Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

Strona główna
Czerśl
Historia szkoły
Patron
English
Plan lekcji i zajęć
Kadra
Stołówka szkolna
Konsultacje
Dokumenty szkolne
Zadania szkoły
Szkoła w obiektywie
SU
Erasmus+
Rekrutacja
Laboratoria przyszłości
Comenius
Zdalne nauczanie
Zawody sportowe
RODO
Dostępność placówki
Kontakt

 

 


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010


W piątek 25 czerwca uroczystą akademią zakończyliśmy rok szkolny 2009/2010.
Najlepsi uczniowie, którzy uzyskali średnią 4,75 i wyższą, otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, zostali nagrodzeni stypendiami i książkami, a ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne z rąk Dyrektora szkoły. Dwie uczennice: Aneta Krasuska i Joanna Sosnowska zdobyły dyplom wzorowego ucznia.

Gratulujemy !!!

 Życzymy wspaniałych WAKACJI !!!

 


"Wakacyjne podróże"


„Każdy z nas jest zdolny, a istotą edukacji powinno być te zdolności
i talenty wspierać i pielęgnować, gdyż jest to największe bogactwo narodu - kapitał ludzki!”

Do wspierania tych zdolności przystąpiliśmy, jako etap II Projektu, już 1 grudnia, zaczynając od współpracy z klasą II, rodzicami, obserwacji dzieci i określenie ich mocnych stron – inteligencji.

Podróże małe i duże to tytuł programu zajęć pozalekcyjnych, który realizowany był w ramach projektu Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy od 1 lutego, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W trzech Dziecięcych Ośrodkach Zainteresowań na uczniów klasy I czekały ciekawe pomoce dydaktycznej – książeczki Logico, akcesoria sportowe, teatrzyk, mikroskop, klocki, gry, ser szwajcarski i wiele innych, które wykorzystywali podczas zajęć obowiązkowych, a przede wszystkim podczas zajęć pozalekcyjnych Projektu.

Uczestnicząc w Projekcie zdobywaliśmy wiedzę i umiejętności poprzez zabawę. Podróżowaliśmy po mapie świata poznając regiony i zakątki wcześniej nam nieznane, rozbudzaliśmy swoją fantazję w podróży w kosmos i z panem Kleksem, bawiliśmy się na balu karnawałowym, odbyliśmy wycieczkę do kina, wykonywaliśmy plakaty, albumy, prace przestrzenne, długą podróż odbyliśmy w poszukiwaniu wiosny, ale jak widać w końcu się udało. Dzięki współpracy z rodzicami założyliśmy własny ogródek warzywno – kwiatowy
i dziś możemy pochwalić się naszymi zbiorami. Nasze mamy uszyły nam stroje na pokaz efektów.

Największa podróż to odkrywanie samego siebie, a taka podróż wciąż dla każdego z nas trwa. Życzymy sobie i innym, by te odkrycia były pozytywnie zaskakujące i zachęcały do realizacji swoich marzeń.

17 czerwca podczas pokazu efektów pracy uczniów, zaprezentowane zostały wiersze, piosenki, pomoce, które towarzyszyły im przez kilka ostatnich miesięcy. Uczniowie pięknie wyrecytowali także rymowanki, które sami napisali, przedstawili układ choreograficzny tańca ułożony na zajęciach, jak również plakaty ze zdjęciami wykonanymi w większości przez same dzieci.

Na część artystyczną w wykonaniu pierwszaków zaproszeni zostali: pani Dyrektor Dorota Goławska, nauczyciele i pracownicy szkoły, uczniowie i przedszkolaki, a także rodzice uczniów klasy I.

W sali zajęć Projektu uczniowie klasy I wraz z rodzicami mieli możliwość wspólnej zabawy z wykorzystaniem książeczek Logico, nauki tańca, gier planszowych oraz miło spędzili czas podczas słodkiego poczęstunku przygotowanego przez mamy.

Każdy pierwszak otrzymał upominek „Palcynkę – Myszkę!”

 

 


Nauczyciele z państw europejskich
w Zespole Szkół w Czerśli


Od września 2008 roku Zespół Szkół w Czerśli  współpracuje z europejskimi placówkami edukacyjnymi z Malty, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Niemiec, Turcji i Poznania w ramach realizacji wspólnego projektu pod tytułem „Uczmy się przez bogactwo kulturowe i różnorodność”.  Przedsięwzięcie wspierane jest finansowo przez europejski Program Comenius, który promuje rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości. Jest to możliwe dzięki mobilnościom, które obejmują wymianę uczniów i kadry.

Głównym celem  naszej współpracy jest podkreślanie bogactwa kulturowego każdego  z uczestniczących w projekcie państw. Poszczególni partnerzy starają się  pokazać odrębność kulturową poprzez prezentację takich elementów kultury jak: architektura, rękodzielnictwo, ceremoniały, narodowe potrawy, taniec, dzieła muzyczne i literackie. Z tym wszystkim przedstawiciele szkół zapoznają się podczas wizyt w kolejnych partnerskich placówkach.

Do tej pory odbyły się spotkania na Malcie, we Włoszech, w Poznaniu, na Węgrzech, w Niemczech, w Turcji i w Hiszpanii.

W dniach 19-20 kwietnia 2010 roku miało się odbyć spotkanie w Zespole Szkół  w Czerśli. Niestety zamknięcie przestrzeni powietrznej nad większością państw europejskich, uniemożliwiło dotarcie naszych gości w tamtym terminie. Polskie przysłowie jednak mówi: „Co się odwlecze, to nie uciecze”. Kolejną datę spotkania zaplanowano na 14 i 15 czerwca i tym razem się udało. W tych dniach mieliśmy zaszczyt gościć w naszych progach przedstawicieli ze szkół z Niemiec, Włoch, Turcji, Malty i Poznania.

Podczas ceremonii powitalnej połączonej z Dniem Szkoły, goście obejrzeli program artystyczny, w trakcie którego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, muzyczne i plastyczne. Występy dzieci zrobiły  duże wrażenie. Podobnie jak szkoła i  klasy, których wyposażenie i estetyka przykuły uwagę gości. Na uroczystość przybyły władze gminy na czele z  Wójt Gminy Łuków – Panią Kazimierą Goławską.  Goście z zainteresowaniem wysłuchali przemówienia Pani Wójt, które przybliżyło wszystkim specyfikę naszej gminy. Z zaciekawieniem obejrzeli również prezentację multimedialną przygotowaną przez uczennice klasy VI na temat kultury i tradycji polskiej. Duże wrażenie na przybyłych zrobiła także wizyta w lokalnej kuźni państwa Izdebskich, gdzie mogli obejrzeć proces powstawania podkowy. Goście  również zainteresowali się lokalnym przedsiębiorstwem Nipplex państwa Boguszów, którego wytwory bieliźniarskie bardzo się spodobały, szczególnie damskiej części zwiedzających. Podczas kolejnego dnia wizyty nauczyciele z partnerskich szkół mieli okazję zwiedzić pałac Zamojskich w Kozłówce, którego bogactwo i przepych zachwycił wszystkich. Muzeum Wsi Lubelskiej przeniosło gości kilka wieków wstecz i pokazało korzenie polskiego społeczeństwa. Kazimierz Dolny zaś zauroczył ich swoimi nadwiślańskimi krajobrazami i architekturą.

         Goście opuszczali nasz region zachwyceni szkołą, uczniami, krajobrazami i polską kuchnią. Jedna z uczestniczek spotkania stwierdziła, że bezpowrotnie zostały obalone jej stereotypy na temat Polski. Nasz kraj okazał się być dla niej piękną, zieloną krainą z ciekawą architekturą i sympatycznymi mieszkańcami.

Być może jeszcze kiedyś tu powrócą.

 

 


Święto Szkoły


Tradycją stają się obchody Święta Szkoły, które są związane z uroczystością nadania imienia i wręczenia sztandaru. 14 czerwca po raz pierwszy obchodziliśmy takie święto w naszej placówce. W tym dniu przyjmowaliśmy również przedstawicieli partnerskich szkół w realizacji Programu „Comenius - Uczenie się przez cale życie”. Przybyli goście z Niemiec, Włoch, Malty, Turcji oraz zaprzyjaźnionej szkoły z Poznania.

Zaszczyciła nas swoją obecnością p. K. Goławska – wójt Gminy Łuków, jej zastępca p. W. Osik, dyrektor GZO p. B. Wiącek oraz inni pracownicy organu prowadzącego naszą placówkę. Świętowali z nami radni i sołtysi wsi Czerśl i Ryżki, a także przedstawiciele Rady Rodziców. Uczniowie i przedszkolaki zaprezentowali gościom swoje umiejętności taneczne, słowne, muzyczne, ruchowe, językowe i plastyczne. Po części artystycznej goście zostali zaproszeni na spotkanie przy kawie i cieście, a wszystkie dzieci przedszkolne i szkolne zostały obdarowane słodkościami. Prezentacje dzieci wywarły na gościach duże wrażenie, za co otrzymały słowa uznania.

 

 


Dzień Dziecka


Z okazji Dnia Dziecka klasy IV-VI pojechały na wycieczkę do Siedlec. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Wyższym Seminarium Duchownym. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne i byliśmy w rozgłośni Katolickiego Radio Podlasie. Przed pójściem do kina udaliśmy się na wspólny posiłek do pizzerii. W nowoczesnym siedleckim kinie obejrzeliśmy film pt. „Niania i wielkie bum”.

Uczniowie klas I – III  spędzili ten dzień na grach i zabawach. Wspólnie spędzony czas uświetniły pokazy przygotowane przez pracowników Straży Ochrony Kolei w Łukowie. Dzieci obejrzały tresurę psów, przypomniały, jak bezpiecznie zachowywać się i poruszać w pobliżu torów, na przejazdach i stacjach kolejowych.

 


Gran Canaria


W dniach  24 - 29  maja  odbył  się  ostatni  już  dla  naszej  szkoły  wyjazd z programu Comenius Uczenie się przez całe życie. Tym razem celem wyprawy była Gran Canaria. Udział  w niej wzięły  panie: Dorota Goławska, Aneta Połeć, Justyna Porębska i uczennice: Aneta Krasuska i Joanna Sosnowska.      

Na miejsce dotarłyśmy około 3.00  nad ranem, po długim i męczącym locie z przesiadką w Madrycie. Następnego dnia wyruszyliśmy w góry. Mimo zmęczenia dotarłyśmy na szczyt zwany Roque Nublo, z którego rozciągały się piękne widoki. Zachwyciła nas różnorodność szaty roślinnej gór. Zbocza pokryte były egzotyczną florą, którą my możemy podziwiać jedynie w doniczkach. Trzeciego dnia wycieczki zwiedziliśmy wioskę rybacką Agaete. Delektowaliśmy się tam dość osobliwym obiadem, gdyż na danie główne podano nam małże   i krewetki. Nieopodal wioski znajduje się muzeum archeologiczne, w którym poznaliśmy  dzieje wyspy.

Kolejnego   dnia   odwiedziliśmy  szkołę partnerską. Spotkaliśmy  się  tam z miłym powitaniem. Dla dzieci przygotowałyśmy poczęstunek w postaci polskich słodyczy, które chyba im zasmakowały, gdyż cieszyły się dużym powodzeniem. W szkole pokazano nam hiszpańskie stroje narodowe, a uczniowie przygotowali przedstawienie. My również wzięliśmy w nim udział śpiewając polską piosenkę biesiadną „Szła dzieweczka”. Utwór spodobał się publiczności.  Popołudnie tego dnia spędziliśmy spacerując po starej części Las Palmas i zwiedzając muzeum Krzysztofa Kolumba, gdzie widzieliśmy m.in. armaty, żywe papugi i prawdziwą kajutę.

W piątek udaliśmy się na południe wyspy do Maspalomas. Oczywiście nie mogłyśmy ominąć takich przyjemności jak plażowanie nad oceanem. Pogoda nam sprzyjała, gdyż wróciłyśmy    z piękną opalenizną.           

      W sobotę musiałyśmy już wracać, ponieważ wycieczka dobiegła końca. Droga powrotna również była bardzo wyczerpująca, gdyż musiałyśmy wstać bardzo wcześnie, a w Madrycie czekałyśmy na samolot aż 6godzin! Do domu wróciłyśmy   zmęczone ,  lecz   pełne   wrażeń.  Ta   wycieczka   bez   wątpienia na długo zostanie w naszej pamięci. Kultura i tradycja wysp jest zupełnie inna od naszej. Właśnie ta różnorodność roślin: palm, kaktusów i wielu innych gatunków, które my hodujemy  w  doniczkach a  tam  rosnących  jak  u  nas  drzewa w lesie sprawiają, że  Wyspy  Kanaryjskie,  a szczególnie  Gran  Canaria  same  w sobie są jedyne      i niepowtarzalne. Dlatego warto tam pojechać.              

 

 


III Wiosenna Spartakiada Przedszkolaków


20 maja po raz kolejny w Przedszkolu w Czerśli spotkały się delegacje przedszkolaków z terenu gminy. Hasłem przewodnim spartakiady w tym roku była ekologia. Imprezę uświetnił występ młodszych  przedszkolaków, którzy przedstawili wszystkim bajkę pt. „Królewna Śmieszka i Ekoludki”, zwracając szczególną uwagę na dbanie o czystość naszego środowiska.

W tegorocznej spartakiadzie wzięły udział drużyny z oddziałów przedszkolnych w Aleksandrowie, Gołaszynie, Gołąbkach, Rolach, Strzyżewie, Turzych Rogach, Zalesiu i Zarzeczu Łukowskim oraz z przedszkoli w Łazach, Gręzówce i Czerśli. Drużyny miały możliwość wykazać się swoimi umiejętnościami w konkurencjach wiedzowych oraz sprawnością fizyczną. Wszystkim dopisywał wspaniały humor, a gość specjalny Dinuś był maskotką wszystkich drużyn. Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na podsumowanie. Wyniki ogłosiła pani Dyrektor ZS w Czerśli Dorota Goławska, oczywiście wszystkie drużyny zajęły pierwsze miejsce, a w nagrodę otrzymały drobne upominki oraz dyplomy. Rodzice po raz kolejny okazali swoje zainteresowanie i pomoc w przygotowaniu spartakiady i wszystkich gości zaprosili na słodki poczęstunek.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łukowie, Wójt Gminy Łuków pani Kazimiera Goławska, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego pan Bogdan Wiącek.

Spartakiadę przygotowała p. Beata Popiel wraz z nauczycielkami przedszkola Marianną Howorus i Lidią Kucharską.

 

 


V Gminny Turniej Wiedzy Klas III
"M
ądra Główka 2010" w Turzych Rogach


18 maja w Podstawowej Szkole Filialnej w Turzych Rogach odbył się V Gminny Turniej Wiedzy Klas III „Mądra Główka 2010”. Uczniowie klasy III przyjęli zaproszenie i zmagali się w tym dniu z innymi szkołami z terenu Gminy Łuków. Byliśmy debiutantami i bardzo nas cieszy, że zdobyliśmy II miejsce.

Wszystkie drużyny otrzymały takie same nagrody w postaci gier dydaktycznych „Kocham Cię Polsko” oraz statuetki „Sowy – Mądrej Głowy” ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie, wspomniane długopisy z logo turnieju oraz pocztówki z panoramą Turzych Rogów przekazane przez p. J. Jezierskiego, prezesa Lokalnego Stowarzyszenia Nasza Mała Ojczyzna w Turzych Rogach.

Turniejowe zmagania zakończyły się poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców Szkoły Filialnej w Turzych Rogach.

 

 


III Gminny Konkurs Informatyczny w Gołąbkach


17 maja w Szkole Podstawowej w Gołąbkach odbyła się III edycja Gminnych Konkursów Informatycznych pod Patronatem - Wójt Gminy Łuków Pani Kazimiery Goławskiej. Nagrody dla uczniów zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury, a upominki dla uczestników i opiekunów ufundowały wydawnictwa: Helion i PC Format.

Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:

- dla dzieci z klas I-III był to Konkurs Grafiki Komputerowej „PAINTOLUDEK”,

- dla uczniów z klas IV-VI Konkurs Komputerowy „MISTRZ KOMPUTERA”, który w bieżącym roku przygotowała i opracowała nauczycielka z Gołąbek p. M. Wiącek.

W obu konkursach wzięło udział 9 szkół z terenu Gminy Łuków. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III Filip Tymiński i Olga Suchodolska uczennica klasy V, która wywalczyla III miejsce.

 


Wycieczka do Łukowa i Siedlec


11 maja uczniowie klas I – III odwiedzili Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. Zostali zapoznani z pracą strażaka. Przypomnieli sobie jak należy zachować się w sytuacjach zagrożeń pożarowych, a także podczas specjalnie ogłoszonego alarmu dla dzieci został zaprezentowany sprzęt, którego strażacy używają w swojej pracy.

Następnie wyjechaliśmy do nowego kina w Siedlcach na film „Jak wytresować smoka” 3D. Dzieciom bardzo podobały się niezwykłe przygody bohaterów filmu, jak również piękne i duże sale kinowe. Zadowoleni z mile spędzonego czasu wszyscy udali się na zasłużony poczęstunek w pobliskim MCDonald,s.

 

 


Sukces uczennicy naszej szkoły
w eliminacjach wojewódzkich OTWP w Lublinie


Joanna Sosnowska odniosła kolejny już sukces w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W eliminacjach wojewódzkich, które odbyły się 23 kwietnia w Lublinie,  zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do finału krajowego.

Asia jest uczennicą klasy VI i od 3 lat, pod opieką p. Justyny Porębskiej, bierze udział
w Turnieju w kategorii szkół podstawowych. Turniej podzielony jest na dwie części: pisemną (test) i ustną. W części pisemnej Asia uzyskała największą liczbę punktów z wszystkich trzech kategorii. W części ustnej o jeden punkt wyprzedził ją uczeń z Janowa Lubelskiego. Finał krajowy odbędzie się już w maju w Częstochowie.

Swoją pomoc w umożliwieniu uczestnictwa w Turnieju naszej uczennicy i bezpieczny dojazd do Lublina zapewniła  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie, której przedstawicielem był p. Sylwester Goławski oraz Starostwo Powiatowe w Łukowie – p. Paweł Lucht.

 

 


Wycieczka do Warszawy


20 kwietnia byliśmy na  wycieczce w Warszawie. Wzięli w niej udział uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania do przyjazdu gości z projektu Comenius , jak również ci, co uzyskali znaczące miejsca w szkolnych konkursach: plastycznym dla klas I-III i języka angielskiego dla klas IV-VI. Zwiedziliśmy kolejno Zamek Królewski, Krakowskie Przedmieście, kościół pod wezwaniem Św. Jana, Ogród Saski oraz Muzeum Fryderyka Chopina. Po drodze, przechodząc z jednego miejsca do drugiego mogliśmy ponadto zobaczyć Kolumnę Zygmunta III Wazy, pomnik Małego Powstańca, Barbakan, Pałac Prezydencki, zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomnik Małej Syrenki Warszawskiej, kamieniczkę z Bazyliszkiem, Złotą Kaczkę, pomnik Mikołaj Kopernika, Adama Mickiewicza oraz Józefa Piłsudskiego. Miejsca, które zwiedziliśmy wprawiły wszystkich w zachwyt. Wielu uczniów znało je tylko z podręczników lub telewizji. Szczególną uwagę podczas zwiedzania dzieci skupiły na pięknych komnatach Zamku Królewskiego i informacjach, w bardzo dostępny sposób przekazanych przez przewodników. Muzeum Fryderyka Chopina było kolejnym atrakcyjnym miejscem zwiedzania. Jest to najnowocześniejsze muzeum Europy. Zastosowane w nim techniczne rozwiązania zaimponowały uczniom. Każdy uczestnik wycieczki począwszy od pierwszoklasisty, odnalazł dla siebie coś interesującego, coś co na pewno na długo pozostanie mu w pamięci. Zanim pożegnaliśmy się ze stolicą, ku wielkiej radości dzieci wstąpiliśmy do MC Donalds’a. Wszyscy bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń, powróciliśmy do domów.

 

 


Uczennice naszej szkoły najlepsze w powiecie


Joanna Sosnowska i Aneta Krasuska – uczennice klasy VI reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Pożarnictwie „Młodzież zapobiega pożarom” w Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludzi, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Do konkursu przygotowywała je p. Justyna Porębska.Obie uczennice zajęły najwyższe miejsca, Asia – I miejsce, a Anetka – II. Otrzymały wspaniałe nagrody rzeczowe i dyplomy. Już 23 kwietnia Joanna Sosnowska będzie reprezentowała powiat łukowski na eliminacjach wojewódzkich w Lublinie.

 

 


Szóste spotkanie Comeniusa- Denizli, Turcja


Szóste już spotkanie Comeniusa odbyło się w dniach 23-27 marca w Denizli w Turcji. W tę długą i egzotyczną podróż tym razem udały się panie: Aneta Połeć, Anna Ciołek, Lidia Kucharska i Natalia Łukasik. Nauczycielki po kilkugodzinnej podróży samolotem z przesiadką w Istambule, dotarły do Antalyi- stolicy tureckiej riwiery. Antalya okazała się być przepięknym miastem rozciągającym się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i południowych podnóży gór Taurus. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu miasta, panie udały się w ponad pięciogodzinną podróż autokarem do Denizli. Gospodarze niezwykle serdecznie przyjęli gości i pokazali Turcję i swój region z jak najlepszej strony, obalając wszelkie stereotypy. Uczniowie i nauczyciele  partnerskiej szkoły podstawowej w Denizli, okazali się bardzo otwarci, radośni i spontaniczni. Organizatorzy pokazali największe atrakcje turystyczne regionu, takie jak: Pamukkale zwane lokalnie Bawełnianą twierdzą, a słynącą z trawertyn i gorących źródeł, Laodikyę z ruinami starożytnego miasta, Karahayit z gorącymi źródłami wód mineralnych, Afrodisias z ruinami starożytnej Afrodyzji, które należą do najpiękniejszych pozostałości kultury antycznej w Azji Mniejszej, Buldan słynący z produkcji tekstyliów. Tureccy nauczyciele zadbali również o to, aby zapoznać gości z Europy z turecką kulturą. Zaprosili ich do meczetu i opowiedzieli o rytuałach związanych z religią muzułmańską. Młodzież ze szkoły średniej w Buldanie,  zaprezentowała obrzęd tradycyjnego, tureckiego wesela, tańce ludowe oraz stroje. W Buldanie również przybyli mieli okazję zobaczyć zakład tkacki, gdzie ręcznie wytwarza się tkaniny i zwiedzić tradycyjny dom turecki. Przy każdej okazji serwowane były dania z tureckiej kuchni.

Była to wyprawa pełna wrażeń. Turcja to piękny kraj z bogatą tradycją i serdecznymi mieszkańcami.

 


Wiosna, Ach To Ty


Powitanie wiosny jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni przez dzieci szkolne i przedszkolne. W tym roku zima dała się wszystkim we znaki, więc każdy
z utęsknieniem czekał na nadejście wiosny.          

W Zespole Szkół w Czerśli przygotowania do jej powitania trwały już od początku marca. Uczniowie klasy II pod kierunkiem p. Zenobii Jakubiak przygotowali scenografię, stroje oraz uczyli się wierszyków, piosenek i układów tanecznych. Do wspólnej zabawy, 22 marca, zaprosili przedszkolaków, uczniów oraz pracowników szkoły. W tym dniu w przedszkolu i szkole w wiosenny nastrój wprowadziły wiosenne stroje w kolorach: żółtym, pomarańczowym, zielonym
i niebieskim. Przedszkolaki przygotowały gaiki, a klasy I – V - marzanny. Podczas ogólnoszkolnego spotkania uczniowie klasy II ze swoją wychowawczynią zapraszali młodszych i starszych kolegów do udziału w konkursach, rywalizacji na torach przeszkód oraz wspólnego śpiewania piosenek, okrzyków wiosennych i zabaw ruchowych przy muzyce. Każdy uczestnik wybranej przez siebie konkurencji został obdarzony słodkim podarunkiem. Kiedy już marzanny odpływały „rzeką”,
a przedszkolaki wniosły gaiki, wszystko było oczywiste – nadeszła WIOSNA!

Następnego dnia - 23 marca, uczniowie chcąc na dobre pożegnać zimę wyruszyli korowodem nad pobliski staw, gdzie utopili swoje marzanny.

  

 


Dzień Kobiet


 W naszej szkole chłopcy z samorządu i w tym roku nie zapomnieli o tym święcie. Przygotowali krótki apel, którego tematem była kobieta, jej delikatność, piękno, dobroć, ale również przewrotność. Apel odbył się w dniu święta tj. 8 marca. Na zakończenie spotkania wszystkie panie pracujące w szkole i koleżanki z poszczególnych klas otrzymały drobny słodki upominek. 

  

 


"Młodzież zapobiega pożarom"


 12 lutego odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do konkursu przystąpiło 7 uczniów z klas IV i VI. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą znajomością przepisów przeciwpożarowych, historią ruchu strażackiego, jak również znajomością udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Młodzież do konkursu przygotowała p. Justyna Porębska.

I miejsce zajęły uczennice klasy VI – Joanna Sosnowska i Aneta Krasuska i to one będą reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach powiatowych.

         8 marca na uroczystym apelu laureatki szkolnego etapu otrzymały dyplomy, a także nagrody rzeczowe.


8 marca przedszkolaków


 8 marca dzieci z grupy „Krasnali”, po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę. Pani bibliotekarka opowiedziała maluchom jak powstają książeczki. Zapoznała dzieci z zasadami korzystania z biblioteki i zachęcała do wypożyczania książek, które dzieciom powinni czytać rodzice.
Na zakończenie Pani Dyrektor podarowała wszystkim pamiątkowe widokówki z pieczątką biblioteki i małe „co nieco”. Wizyta w bibliotece była ciekawa i bardzo podobała się dzieciom.

 

Konkurs plastyczny przedszkolaków


 

„Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,
żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez, i wytarcia łez.”

W listopadzie 2009r. Z okazji przypadającego w dniu 25.11 –ŚWIATOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA w naszym przedszkolu Pani Beata Popiel - wychowawczyni najmłodszych przedszkolaków ogłosiła konkurs plastyczny na temat „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”. Bardzo nam się to spodobało, bo przecież to nic trudnego narysować swojego ulubionego misia . Zwłaszcza, że technika prac była dowolna, więc każdy mógł swoją wizję wyrazić w taki sposób, jaki najbardziej mu odpowiada. Jedni lubią rysować kredkami, inni wolą malować farbami, a jeszcze innym najlepiej wychodzą wycinanki. Do konkursu zostało zgłoszone 25 prac ze wszystkich grup przedszkolnych. W styczniu zebrała się komisja, której zadaniem było wyłonienie najlepszych z nich. A w lutym  zostały ogłoszone wyniki konkursu i rozdane nagrody.

Zwycięzcami konkursu zostali:

-pierwsze miejsce: Natalka Niewęgłowska
-drugie miejsce: Kornelka Muszyńska
-trzecie miejsce: Ada Konstanty

Zaś wyróżnienia przyznano: Oli Michalak, Marcie Purzyckiej i Patrycji Muszyńskiej.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania i drobne upominki.

 

Wyjazd do Niemiec


Jesteśmy w trakcie realizacji  programu Comenius.

Między 10 a 13 lutego 2010 roku  odbyło się już piąte spotkanie partnerskich szkół. Tym razem miejscem spotkania były Niemcy, a w nich szkoła w miejscowości Ingolstadt.  W dniu przyjazdu odbyła się powitalna kolacja, a kolejne dni wizyty upłynęły na zwiedzaniu docelowej miejscowości jak również pobliskiego Monachium. Oba niemieckie miasta zachwyciły nas swoją przepiękną zabytkową architekturą.  Naszą placówkę reprezentowały panie: Beata Głuchowska, Ewa Kościuk i Beata Pilszyk.

Następne spotkanie odbędzie się w Turcji.

 

 


Walentynki


12 lutego w naszej szkole był obchodzony dzień ŚWIĘTEGO WALENTEGO. Z tej okazji „Poczta walentynkowa” wręczyła kartki z życzeniami lub miłosnymi wyznaniami i wierszykami uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Kartek do Poczty walentynkowej wpłynęło bardzo dużo. Wszystkie walentynki były piękne: czerwone, różowe z serduszkami i bez. Listonoszki: Karolina Sulej, Olga Suchodolska i Iza Mućka miały sporo pracy.

Wielu z nas w tym dniu zdobyło się na drobny gest, aby osoba którą lubimy, zrozumiała ile dla nas znaczy.

 


Wyróżnione uczennice w szkole


Podczas ogólnoszkolnego spotkania dnia 12 lutego p. dyr. Dorota Goławska wręczyła nagrody pieniężne (w wysokości 100 zł) za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie uczennicom z kl. V: Izie Mućce i Karolinie Sulej oraz uczennicom z kl. VI: Anecie Krasuskiej i Joannie Sosnowskiej.

Również podczas spotkania uczeń kl. I Mikołaj Król przypomniał wszystkim obecnym zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych.

 

 


Uczeń + łyżwy + lodowisko = nauka i doskonalenie


W dniu 9 lutego p. Anna Ciołek zorganizowała wyjazd na sztuczne lodowisko do Siedlec. Dzieci z kl. II – III, pod jej okiem, aktywnie uczyły się podstaw łyżwiarstwa. Uczniowie kl. IV – VI indywidualnie doskonalili technikę jazdy na łyżwach.

Aby pobyt w obiektach OS i R był przyjemny, pożyteczny i bezpieczny czuwały panie: Małgorzata Biaduń, Zenobia Jakubiak i Natalia Łukasik.

 

 


Choinka szkolna


30 stycznia przedszkolaki i uczniowie z naszej szkoły bawili się na noworocznej zabawie choinkowej. Znane i lubiane przeboje wprawiły wszystkich we wspaniały humor, a „Podwodny świat Arielki” wprowadził w niepowtarzalny nastrój. Aby zabawa trwała jak najdłużej a dzieci nie ustały podczas tańców, rodzice zaprosili wszystkich do klas na smaczny poczęstunek. Do zabawy włączyli się rodzice, przyszli również absolwenci szkoły. Bal okazał się wspaniałą imprezą środowiskową.  Czas mijał szybko i niestety nieoczekiwanie nadszedł koniec zabawy, która dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. W czasie zabawy Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs taneczny. Jury wybrało zwycięzców w trzech kategoriach. W kategorii I – dzieci z przedszkola, laureatami zostali Aleksandra Michalak i Jakub Lendzion. Najładniej tańczącą parą w kategorii II- uczniowie z klas młodszych I – III, byli Julia Fejtko i Bartosz Grzywacz. Wśród uczniów klas IV – VI – kategoria III, pierwsze miejsce zajęła para Paulina Dybciak i Łukasz Grzywacz. Wszystkie wyróżnione pary otrzymały nagrody rzeczowe.

 

 


Dzień Babci i Dziadka


22 stycznia jak co roku odbyła się w naszej placówce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Gościom zaprezentowano montaż słowno-muzyczny w wykonaniu przedszkolaków i uczniów. Przedszkolaki swoją część artystyczną przygotowały pod hasłem "Dla Ciebie Babciu i Dziadziu", natomiast uczniowie umożliwili swoimi występami zaproszonym gościom, powrócić do lat kiedy sami siedzieli w szkolnej ławie. Imprezę uświetnił słodki poczęstunek, podczas którego dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.
Wszystkich ucieszył fakt, że w tym roku na uroczystość przybyło jeszcze więcej gości niż w latach ubiegłych.

 


Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy


W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji Projektu Edukacyjnego współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa pt. „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”.
Istotą Projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego uczniów rozpoczynających naukę szkolną poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela. Projekt stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dziecka, jego kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. W drugim semestrze ubiegłego roku szkolnego podjęliśmy wiele działań związanych z realizacją Projektu. Od września tego roku szkolnego uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w dodatkowych  obowiązkowych zajęciach pozalekcyjnych, podczas których rozwijane były różne dziedziny aktywności dzieci podczas „Wędrówek w nieznany świat”. Taki właśnie tytuł nosił  cykl zajęć. Na zakończenie został przygotowany pokaz efektów  pracy. Ponieważ pokaz odbywał się  w grudniu, nosił on tytuł „Wędrujemy do Betlejem”. W scenariusz pokazu została włączona tematyka realizowana na zajęciach obowiązkowych, dlatego też  wystąpiły nietypowe postacie podążające witać Bożą Dziecinę. Pokaz składał się z dwóch części: jasełek i spotkania dzieci, rodziców  z nauczycielem realizującym Projekt.

Jasełka, które prezentowane były w sali gimnastycznej, zgromadziły wielu widzów: władze gminne w osobie p. W. Osika, Edukatora Projektu p. J. Galińską, sołtysa Czerśli
p. M. Wysokińską, emerytowanych pracowników, rodziców, grono pedagogiczne i pozostałych pracowników Zespołu.

Druga część pokazu odbyła się w sali Projektu. Podczas spotkania nauczyciela, dzieci, rodziców i Edukatora prezentowane były inne  umiejętności uczniów. Na zakończenie dzieci  otrzymały na pamiątkę palcynki- myszki.

 

 

 


Jasełka szkolne


Dnia 22 grudnia uczniowie i pracownicy naszej placówki obejrzeli Jasełka przygotowane przez uczniów pod opieką p. B. Głuchowskiej, p. Z. Jakubiak.

Tegoroczne spotkanie było nietypowe. U stóp Dzieciątka leżącego w żłóbku zgromadzili się pastuszkowie, Trzej Królowie, aniołowie, Czerwony Kapturek z wilkiem, biedroneczka z motylkiem, Lajkonik oraz para tańcząca krakowiaka. Wykonawcy przedstawienia otrzymali mnóstwo braw i pochwał. Widzowie zachwycali się profesjonalnymi występami małych aktorów i przepiękną scenografią.

 

 


X Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy


7 grudnia w Gręzówce odbyło się podsumowanie X Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego. Z naszej szkoły zostało wyróżnionych 6 prac. W kategorii karta bożonarodzeniowa 3 prace: Izy Smyk z kl. I (op. J. Porębska), Maksymiliana Pawlaka z kl. I (op. J. Porębska) i Kingi Kot z kl. III (op. Z. Jakubiak). W kategorii stroik świąteczny również 3 prace: Pauliny Dybciak z kl. IV (op. E. Kościuk), Sylwii Ździebłowskiej z kl. IV (op. E. Kościuk), Olgi Suchodolskiej z kl. V (op. A. Ciołek). Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe i usłyszeli wiele słów uznania na temat swojej dziecięcej twórczości. Organizatorzy konkursu zaprosili wszystkich uczniów, opiekunów i przybyłych gości na świąteczny poczęstunek. W tym dniu Gminna Biblioteka Publiczna w Gręzówce obchodziła 60-lecie swojej działalności. Pani Dyrektor Alicji Śledź oraz wszystkim pracownikom GBP życzymy dalszej owocnej pracy.

 

 


MIKOŁAJKI


7 grudnia do wszystkich dzieci ze szkoły i przedszkola przyszedł św. Mikołaj z wielkim workiem prezentów. Mikołajowi towarzyszyły elfy. W organizację mikołajek włączyli się rodzice. Wszyscy uczniowie i przedszkolaki bardzo cieszyli się z otrzymanych upominków.

 

 


Pasowanie na przedszkolaka


3 grudnia maluchy z grupy „Krasnali” zdały swój pierwszy w życiu egzamin na przedszkolaka. Przedstawiły swoim kochanym rodzicom program artystyczny, który nagradzany był głośnymi brawami. Wszyscy dorośli na sali jednogłośnie przyznali - Krasnale zdały egzamin celująco! Nastąpiła ceremonia pasowania na przedszkolaka.

Każde dziecko indywidualnie wywołane do pani Dyrektor było przez nią pasowane na przedszkolaka! Dotykając ramienia małego przedszkolaka pacynką Krasnala Milusia, wypowiadała słowa „ pasuję cię na przedszkolaka!”. Panie Beata wręczała pamiątkowy dyplom a pani Lidka słodki upominek przygotowany przez rodziców. Po pasowaniu był czas na sesję zdjęciową, swobodne rozmowy z rodzicami i dziećmi. Myślę, iż to miłe wspólne popołudnie zostanie nam na długo w pamięci.

 

 


IX Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji
księdza Twardowskiego  „Uśmiech Pana Boga”


9 listopada podczas zajęć literacko – plastycznych odbyły się eliminacje szkolne  do IX Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji księdza Twardowskiego „Uśmiech Pana Boga” organizowanego przez Łukowski Ośrodek Kultury.

W konkursie wzięli udział: Marcin Izdebski, Aneta Krasuska, Kinga Nurzyńska, Iza Mućka, Olga Suchodolska i Karolina Sulej.

Panie: Małgorzata Biaduń i Beata Głuchowska zadecydowały, że uczniów z klas IV – VI z naszej szkoły w ŁOK – u zaprezentują: Aneta Krasuska i Iza Mućka. Wybór dwóch osób spośród tak wspaniałych recytatorów nie był łatwy. Wszyscy doskonale opanowali teksty na pamięć i podczas recytacji przekazywali słuchaczom pozytywne emocje i pouczające treści wierszy księdza Jana Twardowskiego.

 IX Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji księdza Twardowskiego  „Uśmiech Pana Boga”

3 grudnia 2009 roku uczennice: Aneta Krasuska i Iza Mućka uczestniczyły w IX Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji księdza Twardowskiego  „Uśmiech Pana Boga” w Łukowskim Ośrodku Kultury. Iza Mućka zajęła I miejsce i otrzymała nagrodę książkową.

 

 


Zabawa andrzejkowa


W dniu 26 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę z okazji zbliżających się ANDRZEJEK. Reprezentanci poszczególnych klas przygotowali wróżby. Zostały one wykorzystane podczas wspólnej zabawy.

Rodzice przygotowali słodki poczęstunek, na który każda klasa udała się ze swoim wychowawcą.

 

 


Legenda o Lechu, Czechu i Rusie
w wykonaniu aktorów Studia Małych Form Teatralnych


23 listopada 2009 roku aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych „ART – RE” pokazali przedstawienie oparte na znanej legendzie opowiadającej o powstaniu państwa polskiego. Spektakl obejrzeli uczniowie szkoły podstawowej i dzieci przedszkolne. Wszyscy dobrze się bawili i co chwilę wybuchali śmiechem. Artyści wzbogacili swój występ wykonaniem słynnej, rosyjskiej „Kalinki” i czeskiego utworu „Jožin z bažin” oraz wprowadzeniem widzów na scenę. Publiczności najbardziej podobał się występ aktora grającego Lecha. Zachęcał dzieci do wspólnej zabawy. Uczniowie: Mariusz Smyk, Michał Radomyski i Marcin Czyzio, zostali jego giermkami, a Paulina Sosnowska odegrała rolę gospodyni. Dziewczęta         z klasy VI zatańczyły kankana. Chłopcy z przedszkola stanowili część drużyny Lecha. Olga Suchodolska wykazała się odwagą i nakarmiła miodem niedźwiedzia. Przedstawienie zaskoczyło nietypowym zakończeniem: Lech spotkał się z Polakiem z naszych czasów. Był zdziwiony, ale też dumny, że nasz kraj ma swoje symbole, tradycje i zwyczaje. Następnie wszyscy zebrani zaśpiewali hymn państwowy. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim              i poprosiła uczniów klasy VI o przygotowanie sprawozdania ze spektaklu. Nasza recenzja okazała się najlepiej napisana i dlatego zostanie umieszczona na stronie internetowej naszej szkoły. Trzeba przyznać, że spektakl spełnił wiele zadań: Było mnóstwo zabawy, śmiechu, ale też i powagi. Dostaliśmy wspaniałą lekcję patriotyzmu.

                                                                  Opracowały: Ewelina Fejtko i Joanna Sosnowska

 

 


Z życia grupy "Biedronki"


    Dnia 25 listopada to „Dzień Pluszowego Misia”. Grupa „Biedronki” obchodziła ten dzień bawiąc się wspólnie razem ze swoimi przytulankami – misiami.

     Realizując temat „ Pomóżmy głodnym zwierzętom” ,dzieci z pomocą rodziców wykonały karmniki, które pomalowały farbami i zawiesiły na drzewach na placu przedszkolnym. Wsypały do nich przyniesione ziarna zbóż, pomagając w ten sposób ptakom w okresie zimy. Zobowiązały się do systematycznego uzupełniania pożywienia dla ptaków.

    Grupa „Biedronki” uroczyście obchodziła „Andrzejki”, dzieci zapoznały się z historią tradycji andrzejkowej, brały udział we wróżbach min.: wychodzenie butów za próg, przekłuwanie serc, rzucanie grosikiem, wróżba z talerzami, taniec z balonami, wybieranie karteczek z zawodami, wróżenie z obrączki itp. Na koniec odbyła się zabawa przy muzyce i mały poczęstunek.


 

 

 


Realizując program wychowania przedszkolnego grupa przedszkolna „Biedronki” odbyła wycieczkę do zakładu krawieckiego „NIPPLEKX”. Celem wizyty było utrwalenie zdobytych wiadomości dotyczących procesów powstawania odzieży. Przy tej okazji zorganizowano zajęcia otwarte dla rodziców, które zakończyły się „Pokazem Mody”.
Jako współuczestnik w realizacji programu edukacji przyrodniczej ”KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY” przeprowadzono zajęcia z edukacji zdrowotnej „Urodziny Marchewki”. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom jak ważną rolę odgrywają owoce i warzywa dla zdrowia człowieka oraz przypomnienie zasad higieny przed ich spożywaniem.
 

 

 


Wycieczka do ŁUKOWA


12 listopada, dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej, została zorganizowana wycieczka do Łukowa do kina Oaza i do Muzeum Regionalnego.

W kinie Oaza w niezwykły świat czarów przenieśliśmy się dzięki pięknej ekranizacji książki A. Maleszki „Magiczne drzewo”. Zaczarowane krzesło spełniające życzenia, latające dzieci, zjeżdżalnia wydobywająca się z dna morza, dobra gra młodych aktorów, ukazanie takich wartości jak dobro, miłość to zalety tej niezwykłej baśni. O tym, że młodym widzom podobał się film świadczyły liczne okrzyki zachwytu podczas projekcji.

Po dawce dobrego humoru wybraliśmy się do Muzeum Regionalnego w Łukowie. Podzieleni na dwie, bardzo liczne grupy obejrzeliśmy ekspozycje: Łukowska Kra Jurajska, Tęsknota za białą chatą oraz wystawę zorganizowaną przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oddziału w Lublinie pt. „Zaplute karły reakcji”.
W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty z dziedziny tkactwa ludowego, rzeźba, narzędzia rolnicze z przełomu XIX i XX wieku, malarstwo ludowe, amonity, eksponaty z zakresu historii, fotografie, plakaty.
 

Wszyscy uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń i zadowolenia z razem spędzonego czasu.

 

 


11 listopada Dzień Niepodległości


10 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 91 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczysty występ przygotowali uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni p. Beaty Pilszyk.

W czasie uroczystości panował nastrój powagi i skupienia. Wypowiadane  przez uczniów słowa z całą pewnością trafiły do serc wszystkich odbiorców – małych i dużych.

 

 


Zbieramy nakrętki


W miesiącu wrześniu i w październiku uczniowie naszej szkoły włączyli się  do akcji zbierania nakrętek plastikowych od butelek.

Celem tego przedsięwzięcia było pozyskanie środków na wózek inwalidzki dla pensjonariusza Sióstr Nazaretanek w Łukowie.

Całą akcją dowodził p. Marcin Bielski z Medycznego Studium Zawodowego w Łukowie. Natomiast w naszej szkole odpowiedzialne były p. Anna Ciołek  i p. Ewa Kościuk.

 

 


Akcja SU


Stowarzyszenie „Nasze Dziedzictwo” zwróciło się do władz samorządowych, powiatowych i miejskich oraz do dyrektorów szkół, nauczycieli, młodzieży i społeczeństwa o przekazanie „symbolicznej złotówki” na renowację zabytkowego pomnika Ireny Majmeskuł. Była ona studentką uniwersytetu we Lwowie, a zginęła podczas bombardowania Łukowa 7 września 1939 r.

W związku z powyższym w dniach 21.10. – 31.10.2009 r. Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę pieniędzy na ten szczytny cel. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły chętnie włączyli się do akcji. Zebraną kwotę pieniędzy ( 90 zł ) wpłacono na konto Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo” w Łukowie.

 


Jesienna wycieczka do Łukowa


16 października Samorząd Uczniowski pod kierunkiem opiekunek p. A Ciołek i p. Ewy Kościuk zorganizował wycieczkę do Łukowa. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu w ŁOK-u pt. "Opowieść o dawnych mieszkańcach wsi", jak również odwiedzenie pomnika Jana Pawła II, grobu p. Krystyny Wardak i mogiły żołnierzy AK obwodu Łuków. Uczniowie pod pomnikiem oraz na grobach zapalili znicze. Pamięć zmarłych uczcili minutą ciszy i modlitwą.

 

 


Konferencja informacyjno - promocyjna
programu Comenius


16 października wzięliśmy udział w konferencji programu Comenius. Konferencja odbyła się w Zespole Szkół nr 8 w Lublinie, a jej zadaniem była promocja programu Comenius "Uczenie się przez całe życie". W spotkaniu z naszej szkoły wzięły udział panie: Dorota Goławska i Beata Pilszyk oraz uczniowie: Joanna Sosnowska, Paulina Dybciak, Sylwia Zdziebłowska, Łukasz Grzywacz, Kamil Modrzewski. 

 

 


UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA KLASY I


14 października do uroczystego przyjęcia w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego przystąpiło 11 kandydatów: Ciołek Jakub, Konieczna Karolina, Król Mikołaj, Mateńka Dominik, Muszyński Mateusz, Muszyński Norbert, Pawlak Maksymilian, Smyk Izabela, Smyk Martyna, Świderski Szczepan oraz Zdziebłowska Patrycja.
Chcąc udowodnić wszystkim obecnym, iż zasłużyli na miano ucznia musieli wykazać się różnymi umiejętnościami i wiedzą. Ten pierwszy w życiu egzamin zdawali przed rodzicami, panią Dyrektor, pracownikami i gronem pedagogicznym szkoły oraz całą społecznością uczniowską. W rolę egzaminatorów naszej królewskiej szkoły wcielili się uczniowie klasy IV: Paulina Dybciak – Królowa, Łukasz Grzywacz – Król, Kamil Modrzewski – ochmistrz uroczystości.
Pierwszaki popisywały się piękną recytacją i śpiewem. Wykazały się znajomością barw narodowych, zasad ruchu drogowego, przestrzegania bezpiecznego zachowywania się w szkole oraz umiejętnością czytania globalnego i liczenia.
Po pomyślnym zdaniu egzaminu, który został nagrodzony brawami, pani Dyrektor zaprosiła uczniów klasy I do złożenia aktu ślubowania na sztandar szkoły.
W imieniu rodziców pierwszaków pani A. Pawlak złożyła gronu pedagogicznemu życzenia owocnej pracy oraz poprosiła o pasowanie dzieci na uczniów.
Pasując dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Czerśli, pani Dyrektor wręczała dzieciom legitymacje szkolne. Uczniowie otrzymali również długopisy, dyplomy i okolicznościowy znaczek. W kronice szkolnej każdy złożył swój symboliczny podpis – odcisk palca.

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości, rodzice zaprosili swoje pociechy oraz pracowników szkoły na słodki poczęstunek. W klasie na pierwszaków czekała niespodzianka od rodziców – prezenty!

Życzymy Pierwszoklasistom, by sukcesy gościły w zeszytach i w dzienniczku u wszystkich dzieci, bez wyjątku! Od poniedziałku aż do piątku.

 

 


Dzień Edukacji Narodowej


14 października po uroczystości Ślubowania uczniów klasy I Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła w imieniu uczniów wszystkim nauczycielom i pracownikom naszego Zespołu najserdeczniejsze życzenia. Uczniowie z klasy IV skierowali wiele serdecznych słów do swoich Pań recytując wiersze i śpiewając piosenki.

 

 


Spotkanie „Comeniusa” na Węgrzech


 W dniach 1-2 października  nasza szkoła wzięła udział w czwartym spotkaniu w ramach programu Comenius. Naszą placówkę reprezentowały panie: Beata Pilszyk i Aneta Baranowska oraz uczniowie: Joanna Sosnowska, Paulina Dybciak, Sylwia Zdziebłowska, Łukasz Grzywacz, Kamil Modrzewski.

Tym razem celem naszej podróży były Węgry. Podczas spotkania mieliśmy okazję poznać funkcjonowanie węgierskiej szkoły i przedszkola. Obejrzeliśmy najważniejsze zakątki i budowle miejscowości Zsàmbok, gdzie byliśmy zakwaterowani. Zobaczyliśmy tam: Ratusz, Kościół Rzymskokatolicki, Dom Kultury, Muzeum Regionalne, bibliotekę. Miejscowa grupa folkowa przedstawiła węgierskie wesele. Drugiego dnia udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Budapesztu. Spacerowaliśmy po Starówce. Podziwialiśmy widoki po obu stronach rzeki Dunaj. Zwiedziliśmy Parlament, siedzibę prezydenta, najstarszą wyższą uczelnię oraz zamek królewski w Gödöllő. To była niezapomniana wyprawa.

 

 


Dzień Chłopaka


2.10.2009 r. W tym dniu dziewczęta z klasy V uczciły święto swoich Kolegów. Złożyły im życzenia i wręczyły drobne upominki – kubki z podstawkami. Tradycyjnie odśpiewały „Sto lat”. Siedząc przy wspólnym stole wszyscy zajadali się pysznymi ciastami i popijali herbatkę.Chłopcy byli bardzo zadowoleni z przygotowanej przez koleżanki niespodzianki.

 

 


Ognisko uczniów klasy V


Dnia 29.09.2009 r. , w pobliskim lesie, odbyło się spotkanie przy ognisku uczniów klasy V. W czasie zabaw uczniowie integrowali się z wychowawcą p. Anną Ciołek. Upieczone kiełbaski wszystkim bardzo smakowały.

 

 


Wybory Przewodniczącego SU


27 września odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2009/2010. Poprzedzała je kampania wyborcza, w wyniku której wyłoniono dwie kandydatki: Izę Mućkę i Anetę Krasuską. Ostatecznie Przewodniczącą została Iza Mućka. W wyborach wzięło udział 82 uczniów, z czego ważnych głosów oddano 80. Na Izę głosowały 42 osoby.


Pomagajmy Ziemi – codziennie!


Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja Sprzątanie Świata, do której 18 września włączyli się już kolejny raz przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele z Czerśli. Grupy przedszkole wysprzątały teren przyszkolny, a uczniowie szkoły podstawowej – przydrożne rowy i tereny przydrożne w Czerśli i Ryżkach wraz z przystankami autobusowymi. Wielkie sprzątanie objęło także tereny leśne. Klasy I- III z ogromnym zaangażowaniem wyruszyły do lasu w Czerśli, a klasa VI do lasu w Ryżkach. Razem zebraliśmy 4020 l śmieci.

Podsumowując akcję uczniowie wypowiadali się, jak można wpływać na poprawę środowiska wokół nas i jak wiele zależy od nas samych.

 

 


W KRAINIE DINOZAURÓW


Sylwia Zdziebłowska, laureatka konkursu „Szóstkę zdobywasz, wycieczkę wygrywasz”, zabrała całą klasę IV na wycieczkę do Bałtowa. Fundatorem wycieczki była gazeta lokalna „ WSPÓLNOTA”.

15 września zwiedziliśmy JuraPark, gdzie odbyliśmy niezwykłą podróż w czasie poprzez okresy geologiczne od kambru do dziś. Na terenie parku podziwialiśmy ogromne rekonstrukcje dinozaurów i innych wymarłych zwierząt. Następną atrakcją był spływ tratwą rzeką Kamienną. Zabezpieczeni w kamizelki i ciekawi nowych przygód wyruszyliśmy pod czujnym okiem sterników- flisaków. Na swojej drodze spotkaliśmy dinozaury, jamy bobrów i pięknego łabędzia, a flisacy opowiedzieli mnóstwo ciekawych historii, byli bardzo żartobliwi, i czas godzinnego spływu upłynął bardzo szybko.

W końcu także zasłużyliśmy na małą przekąskę. W parku czekały na nas świeżo grillowane kiełbaski i orzeźwiający napój. Tak posileni ruszyliśmy na fantastyczny plac zabaw. Po godzinnej swawoli i pysznych lodach na deser ruszyliśmy na małe „safari” specjalnym schoolbusem. W Zwierzyńcu Bałtowskim mogliśmy podziwiać piękne strusie, lamy, wielbłądy, kozy, owce, konie, jelenie i wiele innych dzikich gatunków zwierząt. Wracając do autokaru odwiedziliśmy niezwykłe okazy papug, kaczek, małp, osiołków, wilków i wielu, wielu innych zwierząt. Pełni wrażeń i niezapomnianych przygód wróciliśmy do domów.

Dziękujemy bardzo za wkład w przygotowanie dla nas tej wycieczki pani Annie Kołodyńskiej i p. Magdzie Oknińskiej.

 

 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010


 

Pierwszego września o godz. 1000 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010. Wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów kl. II i IV wprowadziły wszystkich zebranych w tematykę związaną z powitaniem szkoły.

Pani dyrektor Dorota Goławska przedstawiła uczniom i przybyłym rodzicom Kalendarz nowego roku szkolnego. Szczególnie serdecznie powitała dzieci, które będą uczęszczały do I klasy. Każdy pierwszak otrzymał buton z napisem „Witaj w szkole”.

W dalszej części odbyły się spotkania wychowawców z uczniami w klasach.

Wszystkim życzymy wytrwałości i samych szóstek!!!