Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

Strona główna
Czerśl
Historia szkoły
Patron
English
Plan lekcji i zajęć
Kadra
Stołówka szkolna
Konsultacje
Dokumenty szkolne
Zadania szkoły
Szkoła w obiektywie
SU
Erasmus+
Rekrutacja
Laboratoria przyszłości
Comenius
Zdalne nauczanie
Zawody sportowe
RODO
Dostępność placówki
Kontakt

 

 

 


Sukces uczniów Szkoły Podstawowej w Czerśli
na miarę patrona Jana III Sobieskiego


Pierwszy raz w historii szkoły uczniowie naszej szóstej klasy osiągnęli najwyższy wynik ze sprawdzianu szóstoklasistów w Gminie Łuków, a także jeden z lepszych w powiecie i województwie. Średnia ze sprawdzianu wyniosła – 27,7 pkt. (średnia w gminie, powiecie i województwie – około 22 pkt). Uczniowie usłyszeli zasłużone gratulacje i gromkie brawa od młodszych kolegów, rodziców i nauczycieli. Również jako pierwsi w historii szkoły absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie na nowy sztandar szkoły. Dużym osiągnięciem jest również uzyskanie przez dziesięciu uczniów klas IV-VI (44% ogólnej liczby uczniów tych klas) promocji z wyróżnieniem i odebranie świadectw z biało – czerwonym paskiem oraz nagród książkowych. Wyróżnieni uczniowie mają godnych następców w klasach I-III, ponieważ aż dwunastu uczniów ciężką pracą zasłużyło na pochwałę i nagrodę. Wielu uczniów naszej szkoły przez cały rok brało udział w konkursie „Szóstkę zdobywasz, wycieczkę wygrywasz”, organizowanym przez tygodnik „Wspólnota”. Z wielką radością przyjęliśmy informację, że laureatką konkursu została uczennica klasy III, Sylwia Zdziebłowska, która zabierze całą swoją klasę we wrześniu na wycieczkę nad morze. W podróż na Węgry natomiast wybiorą się uczniowie, którym na koniec roku przyznano tytuły „Solidnego ucznia”. Wyjazd ten odbędzie się w ramach realizacji projektu COMENIUS. Na miano „Solidnego ucznia” zapracowali sobie w tym roku: Joanna Sosnowska, Paulina Dybciak, Sylwia Zdziebłowska, Łukasz Grzywacz i Kamil Modrzewski. Dyrektor i Rada Pedagogiczna gratulują wysokich osiągnięć swoim uczniom i życzą im słonecznych, udanych i bezpiecznych wakacji. Czekamy na Was 1 września.


Podsumowanie osiągnięć za rok szkolny 2008/2009


Tradycyjnie, na dzień przed zakończeniem roku szkolnego, w naszej szkole odbyła się uroczystość podsumowania osiągnięć. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe za wysoki wyniki w konkursach szkolnych i zawody sportowe oraz za reprezentowanie szkoły na zewnątrz. Jedenastu uczniów w bieżącym roku szkolnym nagrodzono za uzyskanie 100% frekwencji. Pani Dyrektor wypowiedziała wiele ciepłych słów pod adresem uczniów, którzy angażują się nie tylko w pracę podczas zajęć lekcyjnych, ale także uczestniczą w różnych konkursach wymagających od nich aktywności pozalekcyjnej. Na koniec Pani Dyrektor dokonała podsumowania czytelnictwa w naszej szkole. Uczniom, którzy w bieżącym roku szkolnym przeczytali najwięcej książek, wręczono nagrody.


Dzień Dziecka


Z okazji Dnia Dziecka dla wszystkich uczniów oraz przedszkolaków pani Dyrektor zorganizowała wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wycieczki była wizyta w Pałacu w Wilanowie, który był siedzibą patrona naszego Zespołu. Dzieci wzięły tam udział w lekcjach muzealnych. Przedszkolaki uczestniczyły w pikniku. Po południu wszyscy obejrzeli film w formacie 3D pt. „Potwory kontra Obcy” i zjedli posiłek w restauracji McDonald’s. Dzieci były bardzo zadowolone z wyjazdu.

 


X Powiatowy Konkurs Plastyczny "Podróże Jana Pawła II"


Kamil Modrzewski, Paulina Dybciak- uczniowie klasy III otrzymali wyróżnienie, Aneta Krasuska (kl.V) i Marcin Czyzio (kl. IV) – III miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łukowie. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród miało miejsce w sali widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury 28 maja. Uczniowie klasy III swoje prace wykonywali pod kierunkiem p. Justyny Porębskiej.

 


Dzień Matki


 


IX Gminny Festiwal Piosenki


15 maja do Zespołu Szkół w Gręzówce na festiwal pod hasłem „Piosenka jest dobra na wszystko” wyjechali uczniowie klasy III i V. Uczniowie wykonywali piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz. Natalia Zarzycka, Łukasz Grzywacz, Paulinka Dybciak, Kamil Modrzewski, Iza Goławska z klasy III zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w piosence „ Szparka- Sekretarka”. W nagrodę otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i gromkie brawa! Do występu przygotowywali się pod kierunkiem p. Justyny Porębskiej.

Na zakończenie wszyscy udali się na poczęstunek zorganizowany przez gospodarzy festiwalu.


W klasie z Jasiem


Taki tytuł miała inscenizacja wiersza przygotowana przez uczniów klasy I podczas realizacji programu WOLNOŚĆ ODDECHU - ZAPOBIEGAJ ASTMIE.
Jaś to chłopiec chory na astmę, który znalazł się w nowej szkole. Koledzy nie rozumiejąc jego zachowań wyśmiewali się i wytykali palcami. Jaś czuł się w tej klasie okropnie. Jednak dużo zmieniło się, gdy dowiedzieli się o jego chorobie. Uczniowie klasy  I przygotowali inscenizację na sportowo. Wystąpili podczas II Wiosennej Spartakiady Przedszkolaków oraz na zebraniu rodziców dnia 12 maja.


Spotkanie „Comeniusa” w Poznaniu


W dniach 7-8 maja odbyła się 3 konferencja uczestników projektu „ Uczmy się poprzez kulturowe bogactwo i różnorodność”. Tym razem przedstawiciele szkół z Włoch, Malty, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Turcji i Polski byli goszczeni przez Gimnazjum Szarych Szeregów w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowały: szkolny koordynator projektu- Aneta Połeć oraz Ewa Kościuk.

Podczas spotkania uczestnicy konferencji mieli okazję poznać funkcjonowanie szkoły, obserwując  lekcje i rozmawiając z uczniami i nauczycielami. Była to również wspaniała okazja do obejrzenia najważniejszych zabytków pięknego Poznania takich jak: katedra, kościół Farny Św. Stanisława, ratusz, rynek, makietę Poznania sprzed 1000 lat. Podczas drugiego dnia konferencji mogliśmy podziwiać atrakcje Wielkopolski: drewniany dworek w Koszutach, zamek w Kórniku i rogalińskie dęby. W czasie pożegnalnego wieczorku wszyscy zachwycali się regionalnymi daniami wśród których znalazły się pyry z  gzikiem. Wielkopolska to piękny region naszego kraju o bogatej historii i tradycji. Zarówno my jak i obcokrajowcy, opuszczaliśmy  tę gościnną krainę z nadzieją, że jeszcze tam powrócimy.

 


Mamy prawo do ......


…MIŁOŚCI I ZROZUMIENIA, RELIGII, PRYWATNOŚCI, EDUKACJI….

O prawach dzieci, a także obowiązkach i odpowiedzialności z tym związanej przypomnieli nam uczniowie klasy III na ogólnoszkolnym spotkaniu  6 maja, jak również na uroczystości związanej z Dniem Matki.


„Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmi są a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas. Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy.”

J. Korczak


Gość z Hiszpanii


W dniach 5-6 maja gościliśmy w naszej szkole Roberta Casiano – Hiszpana z partnerskiej szkoły z Wysp Kanaryjskich. Pan Roberto postanowił zobaczyć naszą szkołę przy okazji wizyty w Poznaniu, gdzie odbyła się 3 konferencja uczestników projektu „Uczmy się poprzez bogactwo i różnorodność kulturową”.

Podczas pobytu w naszej szkole gość z Hiszpanii uczestniczył w lekcjach matematyki i języka angielskiego. Obserwował uroczystą akademię z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, akademię dotyczącą praw dziecka oraz odbywający się w tych dniach konkurs informatyczny. Sadził z uczniami rośliny przywiezione z Wysp Kanaryjskich, gotował narodowe potrawy oraz uczył narodowego tańca. Opowiadał również o swoim kraju, klimacie i zwyczajach tam panujących. Ponadto zwiedził Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej,  Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, a także lokalną kuźnię. Wraz z pracownikami naszej szkoły obejrzał rezerwat przyrody w Jacie i uczestniczył w ognisku.

Wzajemna wymiana kulturowych doświadczeń wszystkim dostarczyła wiele radości i nowej wiedzy.

 

 


II Gminny Konkurs Informatyczny


W dniach 5 - 6 maja w naszej szkole odbył się II Gminny Konkurs Informatyczny pod Patronatem - Wójt Gminy Łuków Pani Kazimiery Goławskiej. Nagrody dla uczniów zostały ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury, a  upominki dla uczestników i opiekunów ufundowały wydawnictwa: HELION i PC FORMAT. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas I-III „PAINTOLUDEK” i klas IV-VI „MISTRZ KOMPUTERA”, który przygotowała i opracowała w tym roku p. Beata Pilszyk. W konkursie „PAINTOLUDEK” wzięło udział 9 szkół, a w „MISTRZ  KOMPUTERA” 7 szkół z terenu Gminy Łuków.

Pierwszym zadaniem uczniów z klas I-III było rozwiązanie testu z zakresu podstaw obsługi komputera i znajomości programu graficznego Paint. W zadaniu drugim każdy uczestnik pracował z programem Paint, wykonując rysunek motyla wg określonych zasad.
I miejsce zdobyła Natalia Niedziółka reprezentujący szkołę w Rolach – opiekun p. Tomasz Miazek,
II miejsce
zdobył Łukasz Grzywacz reprezentujący szkołę w Czerśli – opiekun p. Beata Pilszyk,
III miejsce
zdobył Hubert Krasuski reprezentujący szkołę w Zalesiu – opiekun p. Katarzyna Dołęga.

Pierwszym zadaniem uczniów z klas IV-VI było rozwiązanie testu z zakresu obsługi komputera i znajomości programu Power Point. W zadaniu drugim każdy uczestnik pracował
z programem Power Point, wykonując prezentację wg określonych zasad.
I miejsce zdobył Marcin Wiśniewski reprezentujący szkołę w Czerśli – opiekun p. Beata Pilszyk,
II miejsce
zdobyła Małgorzata Rola reprezentujący szkołę w Rolach – opiekun p. Tomasz Miazek, 
III miejsce
zdobył Paweł Turski reprezentujący szkołę w Gołąbkach – opiekun p. Małgorzata Wiącek.

 


II Wiosenna Spartakiada Przedszkolaków


„Dinek wam to powie, że najważniejsze jest zdrowie”- to hasło tegorocznej spartakiady przedszkolaków z gminy Łuków. 30 kwietnia dzieci z przedszkola w Czerśli, Łazach i Gręzówce,
a także zerówkowicze z Aleksandrowa, Dąbia, Gołaszyna, Gołąbek, Strzyżewa, Turzych Rogów i Zalesia wzięły udział w zmaganiach wiedzowych i konkurencjach sportowych. Wszystkim dopisywały humory, a gość specjalny Dinuś był maskotką wszystkich drużyn. Dzielne przedszkolaki poradziły sobie doskonale z każdą konkurencją, a panie wychowawczynie nie tylko kibicowały, ale także aktywnie brały udział w naszych „mini zawodach”. Imprezę uświetniły występy artystyczne o tematyce zdrowotnej przedszkolaków z Czerśli, jak również uczniów klasy I, pod opieką p. Z. Jakubiak, pt. „W klasie z Jasiem”.
Na zakończenie pani Dyrektor ZS w Czerśli Dorota Goławska ogłosiła wyniki zmagań przedszkolaków: I miejsce dla wszystkich dzieci! Spotkało się to z ogromnym aplauzem i radością dzieci, bo zabawa była znakomita.

Od sponsorów: Gminnego Ośrodka Kultury, Rady Rodziców wszyscy  uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i upominki w postaci zdrowej żywności. Od organizatorów- dyplomy, a opiekunowie podziękowania.

Swoją obecnością zaszczycili nas także przedstawiciele Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łukowie, Z-ca Wójta Gminy Łuków p. Wiktor Osik i rodzice przedszkolaków. Rodzice już po raz kolejny okazali swoje zainteresowanie i pomoc w przygotowaniu spartakiady i wszystkich gości zaprosili na słodki poczęstunek.

Spartakiadę przygotowała p. Beata Popiel wraz z nauczycielkami przedszkola  Anetą  Łazugą, Katarzyną Przybysz i Marzeną Krasuską.

 


"Jestem bezpieczny"


29 kwietnia w Komendzie Powiatowej Policji w Łukowie odbyły się eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Prewencyjnej „Jestem bezpieczny”.
Naszą szkołę reprezentowali :Marcin Wiśniewski (kl.VI), Joanna Sosnowska (kl.V), Iza Mućka (kl.IV), opiekunem uczniów była p. J. Porębska. Zajęliśmy V miejsce. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.


Światowy Dzień Ziemi


W tym roku po raz 39 na świecie i 19 w Polsce odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi. Dzień ten ma na celu krzewienie postaw i kultury ekologicznej oraz uświadamianie problemów związanych z ekologią. W naszej szkole Dzień Ziemi obchodziliśmy 27 kwietnia. Uczniowie klas IV i VI pod kierunkiem pań A. Ciołek i E. Kościuk przygotowali tematyczną inscenizację, w której przypomnieli zebranym na sali gimnastycznej uczniom oraz przedszkolakom, że Ziemia to nasz wspólny dom i wszyscy muszą o niego dbać. Wybrani uczniowie z klas I – III mieli okazję podczas inscenizacji sprawdzić swoje umiejętności w segregowaniu śmieci, a z klas IV – VI w rozpoznawaniu zwierząt mieszkających w lesie. W dekoracji sali zostały wykorzystane plakaty o tematyce ekologicznej wykonane przez uczniów na lekcjach plastyki i przyrody.  


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej


Aneta Krasuska i Joanna Sosnowska, uczennice klasy V , reprezentowały naszą szkołę w eliminacjach powiatowych Turnieju pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”, które odbyły się 26 marca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. Asia odniosła kolejny swój sukces i zajęła II miejsce. Otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową.

Gratulujemy!


Szkolny Omnibus


11 marca dwunastu uczniów z klas III – VI wzięło udział w pisemnej części konkursu „SZKOLNY OMNIBUS”. Regulamin oraz zadania konkursowe opracowały panie: M. Biaduń i E. Kościuk.
Po sprawdzeniu prac jury przyznało w kategorii uczniów klas III – IV :
I miejsce uczennicy kl. IV Izie Mućce,
II miejsce uczennicy kl. IV Oldze Suchodolskiej
III miejsce uczennicy kl. IV Karolinie Sulej.
Uczennica kl. III Sylwia Zdziebłowska uzyskała wyróżnienie.

W kategorii uczniów klas V – VI :
- uczeń kl. VI Cezary Powalski zajął I miejsce
- dwie uczennice kl. V – Aneta Krasuska i Joanna Sosnowska uzyskały wyróżnienia.

25 marca laureaci części pisemnej wzięli udział w rywalizacji ustnej konkursu.

W części ustnej najlepiej zaprezentowały się uczennice klasy V – Aneta Krasuska i Joanna Sosnowska. Zajęły one pierwsze miejsce ex aequo. Miejsce II zdobył Cezary Powalski z kl. VI, miejsce III uczennica klasy IV Iza Mućka, IV miejsce Olga Suchodolska z kl. IV i miejsce V Karolina Sulej również z kl. IV. Za część pisemną uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy zaś za część ustną drobne nagrody rzeczowe.


Powitanie Wiosny


Dnia 25 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość Powitania Wiosny na sportowo. Uczniowie kl. VI wraz ze swoja wychowawczynią p. Anną Ciołek wprowadzili nas w wiosenny nastrój. Jak WIOSNA to słońce, śpiewy i konkursy. „Cała szkoła” śpiewała piosenki o wiośnie. Poszczególne konkursy i zagadki również były o tematyce wiosennej. Pomimo, iż na dworze śnieg wszyscy mieli nadzieję, że nasze słowa wypowiedziane w wierszach i piosenkach przyczynią się do szybkiego odejścia Zimy, a nadejścia Wiosny.
Wielu uczniów i przedszkolaków wzięło udział w różnych konkurencjach. Zostali oni obdarowani nagrodami.
Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem włączyły się do wspólnej zabawy.

 


Wyjazd do Włoch


W dniach 17-21.03.2009 r.  nasza szkoła wzięła udział w drugim spotkaniu w ramach programu Comenius. Naszą placówkę reprezentowały panie: Aneta Połeć i  Zenobia Jakubiak oraz uczniowie klasy VI: Cezary Powalski i Marcin Wiśniewski.

            Tym razem celem naszej podróży były Włochy. Zwiedzanie słonecznej Italii zaczęliśmy od Rzymu. Wieczne Miasto powitało nas piękną pogodą i w blasku wiosennego słońca, mogliśmy podziwiać zabytki  w całej okazałości. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Stolicy Apostolskiej. Tu zwiedziliśmy Muzea Watykańskie, gdzie podziwialiśmy bogatą kolekcję dzieł sztuki zgromadzonych przez papieży wszystkich epok i przepiękne freski Michała Anioła. Następnie skierowaliśmy się na Plac Św. Piotra, który zaskoczył nas swoim ogromem. Jeszcze większe wrażenie zrobiła na nas olbrzymia Bazylika Św. Piotra, która jest przecież największym kościołem rzymskokatolickim na świecie. W grotach pod bazyliką przeżyliśmy moment wzruszenia, nawiedzając grób Jana Pawła II. Następnie szeroką aleją powędrowaliśmy w kierunku leżącego nad Tybrem, o cylindrycznym kształcie Zamku Św. Anioła. Mostem Św. Anioła przeszliśmy na drugą stronę rzeki, aby wśród krętych uliczek odnaleźć najsłynniejszą fontannę świata- Fontannę di Trevi. Po krótkiej przerwie i wrzuceniu monety do fontanny, udaliśmy się na poszukiwanie Panteonu. Ten najlepiej zachowany pomnik starożytnego Rzymu, zaskoczył nas swoim monumentalizmem i doskonałym stanem.

Stamtąd wyruszyliśmy w okolice Placu di Spagna, aby zobaczyć słynne Hiszpańskie Schody. Następnie ruszyliśmy trasą w kierunku Koloseum. Po drodze na dłużej zatrzymaliśmy się na Placu Weneckim, przy którym stoi pomnik przypominający o wielkim dziele zjednoczenia państwa włoskiego. Przechodząc obok Kapitolu i Forum Romanum, poczuliśmy polityczną    i kulturalną atmosferę dawnego Rzymu. Naszą prawie 9 godzinną wędrówkę zakończyliśmy  u stóp najsłynniejszego amfiteatru świata- Koloseum.

Późnym wieczorem udaliśmy się w trwającą ponad 2 godziny podróż do Chieti, gdzie ma siedzibę szkoła partnerska. Przez 2 dni gospodarze przyjmowali nas niezwykle serdecznie i pokazali nam dużą część bogatej kultury swojego regionu. Gościliśmy u burmistrza miasta, prezydenta regionu, arcybiskupa i w 2 zaprzyjaźnionych szkołach. Zwiedziliśmy 2 muzea archeologiczne i położoną wyżej w górach urokliwą miejscowość Guardiagrele, gdzie leżący śnieg sprawił ogromną radość dzieciom z Malty, Hiszpanii i Turcji. Mieliśmy okazję spróbować przepyszne tradycyjne dania z regionu, a także podziwialiśmy regionalny zespół ludowy i ich stroje. Wielu wrażeń dostarczyło nam również obserwowanie z bliska życia szkoły. Secondo Cricolo didattico to szkoła dużo większa od naszej, ale uczniowie uczą się w skromniejszych warunkach. Pracownie nie są tak dobrze wyposażone jak nasze, ale panuje tam bardzo przyjazna atmosfera. Uczniowie chodzą do szkoły w mundurkach, które przypominają nasze dawne fartuszki. Dziewczynki noszą całe białe, a chłopcy niebieskie. Podczas ceremonii powitalnej szkolny chór i orkiestra pięknie odśpiewali „Odę do radości”    i na fletach zagrali hymny wszystkich partnerskich państw.

To była niezapomniana wyprawa i długo o niej nie zapomnimy.

 


Stypendia motywacyjne


9 marca na uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zostały wręczone stypendia motywacyjne.
Takie stypendia otrzymały: Ewelina Dybciak z klasy V - za wzorowe zachowanie i uzyskanie średniej 5.1 oraz Joanna Sosnowska z klasy V - za osiągnięcia sportowe i reprezentowanie szkoły w zawodach szachowych na szczeblu powiatowym. Dziewczynki otrzymały w nagrodę po 100 zł. Gratulujemy!!!

 


Dzień Kobiet


Dnia 9 marca Samorząd Uczniowski zorganizował spotkanie dla pracownic i koleżanek naszego Zespołu z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy z klas IV-VI  przygotowali część artystyczną. Nie obyło się bez śmiechu i oklasków, ponieważ chłopcy byli poprzebierani za kobiety.
Po występach Panie pracujące w naszej szkole zostały obdarowane przez chłopców różyczkami.

 


Zimowe zabawy


Ferie się skończyły, a zima na dobre rozgościła  się w naszej okolicy. Uczniowie chętnie przychodzą do szkoły, bo podczas zajęć sportowych i świetlicowych mogli uczestniczyć w różnych zabawach na śniegu. Takie harce sprawiają dzieciom wiele radości.

 

 

 

"Młodzież zapobiega pożarom"


19 lutego odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do konkursu przystąpiło 4 uczniów z klas V-VI. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą znajomością przepisów przeciwpożarowych, historią ruchu strażackiego, jak również znajomością udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Młodzież do konkursu przygotowała p. Justyna Porębska.

I miejsce zajęła uczennica klasy V – Aneta Krasuska, II - Joanna Sosnowska- kl. V, III – uczennica klasy V – Ewelina Dybciak, wyróżnienie otrzymał Cezary Powalski – uczeń klasy VI.

Uczniowie biorący udział w Turnieju otrzymali dyplomy, a także nagrody rzeczowe.


Walentynki


W tym roku walentynki wypadły w ferie zimowe. Uczniowie SU od poniedziałku do środy zbierali pocztę walentynkową. 18 lutego zaakcentowali Dzień Zakochanych wierszem i rozdaniem Walentynek. Każdy został obdarowany przynajmniej miłym słowem.

 


Wyjazd na łyżwy


Dnia 20 lutego byliśmy w Siedlcach na sztucznym lodowisku. Niektórzy z nas pierwszy raz  w życiu mieli łyżwy na nogach. Pomimo, iż nie wszyscy umieliśmy jeździć nie martwiliśmy się tym, gdyż panie: Anna Ciołek, Beata Pilszyk i Małgorzata Biaduń czuwały nad naszymi „pierwszymi krokami” na lodzie. Ci, którzy potrafili jeździć doskonalili swoje umiejętności.

Wyjazd sprawił nam wiele radości. Chcielibyśmy go powtórzyć.

 


Ferie 2009


W pierwszym tygodniu ferii zimowych odbywały się zajęcia dla uczniów, których zorganizowanie miało na celu pożyteczne, atrakcyjne i bezpieczne spędzenie wolnego czasu. Odbywały się zajęcia sportowo – rekreacyjne, plastyczne, komputerowe, origami oraz projekcje filmów. Z bogatej oferty korzystali chętni uczniowie, którzy codziennie w godzinach od 10.00 do 13.00 pod opieką dyżurujących nauczycieli rozwijali swoje umiejętności i zainteresowania.

 

 


Choinka


Zgodnie z tradycją 31 stycznia dzieci szkolne i przedszkolne pod opieką nauczycieli i wychowawców uczestniczyły w zabawie choinkowej. W trakcie zabawy dzieci szkolne wzięły udział w konkursie na najciekawsze przebranie z epoki Jana III Sobieskiego. Zwyciężyli: Aleksandra Wedziuk z klasy I, która przebrana była za królową Marysieńkę i Michał Radomyski z klasy IV, przebrany za Jana III Sobieskiego. Zwycięzcy i pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali atrakcyjne nagrody. Dla przedszkolaków zorganizowany został Wielki Bal Księżniczek Disneya, podczas którego odbyły się gry i konkursy. Do tańca wszystkim uczestnikom przygrywał zespół muzyczny. W trakcie zabawy odbyły się także spotkania w klasach przy pysznych poczęstunkach przygotowanych przez rodziców.

 


Podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego

"BEZPIECZNE FERIE"


Celem konkursu było propagowanie zasad bezpiecznego wypoczynku w okresie ferii zimowych w domu i poza nim. Na konkurs wpłynęło 44 prace, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkiem od sponsora nagród. Patronat na konkursem objął przedstawiciel Commercial Union p. Andrzej Bancerz, a także był sponsorem nagród dla zwycięzców.

Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

I miejsce w  kategorii  dzieci z grupy 3-4 – latków: Ada Konstanty

I miejsce w kategorii dzieci 5 i 6 – latków: Ola Michalak

I miejsce w kategorii klas I – III: Izabela Goławska(kl. III)

I miejsce w kategorii klas IV – VI: Joanna Sosnowska(kl. V).

30 stycznia uczniowie klasy III zaprezentowali przedstawienie na temat bezpiecznego spędzania ferii zimowych, po którym nastąpiło uroczyste wręczenie nagród przez p. A. Bancerza i panią dyrektor D.Goławską. Nad organizacją konkursu czuwała p. J. Porębska.

 

 


Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie


W dniach 26.01 – 29.01. 2009 r. w Zespole Szkół w Czerśli w klasie I realizowany był ogólnopolski program edukacyjny Wolność Oddechu – Zapobiegaj Astmie, którego głównym celem jest poszerzenie wiedzy na temat astmy oskrzelowej oraz wczesne wyłonienie dzieci zagrożonych zachorowaniem. W ramach realizacji programu odbyło się szkolenie rodziców oraz zajęcia edukacyjne dla uczniów, podczas których wykorzystywane były różnorodne materiały i pomoce. Uczniowie rozpoczęli przygotowania inscenizacji wiersza „W klasie z Jasiem”. Zostanie ona przedstawiona rodzicom uczniów klasy I i przedszkolakom.

 

 


 Mistrzostwa w Zapamiętywaniu


W dniu 26.01.2009r. w naszej szkole odbyły się Otwarte Mistrzostwa w Zapamiętywaniu. Celem konkursu było sprawdzenie pamięci uczniów oraz wyłonienie Mistrza w Zapamiętywaniu w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria I – kl. III – IV, kategoria II – kl. V – VI.

Mistrzami w Zapamiętywaniu w kategorii I zostali, zdobywając taką samą ilość punktów: Karolina Sulej i Mariusz Smyk – uczniowie kl. IV.

Mistrzem w Zapamiętywaniu w kategorii II została Klaudia Zarzycka – uczennica kl. VI.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Nasi Mistrzowie będą reprezentować szkołę na II Otwartych Mistrzostwach w Zapamiętywaniu, które odbędą się na przełomie września i października w Warszawie.

 

 


Wyjazd do kina


22 stycznia 103 uczniów z przedszkola i szkoły podstawowej pojechało do łukowskiego kina "Oaza" na bajkę p.t. "Wyprawa na Księżyc". Wielką atrakcją dla dzieci było to, że film nakręcono w formacie 3D.
Większość uczniów i przedszkolaków po raz pierwszy miało okazję oglądać obraz trójwymiarowy dzięki specjalnym okularom.

 


Dzień Babci i Dziadka


Zgodnie z tradycją 21 stycznia odbyła się w naszej placówce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W spotkaniu uczestniczyło około 120 babć i dziadków z Czerśli, Ryżek, Sięciaszki III i innych okolicznych miejscowości.
Goście obejrzeli montaż słowno - wokalno - taneczny w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej, w którym wykorzystano fragmenty występów z uroczystości nadania imienia Zespołowi.
Dzieci przedszkolne zaprezentowały wiersze i piosenki tematycznie związane z obchodzonym świętem.
Każda babcia i dziadek zostali obdarowani własnoręcznie przygotowanym przez wnuki prezentem.
Imprezę uświetnił słodki poczęstunek podczas którego dzieci śpiewały kolędy przy wtórze babć i dziadków.

 

 IX Gminny Konkurs Bożonarodzeniowy
 

W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Ozdoby choinkowe”. W naszej szkole do konkursu przystąpiły grupy: 3 - 4 i 5 - latków, a także uczniowie klasy I, III i V.

Paulina Dybciak i Łukasz Grzywacz z klasy III zostali wyróżnieni  i wraz z opiekunem p. J. Porębską na uroczystym podsumowaniu konkursu w Gminnej Bibliotece w Gręzówce odebrali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury.

 

 


Jasełka "Boże Narodzenie 2008"


18 grudnia o godz. 9.00 przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele naszej placówki obejrzeli Jasełka w wykonaniu wybranych uczniów z klas II-V. Nad przygotowaniem zaprezentowanego montażu słowno - muzycznego czuwały panie: Beata Głuchowska i Ewa Kościuk. Przedstawione przez małych aktorów wiersze i kolędy wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

O godzinie 16.15 Jasełka zostały przedstawione przybyłym do szkoły na zebranie rodzicom oraz zaproszonym gościom. Po Jasełkach, wszyscy pracownicy szkoły i przybyli goście, wzięli udział w zorganizowanym spotkaniu opłatkowym.

 

 


Mikołajki


5 grudnia odwiedził naszą placówkę Święty Mikołaj. Mikołaj stwierdził, że wszystkie dzieci były w tym roku grzeczne, pokazały, że potrafią  pięknie śpiewać, recytować wierszyki, dlatego wszystkie zostały obdarowane prezentami. Wizyta Mikołaja sprawiła nam wiele radości.

 


Andrzejki 2008


28 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa połączona z wróżbami przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie trzech  wróżb. Stoiska wróżbiarskie miały bardzo duże powodzenie. W przerwie uczniowie udali się na słodki poczęstunek do klasy przygotowany przez rodziców.

 


"Uwaga pies" - podsumowanie konkursu plastycznego


25 listopada w Szkole Podstawowej w Gołaszynie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Uwaga pies" organizowanego przez KPP w Łukowie. Wszystkie dzieci. które wzięły udział w konkursie zostały obdarowane drobnymi upominkami. Wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki. Praca ucznia klasy III - Kamila Modrzewskiego zajęła II miejsce.

Naszą szkołę i przedszkole reprezentowali: Maksymilian Pawlak, Sandra Koper, Damian Dybciak, Karolina Lasota, Kamil Modrzewski, Łukasz Grzywacz.

Spotkanie uświetniły popisy umiejętności psów policyjnych.

 


Uczymy się poprzez kulturowe bogactwo i różnorodność


„Uczymy się poprzez kulturowe bogactwo i różnorodność” to tytuł projektu, który będzie realizowany przez okres 2 lat w ramach programu Comenius przez 8 szkół partnerskich z 7 europejskich państw, w tym przez Zespół Szkół w Czerśli. Podczas realizacji projektu w każdej szkole będzie realizowany szereg zajęć związanych z dziedzictwem kulturowym partnerskich placówek. Uczniowie i nauczyciele będą tworzyli i gromadzili materiały w postaci multikulturowych przewodników, płyt z prezentacjami, broszur, albumów ze zdjęciami oraz będą na bieżąco umieszczali informacje na stronie internetowej.

Bardzo ważnym celem projektu jest uświadomienie młodym ludziom konieczności walki z rasizmem i ksenofobią. Udział w projekcie, to również niepowtarzalna okazja do rozwijania umiejętności językowych.

Między 10 a 15 listopada 2008 roku w Agius de Soldanis Girl`s Junior Lyceum and Secondary School w Victorii, na wyspie Gozo należącej do Malty, odbyło się pierwsze spotkanie partnerskich szkół z Polski, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Turcji i Malty. Szkołę Podstawową w Czerśli reprezentowały panie: Aneta Peryt – szkolny koordynator projektu, Małgorzata Biaduń i Beata Pilszyk.

 

 


11 listopada Święto Niepodległości


Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto narodowe, obchodzone, co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

W tym roku przypadła 90 rocznica, z tej okazji uczniowie klasy III, pod opieką pani Justyny Porębskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny.

 

 


 Jan III Sobieski patronem naszej szkoły


27 października odbyła się uroczystość nadania Przedszkolu i Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Czerśli imienia Jana III Sobieskiego.
 


Ślubowanie uczniów klasy I


15 października dzieci z klasy I złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na uczniów. Zanim jednak otrzymały miano ucznia zdawały egzamin przed jury. Popisywały się recytacją wierszy, śpiewaniem piosenek, czytaniem i wieloma innymi umiejętnościami, które zdobywały od początku roku szkolnego. Na pamiątkę otrzymały dyplomy i upominki. Uroczystość zakończyła się spotkaniem w klasie, gdzie rodzice przygotowali wspaniały poczęstunek.

Tradycyjnie po uroczystym Pasowaniu pierwszoklasistów na uczniów Zespołu Szkół w Czerśli uczniowie z SU pod opieką p. Małgorzaty Biaduń i p. Beaty Pilszyk wypowiedzieli wiele ciepłych słów do pracowników naszego Zespołu. Do życzeń uczniowie dołączyli kwiaty. Były również życzenia kierowane do zgromadzonych na sali nauczycieli i pracowników od Rady Rodziców.

 

 


Spotkanie integracyjne nauczycieli


14 października już po raz czwarty odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty naszej gminy z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Wójt Gminy p. Kazimiera Goławska wręczyła wszystkim dyrektorom szkół oraz wyróżniającym się nauczycielom Nagrody Wójta.

W tym roku nagrodę taką w naszej szkole otrzymała p. Aneta Peryt. 

Gratulujemy!!!!!!!


Jan Paweł II - wychowawca Młodych


13 października odbyła się uroczystość z okazji Dni Papieskich pod hasłem: "Jan Paweł II wychowawca Młodych". Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni miłe Papieżowi. Akademii towarzyszył wzniosły i refleksyjny nastrój. W szkole zostały wyeksponowane prace z konkursu literacko - plastycznego "Jan Paweł II w naszych sercach".

 

 


Uwaga pies !!!


10 października w naszej szkole gościli policjanci z Sekcji Prewencji KPP w Łukowie wraz z policyjnym psem Aresem.

Głównym celem spotkania było przypomnienie oraz zademonstrowanie dzieciom prawidłowej postawy i zachowania w przypadku ataku groźnego psa. Dowiedzieliśmy się także, do jakich celów wykorzystywane są psy w policji, jakie szkolenia przechodzą. Spotkanie to bardzo zaciekawiło dzieci, zadawały dużo pytań i na każde uzyskały odpowiedź.

Policjanci zachęcali uczniów klas 0 - III do udziału w konkursie plastycznym „Uwaga! Pies!”.

 


"Jesienny Liść"


Dnia 9 października uczniowie naszej szkoły: Sylwia Sypulska (kl.VI), Monika Dragun, Ewelina Dybciak, Tomasz Smyk (kl.V), Konrad Kot, Dorota Smyk (kl.IV), Łukasz Grzywacz, Mateusz Niewęgłowski, Kinga Muszyńska, Natalia Zarzycka i Sylwia Zdziebłowska (kl.III) wzięli udział w gminnych indywidualnych biegach przełajowych „Jesienny Liść” o Puchar Dyrektora Szkoły w Świdrach. Biegi odbyły się w terenie leśnym na dystansach 600 m dla klas IV i młodszych oraz 800 m i 1000 m dla klas V i VI. Po przebiegnięciu trasy dzieci odpoczywały i zajadały pyszne kiełbaski.

Największe sukcesy odnieśli: Sylwia Sypulska uczennica kl. VI zajęła II miejsce – otrzymała dyplom i srebrny medal oraz uczeń kl. III Łukasz Grzywacz wywalczył III miejsce – otrzymał dyplom i brązowy medal. Natalia Zarzycka uczennica kl. III zajęła IV miejsce.

Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z udziału w imprezie sportowo – rekreacyjnej w Szkole Podstawowej w Świdrach.

 

 


Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego


Dnia 2 października odbyły się wybory Przewodniczącego SU. Kandydatami byli: Karolina Sulej, Iza Mućka, Robert Suchodolski, Kinga Nurzyńska, Aneta Krasuska.

Głosowało 84 uczniów klas I- VI. Oddano 84 ważnych głosów.

Komisja po przeliczeniu głosów stwierdziła, że Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2008/2009 został wybrany Robert Suchodolski.

 


Konkurs "Zachowaj trzeźwy umysł"


Kampania prowadzona była w całym kraju w okresie od kwietnia do czerwca przez Fundację "Trzeźwy Umysł" z Poznania. W szkołach podstawowych celem głównym było budowanie poczucia własnej wartości i wykorzystanie swojego potencjału rozwojowego do czerpania zadowolenia z życia.

2 października na uroczystym apelu zostały wręczone nagrody    i dyplomy laureatce naszej szkoły – Joannie Sosnowskiej. Uczennica klasy V zdobyła je w dwóch kategoriach: konkursie plastycznym „W poszukiwaniu kwiatu paproci” oraz w konkursie ulotowym. Do biura kampanii napłynęło tysiące prac, tym bardziej gratulujemy Asi,  kolejnego już - dużego sukcesu !!!

 


Dzień Chłopaka


Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów klas 1-6 dyskotekę, dziewczynki z klas starszych oraz rodzice z klas młodszych zakupili chłopcom drobne upominki, przygotowali słodkie poczęstunki, a nawet niektóre klasy spotkały się na ogniskach.

 


Sprzątanie Świata 2008


W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła, a także dzieci z przedszkola ponownie wzięły udział w akcji Sprzątanie Świata. Akcja przypadała na dni 19-21 września. Ze względu na pogodę nasze dzieci z tygodniowym opóźnieniem posprzątały  drogę do i ze szkoły, pobliskie przystanki i rowy. Klasa VI uprzątnęła  obrzeża lasu w Ryżkach. Śmiecie wokół lasu w Czerśli zostały wyzbierane przez pierwszaki, uczniów z klasy drugiej oraz dzieci z zerówki. Tegoroczna akcja miała szczególnie zachęcić do sprzątania lasów. To one są przecież jednym z największych skarbów przyrody w naszym kraju.

 

 


Rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009


 

Inauguracja roku szkolnego 2008/2009 odbyła się 1 września o godzinie 10.00. Żal nam było trochę wakacji, ale z radością znów spotkaliśmy się z koleżankami i kolegami. Ciekawi byliśmy, jak zmieniła się nasza szkoła przez te dwa miesiące. Jak co roku przywitani zostaliśmy pięknym wystrojem sal lekcyjnych.

Wszystkim życzymy wytrwałości i samych szóstek!!!