Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

Strona główna
Czerśl
Historia szkoły
Patron
English
Plan lekcji i zajęć
Kadra
Stołówka szkolna
Konsultacje
Dokumenty szkolne
Zadania szkoły
Szkoła w obiektywie
SU
Erasmus+
Rekrutacja
Laboratoria przyszłości
Comenius
Zdalne nauczanie
Zawody sportowe
RODO
Deklaracja dostępności
Kontakt

 


Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016


24 czerwca o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Pani Dyrektor skierowała kilka ciepłych słów do tegorocznych absolwentów. Uczniowie klasy VI podziękowali nauczycielom oraz pracownikom szkoły za trud i cierpliwość włożone w nauczanie i wychowanie. Zaprezentowali montaż słowno- muzyczny z elementami turnieju, którego finałem było zdobycie biletu do gimnazjum.
Uczniowie klasy V w imieniu młodszych kolegów i koleżanek podziękowali szóstoklasistom za wspólnie spędzone chwile w murach naszej placówki. Następnie odbyło się Ślubowanie absolwentów szkoły podstawowej.
Potem poczet sztandarowy z klasy VI uroczyście przekazał sztandar piątoklasistom. Po przekazaniu sztandaru dokonano wręczenia świadectw z wyróżnieniem, nagród książkowych oraz dyplomów uczniom, którzy otrzymali wysoką średnią ocen, bardzo dobre i wzorowe zachowanie oraz 100% frekwencję.

W roku szkolnym 2015/2016 szkołę podstawową ukończyli: Edyta Czyzio, Arkadiusz Fejtko, Klaudia Fejtko, Jakub Gajda, Bartłomiej Gryczka, Paulina Kazana, Kinga Koper, Michał Kretowicz, Jakub Kur, Bartłomiej Lendzion, Wioleta Machowiec, Aleksandra Michalak, Patrycja Milczarek, Marta Purzycka, Adam Sosnowski, Klaudia Strzałek, Sebastian Strzałek, Hanna Świderska, Michał Wiśniewski, Patryk Wołoszka.

Świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe z poszczególnych klas otrzymali:
Klasa VI: Edyta Czyzio, Klaudia Fejtko, Paulina Kazana, Wioleta Machowiec, Aleksandra Michalak, Marta Purzycka, Michał Wiśniewski.
Klasa V: Natalia Niewęgłowska, Maja Sosnowska.
Klasa IV: Roksana Radomyska, Patrycja Izdebska, Paulina Wawrzyńczak, Amelia Płodowska, Amelia Domańska, Karolina Chudzik, Gabriela Warpas.

Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 5,0 i wzorowe lub bardzo dobre  zachowanie, otrzymali stypendium za bardzo dobre wyniki w nauce.

Nagrodami książkowymi zostali nagrodzeni również wzorowi uczniowie z klas I-III. Klasa I: Iga Konieczna, Kornelia Matyjasek, Zuzanna Kachniarz, Miłosz Płodowski, Jakub Sypulski, Maksymilian Gajda.
Klasa II: Gabriela Kachniarz, Julia Dybciak, Jacek Makosz, Jakub Skwarek.
Klasa III: Zofia Wiśniewska, Kornelia Muszyńska, Alan Sobota, Szymon Konieczny.

Wychowawcy przyznali MIANO SOLIDNEGO UCZNIA. Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali:

Klasa I – Iga Konieczna,
Klasa II – Paulina Zdziebłowska,
Klasa III – Alan Sobota,
Klasa IV – Karolina Chudziki,
Klasa V – Jakub Machowiec,
Klasa VI – Wioleta Machowiec.

Klaudia Fejtko otrzymała podziękowanie za aktywną i solidną pracę na rzecz działalności Samorządu Uczniowskiego, w którym pełniła rolę przewodniczącej.

Nagrodzeni zostali także uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego: Marta Purzycka, Paulina Kazana, Arkadiusz Fejtko.

Nie zabrakło w minionym roku szkolnym uczniów ze 100% frekwencją. Byli to: Michał Wołoszka, Tomasz Cisiak, Mateusz Wiśniewski, Paulina Zdziebłowska, Mateusz Ciołek, Szymon Konieczny, Bartosz Kopczyński, Bartosz Swędra, Jakub Zabłocki, Jakub Kopeć, Natalia Niewęgłowska, Monia Salvatore, Jakub Gajda.

Pani Dyrektor w szczególny sposób podziękowała rodzicom z Rady Rodziców za współpracę, wszelką pomoc i życzliwość. Do podziękowań dołączyli się wychowawcy i nauczyciele, którzy wyróżnili dyplomami rodziców poświęcających czas i trud na rzecz działań naszej społeczności szkolnej i przedszkolnej za pomoc w organizacji imprez szkolnych i klasowych oraz dowóz dzieci na konkursy i zawody. Pani Dyrektor życzyła wszystkim spokojnych, bezpiecznych i radosnych wakacji.

Po uroczystości ogólnoszkolnej odbyły się spotkania z wychowawcami, podczas których między innymi przypomniano o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wakacji.


Wieczorek pożegnalny klasy szóstej


Wieczorek pożegnalny na zakończenie szkoły podstawowej był jak każdego roku długo oczekiwanym wydarzeniem. Pięknie udekorowana sala i odświętne stroje uczniów stanowiły zapowiedź dobrej zabawy, która rozpoczęła się późnym popołudniem 22 czerwca 2016 r. Wspólne spotkanie  szóstoklasistów stanowiło czas dobrej zabawy w gronie zaproszonych koleżanek i kolegów z klasy V.  Na sali przepełnionej muzyką  można było zapomnieć o trudach wytężonej nauki, w jakże ciężkim okresie tuż przed końcem roku szkolnego. W trakcie spotkania  był również czas na odpoczynek i rozmowy przy stołach, na których znalazły się smakowite przekąski przygotowane przez rodziców. Takie chwile są miłym akcentem kończącym etap nauki w szkole podstawowej i na długo wszystkim pozostaną w pamięci.


KONKURS „MAM TALENT”


20 czerwca w naszej szkole odbył się Ogólnoszkolny Konkurs „MAM TALENT”. Chętni uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do konkursu. W każdej klasie przeprowadzono eliminacje  i wyłoniono reprezentantów klas. Dzieci prezentowały swoje talenty: śpiewały solo i w duecie, rysowały, wykonywały prace plastyczno – techniczne, malowały paznokcie. Bardzo widowiskowe były tańce nowoczesne i z elementami baletu. W trakcie obrad Jury dziewczęta z koła tanecznego uprzyjemniły czas oczekiwania na wyniki swoimi występami. Zatańczyły tańce nowoczesne i taniec Hollywood.

Jury w składzie: p. dyr. Dorota Goławska, p. Małgorzata Biaduń,  p. Ewa Kościuk oraz uczniowie Klaudia Fejtko i Michał Wiśniewski mieli bardzo trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzców. Poziom występów był bardzo wysoki i wyrównany. Po burzliwych dyskusjach Jury ogłosiło wyniki:

I miejsce zajęła Aleksandra Michalak uczennica klasy VI – śpiew;

II miejsce zajęła Aleksandra Dybciak uczennica klasy III – taniec z elementami baletu;

III miejsce zajął Kamil Michalak uczeń klasy I – wykonał przestrzennego robota.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i wyróżnienie oraz pamiątkowe maskotki ufundowane przez Radę Rodziców.

Podsumowując Pani Dyrektor zachęcała uczniów do rozwijania swoich pasji  i talentów, aby w przyszłym roku zaprezentować się  w kolejnej edycji „MAM TALENT”.


Trzecioklasiści w Jacie


20 czerwca uczniowie klasy 3 pod opieką wychowawczyni Beaty Pilszyk i swoich rodziców spędzili popołudnie w Rezerwacie Jata. W programie były między innymi: zajęcia z leśnikiem na ścieżce edukacyjnej oraz ognisko i zabawy na terenie wiaty "Ostoja". Wspólne zabawy i mile spędzony czas upłynął wszystkim bardzo szybko.


Piknik sportowy w Ryżkach


W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „Ryżkowacy” uczniowie uczestniczyli w pikniku sportowym, który odbył się 19 czerwca w Ryżkach. Zespół taneczny zaprezentował tańce nowoczesne oraz taniec bollywood. Julia i Aleksandra Dybciak indywidualnie przedstawiły taniec z elementami baletu. Podczas imprezy odbył się również rowerowy tor przeszkód oraz mecze piłki nożnej, w których wzięli udział uczniowie i ich rodzice.


KARTA ROWEROWA


Po zaliczeniu testu teoretycznego z wiedzy o przepisach ruchu drogowego, obsługi technicznej roweru  i udzielaniu pierwszej pomocy, 17 uczniów klasy IV przystąpiło do egzaminu praktycznego na kartę rowerową, który przeprowadzony został przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Łukowie.

Uczniowie musieli wykazać się, że są świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Wszyscy uczniowie pomyślnie zdali egzamin i z rąk Pani dyrektor odebrali kartę rowerową. Wszystkim uczniom -  gratulujemy i życzymy, by ze zdobytych wiadomości i umiejętności sprawnie korzystali każdego dnia na drodze.


Zabawy integracyjne w Deskaj Parku w Łukowie


Uczniowie klas I - III nie musieli daleko wyjeżdżać, by dobrze się bawić. W pobliskim Deskaj Parku w Łukowie spędzili cztery godziny na zabawie, która dała im możliwość rozwijania wielu umiejętności. Pokonywali swoje lęki i  obawy na trasie linowych przeszkód, uczyli się chodzenia po linie, a przede wszystkim rozwijali koordynację wzorkowo - ruchową i integrowali się. Był czas na wspólne grillowanie, rozegranie meczu piłki nożnej, relaks na hamakach, wspólnych zabawach i  rozmowach. Uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz chodzenia po linie Kuby Ostrysza, syna właścicieli parku. Kuba zaimponował wszystkim odwagą, skupieniem i swoimi umiejętnościami. Salto wykonane na linie wywołało aplauz wśród wszystkich oglądających jego pokaz. Wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że bawili się znakomicie i chcieliby to powtórzyć!


Impreza integracyjna na rzecz osób niepełnosprawnych


17 czerwca  odbyła się  impreza integracyjna na rzecz osób niepełnosprawnych.  Na spotkanie do Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach zostali zaproszeni uczniowie klas I - III - uczestnicy świetlicy. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne. Przygotowały inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” oraz zaśpiewały piosenki  „Dziadek w ogródku”  i  „Stokrotka”. W sposób oryginalny zaprezentowały utwór „Panna Zosia piecze ciasto”  i pokazały, jak łatwo i szybko można upiec smaczne ciasto. Następnie uczniowie podziwiali występ na motywach powieści „W pustyni i w puszczy” . Wszystkie dzieci były pełne uznania talentów aktorskich, jakie zaprezentowali mieszkańcy DPS. Kolejną atrakcją było ognisko. Dzieci skosztowały pysznych kiełbasek, grzanek oraz pieczonych jabłek z cynamonem. Nie zabrakło również tańców przy muzyce i zabaw sportowych. Na zakończenie uczniowie przekazali mieszkańcom prezenty – słodkości zebrane w ramach ogólnoszkolnej akcji „Podziel się słodkościami!” oraz tablicę pamiątkową ze zdjęciami wspólnych spotkań.  Piątkowe popołudnie minęło  w miłej i radosnej atmosferze.


,,Cudze chwalimy,  swoje poznajemy i szczycimy się dziedzictwem
naszej Małej Ojczyzny”


14. czerwca  uczniowie klas IV – VI  wybrali się na wycieczkę do Woli Gułowskiej, Woli Okrzejskiej i Okrzei . Najpierw  uczestniczyli w ciekawej lekcji historii prowadzonej przez przewodnika w Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, które posiada bogate wyposażenie w eksponaty i  obudowę multimedialną przekazywanych treści.  Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki sprawiły przeżycia podczas  rekonstrukcji odgłosów nocnego bombardowania okolicy podczas II wojny światowej. Po wizycie w muzeum  uczniowie   odwiedzili  Kościół Karmelitów Trzewiczkowych pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Z Woli Gułowskiej udali się do Woli Okrzejskiej, by wzbogacić swą wiedzę o polskim nobliście w dziedzinie literatury – Henryku Sienkiewiczu. Następnie wspólnie z przewodnikiem  odwiedzili Kościół Piotra i Pawła, cmentarz, gdzie pochowana jest matka Henryka Sienkiewicza oraz  Kopiec  Henryka Sienkiewicza w Okrzei.

Przewodnicy tak ciekawie i przystępnie poprowadzili zajęcia, że wszyscy byli zadowoleni z wycieczki, która w przeważającej części miała charakter dydaktyczny.

Wycieczka zakończyła się krótką modlitwą w kapliczce i  wspólnym pieczeniem  kiełbasek przy ognisku w Gąsce. Chociaż rozpadało się, uczniowie miło wspominają tę szkolną wycieczkę.


Wycieczka przedszkolaków do Warszawskiego ZOO


W środę 15 czerwca, tuż po godzinie 7 rano przedszkolaki z grupy „Pszczółki”, „Motylki” i „Biedronki” wraz z paniami wyruszyły na wycieczkę do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Przed wyjazdem panie wychowawczynie przypomniały dzieciom  zasady bezpiecznego podróżowania i zachowania w czasie wycieczki i opowiedziały o tym, jakie zwierzęta będą mogli zobaczyć w ZOO.
Tuż za bramą ogrodu powitały przedszkolaków wielbłądy, strusie i zebry.  Wielką radość sprawiło dzieciom oglądanie różnego rodzaju ptactwa, małpek, słoni, nosorożców, pingwinów, żyraf, dużych kotów – tygrysów i lwów. Ogromne wrażenie zrobiło na wychowankach akwarium z pływającym rekinem. Dzieci odwiedziły także zwierzęta "nocne"- nietoperze, węże i małe jaszczurki. Miały również wolną chwilę, którą wykorzystały na zabawę na placu zabaw. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył im wiele radości. Był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Pełne nowych wrażeń, dzieci wróciły do przedszkola, gdzie już czekali na nich stęsknieni rodzice.


II Otwarty Międzyszkolny Turniej Tańca Nowoczesnego


13 czerwca 2016 r. odbył się w Łukowie II Otwarty Międzyszkolny Turniej Tańca Nowoczesnego pod patronatem Burmistrza Miasta Łuków. Na turniej przyjechały zespoły m.in. z: Mszczonowa, Zarzecza Łukowskiego, Świdrów, Kocka, Krynki, Gołaszyna i Serokomli. Wszystkich formacji z kategorii klas I – III było 8, natomiast z klas IV – VI – 10. Zespoły prezentowały się w pięknych, kolorowych strojach. Turniej przebiegał przy dźwięcznej, wesołej muzyce.

Naszą szkołę reprezentowały w kategorii klas I – III: Julia Dybciak, Gabriela Kachniarz, Kornelia Muszyńska, Matylda Sosnowska, Martyna Stolarczyk, Oliwia Suska, Zofia Wiśniewska, Paulina Zdziebłowska i klas IV – VI:  Edyta Czyzio, Klaudia Fejtko, Paulina Kazana, Patrycja Muszyńska, Natalia Niewęgłowska, Amelia Płodowska, Marta Purzycka, Monia Salvatore, Maja Sosnowska, Zofia Wiśniewska. Dziewczynki wywalczyły dwa wyróżnienia. Gratulujemy!


„słonie, słonie, każdy kokardkę ma na ogonie…..”


Podczas przerabianej tematyki tygodniowej „Wyprawa do ZOO" i odbytej wycieczki do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, dzieci z grupy „Pszczółki” poznały egzotyczne zwierzęta mieszkające w różnych częściach świata oraz dowiedziały się wiele ciekawostek na temat ich zwyczajów i środowiska, w którym żyją. W wyniku tego małe przedszkolaczki wykorzystując papierowe talerzyki postanowiły stworzyć największe zwierzątko, jakim jest słoń i same się w niego zamienić. Oto jak małe „Pszczółki” stały się małymi słonikami.


Festyn Rodzinny


Festyn Rodzinny odbył się w naszej placówce 2 czerwca 2016 roku. Celem imprezy było świętowanie Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca. Gościliśmy jednak nie tylko najbliższych członków rodzin. Wśród zebranych byli także dalsi krewni oraz znajomi naszych przedszkolaków
i uczniów. Licznie zgromadzonym gościom czas umilały  artystyczne popisy  dzieci przedszkolnych
i uczniów z poszczególnych klas. Każda występujący zespół zaprezentował swoje zdolności i talenty. Na naszej scenie występowały  również mamy uczniów klasy I wraz z wychowawczynią p. Justyną Porębską, wykonując  taniec nowoczesny. Atrakcji w tym dniu nie brakowało, a wszystkim dopisywały humory. Nawet pogoda sprzyjała dobrej zabawie. Magnesem, który najliczniej przyciągał dzieci były dmuchane zjeżdżalnie, basen z kulkami oraz bungee. Po wyczerpującej zabawie dzieci
i dorośli mogli zregenerować siły podczas rodzinnego grillowania. Odbył się także mecz piłki nożnej w nietypowym składzie i z utrudnieniem, jakim były skaczące kule, czyli bubble balls. W meczu brali udział rodzice kontra dzieci. Amatorzy tej dyscypliny sportowej wcale nie dążyli do zwycięstwa lecz zadbali o wspaniała wspólną zabawę.

W czasie trwania festynu zostały wręczone uczniom, przedszkolakom z rodzinami nagrody rzeczowe oraz dyplomy za udział w konkursach organizowanych w szkole. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „My też byliśmy w waszym wieku! Zgadnij, kto jest kto?”, który polegał na wskazaniu na zdjęciu pracownika placówki z jego czasów przedszkolnych lub szkolnych.   „Bezpiecznie w szkole i na drodze” to kolejny konkurs organizowany w szkole, którego celem było promowanie bezpiecznych zachowań na terenie szkoły oraz w drodze do niej. 

Rodzice bardzo zaangażowali się organizację festynu. Pomagali nauczycielom przygotować stroje do występów, zorganizowali miejsce do grillowania, piekli kiełbaski, sprawowali opiekę podczas posiłku dzieci. Przedstawiciele Rady Rodziców także aktywnie włączyli się w przygotowanie imprezy. Dzięki nim czas umilał didżej, który zapraszał do tańca, ale atrakcji było tak wiele, że wybór odpowiedniej był trudny dla młodszych i starszych dzieci.

Festyn Rodzinny nie był straconym czasem. Pozwolił na pogłębienie więzi rodzin z dziećmi,
z personelem placówki oraz ze znajomymi i sąsiadami. Był też okazją do zaprezentowania dorobku uczniów i przedszkolaków, a także wspaniałą formą spędzenia wolnego czasu.

W imieniu społeczności szkolnej dyrektor Dorota Goławska wręczyła podziękowania rodzicom i sponsorom  za bezinteresowną pomoc w zorganizowanie imprezy. Szczególne podziękowania zostały skierowane do: Pana Kazimierza Jakubiak i firmy MEL-KAN, firm ECO-SKÓR, AXAN i AGMAR, Stowarzyszenia Ryżkowiacy, Państwa Julity i Marcina Muszyńskich, Marzeny i Grzegorza Domańskich, Katarzyny i Sebastiana Molendów, Agaty i Tomasza Dybciaków, Adeli i Zbigniewa Kotów, Agnieszki i Andrzeja Redzików, Joanny i Mieczysława Koniecznych, Moniki i Marka Gajdów, Ewy i Wojciecha Kicińskich, Jolanty i Adama Suchodolskich oraz Rady Rodziców.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie festynu.


Tańczyć każdy może …


7 czerwca 2016 r. w ZS w Świdrach odbył się IV Gminny Turniej Tańca Nowoczesnego. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klas II – VI.

Kategoria

Imię i nazwisko

klasa

Miejsce

Solistki kl. I – III

Aleksandra Dybciak

Julia Dybciak

III

III

       V

       IV

Solistki kl. IV – VI

Paulina Kazana

VI

        I

Duety

Martyna Stolarczyk

Zosia Wiśniewska

III

III

Wyróżnienie

 

Formacje kl. I – III

 

Julia Dybciak

Gabriela Kachniarz

Kornelia Muszyńska

Matylda Sosnowska

Martyna Stolarczyk

Oliwia Suska

Paulina Zdziebłowska

Zosia Wiśniewska

II

II

III

III

II

III

III

III

      IV

 

Formacje kl. IV – VI

Edyta Czyzio

Klaudia Fejtko

Paulina Kazana

Patrycja Muszyńska

Natalia Niewęgłowska

Amelia Płodowska

Marta Purzycka

Salvatore Monia

Maja Sosnowska

Zofia Wiśniewska

VI

VI

VI

V

V

IV

VI

V

V

III

        I

Ze szkół gimnazjalnych do turnieju zgłosił się tylko jeden zespół z Gołąbków i dlatego nasze tancerki rywalizowały o miejsca w turnieju z gimnazjalistkami z ZS w Gołąbkach. Wywalczyły one I miejsce. Po występach Jury udało się na naradę, a wszyscy uczestnicy na słodki poczęstunek.

Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary, medale, dyplomy, a soliści bilety do kina. Zosia Wiśniewska uczennica kl. III otrzymała nagrodę specjalną Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowie za indywidualność artystyczną i umiejętności taneczno – sceniczne.


Atrakcyjnie spędzony wolny czas na basenach


W bieżącym roku szkolnym sześciokrotnie byliśmy na base

nach w Łukowie. Zabawy i gry w wodzie pomogły nam opanować strach przed kąpielą. Ćwiczenia stosowane w wodzie pozwoliły na szybsze opanowanie technik pływackich. Podczas wspólnych wyjazdów integrowaliśmy się ze sobą.

Z bezpłatnych 120 wejść na baseny skorzystało aż 62 uczniów z klas I – VI.

Przekazujemy podziękowania GZO w Łukowie za otrzymane bezpłatne karnety na baseny oraz nauczycielom sprawującym opiekę podczas pobytów na pływalni.


Bezpiecznie w szkole i na drodze -szkoła podstawowa


Pod takim hasłem odbył się szkolny konkurs dla uczniów klas I-VI. Celem zmagań 54 chętnych uczniów było promowanie bezpiecznych zachowań na terenie szkoły oraz w drodze do niej. 

Z klas I-III do konkursu zgłosiły się trzyosobowe zespoły z klasy I i III i spośród nich została wybrana drużyna z największą ilością punktów zdobytą podczas rozwiązywania testów wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Spośród uczniów klas IV-VI do następnego etapu zakwalifikowały się 3 drużyny, które zdobyły najwięcej punktów z testu i wykonały plakaty związane z tematem konkursu.

Finał rywalizacji odbył się drugiego czerwca podczas Festynu Rodzinnego. Finaliści z klas I-III musieli wówczas ułożyć kilkunastoelementowe puzzle, a na powstałym obrazku dorysować odpowiedni kolor świateł i brakujący znak drogowy. Natomiast zespoły z klas IV-VI miały za zadanie przejechać rowerowy tor przeszkód. Podczas przejazdu musiały się wykazać nie tylko umiejętnością techniki jazdy, ale i zręcznością oraz szybkością.

Ostatecznie laureatami konkursu zostały drużyny w następujących składach:

w kategorii klas I-III

I miejsce – Jezierska Natalia, Kachniarz Zuzanna, Szkołut Jan

II miejsce – Konieczny Szymon, Stolarczyk Martyna, Wiśniewska Zofia

w kategorii klas IV –VI

I miejsce – Kucharski Szymon, Izdebska Patrycja, Radomyska Roksana

II miejsce – Chudzik Karolina, Płodowska Amelia, Wawrzyńczak Paulina

III miejsce – Gryczka Bartłomiej, Lendzion Bartłomiej, Wołoszka Patryk

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami, zaś laureaci dodatkowo otrzymali nagrody w postaci akcesoriów rowerowych.

Sponsorem nagród w konkursie było PZU.


Dzień Dziecka w Świdrach


W ramach obchodów IV Gminnego Dnia Dziecka w niedzielę 29 maja na terenie sportowo-rekreacyjnym przy Zespole Szkół w Świdrach odbył się festyn rodzinny. Organizatorzy imprezy - Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie przy współpracy z Urzędem Gminy Łuków, Zespołem Szkół w Świdrach zapewnili szereg atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i całych rodzin. Podczas festynu odbył się Konkurs Talentów "MÓJ TALENT". Uzdolnione dzieci z Gminy Łuków miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Przedszkolaki i uczniowie z naszej placówki również brali udział w konkursie.

Kategoria I - Przedszkole: Amelia Klębowska (śpiew – Piosenka „Mam tę moc” z filmu „Kraina Lodu”).

Kategoria II - Uczniowie kl. I – III: Zuzanna Kachniarz (śpiew – „Ulepimy dziś bałwana” z filmu „Kraina Lodu”); Julia Dybciak – taniec z elementami baletu (taniec do utworu „Laleczka z saskiej porcelany”); Aleksandra Dybciak – taniec modern z elementami baletu (taniec do utworu z „Krainy Lodu”).

Kategoria III - Uczniowie kl. IV – VI: Paulina Kazana, Patrycja Muszyńska, Natalia Niewęgłowska, Monia Salvatore, Marta Purzycka – taniec orientalny.

Jury w składzie: Marianna Bogumiła Łukasik i Elżbieta Soszka z Zespołu Szkół w Świdrach  oraz Urszula Paśnikowska z Zespołu Szkół w Gręzówce nagrodziło 18 osób. Z naszej szkoły nagrody otrzymały dziewczęta: Julia Dybciak, Paulina Kazana, Patrycja Muszyńska, Natalia Niewęgłowska, Monia Salvatore i Marta Purzycka.


„Czytelniczy Konkurs Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu”


Rok 2016 został ogłoszony  Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji  Gminna Biblioteka Publiczna w Łukowie zorganizowała „Czytelniczy Konkurs Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu”. Uczestnikami konkursu byli  czytelnicy  Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowie, przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Łuków. W konkursie wzięło udział  231 osób. Naszą szkołę reprezentowali:  Dominik Wielgosz, Maksymilian Gajda, Dawid Sulej, Mateusz Wiśniewski, Aleksandra Dybciak, Zofia Wiśniewska, Martyna Stolarczyk i Kornelia Muszyńska. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.


Gminny Festiwal „Mamo Moja”


25 maja w Świetlicy Wiejskiej w Wólce Świątkowej po raz trzeci  odbył się Gminny Festiwal pt. „Mamo Moja”. Uczestnikami  uroczystości byli uczniowie, przedszkolaki oraz ich mamy, bo przecież z okazji ich święta odbył się ten festiwal. Dzieci prezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie oraz plastyczne. Podczas spotkania został podsumowany konkurs plastyczny pt. „Laurka dla mamy”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał uczeń klasy I – Michał Wołoszka. Serdecznie gratulujemy! 


Pierwszoklasiści w Rezerwacie Jata


Piątkowe popołudnie pierwszoklasiści z wychowawczynią Justyną Porębską oraz swoimi rodzicami i rodzeństwem spędzili w malowniczym plenerze Rezerwatu Jata. Po spacerze ścieżką edukacyjną nadszedł czas na poczęstunek w wiacie edukacyjnej Ostoja przygotowanym przez rodziców. W tym dniu nie zabrakło również konkursu wiedzy o rezerwacie i zagadek przygotowanych przez wychowawczynię. Oczywiście wszystkich aktywnych i spostrzegawczych uczniów nagrodzono słodkimi upominkami. W tym dniu nikt się nie nudził. Gry, zabawy, wspólne biesiadowanie jeszcze mocniej zintegrowały uczestników.


Przedstawienie "Kraina lodu"


Uczniowie klas I - III obejrzeli przedstawienie "Kraina lodu" w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. W przedstawieniu mogli podziwiać kunszt aktorsko - taneczny swoich koleżanek ze szkoły Julii Dybciak z klasy II oraz jej siostry Aleksandry z klasy III. Przepiękna choreografia, muzyka i taniec spodobały się wszystkim widzom. Gromkie  brawa i pozowanie do wspólnej fotografii dały wyraz uznaniu młodym aktorom. Dzieci nie zapomniały też o odwiedzeniu sali zabaw "Młynek". Wspólne zabawy i mile spędzony czas upłynął bardzo szybko.


„DZIEŃ MATKI” W GRUPIE „PSZCZÓŁKI”


We wtorek 24 maja w grupie „PSZCZÓŁKI” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki, na którą przybyły ukochane mamy. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez panią wychowawczynię Anetę Łazugę. Następnie maluszki przedstawiły swoim  mamusiom program artystyczny. Dzieci recytowały wspólnie wierszyki pt. „Laurka” i „Dziś dla ciebie Mamo”, śpiewały piosenki pt. Pomogę mamusi” , „Mamo, Mamo”, „Wiosenny bal”  oraz zaprezentowały inscenizacje ruchowe do piosenek „Jesteśmy żaby, aby, aby” i „Bocian”.  Po części artystycznej dzieci zaśpiewały swoim mamusiom „Sto lat” i wręczyły samodzielnie wykonane prezenty w postaci serduszek. Dalsza część uroczystości była niespodzianką zarówno dla mam jak i ich pociech. Wychowawczyni przygotowała prezentację, która zawierała zdjęcia dzieci z życia przedszkolnego. Wszystkie mamy były uśmiechnięte oglądając swoje maluszki i pełne uznania za trud, jakie włożyły w przygotowanie programu artystycznego. Uroczystość zakończono słodkim poczęstunkiem.


Włączyliśmy się do akcji charytatywnej


Stowarzyszenie "Nasze Dziedzictwo" zwróciło się z prośbą o wsparcie finansowe na renowację zabytków.

Akcja została przeprowadzona w dniach 9 - 11 maja 2016 r.

W dniu 18 maja komisja w składzie: p. Beata Pilszyk – opiekun SU, Klaudia Fejtko – przewodnicząca SU, Aleksandra Michalak - uczennica klasy VI, Kornelia Muszyńska – uczennica klasy III przeliczyła pieniądze zebrane do puszki przez uczniów i pracowników naszej szkoły. Zebrano 74,11 zł i przekazano Stowarzyszeniu „NASZE DZIEDZICTWO”.


CO WIEMY O UNII EUROPEJSKIEJ?


7 uczniów z klas 4-6 postanowiło zmierzyć się z testem wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się w naszej szkole 11 maja. Tegoroczny  test miał formę 15 pytań, na które trzeba było udzielić krótkich odpowiedzi. Okazało się, że najobszerniejszą wiedzę z tej dziedziny posiadają uczniowie kl. VI,  bo to oni zajęli czołowe miejsca w konkursie zorganizowanym przez panią Anetę Połeć. Wszyscy  za udział w konkursie dostali dyplomy, podziękowania i drobne upominki.

A oto zdobywcy największej ilości punktów:

I miejsce – Kur Jakub, kl. VI

II miejsce – Michalak Aleksandra, kl. VI

III miejsce ex aequo  - Wiśniewski Michał i Wołoszka Patryk, kl. VI


BEZPIECZNIE NA WSI


Niebezpieczne atrakcje w wakacje to tegoroczne hasło VI już edycji konkursu plastycznego Bezpiecznie na wsi, organizowanego przez KRUS.  Szkolnymi laureatkami rywalizacji w tej kategorii zostały:

I miejsce – Muszyńska Kornelia, kl. III

II miejsce – Suska Oliwia, kl. III

III miejsce – Grzywacz Julia, kl. II

Rozstrzygnięcie szkolnych eliminacji do konkursu odbyło się  13 maja podczas ogólnoszkolnego spotkania w trakcie którego uczniowie klasy V zabrali swoich kolegów do Bezpieczniewa, wsi w której wszyscy przestrzegają zasad i życie jest piękne i bezpieczne. Piątoklasiści przedstawili prezentację o najczęściej czyhających na wsi niebezpieczeństwach i jak ich unikać.  Prezentacja przerywana była pytaniami z nią związanymi i za prawidłowe odpowiedzi uczniowie otrzymywali ufundowane przez KRUS książeczki dla dzieci pt. „Bezpieczniewo czyli jak uniknąć wypadków na wsi”.

W ciągu całego dnia chętni uczniowie mogli zabrać ze sobą  wyłożone na górnym korytarzu broszurki  dotyczące bezpieczeństwa na wsi ,przekazane przez placówkę KRUS w Łukowie. 


5. maja uroczyście uczciliśmy majowe święta patriotyczne


Uczniowie klas: IV – V pod opieką p. Anety Połeć i p. Małgorzaty Biaduń oraz chór prowadzony przez p. Agnieszkę Czerską przygotował akademię z okazji majowych świąt patriotycznych, która odbyła się w naszej szkole 5. maja na trzeciej godzinie lekcyjnej. Uczestnicy montażu słowno – muzycznego w przystępny i ciekawy sposób opowiedzieli o Święcie Pracy, Święcie Flagi i 225. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W uroczystości wzięli udział uczniowie i przedszkolaki. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali ,,majowej lekcji historii”. W czasie akademii  panowała poważna atmosfera. Cała społeczność szkolna uczciła majowe święta patriotyczne galowym strojem i kotylionami.


DZIEŃ ZIEMI


22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi klasa VI wszystkim uczniom i przedszkolakom zaprezentowała przedstawienie pt. „Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków”. Widzowie byli zawiedzeni, że królewicz nie pocałował królewny Przyrody. Zapamiętali za to, że należy dbać o środowisko naturalne, o jego czystość i ochronę.
W tygodniu poprzedzającym Dzień Ziemi chętni uczniowie z klas IV-VI w ramach współpracy z członkami Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Ryżek  „Ryżkowiacy” wzięli udział w akcji – „Dzień sprzątania Ryżek”.


21. kwietnia uczniowie klas IV – VI wybrali się na wycieczkę do Siedlec


21. kwietnia uczniowie klas IV – VI zdobywali wiedzę i umiejętności oraz miło spędzili czas, odwiedzając po raz drugi w tym roku Siedlce.

Wiodącym  celem wyjazdu było uczestnictwo w przedstawieniu teatralnym ,,Mały Książę” granym przez aktorów Teatru Es na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce w reżyserii i z muzyką Waldemara Koperkiewicza.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli spektakl. Przed wyjazdem zapoznali się z książką i jej autorem, dlatego podczas oglądania przedstawienia sami wcielili się w rolę krytyków. Zarówno książka jak i jej adaptacja w Teatrze w Siedlcach otrzymały od uczniów same pozytywne recenzje.

Naszym widzom podobała się scenografia ,,Małego Księcia”, oprawa muzyczna i piosenki napisane przez Ulę Gotowicką z muzyką Waldemara Koperkiewicza. Najwięcej pochwał uzyskała  odtwórczyni głównej roli, ale pozostali aktorzy również dostarczyli naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i miłych wzruszeń.

Pełni refleksji o przyjaźni, miłości, człowieczeństwie i sensie istnienia uczestnicy wycieczki z panem od religii na czele udali się do Katedry, gdzie spędzili kilkanaście minut. Potem spożyli wspólny posiłek w galerii i zrobili drobne zakupy. Pobyt w Siedlcach zakończył się harcami w Aqua Parku. Wszyscy bezpiecznie i z zadowoleniem wrócili do domów.


KONKURS pt. „ILUSTRACJA DO MOJEJ ULUBIONEJ BAJKI”


27.04.2016r. w naszym przedszkolu odbyło się rozwiązanie konkursu plastycznego  pt. ”ILUSTRACJA DO MOJEJ ULUBIONEJ BAJKI” zorganizowanego przez panią Anetę Łazugę. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci książkami i kształtowanie wyobraźni twórczej poprzez prace plastyczne. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wyobraźnią i pomysłowością podczas tworzenia swoich dzieł. Wykonane prace były oryginalne i zaskakiwały różnorodnością zastosowanych technik. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: grupa „Pszczółki”- Kornelia Lisiecka, Antosia Domańska i Grzesio Wiśniewski, grupa „Motylki” - Kaja Domańska, Wiśniewska Gabrysia i Marcel Kluczek, grupa „Biedronki” - Ola Całka, Katarzyna Kretowicz i Przemysław Wiącek. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, dyplomy oraz słodkie upominki.


1050. Rocznica Chrztu Polski


18. kwiatnia Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana III Sobieskiego uczestniczył w uroczystej Mszy z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Msza święta odprawiona została w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Przewodniczył jej Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda, a celebrowali proboszczowie z łukowskich parafii.


Nasi uczniowie uczestniczyli w III Gminnym Festiwalu Papieskim ,,Barka”


Uczniowie klasy IV godnie uczestniczyli w III Gminnym Festiwalu Papieskim ,,Barka”.

11. kwietnia uczennica klasy IV Amelia Płodowska przystąpiła do konkursu – testu wiedzy o Świętym Janie Pawle II. Zważywszy na to, że JEJ konkurentami byli również gimnazjaliści, to możemy być dumni z wyniku Amelki. Uczennica otrzymała za uczestnictwo od organizatorów książkę, która poszerzy wiedzę o Świętym Janie Pawle II i być może, będzie zachętą do uczestnictwa w konkursie w przyszłym roku.

17. kwietnia uczniowie klasy IV: Emilia Świderska i Kuba Fijał reprezentowali naszą Placówkę, recytując wiersze Jana Pawła II w Kościele Parafialnym pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Dąbiu. Za uczestnictwo w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wzięli udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, częstując się  ,,papieskimi kremówkami”. Przygotowaniem uczniów do konkursu zajęła się p. M. Biaduń, a dowozem rodzice.


ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY W GRUPIE „PSZCZÓŁKI”


12 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Czekolady. Wszyscy wiemy, że czekolada to jeden z najbardziej popularnych smakołyków na świecie.
Jej podstawowe składniki to miazga kakaowa i masło kakaowe. Sto gramów tego produktu dostarcza średnio około 600 kalorii. Najzdrowsza jest gorzka czekolada. Nie wszyscy jednak wiedzą, że czekolada zawiera witaminy: A, E, wiele witamin z grupy B oraz kwas foliowy, żelazo, magnez, cynk i potas. Z tego też względu maluszki z grupy „Pszczółki” postanowiły wspólnie z panią wychowawczynią uczcić ten dzień. Podczas zajęć dzieci poznały różne wyroby czekoladowe, dowiedziały się o skutkach nadmiernego spożywania czekolady i obejrzały film o etapach jej powstawania. Najwięcej radości sprawiła przedszkolakom degustacja wyrobów czekoladowych i samodzielne robienie ciasteczek czekoladowych.
Wspólne świętowanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.


AKTYWNA INTEGRACJA


7 kwietnia  świetliczaki  z niecierpliwością oczekiwały na przyjście gości. W tym dniu do dzieci przybyli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Celem spotkania były wspólne gry i zabawy integracyjne  na świeżym powietrzu. Podczas konkursów i zawodów zarówno dzieci, jak i pensjonariusze świetnie się bawili. Ten wspólnie spędzony czas upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie coraz więcej.


Biskup Kazimierz Gurda w Zespole Szkół w Czerśli


4 kwietnia 2016 r. w Przedszkolu i Szkole Podstawowej imienia Jana III Sobieskiego w Czerśli odbyło się spotkanie z niezwykłym gościem – Jego Ekscelencją Ordynariuszem Diecezji Siedleckiej Księdzem Biskupem Kazimierzem Gurdą. Pasterz naszej diecezji przybył do nas o godzinie 8:30 w asyście proboszcza  parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie księdza Prałata Tadeusza Dzięgi oraz swojego kapelana księdza Leszka Borysiuka. Przed budynkiem gości przywitali pani dyrektor Dorota Goławska i katecheta Marek Kisiel.  Cała społeczność szkolna zebrana była w sali gimnastycznej i gdy tylko ksiądz biskup wszedł, powitano Go śpiewem „Witamy Cię, Alleluja”. W imieniu dzieci kilka słów powitania wypowiedzieli uczniowie klasy szóstej – Klaudia Fejtko i Patryk Wołoszka. Dostojnego gościa witano kwiatami, a w tym czasie cała społeczność szkolna śpiewała „Barkę”. Z radością w sercu Pasterza diecezji witała również pani dyrektor Dorota Goławska. Zaprezentowała Księdzu Biskupowi członków naszej społeczności: przedszkolaków, uczniów, ich rodziców oraz pracowników. Następnie odwołała się do wartości wypisanych na przedszkolnym i szkolnym sztandarze: Bóg – Honor – Ojczyzna – Nauka. Zwróciła uwagę na odwoływanie się do tych wartości w codziennej pracy pedagogicznej. Zauważyła również, iż wizyta Księdza Biskupa przypada w czasie jubileuszu 1050 rocznicy chrztu  Polski oraz Roku Bożego Miłosierdzia.  Odwołała się także do herbu Jego Ekscelencji i zawołania „Jezu, ufam Tobie”.  Następnie głos zabrał Ksiądz Biskup. Na początku podziękował za spotkanie, a następnie zaczął rozmowę z uczniami i przedszkolakami. Z początku dzieci były trochę spięte przybyciem takiego gościa, jednakże z biegiem czasu nić porozumienia pomiędzy pasterzem diecezji a dziećmi została zawiązana i uczniowie coraz śmielej odpowiadali na pytania. Ksiądz Biskup nauczał o Panu Bogu, Jego Miłosierdziu i wskazywał dzieciom, jak mogą być apostołami Bożego Miłosierdzia. Nie zabrakło także odwołań do chrztu Polski i jego roli w dziejach naszego państwa, księcia Mieszka I i jego żony Dobrawy. Na naukę Jego Ekscelencja poświęcił końcową część rozmowy z dziećmi.  Na zakończenie  nastąpiło uroczyste podziękowanie Jego Ekscelencji za spotkanie i w ramach tychże wręczono rodzinkę słodkich jeży z ciasta.

 Ksiądz Biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa  i przeszedł spotkać się  z nauczycielami. W miłej atmosferze nauczyciele szkoły podstawowej i przedszkola rozmawiali z Księdzem Biskupem o swojej pracy.

Dzieci i dorośli na długo zapamiętają wyjątkową serdeczność, ciepło i ojcowską troskę  Jego Ekscelencji. By ta chwila mogła trwać przez pokolenia, poprosiliśmy Księdza Biskupa o wpis w kronice Zespołu Szkół w Czerśli, a całe spotkanie utrwaliliśmy na zdjęciach.


„DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY”   


W ramach realizacji projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” dzieci z naszego przedszkola otrzymały karty królika Pampusia. Zadaniem przedszkolaków było systematyczne mycie zębów   w domu przez dwa miesiące (luty i marzec) i zaznaczanie tej czynności w karcie. Wśród wszystkich uczestników, siedmioro dzieci wykonało zadanie w 100 % i codziennie dbało o higienę jamy ustnej. Za wytrwałość, koordynator projektu pani Aneta Łazuga nagrodziła zwycięzców, którymi zostali: z grupy „Biedronki”- Kamil i Emilka Krasuscy, Lena Tkaczyk, Przemysław Wiącek, Ola Całka; z grupy „Motylki”- Amelia Klębowska i z grupy „Pszczółki”- Wojtek Koślacz. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci naklejek.


SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW 2016


Szóstoklasiści z naszej szkoły, podobnie jak  blisko 348 tysięcy uczniów klas szóstych z całej Polski, przystąpili o godzinie 900 do swojego pierwszego tak ważnego sprawdzianu. Obecni szóstoklasiści są drugim rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową i w związku z tym pisał sprawdzian w formule, którą wprowadzono w ubiegłym roku. Zgodnie z nią sprawdzian składał się z dwóch części. Pierwsza sprawdzała opanowanie przez szóstoklasistów wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz  matematyki, druga wiadomości i umiejętności z języka angielskiego.
Szóstoklasiści z niecierpliwością czekają na swoje wyniki.


Wielkanocne spotkanie


Uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią Justyną Porębską gościli w swojej klasie wyjątkowe dla dzieci osoby - ich rodziców, rodzeństwo, babcie i dziadków. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i aktorskie w montażu słowno - muzycznym "Wielkanocne zwyczaje". Było pożegnanie postu poprzez wylewanie żuru z ogromnego garnka, przybijanie śledzia do drzewa, wymiatanie zimy z mieszkania. Uczniowie nie zapomnieli o symbolach wielkanocnych - baranku, jajeczku, palmie, koszyczku ze święconką. Po klasie przeszedł korowód chłopców z kolorowym kogucikiem - kurkiem wielkanocnym.  Jednak najwięcej emocji wzbudził zwyczaj śmigusowo - dyngusowy i oblewanie się symbolicznie wodą.

Po złożeniu życzeń przyszedł czas na dzielenie się jajeczkiem i wspólne śniadanie przy stole przygotowanym przez dzieci.


PANI WIOSNA W PRZEDSZKOLU


21 marca do przedszkola zawitał długo wyczekiwany gość – Pani Wiosna. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola w zielonym stroju, a na jego twarzy gościł promienny uśmiech. Na dzieci czekały różnorodne zabawy i konkursy przygotowane przez Panią Wiosnę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zagadki, zabawy:  „Rzuty do stawu”, „Łapanie żab”, „Wiosenne puzzle”. Nie mogło zabraknąć również wspólnych pląsów i tańców. Dzieci zaprezentowały Pani Wiośnie swoje umiejętności recytatorskie oraz muzyczne. W nagrodę przedszkolaki otrzymały „Kwiatki z niespodzianką”. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej i radosnej atmosferze.


Wycieczka przedszkolaków do Teatru w Siedlcach
i sali zabaw „Młynek”


Dnia 22 marca 2016r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, na spektakl pt: „Lodowa Kraina”. Jest to bajkowa opowieść o rodzeństwie Mai, Amelii i Krystianie. Dwie młodsze siostry wiecznie się kłócą. Amelia obwinia Maję, że jest zła, że ma lodowate serce, a jej zachowanie doprowadziło do wyjazdu rodziców. Jedynym rozjemcą kłótni małych dziewczynek jest starszy brat Krystian, który pragnie aby jego siostry w końcu zaczęły żyć w zgodzie. Dla uspokojenia niemiłej atmosfery, Krystian zaczyna czytać siostrom bajkę o dwóch dziewczynach, Annie i Elsie. Siostry bardzo szybko zaczynają utożsamiać się z bohaterkami bajki. Opowieść uświadamia im jak ważna jest rodzina i miłość. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie. Dla wielu maluchów była to pierwsza wizyta w teatrze. Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz bajecznie kolorowe kostiumy przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt. Była to nasza pierwsza wspólna wizyta w teatrze, ale zapewne nie ostatnia. Kolejną atrakcją wycieczki były zabawy w Centrum Rozrywki -  Sala Zabaw „Młynek”. Dzieci z wielką radością korzystały min.z karuzeli kokosowej, mini golfa, basenu z kulkami, piłkarzyków, zjeżdżalni, samochodzików, dmuchanki i trampoliny. Po dwugodzinnym hasaniu, zmęczeni, ale pełni uśmiechu i niesamowitych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


GMINNY KONKURS WIELKANOCNY


Tradycyjnie podczas Jarmarku Wielkanocnego  na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie odbyło się uroczyste podsumowanie gminnego konkursu na pisankę i symbole wielkanocne, zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Na konkurs wpłynęło 157 prac. W kategorii przedszkole: II miejsce zajęła Emilia Krasuska, w kategorii klas I - III szkoły podstawowej: I miejsce zajęła Zuzanna Kachniarz z klasy I, a II miejsce - Jakub Skwarek  z klasy II.


Rozdanie Nagród i Stypendiów Wójta Gminy Łuków


15 marca w Urzędzie Gminy Łuków odbyło się spotkanie mające na celu wręczenie uczniom Nagród Wójta Gminy Łuków za szczególne osiągnięcia w nauce i w sporcie. Uczennica naszej szkoły Edyta Czyzio z klasy VI otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Łuków za wybitne osiągnięcia sportowe w tenisie stołowym.

Opiekunowie i trenerzy otrzymali podziękowania za trud i pracę, jaką włożyli w przygotowania uczniów do konkursów wiedzy, turniejów i zawodów sportowych.


Fryzjerska fantazja w grupie "Motylki"


Dnia 9 marca 2016 r. w naszej grupie mieliśmy zaszczyt gościć p. fryzjerkę, która pokazała, na czym polega zawód fryzjera. Dzieci z dużym zaangażowaniem przyglądały się narzędziom, dzięki którym wykonuje się ten zawód. Pełna pomysłów i fantazji wykonała fryzury przedszkolakom. Każdej dziewczynce zrobiła niepowtarzalne warkocze, natomiast chłopcom fryzurę irokez.


Przedszkolaki świętują „DZIEŃ MARCHEWKI"


W dniu 10.03.2016r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień  Marchewki”. Był to bardzo zdrowy, dzień pomarańczowy, w którym od samego rana królowała oczywiście marchewka. Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki spotkały się na wspólnej zabawie, która rozpoczęła się o przeczytania listu od Pani Marchewki i przedstawieniu najważniejszych wiadomości dotyczących wartości odżywczych marchewki i jej zastosowania. Dalsza część uroczystości wypełniona była zabawami przy piosenkach: „Marchewkowe pole”, „Urodziny marchewki” i „Jarzynowy wóz”. Dzieci wzięły udział w marchewkowym quizie i labiryncie oraz konkursie polegającym na zbieraniu marchewek w rękawicy kuchennej. Najwięcej radości sprawiło przedszkolakom zjadanie marchewki na czas i degustacja ciasta marchewkowego. Zabawa zakończyła się wyborem króla i królowej marchewkowego balu, którymi zostali Kuba Augustyniak i Blanka Bosek. Wszyscy uczestnicy pomarańczowego dnia otrzymali również soki marchewkowo-owocowe i upamiętnili ten dzień wspólnym zdjęciem.

 


SMACZNA I ZDROWA SAŁATKA JARZYNOWA


Realizując tematy związane ze zdrowym odżywieniem maluszki z grupy „Pszczółki” postanowiły wspólnie z wychowawczynią panią Anetą Łazugą zrobić sałatkę jarzynową. Przez cały tydzień dzieci poznawały na zajęciach różnorodne warzywa, nie tylko za pomocą wzroku, ale również innymi zmysłami takimi jak węch, dotyk i smak. Zwieńczeniem tych działań było robienie sałatki jarzynowej. Przed przystąpieniem do pracy dzieci umyły dokładnie rączki, założyły swoje fartuszki i z wielkim entuzjazmem przystąpiły do krojenia warzyw. Pani wychowawczyni przypomniała wychowankom zasady dotyczące bezpiecznego posługiwania się nożem i kulturalnego zachowania się przy stole podczas spożywania posiłków. Samodzielnie wykonana sałatka smakowała wyśmienicie, ale znalazły się małe „niejadki”, które niestety jej nie spróbowały.


„Z wizytą w sklepie spożywczym”


07 marca 2016r. dzieci z grupy „Pszczółki” wybrały się do pobliskiego sklepu spożywczego. Wizyta w sklepie związana była z tygodniowym tematem pracy „Zdrowe odżywianie". Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą ekspedientki oraz wyposażeniem sklepu. Wyjaśniono dzieciom terminy: klient, ekspedient, lada sklepowa, kasa, waga. Każde dziecko z dużym zainteresowaniem oglądało wypełnione półki, regały i lodówki. Dzieci poznały różne rodzaje artykułów sprzedawanych w tym sklepie oraz obserwowały pracę sprzedawcy. Na koniec spotkania przedszkolaki wspólnie z wychowawczynią panią Anetą Łazugą zrobiły drobne zakupy min. paluszki, biszkopty i chrupki kukurydziane. Wszystkie maluszki pamiętały o stosowaniu form grzecznościowych. Wizyta w sklepie była bardzo interesująca.


DZIEŃ KOBIET


8 marca wszystkie kobiety, małe i duże  mogły poczuć się bardzo wyjątkowo. Usłyszały wiele ciepłych słów od chłopców, którzy przygotowali dla nich program słowno- muzyczny pod kierunkiem p. Anny Ciołek i p. Beaty Pilszyk  - opiekunek SU. Uroczystość była uatrakcyjniona śmiesznymi przebraniami i utworami muzycznymi, które wszystkich wprawiły w wesoły nastrój.

Panowie złożyli wszystkim kobietom życzenia oraz wręczyli własnoręcznie wykonane kwiaty. Te miłe gesty wywołały duży uśmiech na twarzach wszystkich pań.


WALENTYNKI


W piątek, 12 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zakochanych. Z okazji tego wydarzenia zorganizowana została poczta walentynkowa. Od poniedziałku do piątku uczniowie wysyłali za jej pośrednictwem kartki. W rolę Świętego Walentego wcieliły się uczennice: Marta i Klaudia, które uroczyście wręczyły wszystkim walentynkowe przesyłki.


DZIEŃ PEŁEN UŚMIECHU I ZABAWY


Panie wychowawczynie uczniów z klas I - III chcąc sprawić radość swoim wychowankom zaproponowały im wyjazd do kina i sali zabaw "Młynek" w Siedlcach. Przesympatyczne wiewiórki z filmu "Alvin i wiewiórki" rozbawiły dzieci, a zgromadzoną energię uczniowie wykorzystali podczas zabaw na zjeżdżalniach, kulkach, grach zręcznościowych na sali zabaw. Wyczerpani, ale szczęśliwi uczniowie powrócili do szkoły z postanowieniem, że po feriach chcieliby mieć kolejną wycieczkę. Dziękujemy rodzicom, pani Hani i pani  Basi za opiekę i troskę podczas wyjazdu.


Ostrzeżenie!

Dyrektor Zespołu Szkół w Czerśli informuje, iż w sąsiednich miejscowościach zdarzały się sytuacje proponowania podwiezienia dzieci przez obce, podejrzane osoby.

W związku z tym apelujemy o wzmożenie czujności i opieki nad dziećmi, przeprowadzenie z nimi rozmów oraz monitorowanie ich pobytu poza domem.


PRZEKAŻ STARY TELEFON KOMÓRKOWY  I WYGRAJ


Nasza szkoła przystąpiła do Akcji Ekoszkoły, w ramach której zbierane są stare telefony komórkowe. Za pozyskane telefony szkoła, dzieci i rodzice mogą otrzymać cenne nagrody.

O szczegóły pytaj szkolnego koordynatora akcji- panią Anetę Połeć, czytaj informacje na plakatach umieszczonych na szkolnych korytarzach i odwiedź stronę www.ekoszkoly.pl/imei


Wycieczka do Siedlec klas 4- 6


Na kilka dni przed feriami uczniowie klasy 4, 5 i 6  postanowili wypróbować atrakcje, jakie mają do zaoferowania Siedlce i 9 lutego wybrali się tam na wycieczkę. Uczniowie kl. 6 obejrzeli niekonwencjonalny film produkcji indyjskiej pt. „Tęcza”.  Była to wzruszająca, mądra opowieść i szóstoklasiści przekonali się, że nie tylko kino amerykańskie jest warte obejrzenia. Ich młodsi koledzy wybrali aktywną formę wypoczynku  i udali się na siedleckie lodowisko. Wielu z nich po raz pierwszy stawiało kroki na dwóch płozach i dla niejednego było to ogromne wyzwanie. Mimo licznych  upadków wszyscy byli zadowoleni i już w ferie planują tam powrócić , aby szlifować  zdobyte umiejętności.


Zabawa noworoczna


W sobotę, 30 stycznia  przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej bawili się przy skocznej muzyce podczas zabawy noworocznej. Młodsze dzieci  zaprezentowały ciekawe, kolorowe stroje  karnawałowe. Wcieliły się w bajkowe postacie, wśród których prym wiodły księżniczki i królewny. Chłopcy  założyli stroje typowe dla ich zainteresowań. Były diabełki oraz bohaterowie filmów science fiction. Starsi uczniowie prezentowali się w strojach wizytowych. Karnawałowy nastrój potęgowała wielobarwna  dekoracja sali gimnastycznej, za wykonanie której uczniowie i rodzice  serdecznie podziękowali nauczycielom. Zabawę uświetniły spotkania w klasach, gdzie rodzice przygotowali wspaniałe, smaczne poczęstunki. W czasie zabawy odbywały się także  sprawnościowe konkurencje z nagrodami, przeprowadzone przez członków zespołu muzycznego.  Zabawa zakończyła się po godzinie 19 – tej  i wszyscy  rozeszli się do domów w  świetnych humorach. Szkoda, że karnawał trwa tak krótko!


RODZICE I DZIECI UCZESTNICZĄ W PROJEKCIE
„DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY”   


26 stycznia 2016r. odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z rodzicami, którzy zadeklarowali swój udział w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”. Koordynator projektu pani Aneta Łazuga zapoznała rodziców z głównymi celami i założeniami projektu. Przekazała podstawowe informacje dotyczące choroby próchnicowej zębów i sposobów jej zapobiegania. W dalsze części spotkania rodzice otrzymali materiały edukacyjne i obejrzeli krótki film na temat zachowań prozdrowotnych oraz profilaktyki chorób jamy ustnej u dzieci w wieku 0-5 lat. Takie spotkanie informacyjne odbyło się również z najmłodszymi uczestnikami projektu – przedszkolakami. Wychowankowie otrzymali przybory do mycia ząbków – pastę i szczoteczkę, pluszowe maskotki projektu - króliczki Pampusie i inne pomoce, które zachęcą je do dbania o higienę jamy ustnej. Przedszkolaki obejrzały również film o tym, jak prawidłowo dbać o swoje zęby.


Dzień Babci i Dziadka

"Miłość Babci i Dziadka rozgrzewa nasze serca"


Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne święto w roku. Uroczystość z tej okazji jest tradycją, która na stałe wpisała się w repertuar imprez organizowanych przez społeczność Zespołu Szkół w Czerśli. Dnia 22 stycznia, na zaproszenie swoich wnucząt, do szkoły licznie przybyli honorowi goście na swą uroczystość.
Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać wnuczęta w piosenkach, wierszach, różnorodnych tańcach oraz inscenizacjach. Poprzez swoje występy dzieci chciały wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym Babciom i Dziadkom. Występy uczniów wywołały u gości radość i wzruszenie. Zespół wokalny poprzez biesiadne piosenki wprowadził wszystkich w czasy młodości dziadków. Magiczny nastrój powstał przy wspólnym śpiewaniu "Gdybym miał gitarę", "Gdzie się podziały tamte prywatki" czy "Hej, sokoły". Wielkim zaskoczeniem okazał się występ uczniów klasy VI, którzy bez skrępowania dedykowali gościom przebój "Żono moja". Gromkie brawa otrzymali również reprezentanci klasy V za rozważania nad zawieraniem znajomości w dawnych czasach, w których nie było komórek, internetu czy gadu-gadu. Inscenizacje "Pani Twardowskiej", "Żurawia i czapli" oraz wiersz w wykonaniu Roksany i Amelki pozwoliły gościom odbyć sentymentalną podróż do szkolnych czasów.
Pierwszoklasiści zaśpiewali i zatańczyli Babciom i Dziadkom Cza-czę. Dziewczynki z klasy II przeniosły wszystkich tańcem śnieżynek w krainę łagodności, z której wyrwali zebranych ich klasowi koledzy, wykonując energicznie "Kazaczoka". Uczestnicy koła tanecznego zaprezentowali tańce "Błogosławiony" i "Kankan".
Największe poruszenie wywołali jednak najmłodsi - przedszkolaki z "Pszczółek", "Motylków" i "Biedronek". Dzieci z ogromnym przejęciem recytowały wierszyki o babciach i dziadkach, śpiewały piosenki i składały przepiękne życzenia. Największe poruszenie, uśmiech i oklaski wzbudziły życzenia większych emerytur dla naszych gości. Dziadkowie gromkimi brawami podziękowali swoim ukochanym wnukom
za występy. Pełna dumy i zachwytu jedna z babć osobiście złożyła podziękowanie wszystkim pracownikom i dzieciom za przygotowanie podniosłej uroczystości. Następnie dzieci obdarowały gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami.
Po zakończeniu uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali zaproszeni na wspólny słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, integrując kilka pokoleń.


XVI Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy


W dniu 12 stycznia 2016 r. wzięliśmy udział w podsumowaniu XVI Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Gręzówce, którego tematem był witraż bożonarodzeniowy pt. ,,Magia Świąt Bożego Narodzenia’’.Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klas I – VI oraz przedszkolaki, którzy pojechali do Gręzówki ze swoimi rodzicami i p. Z. Jakubiak. Pięknie wykonane, oryginalne witraże zostały wysoko ocenione przez jury. Wyniki konkursu sprawiły dzieciom radość, a nagrody książkowe i dyplomy były uwieńczeniem trudu, jaki włożyli w wykonanie witraży. Nagrody wręczali Wójt Gminy Łuków p. Wojciech Szczygieł i Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Gręzówce p. Alicja Śledź. Uroczystość przebiegała w świątecznej atmosferze, gdyż uczniowie z Gręzówki uświetnili ją pięknymi kolędami i pastorałkami. Był także słodki poczęstunek oraz noworoczne życzenia.

      


WSPÓLNE KOLĘDOWANIE


Chcąc dać odrobinę siebie innym  dzieci z naszej szkoły udały się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Świetliczaki  przebrały się za kolędników,  zaprezentowały  występ pt. „Spotkanie z kolędą” oraz przekazały życzenia noworoczne mieszkańcom. Następnie dzieci i pensjonariusze wspólnie przy dźwiękach rozbrzmiewającej gitary śpiewały kolędy i pastorałki. Spotkanie przebiegało w magicznej atmosferze. Na zakończenie na dzieci czekała miła niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku. Piątkowe popołudnie po raz kolejny utwierdziło, jak wielka jest potrzeba wspólnego spotykania się oraz że warto dzielić się sobą z innymi.


Uczestniczymy w Projekcie " Dzieciństwo bez próchnicy"


Problem związany z próchnicą zębów u dzieci jest nam znany nie od dziś, aby temu zapobiec nasze przedszkole przystąpiło do realizacji projektu „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”, współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia, którego liderem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Przykłady innych krajów europejskich i badania naukowe dowodzą, że skuteczne zapobieganie próchnicy zębów jest możliwe, wymaga jedynie upowszechnienia wiedzy o sposobie ochrony przed tą chorobą i niewielkiej zmiany nawyków dnia codziennego. Do projektu przystąpiło 53 dzieci, rodzice i wychowawcy wszystkich grup przedszkolnych. Nasze przedszkole zakwalifikowało się do tzw. edukacji pośredniej, gdzie koordynator projektu – pani Aneta Łazuga uczestniczyła w szkoleniu -  „Edukacja prozdrowotna rodziców   i dzieci jako metoda przeciwdziałania chorobom jamy ustnej” zorganizowanym przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Zapoczątkowane w projekcie działania i zdobyta wiedza będą kontynuowane przez nauczycieli, rodziców i dzieci. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej  http://www.zebymalegodziecka.pl.


Występ „Biedronek”


  „W żłóbeczku leży Jezusek malutki
Co przyszedł na świat, żeby porozganiać smutki.
Żeby się wszyscy ludzie nawzajem szanowali
I każdy dzień z radością witali”

8 stycznia dzieci z grupy przedszkolnej „Biedronki” zaprezentowały Jasełka. Przedszkolaki na występ zaprosiły swoje młodsze koleżanki i kolegów oraz rodziców, aby w wyjątkowy sposób przedstawić historię narodzin Pana Jezusa, a także zaprezentować swoje umiejętności. Mali aktorzy z dużym zaangażowaniem odegrali swoje role. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich wyjątkową atmosferą oraz radością. Dopełnieniem występu były stroje, rekwizyty oraz piękna dekoracja. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane  upominki.


KONKURS NA OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ
"ŚWIĄTECZNY ANIOŁEK"
 


4 stycznia 2016r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na ozdobę bożonarodzeniową "Świąteczny aniołek" zorganizowanego przez panią Mariannę Howorus.  Przedszkolaki w konkursie wykazały się szeroką wyobraźnią i talentem artystycznym. Wszystkie prace uczestników były niepowtarzalne i ciekawe. Komisja konkursowa zadecydowała, że zajęła: I miejsce - Blanka Bosek, II miejsce - Gabriela Wiśniewska, III  miejsce - Amelia Klębowska, zaś wyróżnienie otrzymała Martyna Pucyk. Wszyscy uczestnicy konkursu za wspaniałe prace otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.


JASEŁKA w grupie Motylki


Dnia 22 grudnia 2015 roku zostały przedstawione JASEŁKA dla rodziców w grupie przedszkolnej Motylki. W świąteczny nastrój wprowadziły nas staropolskie kolędy zaśpiewane z przybyłymi gośćmi. Rodzice uwiecznili swoje pociechy w pięknych strojach na zdjęciach. Na zakończenie odbył się słodki poczęstunek.


Podarunki dla Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach


Dzieci z grupy Motylki pod kierunkiem p. Marianny Howorus wykonały świąteczne stroiki. Przedszkolaki przygotowały świąteczną paczkę żywnościową pod opieką p. Anety Łazugi. Panie w imieniu dzieci przekazały stroiki i paczkę dla Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach, sprawiając wiele radości i uśmiechów.


Klasowe spotkania wigilijne


Tradycyjnie przed przerwą świąteczną we wszystkich klasach odbyły się spotkania wigilijne z wychowawcami. Wspólne kolędowanie, składanie życzeń, łamanie się opłatkiem i poczęstunek upłynęły w miłej atmosferze i przybliżyły wszystkim nastrój zbliżających się świąt.


Jasełka szkolne


Dzień 17 grudnia 2015 roku był w Zespole Szkół w Czerśli dniem jasełek szkolnych. Jasełka wystawiane były dwukrotnie: najpierw o godzinie 9:30 dla uczniów i przedszkolaków, a o godzinie 16:30 dla rodziców i zaproszonych gości.

W przedstawieniu udział brały klasy II i IV, oraz uczennice z klasy V i VI.  Pani Agnieszka Czerska przygotowała chór szkolny, jak również wykonujących partie wokalne i instrumentalne partie solowe, pani Anna Ciołek przygotowała tanecznie uczniów, stroje dla małych artystów zapewnili rodzice i dziadkowie, pan Marek Kisiel natomiast przygotował scenariusz, podkład muzyczny, realizację dźwiękową i reżyserował całość jasełek, jak również scenografię wspólnie z panem Sławomirem Niewęgłowskim.


Udział przedszkolaków w przedstawieniu teatralnym
pt. „CHOINKOWE ŚWIECIDEŁKA”


15 grudnia dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym pt. „Choinkowe świecidełka”, które odbyło się w Łukowskim Ośrodku Kultury. Wychowankowie poznali historię powstawania choinkowych ozdób, dowiedziały się, że ozdoby te wykonują Mroźniki, które codziennie wieczorem przeliczają je, segregują i układają na półkach, a następnie wysyłają w świat, by uczynić święta Bożego Narodzenia lśniącymi i pełnymi blasku. Przedstawienie bardzo podobało się przedszkolakom, pełni wrażeń i w świątecznym nastroju wróciliśmy do przedszkola.


Góra Grosza 2015


Zakończyła się kolejna edycja akcji „Góra Grosza” organizowana przez Towarzystwo „Nasz dom” przeprowadzana w naszej szkole, nad którą czuwał Samorząd Uczniowski.  Do akcji włączyły się również dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. Przedszkolaki uzbierały bardzo dużo "groszaków".
Monety zostały policzone i przekazane do organizatorów przez Pocztę Polską. Zebrano 4555 sztuk monet o różnych nominałach i jeden banknot, co dało kwotę 223, 74 zł.
Głównym celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy.


SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM


7 grudnia przybył do naszej szkoły długo wyczekiwany gość - Mikołaj.  W towarzystwie elfów odwiedził wszystkie oddziały przedszkolne i szkolne. Dzieci przywitały go wierszami i piosenkami. Po występach Mikołaj wręczył  prezenty, a spotkanie zostało uwiecznione pamiątkowym zdjęciem.


Szkolne warsztaty fotograficzne


W naszej szkole odbyły się warsztaty fotograficzne. Prowadziła je pani Katarzyna Krupa – studentka architektury i fotografii. Uczniowie zostali zaproszeni na warsztaty 25 listopada. W zaproszeniu były podane warunki uczestnictwa. Każdy uczestnik miał posiadać własny aparat fotograficzny lub telefon komórkowy z aparatem oraz przesłać na adres szkoły autorskie  zdjęcie swojego zwierzątka, którym się opiekuje. W warsztatach wzięło udział 15 uczniów z klas od drugiej do szóstej oraz nauczycielka pani Justyna Porębska. Na wstępie prowadząca krótko opowiedziała historię fotografii, a następnie przedstawiła 10 zasad  mówiących o tym jak zrobić i jak rozpoznać dobre zdjęcie. Po dawce teorii każdy uczeń wyszedł na przerwę i wykonywał  zdjęcia według wskazówek prowadzącej.  Autorzy najlepszych fotografii z życia szkoły wygrali profesjonalną sesję zdjęciową w wykonaniu pani Kasi, a najładniejszych zdjęć swoich  zwierzaków zostali laureatami szkolnej wystawy  pod hasłem „ Otwórzmy serca dla zwierząt”. W wymienionej wystawie pierwsze, drugie i trzecie miejsca zdobyli kolejno: Damian Sosnowski z klasy piątej, Marta Purzycka z klasy szóstej, Wiktoria Zdziebłowska z klasy piątej. Jury przyznało również pięć wyróżnień. Uzyskały je następujące uczennice: Monia Salvatore z klasy piątej, Natalia Gryczka z klasy piątej, Monika Gromada z klasy piątej, Patrycja Izdebska z klasy czwartej i Paulina Zdziebłowska z klasy drugiej. Serdeczne gratulacje dla wszystkich zwycięzców.

Wystawa była współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach  Gminy Łuków”.


„Witaminki z naszej rodzinki”


4 grudnia świetliczaki odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Ryżkach, aby umilić jego mieszkańcom piątkowe popołudnie. Dzieci zaprezentowały występ artystyczny pod tytułem „Witaminki z naszej rodzinki”. Z zaangażowaniem wcieliły się w role  „małych aktorów i przedstawiły, że warto zjadać jak najwięcej owoców i warzyw, pełnych witamin by być zdrowym. Dopełnieniem występu były barwne stroje, pomysłowe rekwizyty oraz inscenizowane utwory muzyczne oraz tańce. Po występie dzieci zaprosiły pensjonariuszy do wspólnych pląsów  i zabaw integracyjnych. Dla mieszkańców domu jak i uczniów było  to bardzo miłe i owocne spotkanie. Jak też podkreślają pensjonariusze domu wizyty dzieci dostarczają im wiele radości i szczęścia, a także  rozpromieniają ich życie.

Przedstawienie uczniowie zaprezentowali także swoim rodzicom oraz przedszkolakom.


Koncert Małej Orkiestry Dni Naszych


1 grudnia przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w nietypowej lekcji muzyki. Pełen charyzmy Jurek - Ogórek oraz Daniel  i Rafał z zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych wprowadzili wszystkich w atmosferę zbliżających się mikołajek oraz świąt. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, dużej dawki humoru, konkursów dla dzieci oraz pozytywnej energii.


Dziękujemy za oddane głosy


Nasza szkoła przystępowała do programu "Wzorowa łazienka". Celem programu była promocja edukacji w zakresie higieny oraz promocja estetyzacji szkolnych łazienek.

Do konkursu przystąpiło 1195 szkół z całej Polski. W głosowaniu internetowym zdobyliśmy 273 miejsce. Wszystkim bardzo dziękujemy za oddane głosy.


Nasza szkoła przyłączyła się

do 16 – stej Akcji Polacy – Rodakom


W dniach od 23 listopada do 1 grudnia przeprowadzona została w naszej szkole zbiórka produktów spożywczych, takich jak: słodycze, kakao, konserwy, makaron, cukier, kasze, mleko w proszku, książki z polską literaturą oraz małe zabawki – przytulanki.

Wszystkim bardzo dziękujemy  za włączenie się do akcji.

                                                                Samorząd Uczniowski


Udział przedszkolaków w Akcji Polacy – Rodakom


Czas świąt, to czas pełen życzliwości, miłości i wsparcia bliźnich w ich ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej. Z tego też względu dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych aktywnie włączyły się w 16- tą Akcję Polacy – Rodakom, tzw. zbiórkę żywności dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą, a szczególnie na Ukrainie. Z otrzymanych darów zostaną przygotowane paczki świąteczno-noworoczne dla polskich rodzin. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wspierały organizowaną akcję.


XV Wojewódzki Konkurs Recytatorski
Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego
"Uśmiech Pana Boga 2015"


1 grudnia w Łukowskim Ośrodku Kultury odbył się XV Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego "Uśmiech Pana Boga 2015". W tym roku naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów z klas III - VI.
Uczennica klasy VI  Klaudia Fejtko zdobyła nagrodę, a uczennica klasy III Kornelia Muszyńska otrzymała wyróżnienie.

Do konkursu uczniów przygotowywały: p. Małgorzata Biaduń i p. Beata Pilszyk.

Gratulujemy!!!


Wróżby andrzejkowe w grupie przedszkolaków "Motylki"


26 listopada dzieci z grupy "Motylki" poznały wiele różnorodnych wróżb i zabaw andrzejkowych.

Następnie dzieci z wielką radością zaczęły wielką przygodę z wróżbami.


Zajęcia otwarte dla rodziców grupy przedszkolaków "Motylki"

"Bajki, baśnie i bajeczki"


27 listopada 2015r. rodzice zostali zaproszeni do przygody z bajkami i baśniami w grupie przedszkolaków "Motylki". Do KRAINY BAŚNI wprowadziła piosenka "Połykacz bajek". Następnie na podstawie wylosowanych rekwizytów dzieci odgadywały tytuły baśni. Później wychowawczyni czytała fragmenty baśni i bajek, a dzieci rozpoznawały ich tytuły. Z wielkim zachwytem układały własnoręcznie wykonane przez wychowawczynię puzzle oraz wymieniały ukryte w nich tytuły baśni i bajek oraz główne postacie. Dzieci wcieliły się w rolę "Kopciuszka", oddzielając fasolę od kasztanów. W dalszej części zajęć z pomocą rodziców została wykonana z origami bajkowa postać MISIA. Na podsumowanie zajęć zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.


XII Gminny Przegląd Recytatorski w Gołaszynie


Uczennice z klasy III: Kornelia Muszyńska i Zofia Wiśniewska przygotowane p. B. Pilszyk oraz uczennice z klasy V i VI: Natalia Gryczka, Natalia Niewęgłowska i Marta Purzycka przygotowane przez p. M. Biaduń 26 listopada uczestniczyły w XII Gminnym Przeglądzie Recytatorskim "Poezja bawi, uczy i wzrusza" w Zespole Szkół w Gołaszynie. Dziewczęta za wspaniałe występy otrzymały gratulacje oraz pamiątkową książeczkę z podziękowaniami od organizatorów.


Andrzejkowe czary - mary


Z okazji ANDRZEJEK Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę połączoną z wróżbami. Każda klasa przygotowała po kilka wróżb np. kim się będzie w przyszłości, znaczenie imienia, rzucanie kostką, monetami itp. "Caganeczki" wróżyły wszystkim pomyślną przyszłość, życie w dostatku i dobre oceny. Niektóre zabawy nagradzały cukierkami.  Dla nas był to czas udanej i wesołej zabawy.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


W dniu 26.11.2015r. przedszkolaki z grupy „Pszczółki”, „Motylki” oraz „Biedronki” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, różowe itd., ale każdy z nich był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersz o misiu, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, „Miś w przedszkolu”, „Pluszowy miś” oraz „O kochaniu misia” oraz wysłuchały fragmentów opowiadań o Misiu Uszatku i Kubusiu Puchatku. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja „Misiów Lubisiów”. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem. Misiową uroczystość zakończono pamiątkowym zdjęciem.


II Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka


20 listopada, po raz drugi w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 roku, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw Dziecka.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przytoczyli fragment listu Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka wystosowanego do dzieci w bieżącym roku szkolnym,
mówiły o prawach dziecka, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wypełnianie przez dzieci obowiązków.
Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewali "Piosenkę o prawach dzieci" zespołu "Mała Orkiestra Dni Naszych".


Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie „Pszczółki”


W jesienne przedpołudnie 17.11.2015r. w grupie najmłodszej „Pszczółki”, odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców prowadzone przez panią Anetę Łazugę. Celem zajęć było zapoznanie dzieci ze środowiskiem życia jeża, jego wyglądem zewnętrznym oraz uświadomienie, że jeże są gatunkiem chronionym. Podczas zajęć dzieci miały okazję zaprezentować swoje umiejętności  i poziom wiedzy. Natomiast rodzice poznali metody i formy pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz obserwowali umiejętności swoich maluszków i postępy dokonujące się w procesie edukacyjnym. Mieli także możliwość uczestniczenia w zajęciach podczas zabawy relaksacyjnej i zabaw ruchowych. Największą atrakcją zajęć było wspólne wykonanie przez rodziców i dzieci owocowego jeża z gruszki, wykałaczek, winogron, rodzynek i goździków. Podczas zajęć zarówno dzieci jak i rodzice bawili się bardzo dobrze. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.


SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ


W piątek 13 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu panią pielęgniarkę. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy sposób opowiedział o swojej pracy. Pani pielęgniarka zaprezentowała dzieciom wiele przedmiotów, które wykorzystuje w swojej codziennej pracy, były to min. strzykawki, termometr, ciśnieniomierz, którym zmierzyła ciśnienie trójce przedszkolaków. Dzieci dowiedziały się także się, w jaki sposób uchronić się przed przeziębieniem i dbać o swoje zdrowie, spożywając jak najwięcej owoców i warzyw.
Na zakończenie spotkania pani pielęgniarka wręczyła przedszkolakom drobny upominek w postaci naklejki „Dzielny pacjent”. Wizytę gościa zakończono pamiątkowym zdjęciem.


12 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości


Uczniowie klasy IV oraz Klaudia Fejtko, Aleksandra Michalak z klasy VI i Maja Sosnowska z klasy V wspólnie z panią Małgorzatą Biaduń i Zenobią Jakubiak przy wsparciu chóru prowadzonego przez Agnieszkę Czerską przygotowali akademię z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Patrycja Izdebska w roli Ojczyzny, Paweł Zdziebłowski i Kuba Fijał przebrani za dziadka i wnuczka przenieśli nas w radosne i bolesne czasy historii Polski. Recytatorzy i uczestniczki chóru uczyli nas miłości do Ojczyzny, dumy z przynależności narodowej, szacunku dla przeszłości oraz współczesnego patriotyzmu.

Poczet sztandarowy w składzie: Paulina Kazana, Marta Purzycka i Arkadiusz Fejtko, piękna, biało – czerwona dekoracja oraz galowe stroje z kotylionami całej społeczności szkolnej sprawiły, że tego dnia w naszej placówce emanował spokój i podniosła, patriotyczna atmosfera, która udzieliła się nawet najmłodszym przedszkolakom.


„Pyszna i zdrowa sałatka owocowa”


Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy maluch już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim, że zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci z grupy „Pszczółki” w ramach zajęć przygotowały pyszną i zdrową sałatkę owocową. Dzieci przyniosły różne owoce min.: jabłka, gruszki, śliwki, kiwi, pomarańcze, winogron, ananas i mandarynki. Następnie umyły ręce, założyły fartuszki i z wielką ochotą zabrały się do pracy. Każdy dostał deskę do krojenia, nożyk i obrane owoce. Przed przystąpieniem do krojenia owoców pani wychowawczyni Aneta Łazuga przypomniała zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Kiedy wszystko już było gotowe „Pszczółki” przystąpiły do robienia sałatki, mieszania i … degustacji. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie – nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego że sami ją przyrządziliśmy?


KONKURS POD HASŁEM „WARZYWNIAKI CUDAKI”


04.11.2015r. w naszym przedszkolu odbyło się rozwiązanie konkursu plastycznego pt. „WARZYWNIAKI CUDAKI” zorganizowanego przez panią Anetę Łazugę. Ucząc się jak ważne dla naszego zdrowia są warzywa, przedszkolaki wraz z rodzicami przygotowały piękne prace z różnorodnych warzyw. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wyobraźnią i pomysłowością podczas tworzenia swoich dzieł. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, by wybrać najlepsze prace. Wszystkie były bowiem oryginalne i niepowtarzalne. Decyzją jury I miejsce zajęła z grupy „Pszczółki” – Łucja Sprycha, z grupy „Motylki” – Gabrysia Wiśniewska i z grupy „Biedronki” – Karolina Kazanecka. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Amelka Klębowska, Filip Grzywacz, Kamil Krasuski, Kuba Wiszniewski i Magdalena Popławska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. Sponsorem nagród był również SANEPID w Łukowie. Za co serdecznie dziękujemy.


Wycieczka na cmentarz


W dniu 30 października 2015r. uczniowie z klas I – III ze swoimi wychowawczyniami i z nauczycielką j. angielskiego wybrali się na cmentarz w Łukowie. Odwiedzili grób żołnierzy, harcerzy, szkolnego kolegi oraz nauczycieli naszej placówki. Złożyli kwiaty i zapali znicze, jako wyraz pamięci i szacunku. Niektóre opuszczone groby zwróciły uwagę dzieci, dlatego też zostały oczyszczone z liści, a następnie zapalono lampki. 

Pogoda dopisała, więc uczniowie obeszli cmentarz spacerkiem i oglądali groby świątecznie ustrojone kwiatami, wieńcami oraz zniczami. Mieli możliwość zobaczyć groby stare, zabytkowe oraz te współczesne. Była to wspaniała lekcja historii i szacunku dla zmarłych.


„PIERNICZKI BABY JAGI”


Jedno z ostatnich przedpołudni przedszkolaki z grupy „Pszczółki” spędziły niezwykle pracowicie. Motywem przewodnim tego dnia było pieczenie pierniczków Baby Jagi. Zachętą do ich wykonania było zapoznanie dzieci z bajką pt. ”Jaś i Małgosia”. Wszystkie maluszki ochoczo i z pełnym zaangażowaniem zagniatały ciasto, by następnie nadać mu odpowiedni kształt. Wałkowały je samodzielnie za pomocą wałka. Najwięcej radości sprawiło dzieciom wykrawanie pierniczków, za pomocą foremek w kształcie serca, zajączka, kwiatka itp. Następnie ciasteczka zostały upieczone w szkolnej kuchni, a dookoła rozchodził się niezmiernie apetyczny cynamonowo - piernikowy zapach... Na koniec ciasteczka zostały udekorowane za pomocą pisaków cukrowych i płatków białej czekolady. Wspólne wypieki dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń, ale chyba największą przyjemność sprawiła degustacja własnoręcznie zrobionych pierniczków.


ZWIERZĘTA ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM


Na podsumowanie warsztatów ekologicznych, które odbyły się w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie, został ogłoszony w naszej szkole konkurs plastyczny pod hasłem „Zwierzęta zagrożone wyginięciem”. Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I – III i uczniowie klas IV – VI. 29 października ogłoszono wyniki konkursu. Z klas młodszych laureatami zostali: Jakub Sypulski z klasy I – I miejsce, Julia Grzywacz z klasy II – II miejsce i Michał Wołoszka z klasy I – III miejsce. Z klas IV – VI nagrodzone miejsca zdobyli – Paulina Wawrzyńczak z klasy IV – I miejsce, Patrycja Izdebska z klasy IV – II miejsce i Amelia Domańska z klasy IV – III miejsce. Ponadto 12 uczniów otrzymało wyróżnienia, a pozostali uczestnicy podziękowania za udział w konkursie. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

Konkurs był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”.


„ZDROWE KANAPECZKI”


Przedszkolaczki z grupy „Pszczółki” w ramach realizacji tematu zajęć „Nasze pyszne kanapki” miały możliwość przygotowania kanapek wg. własnego pomysłu. Dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do wykonania barwnych i zdrowych kanapek. Po zakończeniu z ogromnym apetytem zjadły to co sami przygotowali.


„DZIECIACZKI ZWIERZACZKI”


Podczas przerabianej tematyki tygodniowej "Zwierzęta wokół nas" dzieci z grupy „Pszczółki” poznały zwierzęta wiejskie oraz dowiedziały się, jakie są korzyści z ich posiadania w gospodarstwie. Małe przedszkolaczki wykorzystując papierowe talerzyki postanowiły stworzyć różowiutkie świnki, łaciate krówki i różnokolorowe kurki. Następnie same zamieniły się w małe zwierzaczki.


Ognisko w klasie piątej


26 października wreszcie udało się zorganizować planowane od kilku tygodni ognisko w klasie piątej. To słoneczne, choć chłodne, poniedziałkowe popołudnie piątoklasiści spędzili w towarzystwie rodziców i nowej wychowawczyni. Ponad dwie godziny upłynęły na aktywnej zabawie, rozmowach, integracji, spożywaniu przygotowanych przez rodziców smakołyków i planowaniu kolejnych klasowych imprez.  Może już wkrótce kulig …  


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA


26 października 2015r. w naszym przedszkolu odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Dzieci z najmłodszej grupy „PSZCZÓŁKI” zaprezentowały przybyłym na uroczystość rodzicom i Pani Dyrektor program artystyczny. Nie zabrakło w nim wierszyków, piosenek i zabaw ruchowych. Z powagą i przejęciem dzieci powtarzały słowa przysięgi, obiecując tym samym, że będą wzorowymi przedszkolakami. Każdy maluszek otrzymał opaskę, dzięki której stał się pełnoprawnym członkiem grupy „Pszczółki”, dyplom, słodkości i drobne upominki. Uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.


WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO LUBLINA
NA WYSTAW
Ę KLOCKÓW LEGO


20 października 2015r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę autokarową do Lublina na największą wystawę klocków Lego. Wystawa ta, to niezwykłe wydarzenie, które łączy zabawę i edukację. Znajdujące się tam eksponaty prezentowały postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne - zarówno zabytkowe jak i współczesne min. Pałac Kultury i Nauki, Wielka Interaktywna Mapa Europy, Interaktywna Makieta Kolejowa, Londyńskie Koło i wiele innych ciekawych eksponatów. Największa atrakcją okazał się 11 metrowy statek Titanic, zbudowany z 500.000 klocków. Przedszkolakom najwięcej radości dostarczyła strefa zabaw klockami Lego dla dzieci w każdym wieku, w której znajdowały się min. zjeżdżalnie samochodowe, BRICK WALL - ściana do „pisania” klockami, SUPER SHAKER- zostań Super Budowniczym i sprawdź wytrzymałość swoich budowli, baseny z klockami Duplo oraz wizyta w McDonald’s. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


„MOJE MAŁE WIERSZOBRANIE”


W dniach 20-21 października 2015r. odbył się w Łukowskim Ośrodku Kultury XV Powiatowy Konkurs Recytatorski pt. „Moje małe wierszobranie”, w którym uczestniczyło 92 małych wykonawców, prezentując swoje recytatorskie i aktorskie umiejętności. Udział w tym konkursie wzięły także dzieci z naszego przedszkola: Gabrysia Wiśniewska, która zaprezentowała wiersz pt. „ Jesień u fryzjera”, Roksana Połunin wiersz pt. „Kolczasty jeż” i Emilka Krasuska, która recytowała wiersz pt. „Gdzie się kryją witaminki”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.


ŚWIATOWY DZIEŃ CZYSTYCH RĄK


15 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Czystych Rąk. Podczas ogólnoszkolnego spotkania Samorząd Uczniowski przedstawił informacje, jak ważne dla zdrowia jest mycie rąk. Uczniowie przygotowali plakaty promujące dbałość o higienę, które zostały wyeksponowane na szkolnej wystawce. Znalazła się tam również dokłada Instrukcja Mycia Rąk.
 Na zakończenie spotkania każdy otrzymał serduszko z dłońmi, które miało za zadanie przypominać o częstym myciu rąk.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


14 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Wiersze i piosenki dedykowaliśmy nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Dziękowaliśmy za wszystkie starania, które wkładają w nasze wychowanie i edukację, za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz. Wierzymy, że Ich wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych.
W podzięce SU i społeczność uczniowska obdarowała pracowników Zespołu własnoręcznie wykonanymi upominkami.
Do życzeń włączyła się również Rada Rodziców i Pani Dyrektor, która
wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy.


UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA KLASY I


Zgodnie z tradycją szkoły, 14 października odbyła się uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Czerśli.
Chcąc udowodnić wszystkim obecnym, iż zasłużyli na miano ucznia dzieci musiały wykazać się różnymi umiejętnościami i wiedzą. Ten pierwszy egzamin zdawali przed rodzicami, panią Dyrektor oraz całą społecznością szkolną. W rolę egzaminatorów wcielili się uczniowie klasy VI: Klaudia Fejtko, Bartłomiej Gryczka oraz Patryk Wołoszka.
Pierwszoklasiści popisywali się piękną recytacją i śpiewem. Udowodnili, że posiadają wiedzę o swojej Ojczyźnie, wiedzą jak osiągnąć tytuł wzorowego ucznia, wykazali się znajomością zasad ruchu drogowego oraz umiejętnością czytania i rozwiązywania zagadek matematycznych. Szóstoklasiści przeprowadzający egzamin przyznali pierwszakom złote medale w każdej kategorii, co spotkało się z akceptacją wszystkich zebranych na uroczystości gości, którzy nie szczędzili braw za piękny występ.
Następnie pani Dyrektor zaprosiła uczniów klasy I do złożenia aktu ślubowania na sztandar szkoły.
W imieniu rodziców pierwszoklasistów pan Adam Suchodolski - tata Mai złożył gronu pedagogicznemu życzenia owocnej pracy  i podziękowania za trud wkładany w wychowanie dzieci oraz przekazał symboliczny ołówek i poprosił o pasowanie pierwszaków na uczniów.
Pasując dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Czerśli, pani Dyrektor wręczała dzieciom legitymacje szkolne oraz długopisy. Uczniowie otrzymali również dyplomy, okolicznościowe znaczki oraz upominki w rogu obfitości od swoich rodziców. W kronice szkolnej każdy pierwszoklasista złożył swój symboliczny podpis – odcisk palca pod słowami aktu ślubowania.
Po zakończeniu oficjalnej uroczystości rodzice zaprosili swoje pociechy na słodki poczęstunek.

 Do tej uroczystości dzieci przygotowywały się pod opieką wychowawczyni pani Justyny Porębskiej.


Ognisko klasy szóstej


W czwartek 29 października w ramach integracji zespołu klasowego i aktywnego spędzania wolnego czasu szóstoklasiści wraz ze swoją wychowawczynią i rodzicami wzięli udział w jesiennym ognisku. Rodzice zadbali o drewno i kiełbaski. Pomagali wychowawczyni czuwać nad bezpieczeństwem uczniów. Mamy pamiętały o gorącej herbacie. Chłopcy grali w piłkę, dziewczynki śpiewały piosenki. Czas minął niepostrzeżenie. Wszyscy w wesołych nastrojach bezpiecznie wrócili do domów.


SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ


W spotkaniu z policjantką uczestniczyli uczniowie klas I – VI, a  także przedszkolaki, które przywitały gościa piosenką. Policjantka zwróciła szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas drogi do i ze szkoły, jak również na to, by dzieci dojeżdżające do szkoły rowerem posiadały kartę rowerową, która daje im do tego uprawnienia. Dzieci, które są dowożone przez rodziców samochodem powinny jeździć w fotelikach lub siedziskach. Na zakończenie spotkania pani policjantka pochwaliła dzieci za bogatą wiedzę w zakresie znajomości przepisów ruchu drogowego. Spotkania zakończyły się wspólnymi zdjęciami.


GOŚCIE W ŚWIETLICY


Dnia 12 października do świetliczków zawitali pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach. Goście zaprezentowali występ pod tytułem „Historia ziemniaka”. Po części artystycznej na dzieci czekała niespodzianka w postaci poczęstunku przygotowanego przez pracowników i mieszkańców DPS – smacznych pieczonych ziemniaków. Nie zabrakło także wspólnych tańców i pląsów przy muzyce oraz śpiewów.

Piątkowe popołudnie obfitowało w wiele pozytywnych emocji oraz dostarczyło wszystkim dużo radości i uśmiechu. Mamy nadzieję, że mieszkańcy DPS będą częstszymi gośćmi w naszej świetlicy…


DZIEŃ CHŁOPAKA W SZKOLE


Zgodnie z tradycją 30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. W każdej klasie dziewczęta i panie składały kolegom życzenia oraz obdarowały ich upominkami. W godzinach popołudniowych odbyła się dyskoteka, podczas której przeprowadzono różnorodne konkurencje. Uczestnicy wykazali się niezwykłym sprytem i pomysłowością w wykonywaniu zadań. Największym zainteresowaniem cieszyły się: przeskoki przez wywijadło, makijaże i układanie fryzur.

Każda konkurencja była nagradzana przez opiekunów SU upominkami.


DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU


30.09.2015r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka – Przedszkolaka. Dzień ten upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia i wręczyły upominki. Również chłopcy w dowód wdzięczności podarowali swoim koleżankom słodkości.


DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE II


Dzień Chłopaka to wspaniała okazja do klasowych spotkań. Uczniowie klasy II rozpoczęli świętowanie już w piątek 25 września. Pogoda spłatała im figla i zamiast ogniska odbyły się zabawy w świetlicy CIP w Ryżkach. Oczywiści były też grillowane kiełbaski i słodkości, które przygotowali rodzice. Należą się im podziękowania za pomoc w zorganizowaniu spotkania oraz za liczne przybycie.


OGNISKO KLASY III


29 września odbyło się ognisko dla uczniów klasy trzeciej. Była to wspaniała okazja do wspólnych zabaw, gry w piłkę oraz pieczenia chleba i kiełbasek. Rodzice wspomagali wychowawczynię i czuwali nad bezpieczeństwem swoich pociech. Zadbali również o to, aby nie zabrakło słodyczy i gorącej herbaty. 

Cała klasa miło i wesoły spędziła wtorkowe popołudnie. 


WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO
SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


29 września 2015 r. odbyły się wybory Przewodniczącego SU. Kandydatami były: Klaudia Fejtko i Marta Purzycka - uczennice klasy VI. Głosowało 106 uczniów z klas I- VI (wszyscy uczniowie obecni w dniu wyborów w szkole). Oddano 106 ważnych głosów.
Komisja w składzie:
Paulina Kazana – uczennica klasy,  Patrycja Muszyńska – uczennica klasy V, Szymon Kucharski – uczeń klasy IV, Zofia Wiśniewska – uczennica klasy III, Anna Ciołek - opiekun SU przeliczyła głosy. Większością głosów Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2015/2016 została wybrana Klaudia Fejtko.

rze


ŚWIĘTO ZIEMNIAKA W RYŻKACH


27 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festynie "Święto Ziemniaka" w Ryżkach. W konkursie "Rękodzieło z kartofla" I miejsce zajął Patryk Wołoszka uczeń klasy VI, a III miejsce zdobyła uczennica klasy III Oliwia Suska. Dwie solistki: Aleksandra Michalak i Klaudia Fejtko zaprezentowały swój talent wokalny śpiewając 3 piosenki. Uczestniczki koła tanecznego zaprezentowały tańce: Taniec orientalny, Zorbę i Zumbę.


„BAL JESIENI”


24 września 2015r. w naszym przedszkolu odbył się Bal Jesieni, na który zaprosiła przedszkolaków Pani Jesień. Dzieci przybyły na bal w kolorowych strojach, które wykonały wspólnie z rodzicami. Wśród bawiących się była oczywiście niejedna Pani Jesień, były też zwierzęta leśne, które jeszcze nie zapadły w sen zimowy - jeżyk, grzybki - muchomorki, drzewa udekorowane pięknymi wielobarwnymi listkami oraz wiele innych, bardzo ciekawych postaci.
 Podczas zabawy dzieci wysłuchały listu od Pani Jesieni, rozwiązywały zagadki, związane z aktualną porą roku, brały udział w różnorodnych konkursach np. kto zbierze najwięcej listków i zje całe jabłuszko, a przede wszystkim  bawiły się wesoło przy jesiennej muzyce. Jak przystało na prawdziwy bal,  była również przerwa na „małe co nieco”. Przedszkolaki zajadały się darami jesieni jakimi są soczyste i słodkie jabłuszka, którymi częstowała Pani Jesień. Mamy nadzieję , że jesień jeszcze jakiś czas u nas pozostanie i będzie dalej taka piękna i kolorowa jak do tej pory. Bal zakończono pamiątkowym zdjęciem.


„Sprzątanie świata - Polska 2015"


Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata - Polska 2015". Hasło tegorocznej edycji, ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało „WYPRAWA - POPRAWA". W ramach kampanii zwracano szczególną uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.

W dniu 21 września 2015 roku na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej nauczyciele wraz z uczniami i przedszkolakami udali się w teren. Obszar sprzątany to: plac szkolny z boiskami, obrzeża lasu w okolicach szkoły, obrzeża lasu w Ryżkach, pobocza dróg i przystanki autobusowe w kierunku Ryżek i Czerśli.


Warsztaty ekologiczne
w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie

 


18 września uczniowie z klas I – VI wzięli udział w warsztatach ekologicznych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Dzieci podzielone na cztery grupy wiekowe uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na tematy: „Po co komu ogon?”, „Opieka nad zwierzętami egzotycznymi i domowymi”, „Gady i płazy”, „Bezkręgowce”. Uczniowie poznali gatunki zwierząt zagrożonych wymarciem, pozyskali informację, jak pomóc znalezionym zwierzętom, jak opiekować się swoimi zwierzętami w domu. Kilkugodzinny pobyt w tym unikalnym i niezwykłym miejscu na długo pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli.

Wyjazd został współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”.


 


Już się zbliża „Sprzątanie Świata”


„Sprzątanie Świata” to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni. Podczas szkolnego apelu, który odbył się 17 września gospodarze klas otrzymali ulotki promujące akcję „Sprzątania Świata”. Gospodarze zostali poproszeni o rozdanie ulotek uczniom w klasach, a uczniowie o ich kolportaż w środowisku lokalnym. Mamy nadzieję, że wcześniejsze rozpropagowanie akcji przyniesie pozytywny skutek w postaci racjonalnej gospodarki odpadami i pamiętania o porządku nie tylko na własnych podwórkach, ale poza nimi.

Wykonanie ulotek było współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji projektu „Edukacja ekologiczna w placówkach Gminy Łuków”.



W przedszkolu jest wesoło” – zajęcia adaptacyjne

 


W dniach 27 i 28 sierpnia 2015 roku w naszym przedszkolu zorganizowano zabawy i gry adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci. Dla nich przedszkole jest pierwszym ważnym ogniwem w procesie edukacji. Dzieci przekraczając po raz pierwszy próg placówki przedszkolnej rozpoczynają nowy etap w swoim rozwoju. Moment ten należy do najbardziej trudnych i znaczących w ich życiu. Dla wielu maluchów oznacza pierwsze kontakty z dużą grupą rówieśników, rozstanie się z najbliższymi osobami, zaistnienie i funkcjonowanie w nowym środowisku. Chcieliśmy naszym podopiecznym ułatwić przejście tej, tak istotnej w ich życiu zmiany. Stąd też, jak co roku, odbyły się w naszym przedszkolu dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków, aby pomóc dzieciom i ich rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu. Podejmując wspólną aktywność rodziców z kadrą przedszkola przyszłe przedszkolaki miały okazję poznać swoje panie nauczycielki oraz swoich rówieśników. Zwiedziły i zapoznały się z pomieszczeniami przedszkolnymi i placem zabaw. Punktem wyjścia były zabawy prowadzone przez panią Anetę Łazugę, panią Lidię Mikos, panią Beatę Popiel i panią Mariannę Howorus – nauczycielki przedszkola. Dzieci mogły bawić się swobodnie w kącikach zainteresowań i na placu przedszkolnym. Dni adaptacyjne w naszym przedszkolu przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Maluszki spędziły je radośnie i ze szczerym uśmiechem opuściły mury przedszkola, aby we wrześniu wrócić i znów móc cieszyć się ze wspólnych zabaw, w nowym towarzystwie kolegów i koleżanek.

 

 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016


1 września wzięliśmy udział w ogólnoszkolnej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016. Uczniowie klas III - VI, wierszem i piosenką pożegnali wakacje, powitali kolegów i koleżanki oraz nauczycieli i pracowników szkoły.
 Pani dyrektor Dorota Goławska szczególnie powitała uczniów klasy I rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Życzyła wielu sukcesów i zapału w zdobywaniu wiedzy. Nauczycielom - wyrozumiałości i cierpliwości.