Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

 

  

 

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Pani dyrektor Justyna Porębska serdecznie powitała wszystkich i skierowała kilka słów do ósmoklasistów. Uczniowie klasy VIII podziękowali nauczycielom oraz pracownikom szkoły za wysiłek, cierpliwość i poświęcenie włożone w nauczanie i wychowanie. Zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Razem z ósmoklasistami cała społeczność szkolna zaśpiewała piosenkę Maryli Rodowicz pt. „Ale to już było”. Następnie w imieniu rodziców uczniów klasy VIII zabrała głos pani Barbara Augustyniak. Podziękowała nauczycielom za poświęcenie w kształtowaniu właściwych postaw i umiejętności tegorocznych ósmoklasistów. Uczniowie klasy VII w imieniu młodszych kolegów i koleżanek podziękowali ósmoklasistom za wspólnie spędzone chwile w murach naszej szkoły, wręczając im czerwone róże.
Pani Dyrektor życzyła  absolwentom miłego wypoczynku, wspaniałych, ciekawych przygód i udanych wakacji. Następnie odbyło się Ślubowanie absolwentów szkoły podstawowej.
Następnie poczet sztandarowy z klasy VIII uroczyście przekazał sztandar młodszym kolegom: Amelii Domańskiej, Amelii Płodowskiej i Bartoszowi Kopczyńskiemu. Po przekazaniu sztandaru dokonano wręczenia świadectw z wyróżnieniem, nagród książkowych oraz dyplomów uczniom, którzy otrzymali wysoką średnią ocen, bardzo dobre i wzorowe zachowanie oraz 100% frekwencję.
W roku szkolnym 2018/2019 szkołę podstawową ukończyli: Michał Augustyniak, Eryk Bartoszewski, Natalia Ciołek, Monika Gromada, Natalia Gryczka, Maksymilian Komorek, Wiktor Konieczny, Przemysław Kopeć, Jakub Kucharski, Natalia Niewęgłowska, Jakub Machowiec, Patrycja Muszyńska, Monia Salvatore, Maja Sosnowska, Damian Sosnowski,  Kamila Strzałek, Wiktoria Zdziebłowska.
Świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe z poszczególnych klas otrzymali:
Klasa VIII: Natalia Niewęgłowska, Maksymilian Komorek
Klasa VII: Karolina Chudzik, Gabriela Warpas
Klasa VI:  Ksawier Matyjasek, Kornelia Muszyńska, Martyna Stolarczyk, Kornelia Strzałek, Emilia Rudnicka, Zofia Wiśniewska
Klasa V: Aleksandra Posiadała, Jakub Skwarek, Aleksandra Ciołek, Julia Dybciak, Gabriela Kachniarz, Amelia Wielgosz, Julia Wielgosz
Klasa IV: Maja Goławska, Zuzanna Kachniarz, Iga Konieczna, Kornelia Matyjasek, Kamil Michalak, Miłosz Płodowski, Maja Suchodolska, Jakub Sypulski
Klasa III: Maciej Kazanecki, Wiktor Piotrowski
Klasa II: Aleksandra Całka, Jakub Kuryła, Szymon Korgól, Alicja Niewęgłowska, Emilia Szczygielska, Lena Tkaczyk, Przemysław Wiącek
Klasa I: Aleksandra Skwarek, Maciej Kosiński
Wychowawcy przyznali miano Solidnego Ucznia. Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali:
Klasa I – Kaja Domańska
Klasa II – Gabriel Piotrowski
Klasa III – Natalia Goławska
Klasa IV – Maja Goławska
Klasa V – Kinga Bawolska
Klasa VI – Zofia Wiśniewska,
Klasa VII – Amelia Domańska
Klasa VIII – Monia Salvatore.
Nie zabrakło w minionym roku szkolnym uczniów ze 100% frekwencją. Byli to:
Klasa II – Karolina Kazanecka, Alicja Kopczyńska
Klasa III – Emilia Krasuska, Maciej Kazanecki
Klasa IV – Maja Goławska, Maja Suchodolska
Klasa VI- Bartosz Kopczyński, Bartosz Swędra, Ksawier Matyjasek, Kornelia Muszyńska
Klasa VIII - Jakub Machowiec.
Pani Dyrektor w szczególny sposób podziękowała rodzicom z Rady Rodziców: p. Marzenie Domańskiej, p. Monice Ciołek, p. Agacie Dybciak, p. Barbarze Augustyniak, p. Małgorzacie Kopczyńskiej, p. Beacie Całka, p. Katarzynie Karczewskiej, p. Agacie Popławskiej, p. Agnieszce Goławskiej, p. Elżbiecie Wołoszka za współpracę, wszelką pomoc i życzliwość. Podziękowała również p. Monice Wiśniewskiej i p. Wojciechowi Kicińskiemu za pomoc i wsparcie w działaniach placówki.
Pani Dyrektor życzyła wszystkim fajnych przygód, udanych i bezpiecznych wakacji. Po uroczystości ogólnoszkolnej odbyły się spotkania z wychowawcami, podczas których wychowawcy wyróżnili dyplomami rodziców poświęcających czas i trud na rzecz działań naszej społeczności szkolnej i przedszkolnej za pomoc w organizacji imprez szkolnych i klasowych oraz dowóz dzieci na konkursy i zawody. Wychowawcy przypomnieli zasady bezpiecznego wypoczynku, po czym wszyscy rozeszli się do domów.


Wieczorek pożegnalny klasy ósmej


19 czerwca, kilka godzin po uroczystym rozdaniu świadectw i wzruszającym pożegnaniu ze społecznością szkolną tegoroczni absolwenci wraz z zaproszonymi gośćmi i rodzicami bawili się na wieczorku pożegnalnym.
Bal rozpoczął się od zatańczenia poloneza, do którego choreografię przygotował pan Paweł Grula. Następnie ciepłe słowa podziękowania rodzice skierowali do obecnych na balu pracowników szkoły. Rodzice obdarowali swoje pociechy, panią dyrektor i wychowawców pamiątkowymi albumami, a wszyscy zaproszeni pracownicy szkoły otrzymali piękne bukiety. Głos zabrały również ostatnia i pierwsza wychowawczynie: pani Aneta Połeć i pani Justyna Ksok oraz pani dyrektor Justyna Porębska, od których ósmoklasiści otrzymali drobne upominki. Pani dyrektor i wychowawczyni kl. 8 wręczyły rodzicom podziękowania za zaangażowanie, znakomitą atmosferę działań na rzecz klasy oraz za wspomaganie organizacji życia szkoły.
Po pysznym obiedzie i skocznej belgijce oficjalnie rozpoczął się bal. Tańcom, rozmowom i wspomnieniom nie było końca. Wspaniałą atmosferę spotkania wszyscy będą mogli odtworzyć po obejrzeniu zdjęć z fotobudki i tych zrobionych przez profesjonalnego fotografa. Tak miłą niespodziankę zafundowali ósmoklasistom młodsi koledzy z klasy 7 wraz z wychowawczynią.

Ósmoklasiści, dziękujemy Wam za wspólnie spędzone chwile i życzymy wszystkiego najlepszego na nowym etapie życia.


Wycieczka klas I - III do Kampinoskiego Parku Narodowego


18 czerwca tuż przed zakończeniem roku szkolnego klasy I-III wyjechały na wycieczkę. Atrakcyjny, indywidualnie dopasowany program dla grup szkolnych w Granicy na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego był przedsmakiem wakacyjnych atrakcji i przygód. Dzieci poznały ciekawa technikę ozdabiania drewna decoupage, własnoręcznie wykonane prace zabrały do domu.  Wędrowanie po okolicznych ścieżkach i szlakach to nieodłączny element towarzyszący odwiedzającym Granicę. Różnorodność flory i fauny stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Dlatego nic dziwnego, że mimo plagi komarów my również odkrywaliśmy uroki Puszczy Kampinoskiej. Ale byliśmy bardzo dobrze przygotowani do wyprawy w las. Niesamowitą i bardzo smakowitą atrakcją były warsztaty robienia pierogów. Pierogi z truskawkami znamy wszyscy ale pierogi w kolorze żółtym, zielonym, różowym czy niebieskim to była wielka frajda zarówno w lepieniu jak i w ich jedzeniu. Cały dzień był super! Tę wycieczkę zdecydowanie możemy zaliczyć do udanych!


Pomoc dla Marcina


W dniach od 10 do 14 czerwca w naszej szkole została zorganizowana akcja charytatywna. Dzieci kupując ciasteczka, babeczki, rogaliki i galaretki rozprowadzane na dolnym korytarzu szkolnym, pomogły zebrać pieniądze potrzebne na leczenie i rehabilitację Marcina Miazio. Można było również wrzucać pieniądze do puszki. Udało nam się zebrać 1354zł. Dziękujemy serdecznie za włączenie się do tej akcji!


W Dzień Samorządności odbył się ogólnoszkolny konkurs ,,Mam talent”


W poniedziałek 10 czerwca mieliśmy Dzień Samorządności. Chętni uczniowie przez dłuższy czas umawiali się z nauczycielami na prowadzenie zajęć. Odbywali konsultacje dotyczące Kart pracy dla uczniów, tematów i celów lekcji, które uczniowie chcieli prowadzić, zamieniając się rolami z nauczycielami. Większość zajęć poniedziałkowych zarówno w szkole jak i w przedszkolu zostało przeprowadzonych przez uczniów, oczywiście, pod czujnym okiem nauczycieli, którzy mieli możliwość wejścia w rolę ucznia. Taka forma zajęć od dawna cieszy się zainteresowaniem.
Tego dnia również odbył się długo wyczekiwany ogólnoszkolny konkurs ,,Mam talent”.
Tym razem po wstępnych eliminacjach przeprowadzonych w klasach zdecydowano, że do rywalizacji o miejsca w ogólnoszkolnym konkursie przystąpią klasowi laureaci w kategoriach: muzyczno – tanecznej oraz plastycznej uczniów klas: I – IV i klas: V – VIII. W jury wystąpili wszyscy nauczyciele obecni podczas prezentacji TALENTÓW.
Uczniowie, którzy chcieli zaprezentować swój talent przed szerszą publicznością, sprawili, że kolejny dzień szkolny zapisał się w naszej pamięci jako miłe, pełne radości wydarzenie. Przez dwie godziny poczuliśmy się jak na profesjonalnych występach. Soliści byli wspierani  śpiewem całej społeczności uczniowskiej, a tańce gromkimi brawami. Prace plastyczne wykonane w czasie występów muzyczno – tanecznych zaprezentowane na zakończenie  konkursu były dopełnieniem zaspokojenia wrażliwości artystycznej.
I miejsce w kategorii muzyczno - tanecznej klas: I – IV zdobyły: uczennica klasy III Natalia Goławska oraz uczennica klasy II Lena Tkaczyk.  W kategorii klas: V – VIII - I miejsce uzyskała: uczennica klasy VIII Patrycja Muszyńska i uczennica klasy V Julia Dybciak.
W kategorii plastycznej klas: I – IV  I miejsce uzyskała: uczennica klasy II  Wiktoria Tureczek, a wyróżnienie otrzymały: uczennica klasy II Aleksandra Całka i uczennica klasy IV Judyta Jeleń. W kategorii klas V – VIII I miejsce zajęła: uczennica klasy V Julia Grzywacz, a wyróżnione zostały: uczennice klasy VII Paulina Wawrzyńczak i Natalia Jezierska.
Dziękujemy organizatorom i prezentującym swoje talenty uczniom.


Trzymaj formę


Na podsumowanie realizacji programów: „Trzymaj formę” i „Zasady zdrowego odżywiania – Ekipa Chrumasa gotuje” uczniowie kl. VI pod opieką p. Anny Ciołek przygotowali inscenizację poświęconą zdrowemu odżywianiu i ogólnej kondycji fizycznej. 15 czerwca 2019 r. aktorzy swoje przedstawienie zaprezentowali uczniom kl. I – III oraz uczniom kl. VII. Młodzi artyści promowali 10 zasad zdrowego odżywiania oraz zachęcali do uprawiania różnorodnych sportów. Wszyscy wspólnie bawili się w rytm pląsu „Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Uczennice z kl. V zatańczyły krótki układ taneczny. Każdemu uczestnikowi programów na pewno utkwiła w pamięci prośba:

„Zamiast siedzieć przed ekranem i grać wiecznie w gry te same 
zmień tryb życia na sportowy Świat się stanie kolorowy.”


Plastikowe nakrętki dla Gabrysia


Zakończyliśmy w naszej szkole kolejną akcję zbierania plastikowych nakrętek. Przedsięwzięcie miało przede wszystkim wymiar charytatywny - pomoc Gabrysiowi Klębowskiemu, ale także ekologiczny - recykling plastikowych nakrętek. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem za co bardzo dziękujemy.

PODZIĘKOWANIE

W imieniu własnym jak i syna Gabrysia bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję zbierania plastikowych nakrętek w Zespole Szkół w Czerśli.

 Środki, które uzyskamy z ich sprzedaży przeznaczymy na rehabilitację syna.

 Z poważaniem

 Monika i Radek Klębowscy

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych, obowiązujących w Państwa szkole.


Wycieczka do Krakowa i Energylandii


12 i 13 czerwca 46 uczniów klas 4-8 wzięło udział w wycieczce do Krakowa i Energylandii.
Pierwszego dnia po długiej i upalnej podróży uczestnicy wycieczki znaleźli ochłodzenie w murach Wawelu. Poznali tu dzieje Kaplicy Królewskiej, grobowców i Dzwonu Zygmunta. Przed wejściem na zamek przywitali ziejącego ogniem smoka. Traktem Królewskim przeszli na Rynek Główny, gdzie wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej i zakupili pamiątki pod Sukiennicami.
Drugi dzień wycieczki uczniowie spędzili w największym parku rozrywki w Polsce- Energylandii. Jazda na hyperionie, wizyta w kinie 7D, zjazd największym na świecie wodnym roller coasterem, pobyt w parku wodnym i dziesiątki innych atrakcji przyniosły ogrom niezapomnianych wrażeń.


Ogniska i biwak w Starej Gąsce


6. 06. uczniowie klasy VII z rodzicami mieli zaplanowane ognisko, ale dotarli na nie tylko najwytrwalsi, bo w okolicy padał deszcz. Większość  osób, która miała uczestniczyć w ognisku, zrezygnowała z imprezy. Pani  M. Domańska  z grupką siódmoklasistów dołączyła do wychowawczyni klasy siódmej, która oczekiwała na zaproszonych gości. Kiedy przybyli Ci, którzy słusznie  przewidzieli, że deszcz mógł ominąć miejsce ogniska, miła atmosfera i serdeczne powitanie nie miało granic.

Chociaż uczestników ogniska było niewielu, to zostało ono zaliczone do udanych. Uczestnicy imprezy klasowej rozpropagowali wśród pozostałych uczniów korzyści ze spędzania czasu na łonie natury.

7.06.o godzinie 17.30 trzynaścioro uczniów z panią M. Biaduń i panią A. Połeć wyruszyli rowerami na biwak do Starej Gąski. Kiedy rowerzyści dotarli na miejsce, kilku uczniów dojechało na biwak samochodami z rodzicami. Ze względu na to, że większość osób uczestniczyło w tego rodzaju biwaku po raz drugi, rozbicie namiotów i rozpalenie ogniska nie trwały długo. Również przygotowanie posiłku nie było problemem. W międzyczasie nastąpiła zmiana opiekunów. Na miejsce pani A. Połeć przyjechała P. M. Howorus. Uczestnicy byli żądni przygód, dlatego zorganizowano podchody. Uczniowie klas: VI – VII rozmieścili zadania dla ósmoklasistów na wysokich kijach. Mimo wieczornych ciemności uczniowie klasy VIII sprytnie poszukiwali zadań i z przyjemnością je wykonywali. Gdyby nie zmęczenie opiekunów, zabawa w podchody trwałaby o wiele dłużej. W dalszej części wieczoru uczestnicy spędzali czas według własnego uznania -  słuchali muzyki, rozmawiali.

8.06. o godzinie 10.00 czas biwaku dobiegł końca. Po uporządkowaniu terenu i spakowaniu się uczestnicy aktywnego wypoczynku pod opieką pań: M. Biaduń,  A. Cołek, L. Mikos wyruszyli w drogę powrotną. Tegoroczna wyprawa na pewno przysporzyła zwolenników tego rodzaju wypoczynku. Zadowolenie u większości biwakowiczów pozwala na stwierdzenie, że aby miło spędzić  czas, naprawdę niewiele trzeba. Dla chętnych – do zobaczenia za rok!


Informacja


W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami lekcje są skrócone:

Dzwonki:

1. 8.00 - 8.30
2. 8.40 - 9.20
3. 9.30 - 10.00
4. 10.10 - 10.40
   (OBIAD)
5. 11.00 - 11.30
6. 11.35 - 12.05

Prosimy o zwrot podręczników do biblioteki.


Festyn w Baczkowie


6 czerwca ośmiu uczniów z klasy III pod opieką wychowawczyni i rodziców uczestniczyło w spotkaniu integracyjnym „Dzień Rodziny” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Baczkowie. Dla uczestników imprezy były przygotowane różne atrakcje m.in. trampolina, dmuchane zjeżdżalnie i wiele innych. Animatorzy zabawy włączali dzieci do wspólnej zabawy. Gospodarze zadbali, aby nikt nie chodził głodny. Przygotowali słodki poczęstunek oraz obiad. Dzień spędziliśmy miło i wesoło. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.


Biwak klasy VI


W tym roku uczniowie klasy VI wraz ze swoją wychowawczynią p. Katarzyną Szychta postanowili uczcić Dzień Dziecka na szkolnym biwaku. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu i gry drużynowe były świetnym sposobem na wspólne spędzenie piątkowego popołudnia. Dzień pełen wrażeń zakończył się oglądaniem filmu oraz zasłużonymi lodami. I choć wszyscy uczniowie byli już zmęczeni, na zakończenie wspólnego wieczoru, ochoczo zabrali się za zabawę w chowanego. Szkoła jednak może być "fajna", zwłaszcza w nocy! Szczególne podziękowania należą się rodzicom zaangażowanym w organizację spotkania.


„Czytać każdy może, jeden lepiej, drugi trochę gorzej”


Biblioteka szkolna, włączając się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, zorganizowała konkurs „Mistrz czytania” dla chętnych uczniów klas I-VI. Każdy uczestnik prezentował czytanie najpierw wybranego fragmentu ulubionej książki, następnie wylosowanej. Zmagania odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: I-III i IV –VI. Spośród 9 uczniów klas I-III miejsca na najwyższych stopniach podium zajęli: Aleksandra Skwarek i Maciej Kosiński z klasy I  oraz  Lena Tkaczyk z klasy II.
Mistrzem czytania w drugiej kategorii została wybrana Martyna Stolarczyk z klasy VI, a na podium zasłużyli także Jakub Sypulski z klasy IV i Aleksandra Posiadała z klasy V.
Gratulujemy Oli i Martynce. Dziękujemy miłośnikom czytania za piękne przygotowanie i udział. Wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę dyplomy i nagrody.


Informacja


Informujemy, że sprawozdania finansowe za rok 2018 Zespołu Szkół w Czerśli znajdują się w BIP-ie

Gminnego Zespołu Oświatowego w Łukowie w menu "Rejestry i ewidencje".


Ognisko z okazji Dnia Dziecka


31 maja zbliżający się Dzień Dziecka klasa piąta wraz z wychowawczynią i rodzicami uczciła ogniskiem. Uczniowie miło spędzili czas na aktywnym wypoczynku. Grali w piłkę nożną, piekli kiełbaski, kręcili watę cukrową, współzawodniczyli w przygotowanych przez mamy konkursach takich jak odgadywanie tajemniczych smaków, wyścigi z jajkiem na łyżce, czy odpowiedz na wylosowane pytanie. Każdy uczestnik ogniska wziął udział w przejażdżce bryczką. Ognisko okazało się świetną okazją do zacieśnienia więzi koleżeńskich.
Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy poświęcili swój czas, aby zorganizować to spotkanie i spędzić z nami te miłe chwile.


Desery lodowe w świetlicy


W środę 22 maja 2019 roku w naszej świetlicy było bardzo słodko i kolorowo. Wszystkie dzieci wspólnie przygotowały desery lodowe z owocami. Świetliczaki kroiły przyniesione owoce, inne tarły czekoladę a kolejne nakładały lody. Następnie każdy przyrządził deser, który lubi najbardziej. Pomysłom i wariacjom na temat kombinacji owocowych nie było końca. Wszystkim dzieciom bardzo smakowały pyszności, które samodzielnie przygotowały.


Festyn „Z UŚMIECHEM PO ZDROWIE 2019”


Dzieci świetlicowe po raz kolejny uczestniczyły w festynie integracyjnym pt. „Z uśmiechem po zdrowie 2019” po opieką p. Anny Ciołek i p. Edyty Bany. Dzięki wspaniałej pogodzie,  to popołudnie obfitowało roześmianymi dziecięcymi buziami, a radosnym zabawom nie było końca. Pierwszym naszym zadaniem było zaprezentowanie się w stroju klauna. Następnie uczestniczyliśmy w zabawie pt. Jaka to melodia?” Wielką atrakcją cieszyły się przejażdżki dorożką i koniem. Czekał również na nas słodki poczęstunek oraz kiełbaska z grilla. Było bardzo miło i ciekawie. Serdecznie dziękujemy organizatorom festynu za zaproszenie.

 


„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”  - zakończenie programu


Jak co roku przedszkolaki z grupy najstarszej „Biedronki” przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego programu edukacji antynikotynowej ,,Czyste powietrze wokół nas" organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Łukowie. Celem programu było zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego, wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów. Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu poprzez list otwarty skierowany do rodziców. Koleją formą był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z pięciu zajęć warsztatowych. Zajęcia obejmowały tematykę pozwalającą wychowankom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu tytoniowego na organizm ludzki oraz pozwoliły przyjąć właściwą postawę wobec zagrożenia nikotynowego /biernego palenia/ oraz poznać strażnika czystego powietrza Dinusia. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły we wszystkich cyklach zajęciowych.


      Zakończenie programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”


Nasze przedszkole już od dawna angażuje się w szereg działań proekologicznych. W tym roku szkolnym przyłączyliśmy się do akcji ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program przewidywał prowadzenie zajęć o tematyce przyrodniczej i ekologicznej na podstawie otrzymanych materiałów, a także pomysłów własnych. Udział w programie wzięły starsze grupy przedszkolne „Motylki” i „Biedronki”. Dzieci otrzymały książeczki edukacyjne, dzięki którym mogły utrwalić zdobytą wiedzę i sprawdzić, ile zapamiętały z przeprowadzonych zajęć. Przedszkolaki dowiedziały się, jak w bezpieczny sposób odpoczywać na łonie natury i dbać o mieszkańców zielonych terenów. Przedszkolaki ochoczo przyłączyły się również do akcji propagującej zdrowe odżywianie i spożywanie pięciu porcji owoców, warzyw lub soków. Dowiedziały się jak ważne jest otaczające nas powietrze i woda, które powinny być czyste i w jaki sposób możemy przyczynić się do poprawy czystości wód, lasów i powierza, jak również, jakie znaczenie ma prąd w życiu człowieka. Na zakończenie programu nagrodzono sumiennych Przyjaciół Kubusia, którzy prawidłowo wykonali wszystkie zadania z Kubusiowych książeczek, zostali nimi: Roksana Połunin, Zuzanna Rodak, Szymon Ciołek, Tosia Domańska, Mateusz Całka, Grzegorz Wiśniewski, Hania Sierpień i Krystian Ciołek.  


Majowe święta


,,Tym, co w Polsce dali myśl, aby stworzyć cud majowy, cześć z oddaniem złóżmy dziś, przed pamiątką chyląc głowy”

8 maja uczciliśmy patriotyczne święta majowe. Uczniowie klas: V- VIII pod opieką pań: M. Biaduń i J. Ksok przygotowali montaż  słowno – muzyczny pod hasłem: ,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Nasza placówka tego dnia była pełna biało – czerwonych barw i radosnych twarzy.


Warsztaty garncarskie


W pierwszych dniach maja odbyły się na terenie naszej placówki warsztaty garncarskie pod okiem specjalisty - Pana Krystiana Nowaka, który przyjechał do nas z Podedwórza.  Dzieci miały możliwość poznania trudnej pracy garncarza, który przybliżył im historię tego rzemiosła oraz zaprezentował sposób wykonania naczyń z gliny. Podczas spotkania każdy uczeń mógł razem z Panem Krystianem wykonać naczynie- miseczkę w kształcie serca. Twórcza praca przyniosła dzieciom wiele radości i satysfakcji.


TRZYMAJ FORMĘ …


W ramach działań realizujących projekt „Trzymaj formę” oraz program „Zasady zdrowego żywienia” 1 kwietnia odbyło się spotkanie uczniów kl. IV – VI z panią psycholog i dietetykiem.  Celem zajęć było  zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej. Kształtowano właściwe nawyki żywieniowe i promowano zasady aktywnego stylu życia. Podczas spotkania zachęcano uczniów do dokonywania właściwych żywieniowych wyborów i aktywnego spędzania wolnego czasu.


„DZIEŃ TĘCZY" w przedszkolu


W kwietniu w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Tęczy” pod hasłem „Bawimy się tęczowo”. By przybliżyć temat tęczy i zobaczyć tęczę wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w tęczowe kolory. Podczas tęczowego dnia dowiedzieliśmy się jak powstaje tęcza, jak kolory są w niej ułożone i który z nich jest najważniejszy. Obejrzeliśmy film edukacyjny „Jak powstaje tęcza?”. Śpiewaliśmy kolorowe piosenki „Tęcza, tęcza cza cza cza…”oraz bawiliśmy się w kolory, używając chusty animacyjnej. Nasz tęczowy dzień zakończył się pamiątkowym zdjęciem i słodkim kolorowy deserem z owocami.


Informacja!!


Szanowni Państwo. Informuję, że od środy - 24 kwietnia 2019 r. zajęcia dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej będą

odbywały się zgodnie z obowiązującym planem.

                                       Dyrektor ZS w Czerśli Justyna Porębska


Informacja!


W związku z brakiem porozumienia stron, nadal trwa ogólnopolski strajk pracowników oświaty. Zajęcie dydaktyczne nie odbywają się.

Dyrektor, w szczególnych sytuacjach, zapewni opiekę dzieciom. W razie jakichkolwiek pytań proszę kontaktować się z dyrektorem szkoły poprzez e-dziennik lub telefonicznie (25) 798 26 35.

Dyrektor ZS w Czerśli Justyna Porębska


Rekrutacja


W Zespole Szkół w Czerśli dostępna jest lista dzieci zakwalifikowanych do przedszkola na rok szkolny 2019/2020.

W celu potwierdzenia prosimy o wypełnienie deklaracji woli przyjęcia dziecka do przedszkola w postaci pisemnego oświadczenia w dniach od 15 do 23 kwietnia 2019 r.


Szanowni Rodzice


Szanowni Rodzice,

informuję, w Zespole Szkół w Czerśli 80% pracowników placówki opowiedziało się za przystąpieniem do akcji strajkowej. Prawdopodobnie od poniedziałku 8 kwietnia 2019 r. aż do odwołania wystąpią trudności z przeprowadzeniem zajęć lekcyjnych, opiekuńczych i wychowawczych zgodnie z obowiązującym planem. Większość nauczycieli deklaruje przystąpienie do akcji strajkowej, więc najprawdopodobniej w tych dniach w godzinach od 8.00 do 15.00 w szkole będą prowadzone wyłącznie zajęcia opiekuńcze dla dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki we własnym zakresie. W związku z powyższym bardzo proszę o zgłoszenie wychowawcy klasy/grupy przedszkolnej w piątek 5 kwietnia 2019 r. ewentualnej potrzeby zapewnienia opieki dla dziecka. Informacja ta jest dla mnie niezbędna, aby podjąć starania w zakresie prawidłowego zorganizowania opieki dla dzieci, jeżeli w poniedziałek 8 kwietnia 2019 r. rozpocznie się ogólnopolski strajk pracowników oświaty. O sytuacji w szkole, będę informowała Państwa poprzez e-dziennik i szkolną stronę internetową.

Bardzo proszę o zrozumienie w tej trudnej sytuacji i pomoc w opiece nad dziećmi.

                                                                                       Dyrektor szkoły Justyna Porębska


Wycieczka klas I-III do Siedlec


W II semestrze w klasie I oraz III realizowany jest program edukacyjny Tesco Polska - „Od uprawy do potrawy”. Jednym z elementów programu są wycieczki edukacyjne do sklepów, w których każdy uczeń poznaje zasady zdrowego odżywiania. I  w takiej ekspedycji do sklepu Tesco w Siedlcach w dniu 27 marca,  uczestniczyła grupa uczniów naszej szkoły.
Na niezwykłą przygodę w formie gry terenowej, podczas której nie zabrakło: zagadek, kalamburów, ciekawostek o zdrowych produktach, poszukiwania „skarbów”,  zabrał dzieci pan Artur Jastrzębski- Pypowski, pracownik sklepu.  Ekspedycja zaczęła się od stoiska warzywnego. Tam dzieci mogły zobaczyć znane i mniej znane warzywa. Następnie udały się na dział owoców. Na mapie świata odszukały owoce, które znajdowały się na półkach. Uczestnicy mieli możliwość degustacji i odkrywania nowych smaków. Największą popularnością wśród małych smakoszy cieszyły się bakalie. Nasza ekspedycja odwiedziła również działy z: nabiałem, produktami zbożowymi, pieczywem oraz przyprawami. Zwiedzanie bardzo podobało się dzieciom. Na podsumowanie uczniowie wspólnie uzupełnili piramidę żywienia. Przygotowali również dla siebie zdrowy posiłek na bazie jogurtu naturalnego ze smacznymi dodatkami takimi jak: bakalie, świeże i suszone owoce. Na zakończenie wizyty w sklepie Tesco dzieci otrzymały: książeczki edukacyjne oraz boks edukacyjny dla szkoły.

W tym czasie uczniowie klasy II udali się do kina na film pt.: "Jak wytresować smoka?".  Następnie wszyscy razem miło i aktywnie spędzili czas w sali zabaw "Młynek".


Wiosna!!!


Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach. Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. 

Wspólne obchody I Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. W tym roku głównym celem obchodów było kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.  Tego dnia każda klasa miała za zadanie przygotować zdrowy posiłek. Po skończonej pracy odbyła się wspólna degustacja. Uczniowie przygotowali na górnym korytarzu stoisko z przygotowanymi przez siebie przysmakami.  Wachlarz propozycji był szeroki: kanapki z różnymi dodatkami ( z makrelą, z twarożkiem, z wędliną, z pastą  z jajek), były przekąski z krakersów, koreczki z chleba i dodatków warzywno – mięsnych, koreczki warzywne, desery owocowe, babeczki bananowe, ciasteczka owsiane, bogaty wybór wody smakowej oraz szejki owocowe. Widok był imponujący, zapachy obłędne a wszystko zdrowe i pyszne. Nikogo nie trzeba było dwa razy zachęcać aby się częstował!


Udział przedszkolaków w II edycji

Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego

„Piękna Nasza Polska Cała”


Przedszkolaki z grupy „Motylki” i „Biedronki” oraz ich panie wychowawczynie postanowiły przystąpić do II edycji projektu „Piękna Nasza Polska Cała”. Tym razem celem projektu jest poznanie tradycji swojego regionu, budzenie poczucia więzi z najbliższym otoczeniem – rodzina, przedszkole, uwrażliwienie na piękno języka polskiego, poznanie legend i baśni polskich, okazywanie szacunku członkom rodziny, empatii wobec innych ludzi oraz kształtowania umiejętności opanowania i przezwyciężania złości i agresji. Wychowankowie ochoczo zabrali się do pracy i zrealizowali następujące zadania: plakat „Polska Wiosna”, zorganizowano spotkanie z przedstawicielem zawodów rzadko spotykanych  - kowalem, uroczystość przedszkolną Powitanie Wiosny oraz konkurs dla dzieci z rodzicami pt. „Przedszkole – drugi dom”. Zbieramy siły i nie możemy doczekać się kolejnych zadań.


Spotkanie z pszczelarzem


19 marca w ramach doradztwa zawodowego chętni uczniowie z klas I – VIII wzięli udział w warsztatach pod hasłem „Miodobranie. Skąd się bierze miód?” Uczniowie podczas warsztatów podzieleni byli na trzy grupy wiekowe. Pszczelarz - pan Andrzej Suwała  przekazując informacje dostosowywał sposób prowadzenia zajęć do wieku uczniów. Omówił i zademonstrował podstawowe narzędzia pszczelarskie oraz strój pszczelarza. Opowiedział jak nektar trafia do ula i jak pszczoły przerabiają go na miód. W oparciu o ilustracje przedstawił budowę pszczoły ze zwróceniem uwagi na cechy, które są jej niezbędne do zbierania nektaru.

Na zakończenie warsztatów odbyła się degustacja miodu i każdy uczeń otrzymał mini słoik tej słodkiej pszczelej cieczy. Zajęcia poszerzyły wiedzę uczniów na temat otaczającego świata przyrody, przybliżyły im historię pszczelarstwa oraz specyfikę pracy pszczelarza.


Powitanie Wiosny w Przedszkolu


„Czym powitać cię wiosenko, gdy zielona wracasz znów, chyba tańcem i piosenką, bo to milsze jest od słów”

21 marca przedszkolaki z grupy „Pszczółki”, „Motylki” i „Biedronki” uroczyście powitały Panią Wiosnę. Zebrały się razem, aby wspólnie świętować nadejście kolejnej pory roku. W tym dniu obowiązywały wszystkich stroje w wiosennych barwach, a przede wszystkim kolor zielony i żółty. Dzieci piosenkami, zabawami oraz wspólnym tańcem przywitały najpiękniejszą porę roku – Wiosnę. Nie zapomniały przy tym o uroczystym pożegnaniu zimy, której symbolem jest kukła Marzanny, bogini zła i srogiej zimy. Wszyscy bawili się wspólnie z wykonaną kukłą Marzanny i śpiewali piosenki na pożegnanie zimy. Żeby przyspieszyć nadejście wiosny dzieci wyniosły Marzannę z przedszkolnej sali i pożegnały ją okrzykami: „Precz, zimo zła!” oraz żartobliwymi słowami piosenki o czekającym ją losie: „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy!”, tym samym oznajmiły, że już najwyższy czas pożegnać zimę. Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

 


Dzień Kobiet


8 marca Dzień Kobiet – to najlepszy czas na życzenia dla naszych najbliższych kobiet - mam, pań w szkole i przedszkolu, żon, przyjaciółek i koleżanek.

Dzień Kobiet jest doskonałą okazją do okazania PANIOM, ile znaczą w życiu każdego mężczyzny. Choć niekiedy trudno im się do tego przyznać, to jednak zdają sobie sprawę, że świat bez Kobiet byłby smutny, nudny i nijaki. Jak co roku, atrakcje dla Pań i Dziewczyn przygotowała męsko-chłopięca część Samorządu Uczniowskiego i społeczności szkolnej. Przygotowany program artystyczny był ukłonem w stronę wszystkich Pań. Najpierw na scenie pojawili się chłopcy klasy IV prezentując cechy kobiet. Następnie o tym, co to jest Dzień Kobiet mówiły małe dzieci w emitowanej specjalnie wypowiedzi audio.

Chłopcy klas I-III wyrecytowali wiersze o Dniu Kobiet, a wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wsparci głosami koleżanek zaśpiewali piosenkę „Marcowy kwiatek”. Na koniec życzenia w imieniu chłopców i mężczyzn naszej szkoły wszystkim Kobietom złożył Kuba Fijał. Po nich chłopcy rozdali Paniom pracującym w szkole piękne róże, a wszystkie dziewczęta zostały poczęstowane cukierkami.


Międzynarodowy Dzień Kota


Międzynarodowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego ale nasza szkoła w tym czasie miała ferie zimowe dlatego przełożyliśmy świętowanie na 1 marca.  Dzieci klas 1-3 brały udział w przygotowanych zabawach i konkursach. Najpierw zostały wyświetlone sylwetki znanych kotów z bajek, dzieci miały za zadanie powiedzieć z której bajki pochodzi dany bohater. Następnie odbyły się zawody w polowaniu na myszy, zwycięzcy mieli za zadanie chodzić i mruczeć jak koty. Zmęczone polowaniem koty dostały w talerzykach mleko, które jak na koty przystało wypiły bez użycia rąk. Ostatnim etapem obchodów Dnia Kota był konkurs na najładniej pomalowanego kota. Wszystkie koty były bardzo ładne i ciekawe. Wyróżnieni zostali: w klasie 1- Aleksandra Skwarek i Nikola Pieńkus, w klasie 2 – Przemysław Wiącek i Wiktoria Tureczek, w klasie 3 – Przemysław Zabłoci i Dominik Wielgosz. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Świetlicowy konkurs muzyczny pt.

„MOJA ULUBIONA PIOSENKA”


14 marca odbył się świetlicowy konkurs muzyczny pt. „Moja ulubiona piosenka”. Wzięło w nim udział dziewięciu uczestników. Przedstawili oni swoje talenty wokalne. Aleksandra Skwarek zaśpiewała utwór „Na głowie mam kaktusa” – Bovski. Emilia Szczygielska wykonała przebój Sylwii Grzeszczak – „Tamta dziewczyna”. Julia Józwik w duecie z Aleksandrą Całką zaprezentowały się w utworze pt. „Obiecuję”- Roksany Węgiel. Kaja Domańska wystąpiła z piosenką „Pół kroku stąd” – Natalii Nykiel. Katarzyna Kretowicz, Alicja Niewęgłowska, Jakub Augustyniak i Maciej Kosiński odśpiewali repertuar Łobuzów – „Zbuntowany Anioł”. Wokaliści zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz upominkami. Serdecznie gratulujemy odważnym piosenkarkom i piosenkarzom wzięcia udziału w konkursie.


Karnawał czas zakończyć…


26 lutego w naszej szkole odbyła się szkolna dyskoteka. Okazji do jej zorganizowania było wiele – koniec KARNAWAŁU, Walentynki, Dzień kobiet, a przede wszystkim chęć dzieci i młodzieży do wspólnej zabawy! Żeby podczas dyskoteki nikomu nie zabrakło sił, Rada Rodziców ufundowała  pyszne pączki. Było tanecznie, słodko, było radośnie!


ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „Piękna Nasza Polska Cała”


Po ciężkich trudach przedszkolaki z grupy „Motylki” i „Biedronki” zakończyły realizację zadań w ramach Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”. W podziękowaniu za aktywny i twórczy udział w działaniach mających na celu kształtowanie już od najmłodszych lat postaw patriotycznych u dzieci, uwrażliwiania ich na piękno naszego kraju, folklor i tradycje Polski, nasze przedszkole, dzieci z grupy przedszkolnej „Motylki” i „Biedronki” oraz koordynatorzy projektu pani Aneta Łazuga i Anna Smyk otrzymali Certyfikat potwierdzający udział w projekcje. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom w pomoc przy realizacji niektórych zadań projektu. Jednocześnie informujemy o udziale w II edycji projektu.


Warsztaty wypiekania pizzy


8 marca uczniowie klasy piątej wzięli udział w warsztatach kulinarnych wypiekania pizzy. Warsztaty zostały przeprowadzone w Łukowie, w pizzerii Da Grasso. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wszystkiego o tej najpopularniejszej włoskiej potrawie, poznały pracę piekarza. Każdy uczestnik sam przygotował i udekorował według własnego pomysłu pizzę. Po wypieczeniu pizz był czas na wspólną konsumpcję swoich dzieł kulinarnych.
Po zajęciach w pizzerii uczniowie obejrzeli w kinie australijski film fabularny pod tytułem „Chłopiec z burzy”. Film ten to pełna humoru i wzruszających momentów opowieść o przyjaźni chłopca z pelikanem. Wyjazd piątoklasistów był okazją do integracji zespołu i poznania tajników pracy w pizzerii.


Konkurs „ZWIERZAKI MAŁE I DUŻE”


Dzieci świetlicowe: Julia Józwik, Gabriela Wiśniewska, Kaja Domańska, Aleksandra Całka oraz uczennica klasy VI Kornelia Strzałek wzięły udział w konkursie pt. „Zwierzaki małe i duże” organizowanym przez Targi Lublin. Kornelia Strzałek ukazała zwierzę na fotografii, zaś dziewczynki z klasy I i II swoje ulubione zawierzę wykonały techniką dowolną. Serdecznie gratulujemy udziału w konkursie.


Dzień Kobiet w świetlicy


8 marca dzieci świetlicowe obchodziły „Dzień Kobiet”. Mali mężczyźni złożyli w tym szczególnym dniu najserdeczniejsze życzenia swoim koleżankom następnie odśpiewali gromkie sto lat, przygotowali słodki poczęstunek oraz wykonali piękne serduszka z masy solnej. Było bardzo miło i wesoło. Oby zawsze chłopcy pamiętali o swoich koleżankach w takim dniu.


Walentynki po rosyjsku


Na początku lutego w naszej szkole na lekcji języka rosyjskiego odbyły się Walentynki.  Uczniowie robili kartki walentynkowe, w których po rosyjsku pisali życzenia. Większość kartek było w kształcie serca, ale zdarzały się również inne ciekawe pomysły. Pani Kaliszuk, po sprawdzeniu walentynek,  przekazała je naszym rówieśnikom ze szkoły w Dąbiu. W odpowiedzi dostaliśmy równie piękne kartki. Taka lekcja wszystkim się podobała i wiele nas nauczyła.

                                                                                  Eryk Bartoszewski


Prewencyjne spotkanie z policjantami


7 lutego przedstawiciele  Komendy Powiatowej Policji  w Łukowie spotkali się z uczniami klasy piątej celem przybliżenia im problematyki osób nieletnich. Funkcjonariusze wyjaśnili, kto przez prawo uważany jest za osobę nieletnią, za co odpowiada się po ukończeniu 17 lat, ile lat należy mieć, aby można było założyć Facebooka, jakie czyny zaliczają się do zachowań demoralizujących. Uczniowie dowiedzieli się, że nie można bezkarnie wstawiać różnych informacji o drugiej osobie bez jej zgody na Internet, co grozi za przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły, jakie zasady zachowania się obowiązują w  szkole i poza nią. W trakcie spotkania był czas na pytania  uczniów. Najbardziej interesowało ich, czy jest możliwość ustalenia, z jakiego komputera została wysłana wiadomość. Okazało się, że tak. Odpowiadając na to pytanie policjanci wspomnieli o stalkingu i konsekwencjach, jakie grożą za to przestępstwo. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Po spotkaniu uczniowie w grupkach długo rozmawiali na wyżej wymienione problemy. Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły.


Poczta Walentynkowa


Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest również tego dnia w Kościele katolickim. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Na zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. W naszej szkole również wyznaje się miłość 14 lutego. Wtedy można wysłać anonimowy list do swojej sympatii. W bieżącym roku szkolnym ze względu na ferie SU rozpoczął zbieranie Poczty Walentynkowej wcześniej niż zwykle. Ostatni tydzień przed feriami życie szkolne uświetniały porozwieszane aforyzmy o przyjaźni i miłości. Udekorowane w serduszka klasy i korytarze nawoływały do dobrego zachowania się i przyjaznych relacji.
Z okazji Dnia Zakochanych społeczność szkolna składa wszystkim najserdeczniejsze życzenia, bo każda okazja jest dobra na miłe słowa.

Pracownikom Zespołu, koleżankom i kolegom, Rodzicom, znajomym życzymy bezpiecznych i udanych ferii oraz wielu przyjaznych uczuć: miłości, radości z życia, samych miłych dni w rodzinach lub udanych poszukiwań drugich połówek.    


Walentynki w świetlicy


07 lutego dzieci świetlicowe wraz z panią wychowawczynią obchodziły Święto Zakochanych - Walentynki. Było bardzo miło i przyjemnie. Zapoznaliśmy się z historią walentynek oraz z wierszami o miłości. Dzieci wykonały prace plastyczne pt. „ Moje skojarzenia z walentynkami”. Nie obyło się również bez walentynkowych wróżb i wspólnej zabawy.


Uczeń Miesiąca


Tytuł Ucznia Miesiąca za styczeń otrzymali:

klasa I - Aleksandra Skwarek
Klasa II - Dawid Strzałek
klasa III - Kamil Krasuski
Klasa IV - Zuzanna Kachniarz
klasa V - Jakub Skwarek
klasa VI - Emilia Rudnicka
klasa VII - Amelia Płodowska
klasa VIII -
Patrycja Muszyńska


Walentynki w grupie „Pszczółki”


Maluszki z naszej szkoły również obchodziły Święto Zakochanych – Walentynki. Podczas spotkania dzieci: kultywowały tradycje walentynkowe, były zachęcane do okazywania uczuć innym osobom, czerpały radość ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu, poznały tradycje walentynkowe jak również budowały atmosferę przyjaźni i współdziałały w grupie. Dzieci wykonały piękne serduszka ozdobione bibułą. W nagrodę otrzymały lizaczki w kształcie serduszek. Było bardzo miło i wesoło.


Dobrze Cię widzieć


To tytuł ogólnopolskiej kampanii zorganizowanej przez Fundację Narodowego Dnia Życia, a finansowanej przez Fundusz Sprawiedliwości. Celem przedsięwzięcia jest budowanie świadomości pieszych i poprawa bezpieczeństwa na drogach, co w rezultacie pomoże chronić dzieci i młodzież.
W ramach tej akcji wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali obdarowani kamizelkami odblaskowymi i wezmą udział w przeprowadzonych przez wychowawców zajęciach z zakresu bezpieczeństwa na drodze i uważności na innych.


Dzień Rogalika


30 stycznia to w kalendarzu Świąt Nietypowych Dzień Rogalika. Uczniowie klas I-III kilka dni później, postanowili przyłączyć się do obchodów tego święta. Dzieci wałkowały ciasto, wycinały trójkąciki, nakładały czekoladowy krem i sprawnie zwijały. Następnie zaniosły rogaliki do kuchni, gdzie pod fachowym okiem pani kucharki piekły się w piekarniku. Rogaliki rosły i kusiły zapachem rozchodzącym się po całej szkole. Nikt nie mógł doczekać się degustacji.
Było pysznie i bardzo miło!


ZIELONA POLSKA


01.02.2019r siedem uczennic z naszej szkoły wzięło udział w Spotkaniu Edukacyjno-Szkoleniowym z Zakresu Ochrony Środowiska pt. Zielona Polska. Spotkanie odbyło się w Lublinie i było ufundowane przez Gminny Zespół Oświatowy. Część edukacyjną prowadził przyrodnik i dziennikarz telewizyjny – Gerard Sawicki. W swojej prezentacji przybliżył wszystkim zebranym szereg zagadnień z zakresu ochrony przyrody. Mówił m.in. o problemie smogu, ochronie rzek w Polsce, gospodarce odpadami. Po części edukacyjnej była pora na rozrywkę. Zespół ANDRE zaśpiewał swoje najciekawsze przeboje, lider zespołu rozdawał płyty. Chętni uczestnicy spotkania mogli spróbować swoich sił na scenie.


Wybory Rzecznika Praw Ucznia


30 stycznia 2019 r. w naszej szkole odbyły się wybory Rzecznika Praw Ucznia. Rzecznikiem Praw Ucznia w Szkole Podstawowej w Czerśli została pani Katarzyna Szychta.

Serdecznie gratulujemy. !!!


Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole


Więź pomiędzy Wnukami a Dziadkami jest tak silna, że nie da się jej zerwać. Trzymają ją w swoich sercach na wieki. Społeczność szkolna uczciła tą niezwykłą więź tradycyjną imprezą środowiskową. Tegoroczne uroczystości przyświecało hasło:  "Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu mam talent!". Babcie i dziadkowie mogli podziwiać wnuczęta w piosenkach, wierszach, różnorodnych tańcach oraz inscenizacjach. Mali artyści z ogromnym przejęciem prezentowali się przed swoimi najbliższymi. Uczniowie i przedszkolaki podczas występów wyrażały swoją miłość, wdzięczność i szacunek. Występy uczniów wywołały u gości radość i wzruszenie, co było okazywane poprzez gromkie brawa. Po występach osobiście złożyli swoim Babciom i Dziadkom życzenia, wręczając drobne upominki, które były dopełnieniem radosnego świętowania. Na zakończenie uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na wspólny, słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, integrując kilka pokoleń. 


Dzieci świetlicowe na przedstawieniu pt. „Opowieść Wigilijna”

w DPS w Ryżkach


24.01.2019 r. dzieci świetlicowe wybrały się do Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach na przedstawienie teatralne pt. „Opowieść Wigilijna” w wykonaniu pensjonariuszy oraz pracowników DPS. Spektakl przedstawiał słynną Dickensowską opowieść o zatwardziałym skąpcu, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzały duchy, powodując jego moralną przemianę. Mieliśmy okazję popatrzeć na doskonałą grę aktorów i piękne stroję. Opowieść wigilijna to najbardziej wzruszająca opowieść o magii Świąt Bożego Narodzenia. Zrealizowane przedstawienie bawiło nas, uczyło ale przede wszystkim wzruszało. Na zakończenie spektaklu aktorzy otrzymali gromkie brawa, a na nas czekał słodki poczęstunek.


Uczeń Miesiąca


Tytuł Ucznia Miesiąca za grudzień otrzymali:

klasa I - Jakub Augustyniak
Klasa II - Gabriel Piotrowski
klasa III - Wiktor Piotrowski
Klasa IV - Maja Suchodolska
klasa V - Patrycja Pucyk
klasa VI - Alan Sobota
klasa VII - Jakub Lasota
klasa VIII -
Monia Salvatore

Gratulujemy!!!


Jasełka w "Motylkach"


19 grudnia dzieci z grupy przedszkolnej „Motylki” postanowiły zrobić miłą niespodziankę świąteczną zaproszonym gościom i wszystkich wprowadzić w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. W pięknych strojach, wyjątkowej świątecznej scenografii przedszkolaki przedstawiły sceny narodzin Pana Jezusa. W trakcie przedstawienia, wszyscy zebrani mogli podziwiać małych artystów, którzy z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtworzyli swoje role i śpiewali kolędy. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane  upominki, a same otrzymały drobne słodkości.


BAJKOWE Jasełka w „BIEDRONKACH”


18 grudnia dzieci z grupy przedszkolnej „Biedronki” zaprezentowały swoje aktorskie umiejętności w bożonarodzeniowym przedstawieniu pt. „Boże Narodzenie w Krainie Bajek”. Przedszkolaki na występ zaprosiły swoich rodziców, Panią Dyrektor, aby w wyjątkowy, wręcz bajkowy sposób przedstawić historię narodzin Pana Jezusa. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem wczuli się min. w rolę Pinokia, Dziewczynki z zapałkami, Sierotki Marysi, Jasia i Małgosi, Calineczki, Pszczółki Mai, Czerwonego Kapturka, Smerfetki czy też Króla Heroda, pasterzy, aniołków, Maryi i Józefa. Oprawa muzyczna napełniły wszystkich wyjątkową świąteczną atmosferą. Dopełnieniem występu były przepiękne stroje, rekwizyty oraz dekoracja. Po przedstawieniu nastąpiło dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki, a same otrzymały drobne słodkości. Przedstawienie obejrzały również młodsze grupy przedszkolne. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przygotowanie pięknych strojów.


Udział w XIX Gminnym Konkursie Bożonarodzeniowym

na Świąteczną Kartkę Bożonarodzeniową


Do udziału w konkursie przystąpili przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej. Wszystkie prace konkursowe cechowały się pomysłowością i oryginalnością wykonania.

I miejsce w konkursie zajęła uczennica kl. III – Emilia Krasuska.

Pozostali laureaci konkursu to:

kl. III  - Kamil Krasuski

kl. II – Alicja Kopczyńska, Katarzyna Kretowicz, Aleksandra Skwarek

gr. Biedronki – Wojciech Koślacz, Wiktoria Bareja, Jagoda Kędra, Igor Kula, Aleksander Skiba, Zuzanna Rodak, Jakub Goławski

gr. Pszczółki -   Kacper Tureczek, Nikola Kopeć, Gracjan Wiśniewski

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.


ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE DZIECI ŚWIETLICOWYCH
 
Z PENSJONARIUSZAMI DPS W RYŻKACH


19 grudnia dzieci świetlicowe w składzie: Domańska Kaja, Józwik Julia, Kosiński Maciej Kretowicz Katarzyna, Niewęgłowska Alicja, Skwarek Aleksandra, Szczygielska Emilia i Wiśniewska Gabriela po opieką Pani Marianny Howorus i Pani Edyty Bany odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Ryżkach. Na spotkaniu uczniowie zaprezentowali krótki program atystyczny. Śpiewając kolędy, składając życzenia przybliżyły zgromadzonym tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Pani Marianna Howorus przekazała stroiki świąteczne, dzieci świetlicowe podarowały własnoręcznie ozdabiane pierniczki. W imieniu Pani Beaty Popiel i Pani Edyty Bany przekazaliśmy paczkę słodkości. Nasi artyści otrzymali słodki poczęstunek. Uczniowie mieli także okazję bliżej poznać miejsce, w którym mieszkają podopieczni placówki. Istotnym celem wizyty w Domu Pomocy Społecznej było uwrażliwienie uczniów na drugiego, często samotnego lub skrzywdzonego przez los człowieka, zwrócenie uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie go potrzebujących. Spotkanie było dla uczniów prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. Wszyscy uczestnicy, zarówno dzieci jak i pensjonariusze, byli usatysfakcjonowani tą krótką, ale ważną wizytą. Wykonawcy wraz z opiekunami zostali zapewnieni, że ich obecność jest zawsze mile widziana.


Kiermasz bożonarodzeniowy


W dniach 03 - 21 grudnia odbędzie się w naszym przedszkolu i szkole kiermasz bożonarodzeniowy.

Wszystkie ozdoby i  karty świąteczne, które zostały wystawione można nabyć, a uzyskane w ten sposób środki zostaną przekazane na doposażenie sali komputerowej dla uczniów oraz zakup zabawek dla przedszkolaków.

Zachęcamy do wzięcia udziału w kiermaszu.

ŻYCZYMY WESOŁYCH ŚWIĄT
I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

3 grudnia o godz. 7.30 otwarcie kiermaszu!


Warsztaty klasy II


Dekoracje bożonarodzeniowe sprawiają, że możemy poczuć magię świąt. Święta Bożego Narodzenia to dobra okazja do plastycznych  inspiracji, rozwijania kreatywności, pracy  i zabaw. 11 grudnia uczniowie klasy II brali udział w warsztatach plastycznych, które prowadziła  wychowawczyni oraz 2 mamy: p. Marta Korgól i p. Beata Całka. Wspólnie postanowili wykonać świąteczne choinki. Nie było to łatwe zadanie, wymagało dużo pracy  i zaangażowania dzieci ale efekt wynagrodził podjęty trud. Wykonane prace pozostaną własnością twórców i będą wprowadzeniem w prawdziwie świąteczny nastrój. Mamom serdecznie dziękujemy za pomoc.


Moc prezentów od Mikołaja


6 grudnia odwiedził naszą placówkę od dawna wyczekiwany Mikołaj. W asyście elfów zawitał do poszczególnych klas i grup przedszkolnych. Przed obdarowaniem prezentami dzieci i uczniowie chętnie prezentowali przed Mikołajem i Jego pomocnikami swoje talenty: mówili wierszyki, śpiewali piosenki i odpowiadali na różne pytania. Na najczęstsze pytanie Gościa: Czy byłaś/ byłeś grzeczny/grzeczna przeważnie padała odpowiedź: TAK! W mikołajki cała społeczność szkolna emanowała radością i miłym usposobieniem. Nie mogło być inaczej, bo tego dnia w budynku pełno było elfów, reniferów, śnieżynek i krasnoludków. Każdy, chcąc zaznaczyć odświętność tego dnia, dołożył swoją cegiełkę: ubrał się na czerwono, przygotował prezent lub prezencik albo podarował komuś miłe słowo lub uśmiech. Mikołajki to dobry początek na oczekiwanie świąt Bożego Narodzenia.


Wycieczka kl.8


6 grudnia najstarsi uczniowie naszej szkoły postanowili zrobić sobie nietypowy mikołajkowy prezent. Wybrali się do Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach, aby obejrzeć spektakl pt „Oskar i Pani Róża”. Sztuka powstała  na podstawie znakomitej książki Erica-Emmanuela Schmitta. Aktorzy Teatru Tańca Caro oraz uczniowie szkoły muzycznej z Mińska Mazowieckiego przedstawili wzruszającą historię 9-letniego chłopca chorego na raka. Inscenizację wzbogaciły poruszające piosenki i taniec.
Po chwilach refleksji i duchowej uczcie ósmoklasiści wyruszyli do siedleckiego Aquaparku, aby  zrelaksować swoje ciała.


Z WIZYTĄ MIKOŁAJKOWĄ W DOMU DZIECKA W ŁUKOWIE


6 grudnia to jeden z najwspanialszych dni w roku, na który czekają wszystkie dzieci. Tego oto dnia pewien siwy pan  - Święty Mikołaj odwiedza nocą wszystkie dzieci i spełnia ich najskrytsze marzenia. Z tej to okazji zorganizowano dla podopiecznych Domu Dziecka w Łukowie paczkę mikołajkową, w której oprócz przyborów szkolnych znalazły się słodycze, pluszaki i oczywiście czekoladowe mikołaje. Wszystkie prezenty zostały przekazane wychowankom przez przedstawicieli: Rady Rodziców naszej szkoły i przedszkola oraz uczniów i przedszkolaków. Wszystkim, którzy zaangażowali się i wzięli udział w akcji serdecznie dziękuję – pani Aneta Łazuga. Pamiętajmy, że radość i uśmiech dziecka są najcenniejsze, więc sprawiajmy ją jak najczęściej.


Andrzejki w przedszkolu


30 listopada przedszkolaki z grup "Motylki" i "Biedronki" brały udział w zabawie andrzejkowej. Postać wróżki i czarownicy wprowadziły dzieci w magiczny świat wróżb i zabaw. Różnymi sposobami odkrywały z przedszkolakami tajemnice losu. Za pomocą monet rzucanych do wody, kręcenia butelką, serduszek z imionami, kolorowych wstążek, zabawy z balonami i innych tajemniczych przedmiotów dzieci dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia. Radość i uśmiech na twarzach dzieci gościł bardzo długo.

Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszyscy zostali obdarowani czekoladkami.


ZABAWA  ANDRZEJKOWA


29  listopada  uczniowie naszej szkoły bawili się na zabawie andrzejkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. O dobrą  muzykę zadbali opiekunowie SU i uczeń klasy VIII Wiktor Konieczny. Uczniowie poszczególnych klas pod opieką Pani Dyrektor, wychowawców oraz opiekunów  SU w pełni wykorzystali czas zabawy na tańce, wróżby oraz prezentację klasowych Miss i Misterów Życzliwości. Tytuł klasowych Miss i Misterów Życzliwości uzyskali:

Klasa I - Kaja Domańska i Dawid Świeczak;
Klasa II - Wiktoria Tureczek i Szymon Korgól;
Klasa III - Emilka Krasuska i Maciej Kazanecki;
Klasa IV- Maja Suchodolska i Jakub Sypulski;
Klasa V -  Gabriela Kachniarz i Jacek Makosz;
Klasa VI - Karolina Wojnarowicz i Alan Sobota;
Klasa VII - Natalia Jezierska i Szymon Kucharski;
Klasa VIII – Monia Salvatore i Wiktor Konieczny.

Społeczność uczniowska w tajnym głosowaniu zadecydowała, że miano Miss Życzliwości Klas: I-III uzyskała: Kaja Domańska, a Misterem został Maciej Kazanecki. W kategorii klas: IV – VIII tytuł  Miss  Życzliwości zdobyła Gabriela Kachniarz, a   Misterem  został: Wiktor Konieczny. Wróżb i innych atrakcji było tak wiele, że trzeba było przedłużyć czas dyskoteki. Bardzo miłą niespodzianką dla uczestników zabawy był poczęstunek. Dziękujemy organizatorom za ten serdeczny gest. Miss i Misterom Życzliwości gratulujemy uzyskanych tytułów. Wierzymy, że życzliwość i uprzejmość zagości na stałe w naszej placówce.


Wycieczka do teatru Buffo


Teatr Studio Buffo. Hit czy kit? Godny polecenia czy może jednak nie?

28 listopada 2018 roku o godzinie 540  wybraliśmy się do stolicy na wycieczkę. Pojechaliśmy między innymi do teatru Studio Buffo, by obejrzeć sztukę „Szatan z siódmej klasy”.
Przed budynkiem zostały wywieszone plakaty informujące o innych przedstawieniach. Aby dostać się do środka teatru, trzeba było zejść po małych schodkach. W wejściu stał pan, który przyjmował bilety. Gdy już pokazało się bilet, można było wejść do środka, a tam przy szatni panował duży ścisk. Miejsca mogłoby być zdecydowanie więcej. Po zostawieniu ubrań wchodziło się na widownię i zajmowało miejsca wskazane w biletach.
W przedstawieniu podobała mi się gra aktorska. Polubiłam postać Adama, czyli głównego bohatera. Był geniuszem. Wiedział, kiedy i kogo profesor będzie pytał. Rozwikłał też zagadkę kradzionych drzwi. Zakończenie występu było urocze.
Spodziewałam się „lepszych” rekwizytów niż były. W niektórych momentach przedstawienia można było zauważyć przestrzeń
za kulisami i scenografią. Siedzenia dla widzów mogły być na malutkich wzniesieniach, aby lepiej widzieć scenę. Podobało mi się natomiast to, że był balkon, na którym siedzieli widzowie i nie było dużego ścisku na widowni na dole.
Pomimo małych niedociągnięć bardzo mi się podobało. Osobiście uważam, że to hit, a sam teatr godny jest polecenia. Cieszę się, że mogłam pojechać na tę wycieczkę.

Tekst: Paulina z klasy V


PRZYGODA W MUZEUM


Wrażenia z wizyty w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Ciekawostki, obserwacje, nasze refleksje i przemyślenia. Zapraszamy w niezwykłą podróż….
Gdy weszliśmy  do pałacu, czekała na nas miła pani przewodnik. Wytłumaczyła nam, jak zeskanować bilety. Następnie zaprowadziła nas do pomieszczeń pałacu. Widzieliśmy wiele pięknych obrazów. Jednak naszą uwagę przykuła ogromna rzeźba, przedstawiająca króla Jana III na rumaku. Pani przewodnik opowiedziała nam, że król często był przedstawiany jako Rzymianin. Świadczyły o tym elementy jego ubioru: sandały czy wieniec z liści laurowych. Rzymianie w tamtych czasach byli kojarzeni z męstwem i odwagą. Uznawano ich za niezwyciężonych.
Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy kilku ciekawostek o pracy konserwatorów w muzeum. Mają niezwykle trudne zadanie do wykonania. Muszą na przykład odnawiać sufity i ściany, nie naruszając przy tym oryginalnych malowideł. To trudne zadanie. Prawda?
Kolejnym pomieszczeniem, do którego się udaliśmy była „antykamera”. Nazwa jest dość dziwna, ale oznacza przedpokój czy poczekalnię. Antykamera króla to duże pomieszczenie, w którym znajdowały się piękne meble i zabytkowe lustra. Naszą uwagę przykuło biurko, które okazało się być prezentem dla króla od papieża Innocentego XI.
Widzieliśmy również królewskie sypialnie. Były to dwa oddzielne pomieszczenia, ponieważ król w swojej sypialni przyjmował tylko mężczyzn, a królowa tylko kobiety. Miłą niespodzianką była możliwość przymierzenia stroju z epoki. Nasz kolega Jacek prezentował się w nim wyjątkowo dostojnie.
Wycieczka była bardzo udana. Miło spędziliśmy czas. Dowiedzieliśmy się dużo o życiu patrona naszej szkoły – króla Jana III Sobieskiego. Była to pouczająca lekcja historii oraz niezwykła przygoda.

Tekst: Amelka z klasy V


Dzień Życzliwości


21 listopada 2016r. obchodziliśmy Dzień Życzliwości, zorganizowany w naszej szkole po raz pierwszy, ale zapewne nie ostatni. Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym dla drugiego człowieka podjęliśmy szereg działań. Jednym z nich było przypięcie każdemu uczniowi uśmiechniętych buziek. Na drzwiach sal lekcyjnych, na ścianach korytarzy szkolnych zawisły plansze zawierające aforyzmy  i sentencje  o życzliwości. Wychowawcy w klasach zachęcali do uśmiechu i życzliwości.
To jeszcze nie koniec, postanowiliśmy przedłużyć obchody Dnia Życzliwości. Uczniowie w swoich klasach mają  wybierać Miss i Misterów wyróżniających się życzliwością i empatią, osobę miłą, pomocną, szanującą innych, grzeczną. Natomiast podczas zabawy andrzejkowej spośród wytypowanych przez klasy osób zostaną zostaną wybrani szkolni Miss i Mister życzliwości.



Warsztaty plastyczne z rodzicami
Świąteczna kartka bożonarodzeniowa”


Przed nami kolejne Święta Bożego Narodzenia, które każdemu kojarzą się przede wszystkim z pachnącą choinką, mnóstwem prezentów oraz z wysyłaniem i składaniem najgorętszych życzeń. Z tej okazji w grupie „Biedronki” odbyły się warsztaty plastyczne z udziałem rodziców pt. „Świąteczna kartka bożonarodzeniowa”. Wzajemna integracja i wspólna plastyczna twórczość, połączona z pracą tworzenia świątecznej kartki dała rodzicom i dzieciom mnóstwo uśmiechu i zabawy. Grupa „Motylki” wykonała kartki wspólnie ze swoja wychowawczynią panią Anną Smyk. Wysyłanie bliskim kartek świątecznych jest zwyczajem który zamiera, dlatego postanowiliśmy pielęgnować tę tradycję i wpajać ją dzieciom.  Wykonane kartki zostaną przekazane na kiermasz bożonarodzeniowy w naszej szkole. Dziękuję wszystkim rodzicom za przybycie i wielkie zaangażowanie w pracę.


Dzień Pluszowego Misia w klasach I-III


Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,
żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.

Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest,
żeby trzymać go za rękę, kiedy tylko chcesz.
Miś ma wszystko, czego trzeba, żeby misiem być,
by do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić.

Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. W dniu 26 listopada  uczniowie klas I-III uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każdy przyszedł do szkoły ze swoim małym przyjacielem – misiem. Dla uczniów przygotowano zagadki i  różne konkursy. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom i koleżankom. Na zakończenie każdy uczestnik zabawy otrzymał „małe conieco”, a także Medal Przyjaciela Pluszowego Misia.


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W ŚWIETLICY


21 Listopada dzieci świetlicowe obchodziły Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to wyjątkowy dzień, pełen pozytywnej energii i dobrych uczynków. Świetliczaki wykonały plakat promujący życzliwość oraz odegrały scenki związane z życzliwymi uczynkami względem kolegów i koleżanek. Choć za oknem zimno w naszej szkole tego dnia było wyjątkowo ciepło.


WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W ŚWIETLICY


20 listopada w świetlicy odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Zorganizowała i przeprowadziła je pani Marzena Domańska z pomocą pani Moniki Wiśniewskiej, pani Anny Grzywacz oraz pani Agaty Dybciak. Celem warsztatów było rozwijanie umiejętności plastycznych i pobudzanie dziecięcej wyobraźni.  Świetliczaki z wielkim zaangażowaniem tworzyły świąteczne lampiony. Dzięki wspaniałej współpracy powstały prawdziwe arcydzieła. Towarzyszył nam świąteczny nastrój. Było bardzo ciepło i miło. Lampiony przekazane zostały na szkolny kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zorganizowanie warsztatów i wszelką okazaną nam pomoc.


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA


16 listopada w naszym przedszkolu odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Dzieci z najmłodszej grupy „PSZCZÓŁKI” zaprezentowały przybyłym na uroczystość rodzicom i Pani Dyrektor program artystyczny. Nie zabrakło w nim wierszyków, piosenek i zabaw ruchowych.

Kulminacyjnym punktem programu było pasowanie „zaczarowanym” ołówkiem przez panią  dyrektor Justynę Porębską. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz upominek. Uroczystość uwieńczono pamiątkowym zdjęciem i słodkim poczęstunkiem watą cukrową przygotowaną przez jedną z naszych mam – panią Iwonę Ciołek.
Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców za zaangażowanie i obecność w tym szczególnym dniu najmłodszych przedszkolaków.


Wycieczka uczniów klas: VI – VIII do Siedlec i Łukowa


16 listopada uczniowie klas: VI – VIII pod opieką pań: Małgorzaty Biaduń, Anny Ciołek i Katarzyny Szychty poszerzyli wiedzę o naszej okolicy, biorąc udział w cennej lekcji prowadzonej przez panią przewodnik w Muzeum Regionalnym w Łukowie. Po drodze do Siedlec zatrzymali się na chwilę, by oddać hołd żołnierzom AK przy pomniku AK, zapalając znicze, chwilą zadumy i krótką modlitwę. W czasie pieszego przemieszczania się ulicami Siedlec nie obyło się bez odwiedzenia Katedry i oczywiście, czasu wolnego w Galerii, gdzie uczestnicy wycieczki dokonali drobnych zakupów i spożyli posiłek. W ESCAPE ROOM w Siedlcach uczniowie po raz kolejny przypomnieli sobie, jak ważna w życiu jest umiejętność współpracy w grupie. Przeżyli wiele niezapomnianych emocji związanych z rozwiązywaniem przydzielonych zadań w poszczególnych pokojach. Dwugodzinny wysiłek fizyczny pod czujnym okiem trenerów był dopełnieniem atrakcyjności wycieczki. Wszyscy zadowoleni i otwarci na nowe klasowe i szkolne wyjazdy wrócili na szkolny plac, gdzie czekali Rodzice.


Uczestnictwo w V Gminnym Festiwalu Niepodległościowym

w Zarzeczu Łukowskim


11 listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: M. Biaduń i A. Woronieckiej – Suśniak  uczestniczyli w gminnych obchodach 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Zarzeczu Łukowskim. Przedstawiciele pocztu sztandarowego: Natalia Ciołek, Natalia  Gryczka i Przemysław Kopeć zaprezentowali sztandar Zespołu podczas uroczystej mszy świętej.
Kuba Fijał zarecytował wiersz ,,Wstań, Polsko moja!”.
Uczennice klasy IV: Weronika Grzywacz, Kornelia Matyjasek, Maja Goławska i Maja Sosnowska zaśpiewały piosenkę ,,Pałacyk Michla”.
Dziękujemy uczestnikom za godne zaprezentowanie się i rodzicom za przywiezienie uczni
ów na uroczystość.


DZIEŃ KREDKI w przedszkolu


Kolorowe kredki w pudełeczku noszę. Kolorowe kredki, bardzo lubą mnie!. Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, namalują wszystko to co chcę!...”

 

Powszechnie wiadomo, że kredki są najlepszymi przyjaciółmi każdego przedszkolaka. Wprowadzają w świat kolorów, są autorami pierwszych rysunków, rozwijają fantazję oraz wyobraźnię, a także kształtują małe paluszki. 22 listopada przypada „Dzień Kredki”, który świętowaliśmy również w naszym przedszkolu. Tego dnia dzieci przybyły do przedszkola ubrane na jeden kolor, jak prawdziwe kredki. Podczas uroczystości poznały różne rodzaje kredek, utrwalały ich kolory, obejrzały film edukacyjny „Jak powstają kredki?” i pląsały przy piosence „Kolorowe kredki”. Podczas uroczystości nastąpiło również rozwiązanie konkursu plastycznego pt. „W krainie zaczarowanej kredki”. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Natalia Szczepanik, Lena Gryczka, Radosław Wielgosz i Aleksander Skiba. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a każda grupa przedszkolna z okazji święta kredki dostała w prezencie kolorowe kredki i temperówki.


Wieczornica


9 listopada obchodziliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę p.h. „ Szukając drogi przez krew i blizny do naszej wolnej Ojczyzny”. Słowo wstępne wygłosiła p. dyr. Justyna Porębska, która powitała wszystkich obecnych. Inaugurację WIECZORNICY rozpoczęto od odśpiewania 4 zwrotek hymnu narodowego. Uczniowie klas I – VIII zaprezentowali repertuar wierszy i pieśni patriotycznych. Obecni na uroczystości włączali się do wspólnego śpiewania. Podczas występów nie zabrakło harcerzy i harcerek z klas VI i VII, którzy w rytm muzyki „maszerowali na bój”. Również uczniowie klasy IV wcielili się w „żołnierzy idących do walki z wrogiem”. W oczach wielu gości, a szczególnie u tych, którzy pamiętają okres wojenny, ze wzruszenia kręciła się łza w oku, u niektórych widać było płynące po policzkach łzy. Występujące dzieci i młodzież zostali nagrodzeni długimi, gromkimi brawami. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy cieście, herbatce i zapalonych świecach.

Panie A. Ciołek i B. Popiel dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego podniosłego wieczoru.


Warsztaty bożonarodzeniowe


Zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty bożonarodzeniowe, które odbędą się w dniach:

wtorek - podczas zajęć świetlicowych w godzinach 14.00 - 16.00;

środa, czwartek  i piątek w godzinach 16.00 - 18.00.


Uczeń Miesiąca


W październiku tytuł Ucznia Miesiąca otrzymali:

klasa I - Gabriela Wiśniewska
Klasa II - Katarzyna Kretowicz
klasa III - Natalia Goławska
Klasa IV - Iga Konieczna
klasa V - Alicja Strzałek
klasa VI - Kornelia Strzałek
klasa VII - Natalia Jezierska
klasa VIII -
Monika Gromada

Gratulujemy!!!


Wycieczka klas I-III


W dniu 15 listopada odbyła się wycieczka dzieci z klas I-III do Łukowa. Uczniowie wybrali się na cmentarz, celem uczczenia pamięci zmarłych. Odwiedzili grób żołnierzy, harcerzy, strażaków, szkolnego kolegi oraz nauczycieli naszej placówki. Zapali znicze, jako wyraz pamięci i szacunku.
Następnie wszyscy udali się na do Łukowskiego Ośrodka Kultury na spektakl teatralny pt. ,,Niezwykłe przygody Foczki akrobatki”. Była to pełna humoru opowieść o małej foczce, której wydawało się, że wszystko potrafi i może z powodzeniem występować w cyrku, co wywoływało wśród dzieci lawinę śmiechu. Oprócz miłej i radosnej atmosfery widowisko miało też elementy edukacyjne. Dzieci dowiedziały się, iż jeżeli chcemy osiągać sukcesy to musimy być wytrwali i pilnie się uczyć.
Po przedstawieniu grupa uczniów należących do SKO udała się wraz z p. B. Pilszyk do Banku PKO, aby wziąć udział w lekcji o banku, bankomacie, pieniądzach i różnych sposobach oszczędzania. Pozostali uczniowie spacerkiem powędrowali na warsztaty kulinarne do pizzerii Da Grasso, gdzie pod czujnym okiem pracowników pizzerii ,ubrani w foliowe fartuszki i czapki kucharskie na głowach, wałkowali ciasto, smarowali sosem pomidorowym i ozdabiali ulubionymi składnikami. Po przygotowaniu pizza została upieczona i przyszedł czas na wyczekiwany moment...degustację. Na zakończenie, wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy poświadczające ukończenie szkolenia „Mały kucharz  DA GRASSO” oraz inne upominki.


Warsztaty plastyczne uczniów klasy 2


06 listopada uczniowie klasy 2 brali udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Panią Grażynę Piotrowską. Zadaniem dzieci było wykonanie kotylionów na zbliżające się uroczystości związane z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Celem przeprowadzonych zajęć było rozwijanie twórczej inicjatywy dzieci, pomysłowości, a przede wszystkim wiary we własne siły, poznanie różnych technik plastycznych. Wspólna praca pobudziła do kreatywnego myślenia i pomogła rozwijać sprawność manualną. Widoczne u dzieci zaangażowanie oraz chęć osiągnięcia celu, pozwoliły  na stworzenie pięknych kotylionów.

Kieruję serdeczne podziękowania dla Pani Grażyny za poświęcony czas, włożone serce, umiejętności i za zaangażowanie.


"Cała Polska czyta dzieciom"


Nie od dziś wiadomo, że  częsty kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. Rozumiejąc to i doceniając – grupa MOTYLKÓW w ramach społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” rozpoczęła serię spotkań „Rodzice czytają dzieciom”. Przez cały październik zaproszeni goście czytali ulubione bajki i opowiadania wybrane przez dzieci. Na koniec spotkania nie zabrakło również słodkiego upominku w postaci cukierków i lizaków.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za uczestnictwo w naszej akcji. Był to niezapomniany miesiąc dla naszych przedszkolaków.


Przedszkolaki realizują kolejne zadania projektu 

„Piękna Nasza Polska Cała”


Przedszkolaki z grupy „Motylki” i „Biedronki” z wielką radością zrealizowały kolejne zadania projektu min. wykonały wspólnie pracę plastyczną strój lubelski, upiekły pyszną szarlotkę według starego przepisu babci, ozdobiły kartki pocztowe dla Bohaterów oraz wspólnie z rodzicami przystąpiły do konkursu plastycznego  „Moja Mała Ojczyna”, w którym wyróżnienie otrzymali: Zuzanna Rodak, Wiktoria Bareja, Zuzanna Miechowiecka i Kuba Wiszniewski. Zapał i radość przedszkolaków z realizacji kolejnych zadań z każdym dniem jest coraz większa.


Śniadanie Daje Moc


W celu zwiększenia świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania, nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”, organizowanej przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka.
8 listopada uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej wspólnie przygotowali zdrowe śniadanie. Oczywiście śniadaniowe potrawy były wykonane z produktów niezbędnych w prawidłowej diecie dziecka. Aż przyjemnie było patrzeć jak dzieci z apetytem "pałaszują" kolorowe kanapki i owocowe szaszłyki. Oprócz smacznego posiłku uczniowie mieli szansę docenić jak przyjemne może być zasiadanie przy jednym stole z kolegami i koleżankami. Przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Uczniowie poznali także 12 zasad zdrowego odżywiania, dzięki którym dowiedzieli się, jak poszczególne składniki znajdujące się w pokarmach, wpływają na funkcjonowanie ich organizmu. W przygotowaniu zdrowego śniadania pomagała nam p. Monika, mama Gabrysi, której BARDZO DZIĘKUJEMY za pomoc.

Pamiętajmy- Śniadanie to  najlepszy start w nowy dzień!


Dzień Edukacji Narodowej


,,W podzięce za trud włożony w edukację dzieci i młodzieży samych radości i sukcesów z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim pracownikom oświaty życzą uczniowie i rodzice”.

Dnia 15 października 2018 roku w naszej szkole gościł zespół Małej Orkiestry Dni Naszych, który w swoim koncercie nawiązał do Dnia Edukacji Narodowej, angażując w występy na scenie chętnych uczniów. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli pracownikom Zespołu drobne upominki i złożyli życzenia. Rodzice dołączyli się do życzeń podczas uroczystości 10 Rocznicy Nadania Imienia naszej placówce. Mamy nadzieję, że życzenia w dużej części się spełnią.


ŚWIĘTO SZKOŁY


Już w minionych wiekach świętowanie rocznic i jubileuszy wpisało się w polską tradycję i utrwaliło w świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Wszak dobre tradycje warto pielęgnować, a każdą okazję wykorzystywać do kształtowania postaw i wychowania do uniwersalnych wartości młodego pokolenia.

25 października 2018 roku społeczność Zespołu Szkół w Czerśli z okazji 10. rocznicy nadania imienia Jana III Sobieskiego i wręczenia sztandaru Przedszkolu i Szkole Podstawowej zorganizowała Święto szkoły. W tym wyjątkowym dniu, wolnym od zajęć dydaktycznych, zawitali do nas Wójtowie Gminy Łuków, dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli, przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach, Stowarzyszenia „Ryżkowiacy”, sołectwa Ryżki, miejscowi przedsiębiorcy i przyjaciele naszej szkoły, emerytowani pracownicy, rodzice oraz przedszkolaki, uczniowie i pracownicy.
Doniosłym momentem uroczystości było wspólne wykonanie czterech zwrotek hymnu państwowego. Spotkanie poprowadził król Jan III Sobieski, w którego wcielił się Kuba z klasy VII.

Po części oficjalnej, podczas której przypomniano historię szkoły w Czerśli, a ślubowanie na sztandar złożyli uczniowie klasy I, wszyscy zostali zaproszeni w niezwykłą podróż w przeszłość. Występ uczniów zatytułowany „Przydrożna kapliczka” miał skłonić wszystkich do refleksji na temat tego, co jest najważniejsze, co jest najpiękniejsze, co prawdziwe, jedyne, największe, za co warto życie dać.
Przy kapliczce, która  pojawiła się w scenografii, zatrzymywali się na chwilę wyjątkowi goście, by zaledwie jednym zdaniem udzielić lekcji uczestnikom uroczystości. Ich wizyty zapowiadali  narratorzy czyli Natalia, Kornelia, Mateusz i Kuba.
Na początek wizytę złożyła kobieta, która pragnęła, by świadczyły o niej jej czyny, a nie pusto brzmiące  słowa. Podobnie jak inni wyklęci, niezłomni, nieugięci Danka Siedzikówna, pseudonim Inka, była ścigana i skazana na karę śmierci za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Monika w roli Inki zachęcała, byśmy w obliczu śmierci mogli powtórzyć za jej bohaterką „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak należy”.
Do naszej kapliczki przybył również Jan Paweł II, który w zaimprowizowanej celi rozmawiał ze swoim zamachowcem, Ali Agcą. Przypomniał, że powinniśmy przebaczać oraz rozmawiać nawet z tymi, którzy nas nie lubią. Zachęcał, byśmy wymagali od siebie, nawet gdyby inni od nas nie wymagali.
Z kolei błogosławieni Męczennicy z Pratulina to nauczyciele, którzy swoją lekcję zapisali własną krwią. Jako, że uznawali prawdziwą hierarchię wartości i na pierwszym miejscu stawiali Boga, na drugim ludzi, a na ostatnim rzeczy, zebranym kazali odrzucić wszystko.
Kolejny bohater również bardzo ukochał swoją ojczyznę. Był księdzem i kapelanem Solidarności. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko wielokrotnie wołał: „Nie daj się zwyciężać złu, lecz zło dobrem zwyciężaj...”  Nie tylko głosił tę dewizę, ale realizował ją też w swym życiu, i to niekiedy ku zdziwieniu swoich najbliższych.
W czasach, kiedy niestety, wszystko się przewartościowało, wyjątkowi goście pomogli nam zastanowić się nad tym, o czym powinniśmy pamiętać, czym kierować się w życiu i które wartości stawiać na pierwszym miejscu. Na drogowskazie z napisem Czerśl umieścili na pamiątkę hasła Bóg – Honor – Ojczyzna – Nauka.

Podziękowania kierujemy do wszystkich występujących oraz szkolnego chóru za piękne wykonanie Modlitwy wędrownego grajka, Żeby Polska była Polską czy Do kołyski. Julce dziękujemy za taniec, Oli i Kubie za wiersz o ptakach i ojczyźnie, a Patrykowi za wypuszczenie gołębia. Pamiętamy także o Wiktorze i Michale oraz chłopcach (męczennikach) z klas V, VI i  VIII.

Ostatnią częścią świątecznego spotkania, choć dotrwanie do niej wymagało cierpliwości, był bal u króla Jana III Sobieskiego. Rodzicom, którzy  zatroszczyli się o słodki poczęstunek, również składamy podziękowania i wyrazy wdzięczności. 


Ankieta


Zwracamy się z prośbą do rodziców uczniów z klas I- V o wypełnienie ankiety oceniającej realizację działań promocyjnych "Programu dla szkół" w roku szkolnym 2017/2018.

Link: http://www.kowr.gov.pl/ankieta/4


Po rekordzie 2018


Z radością informujemy, że dokonano podsumowania rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób organizowanym 16.10.2018 od godziny 12:00 do godziny 12:30 w całej Polsce.

Oto tegoroczne wyniki: 116 342 osób prowadziło resuscytację na 7 465 fantomach w 1 155 instytucjach.
Oznacza to, że wspólnie pobiliśmy rekord z 2015 roku, który wynosił 92 049 osób.


Ślubowanie klasy I


Zgodnie z tradycją szkoły - każdego roku w październiku, odbywa się uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów w poczet uczniów. W tym roku szkolnym, to święto miało szczególny charakter, gdyż splotło się z obchodami 10. rocznicy nadania szkole im. Jana III Sobieskiego w Czerśli.  Część artystyczną uczniowie klasy I rozpoczęli przy dźwiękach poloneza. Zaprezentowali także swoje umiejętności wokalne w  piosence "Jesteśmy Polką i Polakiem". Po pięknej prezentacji, pani Dyrektor zaprosiła pierwszoklasistów do złożenia aktu ślubowania na sztandar szkoły. Za pomoc w pierwszych szkolnych zmaganiach i przygotowaniu do uroczystości, dumni i szczęśliwi pierwszoklasiści gromkimi brawami nagrodzili swoją wychowawczynię Panią Justynę Ksok.

Na pamiątkę tego ważnego w ich życiu wydarzenia, każde dziecko otrzymało z rąk Pan Wójta Mariusza Osiaka oraz jego Zastępcy Pana Wojciecha Szczygła legitymację szkolną, długopis oraz okolicznościową statuetkę. Uczniowie dostali również pamiątkowe teczki i dyplomy.

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości rodzice zaprosili swoje pociechy na słodki poczęstunek. Następnie wszyscy bawili się na "Balu u króla Sobieskiego" z innymi uczniami szkoły.


Konkurs „MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA” rozstrzygnięty


Konkurs obejmował trzy kategorie:
- test dla uczniów klas IV-V,
- test dla uczniów klas VI-VIII,
- ułożenie wierszyków ułatwiających zapamiętanie wyników działań z tabliczki mnożenia.
Mistrzem w pierwszej kategorii został Kacper Wiącek z klasy V. Drugie miejsce wśród uczniów klas IV- V zdobył Jakub Sypulski z klasy IV; trzecie Kamil Górka z klasy V.
Mistrzem w drugiej kategorii został Michał Augustyniak z klasy VIII. Drugie miejsce wśród uczniów klas VI-VIII zdobył Ksawier Matyjasek z klasy VI; trzecie Jakub Kucharski z klasy VIII.
Laureaci dwóch pierwszych kategorii otrzymali dyplomy, oceny z matematyki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców.
W kategorii matematyczno – literackiej wzięło udział sześć osób:
Julia Dybciak z kl. V, Aleksandra Posiadała z kl. V, Jakub Skwarek z kl. V, Aleksandra Dybciak z kl. VI, Mateusz Ciołek z kl. VI, Emila Rudnicka z kl. VI. Wymienieni uczniowie, zgodnie z regulaminem konkursu, otrzymali oceny z matematyki oraz dyplomy.
Tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.


Bijemy Rekord resuscytacji krążeniowo-oddechowej

razem z WOŚP


16 października  od godz. 12.00 do 12.30 w całej Polsce rozpoczęła się próba pobicia rekordu, w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej, przez jak największą liczbę osób. Wydarzenie to odbywało się pod patronatem WOŚP z okazji „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”. Po raz pierwszy nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji. Uczniowie, którzy przystąpili do resuscytacji, wykonywali na fantomach po 30 ucisków oraz dwa oddechy ratownicze.
Gratulujemy dzieciom, które przyczyniły się do pobicia rekordu, a tym samym pokazały, że potrafią ratować ludzkie życie. Pamiętajmy, że podjęcie akcji ratowniczej jest zawsze lepsze, niż pozostawienie poszkodowanego bez pomocy.
Serdecznie DZIĘKUJEMY strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ksawerynowie, za okazaną pomoc w przeprowadzeniu bicia rekordu.


„Światowy Dzień Mycia Rąk”


15 października obchodzimy „Światowy Dzień Mycia Rąk”. To niezwykłe święto zostało ustanowione w 2008 r. przez ONZ, a jego głównym założeniem była  globalna edukacja dotycząca wpływu częstego mycia rąk na zdrowie każdego człowieka. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. I nasze przedszkolaki czynnie włączyły się do jego obchodów.

Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania  bajki M. Kownackiej pt. ”Kukuryku na ręczniku”, która wprowadziła wszystkich w radosny nastrój. Następnie przedszkolaczki rozwiązywały zagadki i rozmawiały na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się: dlaczego należy często myć ręce, jakie niebezpieczeństwa niesie brak dbałości o czystość oraz to, że wiele chorób spowodowanych jest niewłaściwą higieną. Dzieci poznały schemat  mycia rąk i zastosowały go w praktyce. Każda z grup w tym dniu wykonała  plakat przypominający o konieczności częstego mycia rąk: Pszczółki- „Czyste ręce – zdrowia więcej!” ,Motylki - „Żeby zdrowym być – trzeba ręce myć!”  Biedronki- „Ręce umywam – zarazków się pozbywam!”.


Dyskoteka uczniów klas IV - VI


11 października  uczniowie klas: IV – VI bawili się na dyskotece zorganizowanej przez SU. Zabawę uatrakcyjniło uczestnictwo w konkursie przygotowanym przez dwie uczennice z klasy V: Aleksandrę Ciołek i Amelię Wielgosz pod hasłem: ,,Czy znasz swojego przyjaciela?”. Najlepszą wiedzą o swoim przyjacielu wykazały się uczennice klasy VIII: Patrycja Muszyńska i Natalia Niewęgłowska.


Owocowe szaszłyki


Dnia 05.10.2018r. w grupie Pszczółki było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci przygotowały wspólnie z Paniami pyszne owocowe szaszłyki. Celem naszej pracy było wzbogacenie doświadczeń smakowych. Na zakończenie wszyscy zajadali się wykonanymi szaszłykami.


Bierzemy udział w rekordzie!!!



Świetlicowy konkurs „ JESIENNE MANDALE”


Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku, ze względu na bogactwo kolorów jakie nas otacza. Dostarcza nam również ogromnej ilości skarbów, które można w ciekawy sposób wykorzystać do tworzenia własnych mandali. Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe wzięły udział w konkursie pt. Jesienne mandale”, którego celem było pobudzanie wyobraźni, zapoznanie z historią mandali, usprawnianie motoryki małej. Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Uczniowie za piękne prace otrzymali dyplomy oraz upominki. Gratulujemy serdecznie!


Uczeń Miesiąca


Niedawno usłyszeliśmy pierwszy dzwonek w bieżącym roku szkolnym, a już nastąpiło podsumowanie pierwszego miesiąca. W każdej klasie są uczniowie, którzy wyróżniają się sumienną pracą na rzecz szkoły i klasy, obowiązkowością i koleżeństwem. Tytuł Ucznia Miesiąca we wrześniu  uzyskali:

klasa I - Martyna Pucyk
Klasa II - Antoni Kachniarz
klasa III - Emilia Karuska
Klasa IV - Jakub Sypulski
klasa V - Igor Suska
klasa VI - Ksawier Matyjasek
klasa VII - Karolina Chudzik
klasa VIII -
Natalia Gryczka

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!


 Dzień Głośnego Czytania z "Gangiem Słodziaków"


Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację.
Uczniowie klas I – III przyłączyli się do akcji zorganizowanej przez sklep Biedronka i przystąpili do konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, który ma inspirować dzieci do codziennego czytania. W ramach konkursu uczniowie z klasy I i II malowali portrety ulubionego Słodziaka, natomiast Trzecioklasiści wymyślili nową przygodę Słodziaków i sporządzili do niej ilustracje.
10 października został zorganizowany Dzień Głośnego Czytania, podczas którego chętne dzieci czytały fragmenty przygód Gangu Słodziaków.


Światowy Dzień Uśmiechu


„Mały, czy duży, niech zawsze pamięta, aby jego buzia była uśmiechnięta!”.

5 października „Pszczółki” obchodziły Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to, zawdzięczamy Harveyowi Ball, który stworzył znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle – symbol radości i dobrej woli. Jak wiemy, niektórzy z uśmiechem witają nowy dzień, innym zaś przychodzi to z trudem. Celem naszej wspólnej zabawy było uświadomienie dzieciom, iż uśmiech jest niezbędną rzeczą w życiu każdego dziecka i czyni tak wiele dobra w kontaktach rówieśniczych. Nie zabrakło gimnastyki buzi i języka, wspólnego rozśmieszania się oraz wielu innych aktywności, które kończyły się śmiechem. Następnie przedszkolaki wykonały prace plastyczną, a także ułożyły uśmiechniętą buźkę z kasztanów. Dzieci swoim gestem chciały pokazać, że uśmiech jest darem, którym możemy obdarować drugiego człowieka i nic nas to nie kosztuje. Był to naprawdę radosny i uśmiechnięty dzień i oby jak najczęściej uśmiech gościł na twarzach naszych przedszkolaków, nauczycieli, a także rodziców.


Spotkanie z policjantem i przedstawicielem PSB Mrówka


3 października odbyło się kolejne z cyklu spotkań o bezpieczeństwie. Do działań policjantów dołączyli się przedstawiciele firmy PSB "Mrówka”. Maskotka "Mrówka" oraz policjant tłumaczyli uczniom klas I - III jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachowywać się w pobliżu drogi, a także jak bezpiecznie podróżować samochodem. Dzieci dowiedziały się również jak ważne dla bezpieczeństwa każdego pieszego i rowerzysty jest zapewnienie sobie odpowiedniej widoczności poprzez używanie elementów odblaskowych.

Maskotka okazała się największą atrakcją spotkania, rozdawała dzieciom elementy odblaskowe i słodycze ufundowane przez firmę PSB Mrówka.


Wycieczka przedszkolaków do Centrum Kopernika w Warszawie


3 października przedszkolaki z grupy „Motylki” i „Biedronki” oraz kilkoro uczniów szkoły podstawowej wybrało się do Centrum Kopernika w Warszawie. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań światem nauki, poznawanie jego tajemnic poprzez eksperymentowanie, samodzielne wykonywanie różnych doświadczeń i rozwijanie swojej sprawności ruchowej. Przedszkolaki miały możliwość m.in. obserwowania ruchu powietrza, zachowania się ognia, słuchania opowieści przez elektronicznego mówcę  - Mrówkę, zabawy piaskiem, leżenia na łóżku z tzw. kolcami, rysowania różnymi technikami itp. Kolejną atrakcją była Galeria Bzz, w której na przedszkolaków czekało mnóstwo atrakcji pobudzających wyobraźnię i ciekawość. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, zbadać oraz sprawdzić jak działają tajemnicze eksponaty. Mali badacze poznali życie zwierząt, rozpoznawali ślady mieszkańców lasu, sprawdzali, jakie odgłosy i zapachy można znaleźć w przyrodzie, budowali plaster miodu oraz model drzewa. Wielką zabawą, ale i nauką były samodzielnie przeprowadzane eksperymenty z wodą, poznanie działania wiru wodnego, młyńskiego koła, czy też wodnego pistoletu. Po kilku godzinach zwiedzania udaliśmy się do sali zabaw „Kolorado”, tam radości nie było końca. Trochę zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


Artyści cyrku objazdowego ,,Luna” dali w naszej szkole
pełen niezapomnianych wrażeń i umiejętności występ


2 października wystąpiło w naszej szkole troje artystów cyrkowych. Decyzję o zaproszeniu cyrku ,,Luna” społeczność Zespołu podjęła już na początku września, więc sporo się mówiło o wydarzeniu, które miało niebawem nadejść. Wiadomo było, że artystom będzie towarzyszyć słoń i węże. Wyobraźnia niektórych osób przerosła wszelkie oczekiwania i kiedy wszystkie dzieci przedszkolne i uczniowie z nauczycielami zebrali się na sali,  zapanowała niespotykana cisza, sugerująca ogromne zaciekawienie.
Artyści spełnili oczekiwania wszystkich  obecnych na widowisku. W programie pojawiło się wiele różnorodnych form występu i umiejętności artystów:
- dwóch zabawnych klaunów,
- żonglerka,
- elementy ekwilibrystyki, magii , iluzji,
-tresura zwierząt.
Największym zainteresowaniem cieszyło się współuczestnictwo w występach publiczności – dzieci pod czujną opieką artystów mogły sprawdzić swoje umiejętności  w roli klauna, akrobaty. W grach i zabawach przygotowanych przez grupę cyrkową wzięli udział nie tylko uczniowie, ale też i nauczyciele.
Troje ludzi za niewielką odpłatnością podarowało naszej społeczności niezapomniane chwile radości, magii, poczucia artystycznego piękna i zainteresowania przedstawieniem.


Stołówka szkolna !!!


Od dzisiaj na naszej szkolnej stronie internetowej, w zakładce "Stołówka szkolna" można sprawdzić codzienny jadłospis oraz obowiązujące opłaty miesięczne za wyżywienie dzieci w przedszkolu i szkole podstawowej. Pod jadłospisem umieszczony jest link do sprawdzenia alergenów występujących w posiłkach. Zachęcamy do odwiedzania naszej nowej zakładki.


Ogólnopolski Dzień Tornistra


Wielu specjalistów alarmuje - dźwiganie zbyt dużego ciężaru na plecach jest jednym z powodów wad postaw u dzieci. Tornister wraz z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 10 procent wagi dziecka. Dlatego minister edukacji Anna Zalewska ogłosiła, iż pierwszego października będziemy obchodzili Ogólnopolski Dzień Tornistra. Nasza placówka również przyłączyła się do tej akcji. W poniedziałek na pierwszej godzinie lekcyjnej zostali zważeni wszyscy uczniowie klas I-III oraz ich plecaki. Niestety okazało się, iż niektóre dzieci noszą zbyt ciężkie tornistry. Wszyscy rodzice uczniów klas I-III zostali poinformowani o wynikach badania.
Oto przykłady jak zmniejszyć wagę plecaka szkolnego:

- przy pakowaniu wykorzystujemy wszystkie przegrody i kieszenie,

- ciężar rozkładamy symetrycznie (cięższe przedmioty bliżej pleców i na spodzie, lżejsze wyżej),

- kupujemy zeszyty w cieńsze w miękkich okładkach,

- nosimy jeden piórnik zaopatrzony w przybory potrzebne w dany dzień,

- nosimy tylko te podręczniki i zeszyty, które są ujęte w planie w danym dniu,

- zbędne rzeczy jak: zabawki, kosmetyki, albumy, pamiętniki, przedmioty nie związane z lekcjami zostawiamy w domu.

 Błędna technika noszenia plecaka (nawet najlżejszego) też może powodować wady postawy:

 

 

 

 


Dzień Chłopaka – impreza na całego


W tym roku szkolnym Dzień Chłopaka wypadł w niedzielę, więc chłopcy w naszej szkole świętowali kilka dni. W każdej klasie dziewczęta i panie zadbały, by złożyć chłopcom i panom z naszej szkoły życzenia i wręczyć drobne upominki.

26 września opiekunki Samorządu Uczniowskiego we współpracy z nowo wybraną przewodniczącą, wychowawcami i Panią Dyrektor zorganizowały dyskotekę dla uczniów klas I – VIII. Panie: L. Mikos i M. Biaduń przygotowały konkursy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie prześcigali się w pomysłach na dobrą muzykę, którą od tygodnia gromadzili na dyskach. Na wszelki wypadek panie również miały przygotowaną taneczną muzykę, ale uczniowie bawili się przy muzyce według propozycji Emilii Świderskiej i Wiktora Koniecznego, który w szkole uchodzi za didżeja.


Kampania wyborcza zakończona

wyborem przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego


W pierwszych tygodniach września trwała kampania wyborcza na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie i uczennice, wspierane przez opiekunów SU: p. Małgorzatę Biaduń i p. Lidię Mikos oraz wychowawców, mający predyspozycje do współpracy w grupie i talent organizatorski oraz poparcie społeczności uczniowskiej ,,mierzyli swoje siły na możliwości”  wygranej w wyborach. W rezultacie tych zmagań w wyborach na przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wystartowały dwie uczennice: Aleksandra Ciołek - uczennica klasy V i Patrycja Muszyńska – uczennica klasy VIII.

26 września uczniowie klas I - VIII, uczestnicząc w tajnych wyborach, większością głosów zadecydowali, że przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w bieżącym roku szkolnym została Patrycja Muszyńska.


Szkolna edycja konkursu POKOLORUJ SWÓJ ŚWIAT


W szklonej edycji konkursu wzięło udział 23 uczniów z klas I - IV i 5 uczennic z klas V – VIII. Do następnego etapu jury zakwalifikowało prace następujących uczniów:

- klasa pierwsza Filip Grzywacz,
- klasa druga Jakub Kuryła,
- klasa trzecia Michał Wołoszka,
- klasa piąta Julia Dybciak,
- klasa siódma Paulina Wawrzyńczak,
- klasa ósma Monika Gromada
Prace wymienionych uczniów zostały wysłane do Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. Czekamy na wyniki!


Udział przedszkolaków w Międzynarodowy Projekcie Edukacyjnym
 
„Piękna Nasza Polska Cała”


Projekt ten jest ściśle związany z 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Jego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci oraz wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Udział w projekcie biorą przedszkolaki z grupy „Motylki” i „Biedronki”, którzy od początku września sumiennie i z wielkim zaangażowaniem realizują poszczególne zadania projektu min. śpiewanie Hymnu Polski, piosenki „Rodzinny Kraj”, zorganizowanie kącika „Piękna Nasz Polska Cała”, „Narodowego Pokazu Mody” i zawodów sportowych pt. „Bało – czerwoni”. Przed nami jeszcze wiele zadań do wykonania. Życzymy naszym przedszkolakom wytrwałości. Projekt realizują pani Aneta Łazuga i pani Anna Smyk.


Dzień Chłopaka w grupie „Pszczółki”


Dzieci z grupy „Pszczółki” 28.09 wraz z Paniami hucznie w formie różnorodnych zabaw świętowały Dzień Chłopaka. Na początku odśpiewaliśmy sto lat dla naszych chłopców. Następnie dzieci obdarowane zostały pięknymi prezentami. Przedszkolaki wspaniale bawiły się chętnie uczęszczając w zabawach z balonami, gazetami czy piłeczkami. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zakupione podarunki.


Uczestniczymy w akcji ,,Sprzątania  Świata 2018”


To  już jubileuszowa 25 Akcja ,,Sprzątanie Świata  - Polska 2018” pod hasłem: ,,Akcja - segregacja! Przedszkolaki, uczniowie  i nauczyciele aktywnie włączyli się w działania tej akcji. W klasach rozpropagowano konieczność, użyteczność i sposób segregowania śmieci.
21 września. uczniowie pod opieką nauczycieli posprzątali:  teren placu szkolnego, pobliskie lasy, przydrożne rowy, pobocza, przystanki autobusowe w Czerśli i Ryżkach.   
Mamy nadzieję, że nie tylko nasza społeczność szkolna uświadomiła sobie,  że warto dbać o środowisko i porządek, zaczynając od swojego otoczenia.


Święto Przedszkolaka


Dnia 20 września 2018 w naszym przedszkolu obchodzony był po raz pierwszy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji panie Beata Popiel i Marianna Howorus przygotowały niespodziankę dla dzieci – spotkanie z animatorami czasu wolnego „AleZabawa”.
Panie animatorki malowały uśmiechnięte buzie dzieciom, zmieniając je w różne postacie z bajek.  Odbyły się także różne zabawy, między innymi przeciąganie liny, zabawy z chustą  animacyjną i chodzenie na szczudłach.                                        
W ramach pamiątki z tego dnia każde dziecko otrzymało różne postacie wykonane ze skręconych balonów. Dzień spędziliśmy miło i wesoło.


Pyszne i zdrowe kanapki dzieci świetlicowych


20.09.2018 r. w ramach integracji zespołu świetlicowego wspólnie przygotowywaliśmy kanapki. Przypomnieliśmy sobie w ten sposób czym jest  kultura spożywania posiłków i higiena ich sporządzania. Dzieci rozwijały swoją kreatywność i wyobraźnię. „Świetliczaki” przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne i zdrowe, ale także pięknie ozdobione i pełne witamin.


Spotkanie przedszkolaków z ratownikiem medycznym


19.09. gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawiciela służb medycznych – ratownika. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie przedszkolaki. Głównym jego celem było zapoznanie dzieci i przygotowanie ich do wykonywania podstawowych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Przedszkolaki dowiedziały się jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej i jak jej pomóc do momentu przybycia pogotowia ratunkowego oraz jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci samodzielnie mogły wykonać powyższe czynności ratunkowe. Obserwowały jak prawidłowo wykonać opatrunek medyczny i same miały możliwość bandażowania swoich kończyn. Ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Przedszkolaki zapoznały się również z urządzeniami karetki pogotowia ratującymi ludzkie życie. Na zakończenie spotkania nasz gość podarował dla każdej grupy przedszkolnej drobne upominki min. książeczki o pierwszej pomocy. Bardzo serdecznie dziękujemy panu ratownikowi za przybycie do naszego przedszkola i udzielenie wielu cennych rad, które pomagają ratować ludzkie życie.


Spotkanie z policjantem


Jak co roku, na początku września w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z wszystkich grup przedszkolnych oraz uczniowie z klas I - VIII.   Policjanci omówili zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto zwrócili szczególną uwagę na noszenie odblasków przez dzieci, korzystanie ze specjalnych siedzisk bądź fotelików, a także zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.


Uwaga!!! Konkurs


Samorząd Województwa Lubelskiego zaprasza uczniów szkół podstawowych z naszego regionu do udziału w  konkursie plastycznym „Pokoloruj swój Świat”. Zadaniem uczestników jest wykonanie plakatu ukazującego zanieczyszczenia cywilizacyjne oraz promującego zrównoważony rozwój. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni tabletami, smartfonami i aparatami fotograficznymi ufundowanymi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Więcej informacji: http://www.lubelskie.pl/aktualnosci/pokoloruj-swoj-swiat-konkurs-dla-uczniow-szkol-podstawowych/

Prace można nadsyłać do 30 września 2018 r.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


3 września  dyrektor Zespołu Szkół w Czerśli pani Justyna Porębska uroczyście przecięła wstęgę rozpoczynającą rok szkolny 2018/2019. Społeczność szkolna pogratulowała pani Justynie Porębskiej nominacji na stanowisko dyrektora Zespołu. Pani Dorota Goławska otrzymała podziękowania za 15 lat pełnienia funkcji dyrektora  placówki.

Uczniowie zaprezentowali krótki występ, którego motywem przewodnim była współpraca i tworzenie zgranego zespołu, co mamy nadzieję, będzie nam towarzyszyło przez kolejne miesiące roku szkolnego 2018/2019.


Dzień adaptacyjny w przedszkolu


W dniach 29-30 sierpnia 2018 w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych w grupie Pszczółki. Zajęcia adaptacyjne są dobrą propozycją dla dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z przedszkolem, a są już gotowe do podjęcia nowych wyzwań. Aby maluchy dobrze czuły się w przedszkolu trzeba je odpowiednio przygotować. Dlatego w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia otwarte. Zajęcia te mają na celu eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej, oraz usamodzielnienie dziecka. Dzieci po raz pierwszy przybyły do przedszkola w towarzystwie swoich bliskich aby w ich obecności zapoznać się z pomieszczeniami przedszkola , salą, łazienką i placem zabaw, ale również miały szansę poznać panie i rówieśników z którymi będą przebywać. Panie wychowawczynie pokazały dzieciom co je czeka w przedszkolu, oraz przekazały rodzicom wskazówki, rady a także materiały metodyczne, które mają pomóc w szybkiej adaptacji  ich dzieci. Maluchy i ich bliscy spędzili miło czas bawiąc się z rówieśnikami i uczestnicząc w zajęciach muzycznych, plastycznych i ruchowych. Mamy nadzieję, że dzieci, które wzięły udział w zajęciach adaptacyjnych bezpieczniej i odważniej stawiają czoło nowej i trudnej dla nich sytuacji i z uśmiechem wkroczą w przedszkolny świat.