dzień Dinozaura w grupie „Żabki”


26 lutego obchodzony jest „Dzień Dinozaura”. Przedszkolaki z grupy „Żabki” postanowiły również uczcić święto znanych, prehistorycznych stworzeń. Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały, dzięki przyniesionym książeczkom i figurkom. Obejrzały film edukacyjny przedstawiający historię życia dinozaurów, ich cechy i gatunki. Bawiły się przy piosenkach o dinozaurach, wykonały kilka trudnych zadań, a na zakończenie posmakowały słodkich „dinozaurowych przekąsek”. Dzień ten zakończył się pamiątkowym zdjęciem.


Spotkanie online dla rodziców klasy VIII


Informujemy Państwa, że w Lubelski Kurator Oświaty podejmuje kolejne spotkanie służące wsparciu rodziców uczniów klas VIII w zakresie wyboru dalszego etapu kształcenia i procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych pt. „Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia”.

Spotkanie on-line ze specjalistami w tej dziedzinie odbędzie się dnia 2 marca 2023 r. (czwartek) o godz. 17.00.

Link do spotkania: Kliknij tutaj!


Ankieta MEIN dla rodziców

dotycząca badania potrzeb w zakresie rozwiązań cyfrowych w edukacji


Szanowni Państwo,

Instytut Badań Edukacyjnych serdecznie zaprasza do wypełnienia ankiety w celu zebrania potrzeb uczestników systemu edukacji w Polsce w obszarze wykorzystania narzędzi cyfrowych wspierających edukację.

Linki do ankiety: Kliknij tutaj!

 

Badanie trwa do 15 marca 2023 roku. Po tym terminie ankieta zostanie zdezaktywowana


Pszczółki z wizytą w szkolnej bibliotece


Pszczółki odwiedziły szkolną bibliotekę. Celem wizyty było przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza i funkcjonowania biblioteki, poznanie zasad korzystania z książek oraz rozbudzenie zainteresowań czytelnictwem. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z zasadami zachowania się w bibliotece. Następnie bibliotekarz pani Edyta, w ciekawy sposób opowiedziała uczniom o swojej pracy. Omówiła zasady korzystania z biblioteki i przedstawiła najciekawszy księgozbiór dla najmłodszych. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały wszystkich informacji. Byli zaskoczeni tak dużą liczbą książek na półkach. Wizyta w bibliotece była dla przedszkolaków ciekawym doświadczeniem.


Dzień Kota w grupie Pszczółki


20 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Z tej okazji, Pszczółki na zajęciach zamieniły się w kociaki. Wysłuchały wiersza o kotku a później odpowiadały na zadawane pytania. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób opiekować się tymi zwierzętami, śpiewały piosenki o kotkach, oglądały ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka, dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Dzieci wykonały piękną prace plastyczną. Bardzo dziękujemy rodzicom za piękne stroje dla dzieci. Ten dzień był pełen wrażeń i emocji.


Światowy Dzień Kota


17 lutego obchodziliśmy nietypowe święto - „Światowy Dzień Kota”. Z tej okazji uczniowie obejrzeli prezentację interaktywną poświęconą kotom, poznali historię kota, rasy kotów, dowiedzieli się wielu ciekawostek o trybie ich życia. Obejrzeli krótkie filmiki z nimi związane. Poznali dzikich kuzynów naszych milusińskich mieszkających w Polsce oraz dzikie koty z różnych kontynentów. Podczas Dnia Kota towarzyszyły nam również bajki i opowieści o kotach. Dzieci przyniosły do szkoły swoje kotki – maskotki. Ponadto uczniowie wykonali pracę plastyczną, jedli płatki na mleku. Wiele radości przyniosło dzieciom picie mleka ,,kocim sposobem”.

W wielu domach kot jest członkiem rodziny i domowym ulubieńcem. Musimy jednak pamiętać o tym, że to nie zabawka i trzeba się nim zajmować odpowiedzialnie.


OGŁOSZENIE - REKRUTACJA


W dniach od 24 lutego do 3 marca 2023r. należy złożyć deklarację kontynuacji wychowania przedszkolnego dzieci uczęszczających do Przedszkola im. Jana III Sobieskiego w Czerśli. Niezłożenie w terminie takiej deklaracji jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu.

Od 9 marca do 23 marca 2023r. będą prowadzone zapisy dzieci do Przedszkola im. Jana III Sobieskiego w Czerśli na rok szkolny 2023/2024. Wnioski złożone po terminie nie będą brane pod uwagę przez komisję rekrutacyjną w pierwszym terminie postępowania rekrutacyjnego.

Od 10 marca 2023r. do 25 marca 2023r. będą prowadzone zapisy do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Czerśli.

Potrzebne dokumenty można pobrać ze strony szkoły w zakładce REKRUTACJA


Dzień głośnego czytania w klasie II


Drugoklasiści po raz kolejny, we współpracy z biblioteką szkolną, obchodzili dzień głośnego czytania. W ramach akcji dzieci przyniosły do szkoły ulubioną książkę i głośno czytały kolegom i koleżankom jej fragment. Tego dnia w naszej klasie pojawił się również gość – Pani Asia Konieczna, która przeczytała dzieciom bajkę o misiu Uszatku.

Serdecznie dziękujemy mamie Ali za przyłączenie się do naszej akcji głośnego czytania. 


„Niezwykłe światy szkolnych lektur”


Za nami kolejna edycja konkursu czytelniczego „Jeden z dziesięciu” w klasach IV i VI.

Konkurs, który sprzyja utrwaleniu nawyku obcowania z książką, jak zwykle dostarczył mnóstwo emocji i przeżyć wszystkim uczestnikom.

Zwycięzcami konkursu zostali:

w klasie IV – na podstawie lektury „Mikołajek” René Goscinnego i zilustrowanej przez Jeana-Jacques'a Sempégo

I miejsce – Igor Kula

II miejsce – Szymon Ciołek

III miejsce – Natalia Nowak

w klasie VI – na podstawie lektury „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego

I miejsce – Katarzyna Kretowicz

II miejsce – Przemysław Wiącek

III miejsce – Jakub Piotrowski

Zapraszamy na kolejne spotkanie z bohaterami naszych lektur.

Finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami.  Wszystkim uczestnikom gratuluję - nauczycielka języka polskiego p. Barbara Celińska-Mysław


Realizacja Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności


Dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczą w Międzynarodowym Powszechnym Programie Dwujęzyczności „Bilingual Future”. Razem z bohaterami pakietu „Tom and Keri” przedszkolaki bawią się i uczą języka angielskiego. Poprzez zabawy muzyczne, ruchowe i plastyczne dzieci w aktywny sposób poznają proste słowa, zwroty i rymowanki. „Biedronki” chętnie uczestniczą w proponowanych aktywnościach oraz wykonują karty pracy.


Przedszkolaki na wycieczce w Łukowie


Dnia  7.02.2023 r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Łukowskiego Ośrodka Kultury na spektakl „Szalone bajeczki z Dziadunia teczki” przedstawiony przez Kielecki Teatr Lektur. Było to widowisko teatralne oparte na wierszach Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały, co się dzieje na scenie i często się uśmiechały, gdy Dziadunio opowiadał swoje bajeczki. Przedszkolaki miały też okazję zaśpiewać z aktorami znaną piosenkę z repertuaru dziecięcego pt. „Fantazja” a kilkoro dzieci wystąpiło na scenie. Radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można znać za udaną.


Wizyta w Baczkowie z jasełkami


W dniu 7 lutego 2023 r. z naszej szkoły pod opieką pani Ewy Kościuk, pana Tomasza Nurzyńskiego i pana Marka Kisiela wyjechała do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baczkowie grupa uczniów przedstawiająca wychowankom ośrodka jasełka bożonarodzeniowe. Byli to ci sami uczniowie, którzy przygotowywali jasełka przed Bożym Narodzeniem dla społeczności naszej szkoły - rodziców, pracowników, uczniów.

Wdzięczna publiczność nagrodziła aktorów i chór brawami. Pani Dyrektor Ewa Kościuk zaproponowała pensjonariuszom baczkowskiej placówki rewizytę. Propozycja z wdzięcznością została przyjęta. Po części artystycznej społeczność ośrodka zaprosiła naszych uczniów na słodki poczęstunek.


Konkurs na plakat ph."Savoir vivre. Trzy magiczne słowa."


Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły. Praca powinna być wykonana w formacie maksymalnie A3 techniką dowolną. Każdy plakat może mieć tylko jednego autora.

Do 24 lutego prosimy o składanie prac konkursowych do Pani Dyrektor, która jest patronem konkursu. Najlepsze prace zostaną nagrodzone i powieszone na szkolnym korytarzu.


Poczta walentynkowa - ogłoszenie


Na górny korytarzu wystawiona będzie skrzynka na pocztę walentynkową. Każdy, kto chce podarować komuś walentynkę jest zaproszony do udziału w zabawie.

Osoba obdarowująca walentynką powinna napisać na wewnętrznej stronie klasę i informację o odbiorcy kartki.

We wtorek 14-ego lutego, po drugiej godzinie lekcyjnej, samorząd uczniowski komisyjnie otworzy skrzynkę i rozda walentynki adresatom.

 

 

 

 


Program Stypendialno-Rozwojowy „Klasa”


Fundacja BNP Paribas informuje o rozpoczęciu rekrutacji do programu stypendialno-rozwojowego „Klasa”.
Program umożliwia wyróżniającym się absolwentom szkół podstawowych kontynuację nauki w dobrych liceach w dużych miastach. Fundacja zapewnia pełne wsparcie finansowe w trakcie 4 lat nauki w liceum, m.in. internat, wyżywienie, podręczniki oraz po zakończeniu nauki stypendium finansowe na I roku studiów.
 

Rekrutacja do programu na rok szkolny 2023/2024 potrwa do 16 kwietnia 2023. Kandydaci mogą zgłaszać się przez formularz dostępny na stronie: www.programklasa.pl


Konkurs recytatorski poezji Juliusza Słowackiego w klasie 6


„Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi,

Bo kiedy Zośka do ojczyzny wróci,

To każdy kwiatek powie wiersze Zosi…”

 

5 stycznia 2023 r. w klasie szóstej można było wysłuchać poezji naszego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego.

Najważniejszymi celami konkursu było krzewienie kultury słowa i rozwijanie aktywności twórczej uczniów.

Przyznano nagrody i wyróżnienia:

 

I miejsce – Alicja Kopczyńska

II miejsce – Szymon Korgól

III miejsce – Jakub Piotrowski

 

Wyróżnienia”

Emilia Szczygielska

Lena Tkaczyk

Przemysław Wiącek

 

Recytatorskim zmaganiom towarzyszyła przyjazna i liryczna atmosfera.

Wszystkim uczestnikom dziękuję  – nauczycielka języka polskiego Barbara Celińska-Mysław

 


Grupa „Żabki” bierze udział w Akcji „Góra Grosza”


Jak co roku przedszkolaki aktywnie wspierają różne akcie charytatywne. Również i w tym roku dzieci z grupy „Żabki” nie zapomniały o Akcji „Góra Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.


Przedszkolne Jasełka


13 stycznia dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zaprezentowały występ, na który zostali zaproszeni rodzice.  Na początku przybyli goście mogli obejrzeć historię o bałwankach wprowadzającą w atmosferę wigilii. Następnie dzieci przedstawiły Jasełka - opowieść o narodzinach Pana Jezusa. Wszyscy artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Dekoracje, stroje przedszkolaków i rekwizyty były idealnym dopełnieniem całego występu. 


BAL KARNAWAŁOWY


„W karnawale wszyscy urządzają bale.

To tradycja bardzo stara – strojów pięknych, co niemiara!”

Karnawał to fantastyczny czas, często wyczekiwany przez wiele tygodni przez wszystkie dzieci. Bal odbył się w wesołej atmosferze, wypełnionej uśmiechami i radością dzieci. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach. W trakcie karnawałowych szaleństw, gdy tancerze poczuli się bardzo zmęczeni czekał na nich pyszny poczęstunek. Taka zabawa odbywa się w  przedszkolu co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia.


Konkurs recytatorski


11 stycznia w naszej szkole odbył sie konkurs recytatorski pt. „Wiersze Marii Konopnickiej” skierowany dla uczniów z klasy 4 i 5. W konkursie zorganizowanym przez szkolną bibliotekę wzięło udział 10 uczniów. Dzieci recytowały takie wiersze jak: „Niezapominajka”, „Sposób na laleczkę”, „Pranie”, „Co słonko widziało”, „Krasnoludki”, “O czym ptaszek śpiewa”, „Stefek Burczymucha” i inne.

Jury w składzie: p. Ewa Kościuk, p. Beata Pilszyk i p. Barbara Celińska – Mysław wyłoniło trzech zwycięzców:

I miejsce – Natalia Nowak z klasy 4

II miejsce – Aleksander Skiba z klasy 4

III miejsce – Kaja Domańska z klasy 5

Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Skwarek z klasy 5.

 

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz słodkości, wszyscy uczestnicy biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia.

Wszystkim recytatorom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


„Jaka to kolęda?”


Szkolny konkurs „Jaka to kolęda?” odbył się 10 stycznia 2023 r. Udział w nim, jako uczestnicy, wzięły trzyosobowe zespoły, reprezentacje klas III – VIII. Publiczność to wszyscy inni uczniowie klas III – VIII, każda dopingująca swoją reprezentację. Konkurs podzielony był na trzy rundy. W pierwszej rundzie pięć kolęd musiał odgadnąć każdy zespół i za poprawną odpowiedź otrzymywał 1 punkt. W drugiej rudzie to licytacja – kto po mniejszej ilości sekund odgadnie utwór i z poprawną odpowiedź zdobywano 2 punkty. Trzecia runda to ruda finałowa, do której zakwalifikowały się tylko dwa najlepsze zespoły. Kto szybszy ten odpowiada, a poprawna odpowiedź to 10 punktów. O tym, że rywalizacja była bardzo zacięta najlepiej świadczy to, że prowadzenie zmieniało się po każdej rundzie. Ostatecznie do finału weszły zespoły z klas VI (największa ilość punktów po dwóch rundach), oraz VIII, która ostatecznie zwyciężyła w konkursie zdobywając statuetkę i nagrody rzeczowe. Nagrody za udział otrzymali wszyscy zawodnicy.

W finale nie obyło się również bez małej kontrowersji, którą rozstrzygnęła, jako przewodnicząca jury pani Dyrektor Justyna Porębska. Za rok będzie możliwość do ponownej rywalizacji.


Konferencja dla młodzieży w Klimkach


Dnia 9 stycznia 2023 r. odbyła się konferencja GIRLS FUTURE READY FOUNDATION, w Parisel Palace w Klimkach dla uczniów klas VII – VIII szkół podstawowych Gminy Łuków. Gościem i głównym prelegentem była pani Zofia Kierner nastolatka wielokrotnie nagradzana za działania na rzecz równowagi płci i dostępu młodzieży do edukacji. Jest założycielką organizacji non-profit, Girls Future Ready Foundation, która wspiera młode osoby w wieku 13 – 24 lat w rozwoju kluczowych umiejętności takich jak pewność siebie, wystąpienia publiczne, przedsiębiorczość, międzynarodowa współpraca. Jej misją jest wspieranie młodzieży w jej rozwoju oraz promowaniu osiągnięć.

Pani Zofia przedstawiła swoją osobę oraz opowiedziała jak działa jej fundacja. Próbowała zmotywować młodzież do działania na arenie międzynarodowej. Zadeklarowała wsparcie zainteresowanym młodym osobom w realizacji ich marzeń. Dla uczniów może być to szansą do dalszego rozwoju.

 Dziękujemy Wójtowi Gminy Łuków i państwu Dulnym, właścicielom Parisel Palace, za zorganizowanie tego spotkania.


Jasełka bożonarodzeniowe


Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole 21 grudnia 2022 r. dwukrotnie wystawiane były jasełka bożonarodzeniowe. O godzinie 11: 00 dla uczniów i przedszkolaków, natomiast o 16: 30 dla rodziców i innych zaproszonych gości. W przedstawieniu tym udział wzięli uczniowie z klasy VIII, jako aktorzy, oraz chór szkolny złożony z uczennic klas IV – VII pod kierownictwem pana Tomasza Nurzyńskiego. Scenografia to natomiast zasługa nauczycieli i pracownika obsługi naszej szkoły.

 


W świątecznej atmosferze…


W świątecznej atmosferze 19 grudnia 2022r w klasie III odbyło się spotkanie wigilijne.

W sali znalazła się ubrana przez uczniów choinka oraz przystrojony pachnącymi stroikami stół ze świątecznymi przysmakami. Wraz z zaproszonymi rodzicami spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. W części artystycznej uczniowie zaprezentowali pastorałki, wiersze, tańce oraz zagrali na cymbałkach znaną kolędę. Narratorzy opowiedzieli o symbolice znanych świątecznych zwyczajów. Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem mali artyści odegrali swoje role. Występ zrobił na wszystkich bardzo duże wrażenie i wprowadził w klimat zbliżających się świąt. Po części artystycznej i ciepłych życzeniach odbył się poczęstunek. Były to chwile pełne magii, uroku i radości.

Natomiast 8 stycznia trzecioklasiści zaśpiewali kolędy i pastorałki oraz zatańczyli świąteczne tańce na spotkaniu opłatkowym Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych w Łukowie. Występ uświetnił spotkanie oraz dał zebranym wiele radości.

 


Realizacja Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności


Przedszkolaki z grupy „Pszczółki”, kontynuują realizację Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Bilingual Future”.  Dzieci rozpoczęły zajęcia od zapoznania się z bohaterami pakietu Baby Beetles, a są to: Zoom, Ring Ring, Splish Splash, Tick Tock.

Podstawową zasadą jest tu nauka poprzez zabawę – oglądanie i słuchanie tak często, jak tylko dzieci mają na to ochotę. Wszystkie dzieci chętnie śpiewają piosenki, uczestniczą w zabawach ruchowych oraz wykonują karty pracy.


"Czytanie jest the best”


Za nami kolejna edycja konkursu czytelniczego „Jeden z dziesięciu” w klasach IV, V i VI.

Konkurs, który sprzyja utrwaleniu nawyku obcowania z książką,  jak zwykle dostarczył mnóstwo emocji i przeżyć wszystkim uczestnikom.

Zwycięzcami konkursu zostali:

w klasie IV – na podstawie lektury „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa

I miejsce – Aleksander Skiba

II miejsce – Igor Kula

III miejsce – Szymon Ciołek

 

w klasie V – na podstawie lektury „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza

I miejsce – Aleksandra Skwarek

II miejsce – Julia Józwik

III miejsce – Antoni Dybciak

 

w klasie VI – na podstawie lektury „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika

I miejsce – Lena Tkaczyk

II miejsce – Aleksandra Całka

III miejsce – Emilia Szczygielska

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z bohaterami naszych lektur.

Finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami.  Wszystkim uczestnikom gratuluję - nauczycielka języka polskiego p. Barbara Celińska-Mysław.


Konkurs „Jaka to kolęda?”


Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VIII Zespołu Szkół w Czerśli. Biorą udział w konkursie trzyosobowe reprezentacje uczniów z poszczególnych klas dalej nazywane zespoły. Dla zwycięskiej klasy przewidziana jest statuetka, nagrody, oraz dyplomy. Każdy z uczestników będzie miał również dyplom i mały upominek.

Przebieg konkursu

Konkurs podzielony jest na trzy rundy i na samym początku każdy zespół otrzymuje 10 punktów.

Runda I

Zespół w tej rundzie otrzyma pięć kolęd do odgadnięcia i decyduje który numer kolędy wybiera (ułożone losowo). Następnie prezentowany jest 5 sekundowy początkowy fragment kolędy grany na pianinie, a zespół powinien podać właściwy tytuł kolędy. Za poprawną odpowiedź zespół uzyskuje punkt, za błędną odpowiedź bądź jej brak punkty nie zostaną przyznane.

Runda II

Ta runda to licytacja. Punktem wyjścia jest 7 sekund. Prezentowanych będzie 10 kolęd. Prawo do odgadywania będzie mieć ten zespół, który zalicytuje najmniejszą liczbę sekund odtwarzania. Jeśli po zalicytowanym okresie udzieli popranej odpowiedzi otrzymuje 2 punkty. Jeśli odpowiedź będzie błędna, lub będzie brak odpowiedzi punkty będą odejmowane, natomiast prawo do odpowiedzi zyskuje zespół, który zalicytował następną najmniejszą w kolejności liczbę sekund.

Runda III – finałowa

Do tej rundy przechodzą tylko dwa zespoły z najwyższą liczbą punktów. Obydwa zespoły desygnują po jednym uczestniku do finału. Zawodnicy stają naprzeciwko siebie. Prezentowane będzie 3 sekundy kolędy wybranej przez organizatorów. Odpowiada ten zawodnik, który szybciej podniesie rękę. W każdym momencie zawodnik może podnieść rękę co będzie sygnałem że chce odpowiadać. Jeśli odpowiedź będzie prawidłowa zyskuje dla swojego zespołu 10 punktów, jeśli odpowiedź będzie błędna lub jej nie będzie zespół nie otrzymuje punktów, a prawo do odpowiedzi zyskuje przeciwnik po 5 sekundowej prezentacji kolędy.

Każdy zespół w dowolnym momencie konkursu, oprócz finału, ma prawo dwa razy skonsultować się ze swoją klasą w celu uzyskania podpowiedzi. We wszelkich niejasnościach lub sprawach spornych decydują organizatorzy w składzie: Pani Dyrektor Justyna Porębska, Pan Tomasz Nurzyński i Pan Marek Kisiel. Wymowę angielską ocenia Pani Aneta Połeć.

Lista możliwych kolęd:

1.    A wczora z wieczora*

2.    Ach ubogi żłobie*

3.    Anioł pasterzom mówił*

4.    Bosy pastuszek*

5.    Bóg się rodzi*

6.    Bracia patrzcie jeno*

7.    Cicha noc*

8.    Do szopy hej pasterze*

9.    Dzisiaj w Betlejem*

10. Gdy się Chrystus rodzi*

11. Gdy śliczna Panna*

12. Hej w dzień narodzenia*

13. Jest taki dzień*

14. Jezus malusieńki*

15. Jezusa narodzonego*

16. Lulaj Go Matko lulaj*

17. Lulajże Jezuniu*

18. Maleńka miłość*

19. Mario czy już wiesz*

20. Mędrcy świata*

21. Mizerna cicha*

22. My też pastuszkowie*

23. Nie było miejsca dla Ciebie*

24. O gwiazdo betlejemska*

25. Oj maluśki, maluśki*

26. Pada śnieg*

27. Dnia jednego o północy*

28. Pójdźmy wszyscy do stajenki*

29. Przybieżeli do Betlejem*

30. Triumfy króla niebieskiego*

31. W żłobie leży*

32. We wish You a Mery Christmas*

33. Wesołą nowinę*

34. Wśród nocnej ciszy*

35. Z narodzenia Pana*

36. Gore gwiazda Jezusowi*

37. Pastuszkowie bracia mili*

38. Pastorałka od ucha do ucha*

39. Skrzypi wóz*

 


Jasełka bożonarodzeniowe


Kiedy wieczór jest zimowy, chaty w śniegu drzemią,

Nastrój dziwny, wyjątkowy snuje się nad ziemią.

Lecz najmilszy, wigilijny wieczór przed świętami.

Taki piękny, taki inny - tak oczekiwany!

 

W dniu 22.12.2022 w Zespole Szkół w Czerśli odbyły się dwa pokazy Jasełek bożonarodzeniowych. Najpierw o godzinie 10.00 dla wszystkich zebranych uczniów i przedszkolaków, natomiast o godzinie 17.00 dla rodziców, pracowników szkoły i zaproszonych gości. Jasełka przygotowała klasa VIII oraz chór szkolny.

 

Dziś Wam wszystkim i Waszym rodzinom w przededniu świąt Narodzenia Pańskiego życzymy: pokoju, miłości, dobroci serca, przyjęcia objawionej prawdy, otwarcia się na Boże Słowo, radości, szczęścia, zdrowia.

Szczęśliwych świąt.Mikołajki


Mikołajki w naszej szkole w dniu 6.12.2022 uświetnił występ „ Małej Orkiestry Dni Naszych”.

Zespół zaprezentował utwory z płyty pt „List do św. Mikołaja”, wśród których znalazły się piosenki takie jak „Choinka i rodzinka” czy „Pędzą już do Ciebie sanie”. Społeczność szkolna świetnie się bawiła podczas koncertu, śpiewając a nawet grając na instrumentach wraz z muzykami zespołu.

Po zakończonym koncercie uczniów i przedszkolaków odwiedził św. Mikołaj, który wręczył wszystkim dzieciom prezenty. Uśmiechom i radości nie było końca.


Zaelektryzowani


W dniu 9.12.2022 do naszej szkoły przybył z wizytą pasjonat fizyki i chemii z grupy „Zaelektryzowani”. W pokazach uczestniczyli uczniowie z klas I - VI . Każde efektowne doświadczenie było wyjaśnione językiem przystępnym i zrozumiałym dla uczniów. Wybuchy, zamrażania, podpalenia i wiele innych zjawisk było w pełni kontrolowane i bezpieczne. Wspaniała lekcja fizyki i chemii, która pokazała, że wiedza to nie tylko reguły książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna.

 Z wizytą w Italii


W ramach realizacji projektu ,,Where we are”, w dniach 5-8 grudnia 4 osobowe delegacje z Polski, Albanii i Rumunii spotkały się w Casoli, niewielkiej włoskiej miejscowości. Celem spotkań uczestników programu Erasmus+ jest ukazanie zasobów regionów odwiedzanych miejscowości poprzez pryzmat przedmiotów ścisłych. 

Nauczyciele wymienili się doświadczeniami i osobiście mogli przyjrzeć się funkcjonowaniu włoskiej szkoły. W odwiedzanych placówkach obserwowali prowadzone zajęcia, rozmawiali z uczniami i pracownikami. Uczniowie przywitali gości tańcem, śpiewem i grą na instrumentach. W uroczystości powitania obecni byli przedstawiciele władz lokalnych. Rodzice uczniów przygotowali pyszne regionalne potrawy. Uczestnicy Erasmus+ mieli możliwość podziwiać piękno XVIII- wiecznego pałacu należącego do rodziny Tilii, zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku Roccascalegna oraz podziwiać piękne górskie krajobrazy.

 


ŚWIĘTO MISIA W „BIEDRONKACH”


„Biedronki” z wielka radością obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia maskotek, które dzieci przyniosły do przedszkola. Następnie została przybliżona historia obchodów święta misia. Na „Biedronki” czekało wiele atrakcji: gimnastyka z misiami, zabawy sprawnościowe „Kto pierwszy zje przysmak misia”, „ Podaj misia”, zagadki i quizy. Nie zabrakło również śpiewów i tańców do piosenek: „Mój miś”, „Rysujemy misia”. Wiele radości sprawiło dzieciom zrobienie zdjęcia w fotoramce oraz wykonanie słodkiego misiowego deseru.


Wycieczka do Lublina


W dniu 30 listopada 2022 roku uczniowie klasy 7 i 8 naszej szkoły wyjechali na wycieczkę do Lublina.

Uczestnicy podróży brali udział w pokazie doświadczeń chemicznych na Wydziale Chemii na UMCS – ie. Chętni uczniowie przy wsparciu prowadzących przeprowadzali doświadczenia. Po spacerze po Krakowskim Przedmieściu dotarli do Bramy Krakowskiej, pod którą wysłuchali hejnału. Jedna grupa uczniów w wieży Bramy Krakowskiej wysłuchała opowieści przewodnika o historii Lublina, a druga grupa w Lubelskiej Katedrze zobaczyła skarbiec i kryptę oraz rozchodzenie się głosu w kaplicy akustycznej. Na zakończenie wycieczki uczniowie sami przygotowywali cebularze w Regionalnym Muzeum Cebularza.

Wycieczka była udana, sprzyjała integracji uczniów, umożliwiała poznanie historii Lublina, dobrą zabawę na warsztatach.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W GRUPIE PSZCZÓŁKI


Grupa Pszczółki 25 listopada radośnie i smacznie obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi przyniesionymi misiami. Pszczółki bawiły się m.in. przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”; brały udział w różnych zabawach ruchowych, zgadywankach oraz wykonały prace plastyczną: Misio z płatków śniadaniowych, a także Misio ze słodkości na talerzyku. Był to dzień pełen uśmiechu i świetnej zabawy.


Konkurs recytatorski


25 listopada 2022 r. uczniowie klas I - III wzięli wdział w konkursie recytatorskim przygotowanym przez szkolną bibliotekę. Dzieci recytowały wiersze Jana Brzechwy. Celem konkursu było: promowanie polskiej poezji dziecięcej wśród uczniów, popularyzacja szeroko rozumianej kultury słowa, uwrażliwienie na piękno poezji, nabywanie doświadczenia w wystąpieniach publicznych.

W konkursie wzięło udział 27 uczniów. Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.

Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała komisja konkursowa w składzie: p. Barbara Celińska - Mysław, p. Justyna Porębska, p. Edyta Bany.

Wyłonieni zostali następujący zwycięzcy:

I miejsce - (ex aequo) Nikola Kopeć kl. I, Alicja Miechowiecka kl. I, Marcin Nowaczyński kl. I

II miejsce - Roksana Zdun kl. I

III miejsce - Jagoda Kędra kl. III

Wyróżnienie: Dawid Jabłoński kl. I i Borys Koper kl. I

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, dyplomy oraz upominki, zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W „ŻABKACH”


25 listopada obchodzony jest na całym świecie „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Tego dnia, każdy przedszkolak przybył ze swoim misiem, czy to dużym czy to małym, brązowym, różowy czy białym. Każdy był tym jedynym i wyjątkowym misiem, który koi smutki i dzieli radości.

Zabawę rozpoczęliśmy od przedstawienia swoich misiów, następnie dzieci poznały historię ich święta i kilka ciekawostek o misiach. Wspólnie z misiami bawiły się przy piosenkach „Jadą misie”, „Misiu mniam, mniam”, brały udział w konkurencjach - „Podaj misia”, „Zaczarowane krzesełko”, wykonały misiowe zadania – labirynt, puzzle, ułóż misia.

Na zakończenie tego wyjątkowego dnia każdy przedszkolak miał okazję posmakować misiowego przysmaku, pysznego miodu i otrzymał słodki upominek. Dzień ten przyniósł dzieciom wiele uśmiechu i radości.


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI


W dniu 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. W tym dniu dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych, uczniowie oraz nauczyciele mieli okazję wymiany życzliwości przekazując sobie nawzajem "CUKIEREK ŻYCZLIWOŚCI" z namalowanym rysunkiem, wypisanymi życzeniami lub komplementem. Każdy mógł życzyć drugiemu tego, co dobre na swój własny sposób. Dzieci z przedszkola malowały dla siebie nawzajem życzliwość. Uczniowie klas starszych wymieniali się dobrymi cechami na temat swoich kolegów, koleżanek zapisując je na wylosowanych cukierkach. Po zakończonej zabawie uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami omawiali wypisane lub namalowane pozytywne cechy oraz tworzyli plakaty życzliwości.

W naszej szkole staramy się celebrować życzliwość i wdzięczność w stosunku do drugiej osoby nie tylko w ten jeden dzień.


20 listopada - Ogólnopolski Dzień Praw DzieckaRealizacja programu Przedszkole z Fantazją


Pszczółki wykonały kolejne zadania z programu Przedszkole z Fantazją. Dzieci wysłuchały opowiadania „O niemądrym Misiu”, które bardzo im się spodobało oraz „O Pluszowym Misiu”. Następnie poznały etapy powstania miodu i wspólnie bawiły się z użyciem chusty animacyjnej. Zabawy dały dzieciom mnóstwo radości.


Przedszkolaki z grupy Pszczółki świętowały „Dzień Jeża”


„Tupie w trawie jakiś zwierz,
Toż to drepcze mały jeż,
Gdy się zbliżysz stroszy igły,
Nie da się pogłaskać nigdy...."

We wtorek 15 listopada br. przedszkolaki z grupy Pszczółki świętowały „Dzień Jeża”.

Podczas zajęć dzieci poznały życie jeży, zwyczaje oraz ich ulubione przysmaki. Ten dzień był doskonałą okazją do uświadomienia najmłodszym, co zagraża tym zwierzętom. Nie zabrakło także tradycyjnej zabawy pt. „Na dywanie siedzi jeż...", wesołych zabaw przy muzyce oraz wspaniałych prac plastycznych, w których wykonanie dzieci włożyły wiele serca. Maluchy wykonały także z gruszki swoje własne jeże, którym nadały imiona i zabrały do domu.


Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży


W tym roku przez dziewiętnaście pierwszych dni listopada w naszej szkole przeprowadzona była Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.  Jest to światowa kampania, która  rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówiliśmy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie i wolności. Rozmawialiśmy i uczyliśmy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia. Czytając bajki terapeutyczne, omawiając je, dyskutując i malując uczyliśmy się, czym jest świat bez przemocy, poznawaliśmy sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę Uczyć widzieć więcej i lepiej.


Realizacja Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności


W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole kontynuuje realizację Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Bilingual Future”.  Przedszkolaki z grupy „Żabki”, rozpoczęły zajęcia od zapoznania się z bohaterami pakietu Tomem i Keri, przypomnienia i utrwalenia zwrotów powitania i pożegnania – „Hallo”, „Good morning”, „Goodbye”, „Have a nice day”. Wspólnie z bohaterami programu bawili się i uczyli się nowych słów i piosenek realizując pierwsze tematy – „Powitanie” i „Wesoła farma”. Swoje zdobyte wiadomości utrwalali wykonując zadania w kartach pracy.


Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości


10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Uczniowie klas 1-3 recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie i dzieci wzięli także udział w akcji "Szkoła do hymnu". Dokładnie o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy.


ŚWIĘTO DYNI W GRUPIE PSZCZÓŁKI


9 listopada obchodziliśmy Święto Dyni w grupie Pszczółki. W tym dniu przyszliśmy do przedszkola ubrani na pomarańczowo. Przedszkolaki poznały walory smakowe i odżywcze warzywa, uczestniczyły m.in. w zajęciach ruchowych z wykorzystaniem dyni oraz chusty animacyjnej. Maluchy zobaczyły eksperyment wulkanu, który powstał w wyniku połączenia się sody z octem. Na koniec zajęć dzieci pomalowały farbą dynię wykonaną z  gipsu. Był to dzień pełen wrażeń i emocji.


Podróż do magicznego świata Mandorii


W dniu 8 listopada 2022 r. uczniowie klas V - VII brali udział w wyjeździe do miejscowości Rzgów niedaleko Łodzi. Celem niemal pięćdziesięcioosobowej grupy był park rozrywki Mandoria.

Długa podróż uczestników wyjazdu została w pełni wynagrodzona ogromem atrakcji dostępnych w tym miejscu. Liczne zjeżdżalnie, karuzele, kolejki górskie i labirynty pochłonęły na długie godziny starszych i młodszych. Wspólny obiad pomógł zregenerować siły przed dalszą zabawą. Przepiękne scenografie otaczające nas, które były stylizowane na renesansowe miasta Europy, nadały całemu wyjazdowi niemal bajkowego klimatu.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy późnym wieczorem do domów, by móc podzielić się następnego dnia niezapomnianymi wrażeniami z kolegami i koleżankami z młodszych i starszych klas. Z pewnością jeszcze wrócimy do tego magicznego miejsca.


W Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej w Łukowie


25 października uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą p. Anną Ciołek i p. Anną Woroniecką – Suśniak odwiedzili Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej w Łukowie. Kustosz p. Janusz Jastrzębski w ciekawy sposób opowiadał o zgromadzonych przedmiotach mających wartość historyczną. W zbiorach muzeum młodzież podziwiała eksponaty związane z uzbrojeniem z okresu I i II wojny światowej, m.in.: elementy umundurowania (bluzy, czapki, buty, kabury na pistolety), wyposażenia żołnierskie (hełmy, menażki, manierki, sztućce, miski itp.), oraz elementy uzbrojenia (szable, pistolety, rewolwery, karabiny zwykłe i maszynowe, granaty, pociski). Wśród zbiorów znalazły się także instrumenty muzyczne, stare fotografie i topór wojenny z okresu brązu.

Jednym z punktów programu w muzeum było strzelanie z broni pneumatycznej do celu. Królem strzelców został Maciej Kazanecki. Gratulujemy! Wszystkim zwiedzającym bardzo się podobało i wyrazili chęć ponownego odwiedzenia muzeum.


NA POMOC WOJTKOWI


Uczeń klasy II Wojtek Jonczyk z Zespołu Szkół w Gołaszynie jest bardzo ciężko chory. W październiku nasza cała społeczność szkolna chętnie włączyła się w akcję charytatywną na rzecz chłopca. Pod okiem p. Anny Ciołek przeprowadzono zbiórkę pieniężną, podczas której wspólnie zebraliśmy 1925 zł. Pieniądze wpłacono na Fundację Siepomaga na dalsze leczenie Wojtka.

… a Wojtusiowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Wszystkim bardzo gorąco dziękujemy za włączenie się do akcji.


„Z książką mi do twarzy!”


Po raz kolejny uczniowie klas: IV, V i VI wzięli udział w konkursie czytelniczym  „Jeden z dziesięciu” na podstawie lektur szkolnych. Konkurs sprzyja utrwaleniu nawyku obcowania z książką, aby w dobie smart fonów i Internetu czytanie nie wyszło z mody.

Zwycięzcami konkursu zostali:

w klasie IV – na podstawie lektury „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy

I miejsce – Igor Kula

II miejsce – Kuba Wiszniewski

III miejsce – Natalia Szczepanik

 

w klasie V – na podstawie lektury „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnára

I miejsce – Maciej Kosiński

II miejsce – Aleksandra Skwarek

III miejsce – Gabriela Wiśniewska

 

w klasie VI – na podstawie lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena

I miejsce – Szymon Korgól

II miejsce – Przemysław Wiącek

III miejsce – Emilia Szczygielska

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z bohaterami naszych lektur.

Finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami.  

Wszystkim uczestnikom gratuluję - nauczycielka języka polskiego p. Barbara Celińska-Mysław


Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek


7 listopada w Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek uczniowie klasy II przypomnieli sobie swoich ulubionych bohaterów. Tego dna chętnie przebrali się za ulubioną postać. Drugoklasiści pracując w grupach wykazywali się wiedzą na temat bajek poprzez odgadywanie zagadek o bohaterach  bajkowych, rozpoznawanie bajek po przeczytaniu fragmentu książki, układanie puzzli, rozwiązywanie wykreślanek.


„MOJE MAŁE WIERSZOBRANIE”


W Łukowskim Ośrodku Kultury odbył się XXII Powiatowy Turniej Recytatorski dla Przedszkolaków „Moje Małe Wierszobranie”. Utwory z klasyki polskiej poezji dla najmłodszych zaprezentowały dzieci z grupy „Pszczółki”, „Motylki” i „Biedronki”. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami i upominkami za występ. Wyróżnienia otrzymały: Julia Dybciak, Dorota Jakubaszek, Alicja Wereszczyńska.


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA


28 października w Przedszkolu im. Jana III Sobieskiego w Czerśli odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Bohaterami były dzieci z grupy „Pszczółki”, które dopiero zaczęły przygodę z przedszkolem. W uroczystości wzięli udział zaproszeni Rodzice oraz pani dyrektor Justyna Porębska.

Dzieci zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził zachwyt gości. Występując przed publicznością przedszkolaki wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Punktem kulminacyjnym było pasowanie poprzez symboliczne położenie ołówka przez panią Dyrektor na ramieniu każdego dziecka. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki. Święto zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem.

 


Jesienne zabawy


Dobrze wiemy o tym, że jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku ze względu na swoje bogactwo barw oraz darów. 26 października Pani Jesień odwiedziła „Biedronki” i zaprosiła dzieci do wspólnych zabaw.

Dzień ten był podsumowaniem tematyki związanej z obecną porą roku, w którym wszyscy mieli okazję wykazać się zdobytą wiedzą poprzez rozwiazywanie zagadek oraz quizów. Przedszkolaki bawiły się jesiennymi darami, układały puzzle, wspólnie wykonały improwizacje taneczne do utworów „Jesienna poleczka” oraz „Przyszła do nas Pani Jesień”. Na zakończenie odbyły się zajęcia kulinarne. Wiele radosci sprawiło dzieciom wykonanie pysznej i zdrowej surówki z marchewki i jabłka.

 


Wycieczka klasy VIII


W dniu 24 października klasa VIII pod opieką pań: Anety Połeć i Anny Woronieckiej-Suśniak uczestniczyła w wycieczce do Siedlec. W programie wyjazdu była wizyta w Parku Trampolin JumpOut oraz projekcja filmu „Johnny”. „Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ukazująca życie i działalność księdza Jana Kaczkowskiego, który w młodym wieku umiera na skutek choroby nowotworowej. Film ukazał postać duchownego Kaczkowskiego z perspektywy jego podopiecznego Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Projekcja filmu wywołała ogromne emocje i wzruszenie u uczniów klasy VIII.

 


Wycieczka do Siedlec klas I - IV


Dnia 26 października uczniowie klasy: I, II, III i IV pojechali na wycieczkę do Siedlec. Pierwszym punktem wyjazdu był spektakl teatralny pt. „W pracowni Ambrożego Kleksa”. Artyści z Teatru Pana O zabrali wszystkich do roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni Profesora Kleksa. Dzieci świetnie bawiły się recytując wiersze Jana Brzechwy, tańcząc i  śpiewając razem z aktorami. Takie unikalne widowisko teatralne z pewnością pozostanie na długo w pamięci wszystkich dzieci.

Następnie uczniowie klasy III i IV wybrali się na przyspieszony kurs gotowania w Kulinarnym Poddaszu w Siedlcach, gdzie wzięli udział w warsztatach kulinarnych pt. „W stylu PRL”. Dzieci poznawały zapachy i smaki galaretek. Następnie wszyscy wykonali prosty, ale jakże kolorowy deser oraz kultowe zapiekanki. Dzieci korzystając z kartki z kuponami odegrały scenkę z wymiany kartek na wodę z saturatora. 

W tym czasie młodsi uczniowie spędzili aktywnie czas w sali zabaw „Madar”.  W tym wyjątkowym miejscu dzieci miały do dyspozycji wiele atrakcji: labirynty, zjeżdżalnie, baseny z piłkami.


Realizacja projektów edukacyjnych „Razem przez cztery pory roku”

i „Dotknij, poczuj, zobacz” w grupie ŻABKI


 Przedszkolaki z grupy „Żabki” rozpoczęły realizację zadań z projektu „Razem przez cztery pory roku”, którego celem głównym jest promowanie treści z zakresu edukacji przyrodniczej, rozwijanie samodzielności i kreatywności dzieci. Poznanie cech charakterystycznych dla danej pory roku, wdrażanie do wspólnej aktywności fizycznej i zabawy. W ramach projektu wykonano „Szal Pani Jesieni”, „Bukiet dla Pani Jesieni” i „Pudełko sensoryczne”, z naturalnych darów.

W ramach drugiego projektu „Dotknij, poczuj, zobacz”, który ma na celu m.in. wzbudzenie w dzieciach pasji do tworzenia, eksperymentowania i doswiadczania wielozmysłowego, zrealizowano moduł I – „Wulkan”, „Malowanie na mleku”, „Tęcza Skittles” i „Slime”.


„Mała książka – wielki człowiek”


W dniu 19 października 2022 r. uczniowie klasy 1 w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” otrzymali specjalne Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki.

W skład wyprawki wchodzi książka „Pierwsze abecadło” oraz broszura, pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”.  Broszura jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

Projekt jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów.


Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Szkoła pełna talentów” Lidl !

Możesz pomóc nam zbierać Talenciaki, które odbierzesz w Lidlu – za każde wydane 50 zł (w tym 1 warzywo lub owoc) dostaniesz 1 Talenciaka.

Zebrane Talenciaki przekaż fizycznie w Szkole (do skrzynki obok pomieszczenia socjalnego) lub zeskanuj kod QR z TALENCIAKA i przekaż punkty na konto szkoły.

TUTAJ MOŻESZ PRZEKAZAĆ NASZEJ SZKOLE TALENCIAKI !

Akcja trwa do 13.11.2022r.


Konkurs Jesienny Liść


W październiku w przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pt. „Jesienny liść”. Przedszkolaki mogli wykonać prace dowolną techniką. Jury wybrało I, II, III miejsce oraz trzy wyróżnienia, które oczarowały ich pomysłowością, oryginalnością i sercem, jakie dzieci włożyły w wykonanie swoich prac konkursowych.

Wybór był bardzo trudny, jednak po burzliwych dyskusjach podjęto następującą decyzje: I miejsce zajęła Julia Dybciak z grupy Biedronki, drugie miejsce zajął Adam Wołoszka z grupy Pszczółki, trzecie miejsce zajęła Zofia Mikos z grupy Motylki.

Wyróżnienia zaś otrzymali: Julian Dybciak z grupy Pszczółki, Zuzanna Mikos z grupy Motylki oraz Natan Bareja z grupy Biedronki.

Na wszystkich uczestników konkursu czekały dyplomy oraz nagrody. Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy.


Realizacja programu Przedszkole z Fantazją w grupie Pszczółki


W tym roku grupa Pszczółki rozpoczęła realizację programu Przedszkole z Fantazją. Celem programu m.in. jest: rozbudzanie u dzieci zainteresowania otaczającym światem i chęci poznawania go, rozbudzanie kreatywności i wyobraźni, wyzwalanie swobody w aktywności dziecięcej, fantastyczna zabawa i niezapomniane wrażenia. Program jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz z kierunkami polityki oświatowej na rok 2022/2023; treści programowe są dostosowane do wieku dzieci. Zadania programowe rozłożone są od października 2022 r. do maja 2023 r.

Pszczółki wysłuchały opowiadania o Niezwykłej Cebulce, a następnie rozmawiały na temat wysłuchanego tekstu. Później dzieci wspólnie z wychowawczynią zajęły się sadzeniem cebulek tulipanów do doniczek. Doniczki z posadzonymi cebulkami zostały umieszczone w odpowiednim miejscu w sali celem bacznej obserwacji. Przedszkolaki będą miały za zadanie obserwować jakiego koloru tulipany wyrosną.


Ślubowanie I klasy


13 października dzieci z klasy pierwszej złożyły uroczyste ślubowanie i zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. Zanim jednak otrzymały miano ucznia, zdawały egzamin przed jury. Popisywały się recytacją wierszy, śpiewaniem piosenek i tańcem. Każdy uczeń otrzymał od Pani Dyrektor dyplom, legitymację oraz długopis. Od rodziców dzieci dostały słodkie upominki. Uroczystość zakończyła się spotkaniem w klasie, gdzie na dzieci czekał poczęstunek.

Po uroczystym pasowaniu pierwszoklasistów z Okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wypowiedzieli wiele ciepłych słów do pracowników naszego Zespołu. Do życzeń dołączyli słodki upominek. Wszystkim nauczycielom i pracownikom zgromadzonym na sali gimnastycznej, kwiaty i serdeczne życzenia, przekazała również przedstawicielka Rady Rodziców. Miłym akcentem spotkania było wręczenie nauczycielom i pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora.


Dyskoteka szkolna


W dniu 12.10.2022 w Zespole Szkół w Czerśli odbyła się dyskoteka szkolne zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka. Pomiędzy godziną 15:00 a 16:30 hitem były utwory przy których wykonuje się rozmaite gesty, pozy i figury. Można było usłyszeć i zobaczyć jak dzieciaki ruszają się do rytmu Baby Shark, Kaczuszek i innych tego typu „kawałków”. Wówczas bawiły się dzieci z klas I – III.

O godzinie 16:30 zmienił się typ muzyki, bo i zmienili się jej odbiorcy – klasy IV – VIII. Tu z początku usłyszeć można było aktualny top muzyczny. Później panowała muzyka przez wielu oficjalnie pogardzana, lecz jakże nieodzowna przy takich okazjach – disco polo i muzyka taneczna. A jak muzyka taneczna to i oczywiście tłumnie, pod przewodnictwem pani Anny Ciołek, ruszono na parkiet. „Ale, ale, Aleksandra”, „Ona tańczy dla mnie”, „Miłość w Zakopanem” i wiele innych rozruszały uczniowską brać, niestety o godzinie 18 trzeba było zakończyć to wyśmienite spotkanie.

Dla przeciwników dobrej zabawy mamy nieprzyjemną wiadomość – będzie ich więcej.


Dzień Drzewa


Dnia 7 października w ramach obchodów Dnia Drzewa „Biedronki” uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Przedszkolaki zdobyły wiedzę na temat: budowy drzew, poszczególnych gatunków oraz funkcji pełnionych przez nie w przyrodzie, rozwiązywały zagadki oraz układały puzzle. Na podstawie wysłuchanego wiersza pod tytułem „Drzewo” B. Formy i własnych obserwacji świetnie odpowiedziały na pytanie „Co daje nam drzewo?”. Wiele radości sprawił dzieciom taniec z kasztanem oraz niesienie kasztana na łyżeczce. Nie zabrakło zabaw ruchowych i tańców o tematyce przyrodniczej. Na zakończenie dzieci zjadły pyszne i zdrowe owoce pełne witamin.

 


Bal jesienny


Jesienią wcale nie musi być smutno… Jesień mieni się przecież różnobarwnymi kolorami. Mimo że to nie karnawał, w naszym przedszkolu 6 października odbył się Bal Jesienny. Rodzice i dzieci przygotowały ciekawe i pomysłowe stroje jesienne. Na balu bawiły się: wiewiórki, muchomory, liście, owoce i warzywa. Wszyscy śpiewali jesienne piosenki, prezentowali swoje stroje i bawili się w jesiennym nastroju. W czasie balu rozwiązywaliśmy „Jesienne zagadki”, degustowaliśmy soki z owoców oraz tańczyliśmy taniec liści. Na koniec balu dzieci przygotowały smaczne szaszłyki owocowe.


Wycieczka do Łukowa


W dniu 6 października uczniowie klasy II udali się na wycieczkę do Łukowa. Pierwszym punktem wyjazdu była lekcja biblioteczna w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z jej księgozbiorem. Podczas spotkania panie bibliotekarki przybliżyły uczniom postać polskiego pisarza – Juliana Tuwima. Drugoklasiści poznali najważniejsze wydarzenia z jego życia. Rozwiązywali krzyżówkę, wykreślanki i inne zadania związane z twórczością autora. Następnie wszyscy udali się do kina na seans pt. „King. Mój przyjaciel lew”. Była to pełna przygód, humoru i wzruszeń opowieść o przebojowej nastolatce, jej odrobinę mniej rozgarniętym bracie i… małym lwiątku, których połączyła niezwykła przyjaźń.

Dziękujemy zaangażowanym rodzicom za przywiezienie i odwiezienie dzieci z wycieczki.


Wycieczka klasy I


3 października uczniowie klasy I pod opieką rodziców i wychowawczyni wybrali się do sali zabaw „Arkabos”, aby aktywnie spędzić czas na wspólnej zabawie.
Dużą atrakcją dla dzieci była konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni
i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały także z minipojazdów, armatek na piłeczki, samochodów i koników. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł odpocząć przy stole pełnym smakołyków.

Pobyt w sali zabaw bardzo szybko dobiegł końca. Dzieci pełne niezapomnianych wrażeń wróciły do swoich domów.


TPM4 Erasmus+ w Rumunii


Zespół Szkół w Czerśli od 2 lat realizuje zadania w ramach projektu „Where we are”, który ma zwrócić uwagę młodego pokolenia na zasoby regionów, w których mieszkają, głównie poprzez pryzmat przedmiotów ścisłych.

Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+, którego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji.

W ramach realizacji w/w projektu w dniach 27-28 września 4 osobowe delegacje z Polski, Albanii i Włoch spotkały się w Colegiul Tehnic Constantin Brancusi Petrila w środkowej Rumunii. Nauczyciele wymienili się doświadczeniami i z bliska mogli przyjrzeć się funkcjonowaniu rumuńskiej szkoły. Mieli możliwość zwiedzić trzy placówki oświatowe należące do jednego zespołu szkół. Obserwowali prowadzone tam zajęcia na trzech etapach edukacyjnych. Mogli porozmawiać z uczniami i pracownikami.

Podczas ceremonii powitania i pożegnania swoje talenty zaprezentowali uczniowie.  Przybyli gromko oklaskiwali ich śpiewy, tańce i gry na instrumentach. Poza tym rumuńscy pedagodzy przy wsparciu lokalnych władz zaprezentowali bogactwo swojego regionu. Goście mogli podziwiać piękne góralskie stroje, tańce i piosenki, górski krajobraz ze słynną Transalpiną oraz degustować regionalne potrawy. Również zgodnie z duchem projektu, organizatorzy spotkania zadbali o pokazanie technicznych aspektów funkcjonowania miejsc, które odwiedzali partnerzy. Goście mogli zobaczyć jak działa lokalny wodociąg, basen i niezwykły wodny zegar w siedzibie gminy.

Rumunia, to ciekawy kraj, a jej mieszkańcy to bardzo mili i gościnni ludzie.


„DZIEŃ ŚLIWKI w „ŻABKACH”


„Śliwka pyszna, śliwka zdrowa, siły i urody doda.”

Jesień to piękna i kolorowa pora roku, która niesie wiele darów min. owoce, pyszne i soczyste jabłuszka, gruszki, winogrona i śliwki lśnią w słońcu. Aby zachęcić dzieci do ich jedzenia zorganizowaliśmy w naszej grupie „Dzień Śliwki”.

Tego dnia małe „Żabki” przyszły do przedszkola w ubraniach koloru śliwkowego. Dzieci dowiedziały się, że owoce te mają wiele zalet np. poprawiają apetyt, działają korzystnie na trawienie, poprawiają samopoczucie, zawierają dużo witaminy C, B i E.

Przez cały dzień śliwka grała rolę pierwszoplanową. Przedszkolaki bawiły się: tańczyły z balonami, rozwiązywały zagadki, układały śliwkowe puzzle i rymy Poznawały śliwki wielozmysłowo: dotykały, wąchały, smakowały, porównywały wielkość i kolor. Na zakończenie dnia odbyła się degustacja śliwkowych smakołyków.


Realizcja programów promowanych przez
Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Łukowie


W bieżącym roku szkolnym w naszym przedszkolu i szkole będą realizowane następujące programy edukacji antynikotynowej: „Czyste powietrze wokół nas” – w grupie przedszkolnej 5-6 latki „Żabki” oraz „Bieg po zdrowie” w kl. IV szkoły podstawowej.

Celem programów jest zwiększanie wiedzy i umiejętności dzieci i uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów oraz przebywania w obecności osób palących.

W grupie 5-6 latki „Biedronki” realizowany będzie ogólnopolski program edukacji ekologicznej „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, którego celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych u dzieci już od najmłodszych lat.


Dzień Chłopaka w grupie „Żabki”


W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

30 września to dzień, w którym święto mają wszyscy chłopcy, ci mali i ci duzi. Wesoło obchodziliśmy je również w naszej grupie. Dziewczynki odśpiewały chłopcom głośne „Sto lat” i wręczyły upominki. Świętowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                              Wisława Szymborska

29 września uczniowie klasy drugiej obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W ramach akcji dzieci przyniosły do szkoły ulubioną książkę i głośno czytały kolegom i koleżankom jej fragment. Tego dnia w naszej klasie pojawił się również gość – Pani Sylwia Jakubiak, która przeczytała dzieciom bajkę o „Zygzaku McQuinie”.

Dziękujemy mamie Filipa za przyłączenie się do naszej akcji głośnego czytania. 


Powitanie Pani Jesieni


23 września obchodziliśmy Pierwszy Dzień Jesieni. Z tej to okazji dzieci z grupy „Żabki” przybyły do przedszkola w jesiennych barwach. W sali zrobiło się kolorowo: czerwono, żółto, pomarańczowo, zielono i brązowo.

Dzień ten rozpoczął się od wspólnych zabaw, których celem było utrwalenie wiadomości o jesieni. Najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy z chustą animacyjną, rzut piłeczką do parasola i tworzenie jesiennych barw za pomocą owocowych cukierków. Świętowanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i słodkim poczęstunkiem „czekoladowymi listkami Pani Jesieni”, które przyniosła w koszyku.


DZIEŃ JABŁKA W GRUPIE PSZCZÓŁKI


28 września Pszczółki obchodziły Święto Jabłka. W tym dniu dzieci przyszły ubrane na czerwono i zielono. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych. 

Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w rozmowie na temat wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian jabłuszek. Dowiedziały się, dlaczego warto je jeść i pod jaką postacią. Następnie wykonały pracę plastyczną. Na zakończenie zajęć na dzieci czekał poczęstunek - szarlotka, świeże jabłuszka oraz jabłkowy soczek.


Akcja charytatywna Kredkobranie


Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w akcji charytatywnej Kredkobranie, której celem była zbiórka przyborów szkolnych oraz artykułów plastycznych dla dzieci i młodzieży mieszkających na Kresach. Serdecznie wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie.


Dzień Przedszkolaka


„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”.

20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

We wtorek kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy z Panem Animatorem, który przedstawił dzieciom bajkę „Czerwony Kapturek”. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie.

Złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.


Sprzątanie świata


W dniu 16 września 2022 r. w Zespole Szkół w Czerśli odbyło się sprzątanie świata. Udział wzięli w tym wydarzeniu uczniowie klas I – VIII wraz ze swymi nauczycielami. Uprzątnięto pobliskie lasy i otoczenie dróg. Śmieci zostały posortowane i przekazane do utylizacji.


DZIEŃ KROPKI


15 września „Motylki” i „Biedronki” obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, którego celem jest rozbudzanie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcanie ich do tworzenia oraz działania. Na początku dzieci na podstawie filmu oraz książki poznały historię dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce uwierzyła we własny talent oraz możliwości.

Tego dnia zabawy wypełnione były kropkami. Dzieci m.in. szukały kropek ukrytych w sali, tańczyły z kropkami, malowały je za pomocą patyczków, stworzyły kropkowe drzewa. Ten dzień upłyną wszystkim radośnie i kolorowo.


Kontynuacja programu "Dwujęzyczność"


W bieżącym roku szkolnym we wszystkich grupach przedszkolnych w dalszym ciągu będzie realizowany Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności "Bilingual Future". Udział w nim bierze dziewięćdziesięciu przedszkolaków z naszego Przedszkola.


Wyróżnienie dla naszej nauczycielki


W piątek 16 września w Lublinie odbył się 64. Kongres Polskiego Towarzystwa Chemicznego podczas, którego wręczono wyróżnienia i medale Polskiego Towarzystwa Chemicznego im. Zofii Matysikowej. Wśród laureatów z całej Polski znalazła się Pani Bożena Skwarek, nauczycielka chemii pracująca między innymi w naszej szkole. Kapituła doceniła jej osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze, popularyzację wiedzy chemicznej oraz aktywną działalność na rzecz edukacji chemicznej.

Cała społeczność szkolna pragnie złożyć Pani Bożenie najserdeczniejsze gratulacje i życzenia dalszej, równie owocnej pracy zawodowej.


Spotkanie przedszkolaków z policjantami


16 września nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Pani policjantka rozmawiała z dziećmi na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, omówiła także symbole kolorów świateł na sygnalizatorze. Przedszkolaki opowiadały, jak należy zachowywać się na drodze podczas spaceru.

Dzieci z uwagą słuchały pana policjanta, który uświadomił im konieczność jeżdżenia samochodem w fotelikach z zapiętymi pasami. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego podczas wykonywania pracy policjanta. Wszystkie dzieci otrzymały od naszych gości kolorowanki o tematyce policyjnej. Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i cenne wskazówki.


Konferencja on-line


Serdecznie zachęcamy rodziców do udziału w wideokonferencji dotyczącej profilaktyki chorób zakaźnych, która odbędzie się w środę 14 września 2022 r. o godz. 16:30.

Link dostępu do spotkania znajdziecie Państwo TUTAJ


NARODOWE CZYTANIE 2022 W NASZEJ SZKOLE


Jakiż to chłopiec piękny i młody?

Jaka to obok dziewica?

Brzegami sinej Świtezi wody

Idą przy świetle księżyca.

                                             Adam Mickiewicz „Świtezianka”

We wtorek, 6 września 2022 roku nasza szkoła wzięła udział w 11. edycji Narodowego Czytania, któremu od 2012 roku patronuje Para Prezydencka.

Tegoroczną lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

„Romantyzm  to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu” – pisał w liście Prezydent Andrzej Duda, zachęcając do współtworzenia akcji.

Akcję za zgodą Dyrekcji naszej szkoły przeprowadzili we współpracy opiekunowie biblioteki szkolnej oraz nauczycielka języka polskiego p. Barbara Celińska-Mysław.

Uczennice klasy VIII: Maja Goławska, Julia Kicińska i Kornelia Matyjasek odczytały słynną balladę naszego narodowego wieszcza „Świtezianka”. Koleżanki i koledzy z młodszych klas z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali prezentowanej lektury. Pani wicedyrektor Ewie Kościuk udało się uchwycić ten „romantyczny” nastrój na wykonanych zdjęciach.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu.


Rozpoczęcie roku szkolnego


W dniu 1 września, jak co roku, w naszej szkolne odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023.

W części oficjalnej po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor Justyna Porębska. Następnie część artystyczną zaprezentowali uczniowie klasy VI. Powitani również zostali nowi uczniowie, czyli klasa pierwsza licząca 24 osoby.

Na akademii pojawili się także policjanci, którzy przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i z powrotem.


Dni adaptacyjne w przedszkolu


Jak co roku w naszym Przedszkolu  odbyły  się Dni Adaptacyjne dla nowych przedszkolaków, aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu. W tym roku dni te odbyły się 29 i 30 sierpnia.

Celem zajęć adaptacyjnych w przedszkolu było ułatwienie maluchowi bezstresowego wkroczenia w świat grupy przedszkolnej. Podczas zajęć dzieci poznały przedszkole, nauczycielki, sale. Maluszki miały czas na zabawę w gronie nowych kolegów, uczestniczyły w zajęciach ruchowych oraz zabawach integracyjnych.


Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego


Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 odbędzie w czwartek 1 września 2022 r. o godzinie 10.00.

 Do szkoły prosimy wchodzić od strony boiska i pamiętać o zmianie obuwia.

Ze względu na dużą liczebność uczniów oraz trwające wysokie temperatury na tegorocznej uroczystości obecni być mogą wyłącznie rodzice dzieci z klasy I oraz uczniów rozpoczynających w tym roku szkolnym naukę w naszej szkole.

Zwracamy się z prośbą do uczniów i rodziców, którzy przywiozą dzieci, o niegromadzenie się oraz zachowanie szczególnej uwagi na placu szkolnym przed i po uroczystości.


Dni adaptacyjne w przedszkolu


Zapraszamy wszystkie dzieci, które od września rozpoczną edukację przedszkolną na zajęcia adaptacyjne w naszym przedszkolu, które odbędą się w dniach 29 sierpnia w godz. 9.00 - 11.00 oraz 30 sierpnia w godz. 12.00 - 14.00.

Zebranie z rodzicami naszych przedszkolaków odbędzie się 31 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00. Zapraszamy!

Jednocześnie informujemy, iż listy dzieci przyjętych do poszczególnych oddziałów przedszkolnych zostały wywieszone na drzwiach wejściowych do szkoły od strony boiska.


Rozbudowa Zespołu Szkół w Czerśli


18 lipca rozpoczęła się planowana rozbudowa naszej placówki. W celu zapewnienia bezpieczeństwa prosimy nie przebywać na placu zabaw od strony głównego wejścia.

W trakcie dyżuru przedszkolnego należy korzystać z wejścia do szkoły od strony boisk.