Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

Strona główna
Czerśl
Historia szkoły
Patron
English
Plan lekcji i zajęć
Kadra
Stołówka szkolna
Konsultacje
Dokumenty szkolne
Zadania szkoły
Szkoła w obiektywie
SU
Erasmus+
Rekrutacja
Laboratoria przyszłości
Comenius
Zdalne nauczanie
Zawody sportowe
RODO
Dostępność placówki
Kontakt


Zakończenie roku szkolnego 2017/2018


22 czerwca odbyła się uroczystość  zakończenia roku szkolnego 2017/2018 oraz pożegnania pani Elżbiety Fejtko odchodzącej na  emeryturę. W związku z tymi wydarzeniami w murach naszej szkoły gościliśmy   Wójta Gminy Łuków pana Mariusza Osiaka. Pan Wójt podziękował również pani dyrektor Dorocie Goławskiej za 15 lat pełnienia funkcji dyrektora i pogratulował pani Justynie Porębskiej akceptacji komisji konkursowej, która podjęła decyzję o objęciu przez panią Porębską stanowiska dyrektora placówki od 1 września.
Pani Dyrektor poprosiła gości o wręczenie świadectw, dyplomów oraz nagród uczniom wyróżniającym się. Skierowała także słowa podziękowania do  członków Rady Rodziców.
Świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe z poszczególnych klas otrzymali:

Klasa VII: Natalia Niewęgłowska, Maksymilian Komorek

Klasa VI: Karolina Chudzik, Amelia Domańska, Patrycja Izdebska, Amelia Płodowska,  Roksana Radomyska Gabriela Warpas, Paulina Wawrzyńczak

Klasa V: Ksawier Matyjasek, Muszyńska Kornelia, Stolarczyk Martyna, Zofia Wiśniewska

Klasa IV: Aleksandra Ciołek, Julia Dybciak, Gabriela Kachniarz, Jakub Skwarek, Amelia Wielgosz. 

Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 5,0 i wyżej otrzymali stypendium naukowe.

Uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce z  klas I-III otrzymali nagrody książkowe.

Klasa I: Aleksandra Całka, Alicja Kopczyńska, Szymon Korgól, Maciej Molenda, Alicja Niewęgłowska, Jakub Piotrowski, Emilia Szczygielska, Lena Tkaczyk, Przemysław Wiącek

Klasa II: Maciej Kazanecki, Wiktor Piotrowski, Michał Wołoszka

Klasa III: Maksymilian Gajda, Maja Goławska, Iga Konieczna, Kornelia Matyjasek, Miłosz Płodowski, Maja Suchodolska, Jakub Sypulski 

Wychowawcy przyznali miano solidnego ucznia. Dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymali:

Klasa I: Antoni Kachniarz

Klasa II: Emilia Krasuska,

Klasa III: Maja Suchodolska,

Klasa IV: Jakub Skwarek,

Klasa V: Ksawier Matyjsek

Klasa VI: Amelia Domańska,                                                                                                   

Klasa VII: Natalia Gryczka                                                                                            

Jakub Kucharski, Amelia Domańska i Amelia Płodowska otrzymali podziękowania za aktywną pracę i poświęcenie na rzecz działalności Samorządu Uczniowskiego.

Za pomoc w bibliotece podziękowania otrzymały: Patrycja Muszyńska, Monia Salvatore i Maja Sosnowska.

Nagrodzeni zostali  także uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego: Natalia Gryczka, Monia Salvatore, Przemysław Kopeć.

Wzorową frekwencję w minionym roku szkolnym uzyskali: Paulina Wawrzyńczak, Karolina Cisiak, Bartosz Kopczyński, Zofia Wiśniewska , Gabriela Kachniarz, Kacper Wiącek, Kamil Ciołek, Natalia Goławska, Maciej Kazanecki,  Emilia Krasuska, Kamil Krasuski,  Karolina Kazanecka, Alicja Kopczyńska, Emilia Szczygielska.

Po uroczystości ogólnoszkolnej odbyły się spotkania z wychowawcami, podczas których między innymi przypomniano o zachowaniu bezpieczeństwa w czasie wakacji.


KARTA ROWEROWA


Po zaliczeniu testu teoretycznego z wiedzy o przepisach ruchu drogowego, obsługi technicznej roweru  i udzielaniu pierwszej pomocy, 21 uczniów klasy IV przystąpiło do egzaminu praktycznego na kartę rowerową, który przeprowadzony został przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Łukowie.

Uczniowie musieli wykazać się, że są świadomymi uczestnikami ruchu drogowego. Wszyscy uczniowie pomyślnie zdali egzamin i z rąk Pani Dyrektor odebrali kartę rowerową. Wszystkim uczniom -  gratulujemy i życzymy, by ze zdobytych wiadomości i umiejętności sprawnie korzystali każdego dnia na drodze.


Chcemy bezpiecznie wypoczywać podczas wakacji


20 czerwca Samorząd Uczniowski zorganizował ogólnoszkolne spotkanie poświęcone bezpieczeństwu. Przedstawiciele SU udzielili rad i wskazówek, jak mamy postępować i zachowywać się, aby letni wypoczynek był dla wszystkich przyjemny i bezpieczny. Podczas spotkania p. Anna Ciołek wręczyła dyplomy i nagrody uczniom, którzy aktywnie brali udział w zawodach i systematycznie uczęszczali na zajęcia sportowe.


Z wizytą w Domu Dziecka w Łukowie


20 czerwca przedstawiciele przedszkolaków, uczniów i rodziców oraz organizator akcji pani Aneta Łazuga złożyli wizytę podopiecznym Domu Dziecka w Łukowie. Na samym początku wizyty bardzo miło i serdecznie przywitały nas panie wychowawczynie pracujące w tym ośrodku i dzieci, które tam przebywają. Następnie wręczono podopiecznym przyniesione podarunki, a na koniec obdarowano dzieci słodkościami. Radość i uśmiech maluchów były dla nas największym prezentem. Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w tą akcję.


Wycieczka przedszkolaków do "Magicznych Ogrodów"


Dnia 19.06.2018r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce do rodzinnego parku tematycznego w Janowcu "Magiczne Ogrody". Celem wycieczki było stymulowanie rozwoju i wyobraźni podczas pobytu w wielu sensorycznych krainach; integracja grup przedszkolnych; przestrzeganie reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej. Dzieci miały możliwość wspólnej zabawy w baśniowej krainie, wśród zieleni, tysięcy pachnących kwiatów, drzew i krzewów. Podczas pobytu dzieciom towarzyszyła wróżka z magicznej krainy, która oprowadzając dzieci, opowiedziała wiele fascynujących historii o postaciach mieszkających w „Magicznych Ogrodach”.
Po wspólnie zjedzonym obiedzie dzieci miały możliwość zabawy na bezpiecznym placu zabaw. Wszyscy wrócili zadowoleni, przywożąc do domu miłe wspomnienia.


Warsztaty przyrodnicze w Białowieży


15 czerwca uczniowie klas I - III wyjechali poznać najstarszy w Polsce Park Narodowy. Dzięki warsztatom przyrodniczym przeprowadzonym w Białowieskim Parku Narodowym uczniowie mieli możliwość obserwacji na tym obszarze naturalnych procesów przyrodniczych, niespotykanej już nigdzie indziej bioróżnorodności, rzadkich gatunków fauny i flory, a także porównać do tej, którą widzieli w Rezerwacie Jata.  Dzieci zwiedzały:

- Rezerwat Pokazowy Zwierząt / żubry, żubronie, jelenie, sarny, łosie, dziki i wilki /

- Park Pałacowy /pozostałości założenia parkowego w stylu angielskim z najstarszymi zabytkami Białowieży oraz ciekawą roślinnością /

- Muzeum Przyrodniczo-Leśne - zwiedzanie ekspozycji, wieży widokowej z której widać panoramę Polany Białowieskiej.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych przeprowadzonych przez pracowników Białowieskiego Parku Narodowego dotyczących roślinności oraz zwierząt Puszczy Białowieskiej.

Wspólne spędzony czas był dla uczestników niezapomnianą lekcją!


„Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”


Pod takim hasłem odbył się tegoroczny konkurs plastyczny organizowany przez kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.  Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie już przystąpili do  konkursu. Na wyniki musieli dość długo czekać, ale było warto . Okazało się, że laureatkami III miejsca w kategorii klas 0 –III i IV- VII na etapie powiatowym zostały: Emilia Krasuska z klasy II i Ewelina Wawrzyńczak z klasy VI.

Dziewczynki otrzymały nagrody z rąk pani  kierownik placówki terenowej KRUS w Łukowie pani Magdaleny Lotek i inspektora – pana Michała Gołębskiego.


Wycieczka do kina klas 4-7


Jeden z ostatnich dni roku szkolnego 2017/2018 uczniowie klas 4-7 postanowili umilić sobie pobytem w kinie Helios w Siedlcach. „Wyszczekani” to tytuł komedii, którą z przyjemnością obejrzeli zarówno uczniowie, jak i opiekunowie. Bohaterem filmu był rottweiler, samotnik w typie macho, który został wysłany na prestiżową wystawę psów, by zbadać tajemniczą sprawę związaną z nielegalnym handlem zwierzętami. Niestety, został tam oddelegowany wraz ze swym partnerem – człowiekiem, co zrodziło mnóstwo zaskakujących i zabawnych sytuacji.  Komedia nie tylko rozbawiła, ale również skłoniła do refleksji na temat relacji człowieka ze zwierzęciem i pozwoliła na spojrzenie na świat z perspektywy naszych pupili.


Rajdy rowerowe i biwak w Starej Gąsce uczniów klas: V -VII


8 i 9 maja 2018 roku uczniowie klas: V- VII pod opieką pań: Anety Połeć i Małgorzaty Biaduń  aktywnie spędzili czas na łonie natury. W piątek po lekcjach spotkali się przed szkołą i rowerami udali się na miejsce biwakowania.  Niektórzy uczestnicy po raz pierwszy uczestniczyli w takiej dłuższej przejażdżce po okolicy, więc już sam rajd sprawiał dzieciom wiele frajdy i nawet, gdy już trochę zabolały nogi, nikt nie narzekał. Z przyzwyczajenia jedynie padały pytania: ,,Daleko jeszcze?”
Nie lada wysiłku i współpracy w grupie wymagało rozstawienie namiotów,  ale z pomocą kilku dorosłych młodzież poradziła sobie.  Po rozstawieniu namiotów  każdy według własnego uznania i zasobu plecaka musiał się posilić. Organizatorzy zapewnili jedynie dostęp do przegotowanej, gorącej wody.
Opiekunowie rozpalili ognisko, więc uczestnicy zajęli się pieczeniem kiełbasek. Zrobiło się bardzo miło i swojsko.  Nie obyło się bez śpiewów i dyskoteki pod gołym niebem.
Kidy nastał wieczór, rozpoczęły się podchody. Uczniowie zostali  podzieleni na grupy: jedna na szlaku podchodów  rozmieszczała zadania, a druga musiała je odszukać i wykonać. W zadaniach była między innymi modlitwa w wiejskiej kapliczce i bieganie na czas.  Chociaż dzień i późny wieczór był wyczerpujący, to nikt nie miał ochoty spać, ale trzeba było trochę się przespać, by mieć siłę wrócić do domów.  Oczywiście,  przy ognisku była pełniona warta. Uczniowie zadbali o to, by nie zgasło. Paliło się całą noc i rano można było się ogrzać lub upiec kiełbaskę.
Po porannej toalecie i samodzielnie przygotowanym śniadaniu oraz spacerze po miejscowości uczestnicy złożyli namioty, posprzątali po sobie i  udali się w drogę powrotną, pokonując ją poprzez rajd rowerowy.
Te wspaniałe przeżycia nie byłyby możliwe bez wsparcia rodziców. Szczególnie dziękujemy paniom: M. Kopeć. p A. Chudzik i  p. A. Stolarczyk oraz p. M. Biaduń.Przedszkolaki obchodziły „Światowy Dzień Mleka”
 


W naszym przedszkolu obchodziliśmy „Światowy Dzień Mleka”. Dzieci uczestnicząc w zajęciach dowiedziały się: skąd bierze się mleko, jakie są jego zalety i w jaki sposób można je przetworzyć. Ponadto wyjaśniliśmy co to jest nabiał i jakie zawiera wartości odżywcze. Wytężając swój zmysł smakowy przedszkolaki degustowały sery. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci, które częściej i chętniej spożywać będą produkty mleczne, niezbędne dla naszego zdrowia.


Bawimy się  na festynie w Baczkowie


8 czerwca jedenastu uczniów z klas V – VII pod opieką p. Anny Ciołek uczestniczyło w spotkaniu integracyjnym „Dzień Rodziny” w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Baczkowie. Dla uczestników imprezy były przygotowane różne atrakcje m.in. trampolina, dmuchane zjeżdżalnie. Animatorzy zabawy włączali dzieci do wspólnej zabawy. Odbyło się przeciąganie liny, biegi w płetwach, puszczanie baniek mydlanych, tańce, malowanie twarzy. Każdy uczestnik festynu mógł włączyć się do zabawy i otrzymać drobne upominki. Gospodarze zadbali, aby nikt nie chodził głodny. Przygotowali słodki poczęstunek oraz obiad. Dzień spędziliśmy miło i wesoło.


Zakończenie programu plastycznego 

„MALI ARTYŚCI – KREATYWNY ŚWIAT PLASTYKI”


Od października 2017r. do maja 2018r. przedszkolaki z grupy „Biedronki” odkrywały tajemnice świata plastyki uczestnicząc w realizacji programu plastycznego. Program obejmował 4 obszary:  Tajemnice plastyki, Eksperymentowanie, Malarstwo artystyczne i Księgę pomysłów. Podczas zajęć dzieci zgłębiały różnorodne techniki malarskie, eksperymentowali różnymi materiałami i narzędziami podczas wykonywania prac, poznali malarstwo takich malarzy jak: Claude’a Moneta i  Kazimierz Milewicz oraz ich dzieła, uczyli się współpracy w zespole, planowania, samodzielności i wytrwałości, a przede wszystkim wiary we własne siły i możliwości. Na zakończenie programu została zorganizowana wystawa prac plastycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i kreatywne zestawy plastyczne. Program opracowała i realizowała pani Aneta Łazuga.


Test wiedzy o Unii Europejskiej


Tegoroczny sprawdzian wiedzy o Unii Europejskiej miał formę testu. Do rywalizacji przystąpiło 9 osób z klas 4-7. Piszący test musieli udzielić krótkich odpowiedzi na kilkanaście pytań.
Niekwestionowaną specjalistką w dziedzinie Unii Europejskiej okazała się Natalia Niewęgłowska  z klasy VII, która zdobyła I miejsce. Drugie miejsce zajęła Kornelia Strzałek z klasy V, a trzecie miejsce przypadło w udziale Wiktorowi Koniecznemu z klasy VII.
Laureatom gratulujemy !!!


Na ścieżkach przyrodniczych Rezerwatu Jata


W ramach realizacji programu przyrodniczego organizowanego przez WFOŚiGW w Lublinie uczniowie klas I-III wyjechali do Rezerwatu Jata. Uczniowie wędrując ścieżką edukacyjną, wysłuchali informacji na temat funkcjonowania lasu, drzew, gleby, itp. oraz ciekawostek przyrodniczych przedstawionych przez panią leśniczą Ewelinę Głaz. Akcentem podsumowującym spotkanie było ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek.
Wyjazd był okazją do zapoznania się z urokami perełki Ziemi Łukowskiej.


Festyn pt. „Z uśmiechem po zdrowie”


22.05.2018 r. dzieci świetlicowe uczestniczyły w Festynie pt. „Z uśmiechem po zdrowie” organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Ryżkach. Głównym celem imprezy było zintegrowanie dzieci i pensjonariuszy. Podczas festynu, na którym wszyscy wesoło się bawili, można było wziąć udział w konkurencjach sportowych, zespołowych i indywidualnych. Powodzeniem cieszyły się zabawy z bańkami mydlanymi i  balonikami Uczniowie naszej szkoły pokazali jak pięknie potrafią śpiewać, tańczyć i wspólnie bawić się. Na zakończenie czekał na nas poczęstunek: grillowane kiełbaski oraz słodkości.


"Ochrona danych osobowych"


Polityka Prywatności Zespołu Szkół w Czerśli

Zarządzenie o RODO

 


Uwaga!!! Konkurs


Samorząd Województwa Lubelskiego zaprasza uczniów szkół podstawowych z naszego regionu do udziału w  konkursie plastycznym „Pokoloruj swój Świat”. Zadaniem uczestników jest wykonanie plakatu ukazującego zanieczyszczenia cywilizacyjne oraz promującego zrównoważony rozwój. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni tabletami, smartfonami i aparatami fotograficznymi ufundowanymi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Więcej informacji: http://www.lubelskie.pl/aktualnosci/pokoloruj-swoj-swiat-konkurs-dla-uczniow-szkol-podstawowych/


Wycieczka uczniów klas II – VII nad morze


Tym razem społeczność szkolna zadecydowała, że uczniowie naszej szkoły odwiedzą polskie morze oraz wyspę Wolin. Wycieczkę zaplanowano już we wrześniu. Uczestnicy mieli kilka miesięcy na przygotowanie się. Im bliżej wyjazdu, tym pojawiało się więcej zainteresowania i  różnorodnych emocji.
Pośrednikiem między biurem turystycznym „Horyzont” a uczestnikami wycieczki była pani Małgorzata Biaduń.
Wreszcie nadszedł wczesny ranek 8 maja 2018 roku i pełen niepokoju czterodniowy wyjazd około 700 kilometrów od domu. O godzinie 3.45 wszyscy uczestnicy z rodzicami i opiekunami: panią Małgorzatą Biaduń, panią Anną Ciołek, panią Katarzyną Szychtą i panem Markiem Kisiel  zebrali się przed szkołą, a o godzinie 4.00 nastąpił oczekiwany wyjazd.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili: Jezioro Turkusowe – dawne kredowe wyrobisko, na Wzgórzu Zielonka punkt widokowy na deltę wsteczną Świny. Po wyczerpującej podróży o godzinie 18.00 wycieczka dotarła do ośrodka ,,Staś” w celu zakwaterowania. Po obiadokolacji był czas na rozpakowanie i obmyślenie strategii na kolejne dni z dala od domu.

Drugiego dnia po śniadaniu wycieczka udała się na zwiedzanie Zagrody Pokazowej Żubrów, Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego, spacer brzegiem morza na Kawczą Górę – punkt widokowy na klifie, zbieranie muszelek i wypoczynek na plaży oraz na molo w Międzyzdrojach. Po spacerze ulicami miasta Międzyzdroje grupa wróciła na obiadokolację do ośrodka. Później był czas na integrację uczestników wycieczki i spędzenie czasu według indywidualnych potrzeb.

Trzeciego dnia po śniadaniu zawitała do Świnoujścia, gdzie czekał ją spacer (marsz) przez Park Zdrojowy wzdłuż portu do Stawy Młyny – punktu nawigacyjnego na falochronie. Po krótkim wypoczynku na promenadzie i najszerszej w Polsce plaży wycieczka odwiedziła Fort Gerharda. Tu po raz pierwszy uczniowie i niektórzy opiekunowie spotkali się z „musztrą”. Uczestnicy poznali wiele zasad panujących w wojsku podczas wojny i pokoju. Po obiadokolacji najwytrwalsi pod opieką pani przewodniczki i pani Małgorzaty Biaduń oglądali zachód słońca na plaży w Wisełce oddalonej około  3 km od ośrodka. Pozostali uczniowie pozostali w ośrodku. Ci, którzy wybrali się nad morze byli z siebie dumni, że mogli podziwiać nadmorski krajobraz do końca dnia i nie wystraszyli się następnego wysiłku.

Czwartego dnia już po śniadaniu wszyscy musieli się spakować i zanieść walizki do autokaru, chociaż tego dnia w planie była wizyta w Centrum Słowian i Wikingów w Recławiu – zwiedzanie skansenu i udział w warsztatach edukacyjnych. Po obiedzie wycieczka udała się w drogę powrotną. Czas mijał bardzo szybko, bo uczestnicy zżyli się z sobą i mieli nowe tematy do rozmów i żartów. Oczywiście nie obyło się bez zajeżdżania do Mc Donalda. Pełni niezapomnianych, nowych doświadczeń i wrażeń dotarli do miejsca zakończenia wycieczki – na placu szkolnym. Chociaż podróż wyjazd należał do najbardziej udanych i absorbujących, to pewnie nie było osoby, która by nie cieszyła się ze spotkania z bliskimi. Dla wielu uczniów to był pierwszy wyjazd tak daleko bez rodziców, jednak wszyscy pokonali ,,dali radę” i są dumni z wyjazdu. Chętnie wybraliby się na taką kilkudniową wycieczkę jeszcze raz.

Uczestnicy wycieczki dziękują za możliwość udziału w wycieczce swoim bliskim i ,,szkole”. Wyjazd i związane z nim przeżycia oraz szum fal Morza Bałtyckiego na długo uczestnikom zostanie w pamięci.


Podsumowanie programu „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”


W roku szkolnym 2017/2018 przedszkolaki z grupy „Biedronki” przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej ,,Czyste powietrze wokół nas" organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną
w Łukowie.  
Celem programu było:
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu 
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
Pierwszą z form realizacji programu było zapoznanie rodziców z założeniami programu poprzez list otwarty skierowany do rodziców. Koleją formą był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci, składający się z pięciu zajęć warsztatowych:
– Co i dlaczego dymi?
– Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
– Co się dzieje, kiedy ludzie palą papieros?
– Jak unikać dymu papierosowego?
– Nie pal przy mnie!.
Zajęcia obejmowały tematykę pozwalającą wychowankom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu tytoniowego na organizm ludzki oraz pozwoliły przyjąć właściwą postawę wobec zagrożenia nikotynowego /biernego palenia/ oraz poznać strażnika czystego powietrza Dinusia. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły we wszystkich cyklach zajęciowych.


Udział przedszkolaków w VIII TURNIEJU ARTYSTYCZNYM  
W PRZEDSZKOLU W ŁAZACH


W dniu 17 maja dzieci z grupy „ Biedronki” w składzie: Kaja Domańska, Martyna Pucyk, Maciek Kosiński i Kornel Konieczny, wzięli udział w VIII Turnieju Artystycznym pod hasłem „Co w trawie piszczy” w Przedszkolu w Łazach. Impreza rozpoczęła się od przedstawienia części artystycznej każdego przedszkola. Nasi wychowankowie zaprezentowali się w piosence pt. „Łąka majowa”. Następnie dzieci wykazały się znajomością  wiersza „Na łące” i prawidłowo odpowiadały na pytania dotyczące jego treści. Po części teoretycznej rozpoczęła się część sprawnościowa - konkurencje sportowe, podczas, których dzieci wykazały się dużą sprawnością fizyczną, sprawnie przeskakiwały przez skakankę, rzucały piłeczkami do kosza i chodziły po skakance z woreczkiem na głowie. Po części sportowej rozpoczęła się część plastyczno-artystyczna, w której to zadaniem było wykonanie motyla z różnorodnych materiałów plastycznych. Nasze przedszkolaki poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Turniej zakończył się wręczeniem dzieciom pucharu i nagród oraz słodkim poczęstunkiem. Wspaniała atmosfera podczas turnieju sprawiła, że dzieci wracały do przedszkola uśmiechnięte i pełne wrażeń.


„PRZEDSZKOLE NA MEDAL 2018”


W ramach akcji zorganizowanej przez Kurier Lubelski „PRZEDSZKOLE NA MEDAL 2018”,  zostaną przyznane tytuły Przedszkole Roku 2018, Grupa Przedszkolna Roku 2018 oraz Nauczycielka Nauczania Przedszkolnego Roku 2018. Członkowie Rady Rodziców naszego przedszkoli zgłosili do tego konkursu grupę przedszkolną „Pszczółki” oraz panią Annę Smyk i panią Anetę Łazuga. Przez najbliższe dwa miesiące maluchy oraz ich nauczyciele będą gościć na łamach "Kuriera Lubelskiego" oraz na stronach serwisu internetowego - kurierlubelski.pl. W połowie kwietnia do gazety dołączony zostanie specjalny, pamiątkowy dodatek ze zdjęciami przedszkolaków. Na laureatów czeka mnóstwo nagród nie tylko dla przedszkoli i nauczycielek, lecz przede wszystkim dla dzieci!

Więcej informacji uzyskacie państwo pod adresem:

             http://www.kurierlubelski.pl/przedszkole-na-medal/a/przedszkole-na-medal-2018-start-glosowania-zobacz-nominowanych,13090994/

Zapraszamy do głosowania.


Występ taneczny


Członkowie kół tanecznych grup Biedronki i Motylki mają za sobą kolejny występ. Tym razem dzieci przedstawiały układ ruchowy do ścieżki dźwiękowej filmu „Piraci z Karaibów”. Mali Piraci doskonale poradzili sobie z dosyć szybkim tempem utworu, koordynacją słuchowo – wzrokowo – ruchową, licznymi obrotami. Dużą radość sprawiła im na szczęście bezkrwawa walka na miecze.
Dziękuję p. Marzenie Domańskiej, p. Monice Wiśniewskiej i p. Annie Ciołek za pomoc w przygotowaniu strojów, rekwizytów i dekoracji.


Wycieczka przedszkolaków do Straży Pożarnej


7 maja dzieci z naszego przedszkola miały przyjemność zobaczyć z bliska jak wygląda praca strażaków. W tym celu została zorganizowana wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. Dzięki życzliwości panów Strażaków przedszkolaki mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia kasków strażackich, oglądania stanowisk dowodzenia, pokazu lania wody z gaśnic strażackich oraz zwyczaju strażackiego tzw. chrztu strażaków, którzy otrzymali awans na wyższy stopień, polegający na wrzuceniu ich do basenu wypełnionego zimną wodą. Na zakończenie spotkania przedszkolaki w podziękowaniu za trud jaki wkładają strażacy w swoją pracę i z okazji obchodzonego 4 maja Dnia Strażaka odśpiewali sto lat przy torcie i wręczyli strażakom własnoręcznie wykonane rysunki.    


Święto Konstytucji 3 Maja


W piątek tuż przed długim weekendem majowym odbyła się akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego”. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski Przedszkolaki z grupy Pszczółki i Motylki przygotowały przedstawienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny składający się z pieśni patriotycznych oraz wierszy. Dzieci opowiedziały o wielkiej radości płynącej z ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. To był ich pierwszy występ przed tak dużą publicznością.


"Ptaki i ssaki naszych lasów"


Pod takim hasłem odbyły się zajęcia z uczniami klas I - III na temat mieszkańców naszych lasów. Uczniowie  bardzo chętnie wypowiadali się o  pięknie i bogactwie najbliższej okolicy. Zapoznani zostali  z gatunkami ptaków i ssaków zamieszkujących lasy. Dowiedzieli się również jak duże znaczeniem ma ochrona wybranych gatunków zwierząt. Rozpoznawali ptaki i ssaki zamieszkujące w naszych lasach. Najtrudniejszym zadaniem okazało się rozpoznawanie ptaków po ich śpiewie.

Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym "Wyjątkowi mieszkańcy naszych lasów". Wszyscy uczestnicy konkursu - a było ich 23 - zostali wyróżnieni  dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi  dofinansowanymi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.


DZIEŃ ZIEMI


Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Budzenie wśród dzieci i młodzieży współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele obchodów święta Dnia Ziemi. Z tej okazji w naszej szkole 23 kwietnia odbył się apel przygotowany przez uczniów klasy IV. Zaprezentowane wiersze i piosenki przypomniały wszystkim, ile mamy do zawdzięczenia naszej planecie.


Warsztaty meteorologiczne


Już po raz kolejny nasza szkoła złożyła wniosek o dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie na zadania z zakresu edukacji  ekologicznej. Od marca uczniowie biorą udział w projekcie "Tropiciele przyrody". Pierwszym działaniem były warsztaty w terenie zorganizowane z okazji Dnia Meteorologii. Dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym dokonywano pomiaru pH gleby na placu szkolnym i w pobliskim lesie oraz odczytywano dane ze stacji pogody. Uczniowie chętnie wykonywali doświadczenia, a także wypowiadali się o wpływie warunków atmosferycznych na życie i rozwój roślin, zwierząt i ludzi.


 

KONKURS „W KOLOROWYM ŚWIECIE KÓŁEK ORIGAMI”

 


 

18 kwietnia odbyło się w naszym przedszkolu rozwiązanie konkursu plastycznego pt. „W kolorowym świecie kółek origami”. Wszystkie dostarczone prace były wyjątkowe, cechowały się dużą oryginalnością i pomysłowością wykonania. Wyróżnieni w konkursie zostali:  Zuzanna Miechowiecka z grupy „Pszczółki”; Grzegorz Wiśniewski z grupy „Motylki” i  Mikołaj Kazanecki z grupy „Biedronki”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Organizatorem była pani Aneta Łazuga.

 


„W KRAINIE CZEKOLADY –

ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY W PRZEDSZKOLU”


11 kwietnia odbył się w naszym przedszkolu Światowy Dzień Czekolady. Przedszkolaki poznały skład czekolady i jej rodzaje. Nazywały poszczególne produkty czekoladowe. Zdobyły również wiedzę na temat zdrowego odżywiania się oraz skutków jedzenia zbyt dużej ilości słodkich rzeczy. Następnie uczestniczyły w czekoladowej zabawie, malowania buzi kremem czekoladowym. Sprawiło to dzieciom bardzo dużo radości. Czekoladowe spotkanie zakończyło się pamiątkowym, słodkim zdjęciem. Organizatorem była pani Aneta Łazuga.


Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019


Dyrektor Zespołu Szkół w Czerśli ogłasza rekrutację na nowy rok szkolny do przedszkola i szkoły podstawowej zgodnie z Zarządzeniem Wójta Gminy  Łuków i Uchwałami Rady Gminy.


Uczniowie klas I- III na Animal Days 2018


6 kwietnia uczniowie klas I - III pod opieką pań: Lidii Mikos, Beaty Pilszyk, Justyny Porębskiej oraz Edyty Bany mieli okazję po raz pierwszy uczestniczyć w targach zoologicznych zorganizowanych w Nadarzynie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się alpaki, które chętnie pozowały do zdjęć z dziećmi. Ponadto niezwykłe spotkanie z pięknymi, barwnymi motylami, które bardzo przyjaźnie i ufnie siadały na rękach dzieci wprawiło w zachwyt każdego. Chłopcy podziwiali węże i jaszczurki, dziewczynkom znacznie bardziej podobały się króliczki, których było ponad dziesięć różnych ras. Wszyscy mieli także okazję uczestniczyć w zajęciach "Zasady dobrego zachowania w kontaktach z psami"  z panią behawiorystką zwierzęcą Aneta Awtoniuk, popularną z programu telewizyjnego "SuperPies". Wycieczka sprawiła wszystkim wiele radości. Dzieci pełne wrażeń i  z uśmiechem witały oczekujących na nich rodziców.


W oczekiwaniu na święta


W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które najpierw zmuszają nas do refleksji, powagi, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest Święto Paschy czyli Wielkanocy. Jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Trzecioklasiści wraz z wychowawczynią chcąc dzielić się tą przedświąteczną chwilą zadumy i oczekiwania zaprosili na montaż słowno - muzyczny swoich rodziców, a także młodszych kolegów i koleżanki z klasy I i II. Był to szczególny czas. Wspólnie spędzone chwile, bez pośpiechu, a nawet z łezką w oku, kiedy uczniowie śpiewali piękne pieśni głoszące ich wiarę dały możliwość głębokiej refleksji. Największą nagrodą i świątecznym prezentem dla dzieci były owacje na stojące otrzymane od tak ważnych w ich życiu osób - rodziców.


Wycieczka przedszkolaków na przedstawienie teatralne
 
„ALICJA W KRAINIE CZARÓW”


28 marca przedszkolaki z grupy „Motylki” i „Biedronki” wybrały się wycieczkę do Łukowskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć przedstawienie pt. „ALICIA W KRAINIE CZARÓW”, wystawiane przez aktorów z Krakowskiego Teatru Edukacyjnego. Po przybyciu na miejsce wszyscy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie się przedstawienia. Pierwsza na scenie pojawiła się główna bohaterka Alicja, która urzekła wszystkich swoim pięknym tańcem, rozpoczynając w ten sposób swoją opowieść. Spotyka ona Białego Królika, niesłychanie śpieszącego się i co chwilę zasypiającego. Zaintrygowana jego zachowaniem, podąża za nim w głąb króliczej nory i dociera do zaczarowanej krainy, gdzie dzieją się niesamowite rzeczy i gdzie można spotkać zdumiewające postaci, m.in.: Kota-Dziwaka, Szaraka, Szalonego Kapelusznika, Króla i Królową Kier. Wyłaniają się niespodziewanie i równie szybko znikają. W świecie snów czas płynie inaczej, Alicja rośnie i maleje pod wpływem zaczarowanego płynu i ciasteczka, odwiedza różne miejsca, niejednokrotnie musi zmierzyć się z absurdami przewrotnymi pomysłami napotkanych postaci. Widowisko było pełne humoru i wywołało u dzieci dużo uśmiechu i zadowolenia.


Tradycje wielkanocne w grupie „BIEDRONKI”


„Pisanki, pisanki, jajka malowane, nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek”

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych przedszkolaki z grupy „Biedronki” podczas zajęć dydaktycznych malowały jajka, używając do tego kolorowych barwników, aby później włożyć je do swoich świątecznych koszyczków. Następnie miały możliwość degustacji jajek z dodatkiem majonezu i szczypiorku, który pochodził z przedszkolnej hodowli.


BEZPIECZNIE NA DRODZE, W DOMU I W GOSPODARSTWIE


26  marca 2018 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z trzema przedstawicielami instytucji dbających o bezpieczeństwo. O zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach przypomniał funkcjonariusz policji z Komendy Powiatowej w Łukowie. O pracy strażaka opowiedział pracownik Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie. Przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z placówki terenowej w Łukowie uświadomił wszystkim jakie zagrożenia czyhają, szczególnie na dzieci, w gospodarstwie wiejskim.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy pracownika KRUS- pana Michała Gołębskiego, który odwiedza szkoły powiatu łukowskiego, aby promować bezpieczne zachowania w gospodarstwie rolnym, ale również zachęca do udziału w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”
.


WIOSENNY PRZEGLĄD TALENTÓW


Jedni świetnie rysują, inni śpiewają, jeszcze inni tańczą lub recytują. Każdy ma jakiś talent. Nie każdy jednak ma odwagę go pokazać. Na szczęście w naszej szkole są odważni i to oni zgłosili się do zaprezentowania swoich umiejętności w PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.  Ich zdolności oceniało jury w skład, którego weszli przedstawiciele klas III - VII oraz nauczyciele.

            I miejsce w kategorii plastyczno technicznej zdobyła Roksana Radomyska, uczennica klasy VI,

            I miejsce w kategorii muzycznej wywalczyła Patrycja Muszyńska, uczennica klasy VII,

            I miejsce w kategorii scenicznej zdobyły Aleksandra Dybciak, uczennica klasy V oraz Julia Dybciak - uczennica klasy IV.

Swój talent zaprezentowali także:

KATEGORIA PLASTYCZNO-TECHNICZNA: Aleksandra Całka, kl. I; Kamil Michalak, Weronika Grzywacz, kl. III; Julia Grzywacz, kl. IV; Martyna Stolarczyk, Jakub Zabłocki, Mateusz Ciołek, kl. V; Monika Gromada, Monia Salvatore, kl. VII ;
KATEGORIA SCENICZNA: Alicja Kopczyńska, kl. I; Maja Suchodolska, kl. III;
KATEGORIA MUZYCZNA: Lena Tkaczyk, kl. I; Zuzanna Kachniarz, kl. III; Ola Ciołek, kl. IV; Amelia Wielgosz, kl. IV; Jezierska Natalia, Chudzik Jakub, kl. VI.
Publiczność nie skąpiła braw dla występujących, a prowadzący szkolną uroczystość uczeń klasy VI Kuba Fijał na pewno wykazał się talentem super konferansjera.
Mamy nadzieję, że za rok znów będziemy mogli podziwiać najodważniejszych, zdolnych uczniów naszej szkoły.


Warsztaty dla dzieci – „Palma Wielkanocna”


Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych zorganizowano warsztaty wyrobu palem wielkanocnych. Zajęcia prowadzone były przez panią Agnieszkę Barszcz w dniu 23 marca i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Udział w nich wzięli uczniowie klasy I i grupa przedszkolna „Biedronki”. Podczas warsztatów każdy z wychowanków wykonał tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, trzciny wodnej, gałązek wierzbowych z baziami oraz kolorowych suszonych traw. W trakcie warsztatów dzieci nie tylko wykonali palmy, ale również dowiedziały się jakie były tradycje i zwyczaje związane z palmami wielkanocnymi. Na zakończenie spotkania pani Agnieszka przygotowała dla dzieci słodką niespodziankę - wielkanocne czekoladowe jajeczka. Warsztaty zakończyły się pamiątkowym zdjęciem.


My też obejrzeliśmy film pt. „CUDOWNY CHŁOPAK”


22 marca uczniowie klasy IV, V i VI pojechali do kina w Łukowie, aby obejrzeć film o swoim rówieśniku, którego problemem była zdeformowana twarz.
Po projekcji wszyscy byli zgodni, że nie ważne jest to jak wyglądamy, lecz to co mamy w sercu i jakimi jesteśmy ludźmi.


Przedszkolaki obchodzą „Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej”


20 marca obchodzony był „Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej”. Święto to ma na celu uświadomienie jak ważne jest dbanie o jej higienę. Z tej to okazji odbyła się w naszym przedszkolu pogadanka na temat „Jak dbać o higienę jamy ustnej”. Dzieci przypomniały i utrwaliły sobie wiadomości dotyczące profilaktyki stomatologicznej, w tym,  jak należy dbać o zęby, jak je prawidłowo szczotkować i jakie spożywać pokarmy,  aby zęby były jak najdłużej zdrowe. Dzieci z każdej grupy przedszkolnej przygotowały plakat, na którym narysowane były przybory niezbędne do mycia zębów, wspólnie bawiły się przy piosence „Pasta, szczotka, kubek, zimna woda…”, a na zakończenie otrzymały naklejki. Organizatorem spotkania była pani Aneta Łazuga.


Świetlicowy konkurs plastyczny

pt. „WIOSENNY KWIAT – OZDOBI ŚWIAT”


Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Wiosenny kwiat – ozdobi świat”. Celem konkursu było: rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni, koncentracji i wytrwałości oraz dostrzeganie piękna środowiska przyrodniczego. Uczestnicy przygotowując samodzielnie prace plastyczne inspirowali się obserwacją wiosennych kwiatów. Za włożony wysiłek dzieci zostały wyróżnione otrzymując pamiątkowy dyplom oraz upominek.


Wycieczka do Warszawy


14 marca uczniowie z klas: V – VII  pod opieką  pań: M. Biaduń, K. Szychty, A. Płodowskiej  wybrali się na  jednodniową wycieczkę do Warszawy. Uczestnicy w Klubie Dowództwa Garnizonu obejrzeli niepowtarzalną sztukę pt. ,,Piękna i Bestia”, która  pokazuje, że miłość i akceptacja inności zwycięża strach i zamienia „Bestię” w człowieka. Znakomita gra aktorów oraz oryginalne kostiumy i doskonała sceneria przedstawienia sprawiły, że widzowie za pośrednictwem klasycznej baśni oddali się refleksjom na temat  wad i zalet człowieka oraz ponadczasowych wartości takich jak: rodzina, dobro, miłość, tolerancja i piękno. Po obejrzeniu sztuki grupa udała się do Parku Trampolin ,,Hangar 646”, gdzie pod czujnym okiem trenerów wszyscy oddali się zabawie. Szczęśliwi i zadowoleni, pełni wrażeń około 20.00 wróciliśmy do domów.


Przedszkolny Konkurs Piosenki Zimowej


Dnia 15 marca 2018 r. roku odbył się Przedszkolny Konkurs Piosenki Zimowej. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowało 7 przedszkolaków. Jury nie miało łatwego wyboruPoziom umiejętności młodych śpiewaków był bardzo wyrównany. Wszyscy odważni  zostali wyróżnieni otrzymując upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy dzieciom! Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pociech do konkursu!


Dzień Kobiet


8 marca obchodziliśmy święto Kobiet. Chłopcy z kl. V – VII zaprezentowali kobiety i mężczyzn z różnych epok. W humorystyczny sposób wskazali zalety płci pięknej, ich wdzięk i powab. Jakub Fijał z kl. VI zaśpiewał solo piosenkę Jerzego Połomskiego pt. „Bo z dziewczynami”. Artyści złożyli Paniom i Koleżankom najserdeczniejsze życzenia i odśpiewali Sto lat. Chłopcy z SU wręczyli Paniom piękne kwiaty – prymulki i wszystkich poczęstowali cukierkami.


Nowe zasady korzystania z basenów od stycznia 2018 r.


W ramach Programu „Pływam z Delfinkiem” każde dziecko w wieku 3-16 lat zamieszkałe na terenie Gminy Łuków lub dziecko spoza gminy będące uczniem szkoły i przedszkola prowadzonego przez Gminę Łuków, otrzyma 4 bezpłatne wejścia w miesiącu na pływalnię Delfinek. Rodzic/opiekun prawny otrzyma 1 bezpłatne wejście w miesiącu. Te zasady pozostają bez zmian.

  • każda uprawniona osoba otrzyma karnet na okresy od 1 stycznia do 30 czerwca oraz od 1 października do 30 listopada,
  • niewykorzystane wejścia będzie można realizować w kolejnych miesiącach, a te z okresu styczeń-czerwiec można będzie również wykorzystać na basenach letnich Delfin w okresie od czerwca do sierpnia 2018 r.,
  • bilety będzie można odbierać tak jak dotychczas - w Gminnym Zespole Oświatowym w Łukowie, ul. Świderska 12, pok. 42.

Rozwiązanie konkursu plastycznego pt. "KOT"


21.02.2018 r. w naszym przedszkolu odbyło się rozwiązanie konkursu plastycznego pt. "KOT". Celem konkursu było promowanie zainteresowania tymi niezwykłymi zwierzętami, które swą tajemniczą i niezależną naturą zasłużyły na obchody Dnia Kota na świecie oraz kształtowanie postaw empatycznych, uwrażliwiających na piękno, rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci. Prace były pomysłowe i różnorodne pod względem zastosowanych technik plastycznych. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: grupa "Motylki"- Natalia Szczepanik i Lena Krasuska, grupa "Biedronki"- Gabriela Wiśniewska, Wiktoria Bareja, Roksana Połunin i Mikołaj Kazanecki. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody i słodki upominek.


Walentynki


Nazwa ta pochodzi od patrona zakochanych, świętego Walentego, który 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciół i podpisał go "od Twojego Walentego". W naszej szkole ten dzień obchodzimy podobnie, jak zapoczątkował to święty. Wysyłamy pocztą walentynkową anonimowe kartki, drobne upominki tym, których kochamy, bądź darzymy sympatią. W tym wyjątkowym dniu zarówno na kartkach walentynkowych, jak również w strojach uczniów i nauczycieli dominuje czerwień - kolor miłości.


Dzień Babci i Dziadka


26 stycznia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Na uroczystość przybyło bardzo dużo gości. Uczniowie oraz przedszkolaki zaprezentowały część artystyczną. Śpiewem, tańcem i poezją wyrazili swoją miłość i wdzięczność do Dziadków. Spotkanie odbyło się przy herbatce, cieście i cukierkach. Wszyscy Dziadkowie otrzymali od swoich wnucząt własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie zakończyło się chóralnym „Sto lat”.


18 – sta Akcja Polacy - Rodakom


Cała społeczność naszej placówki włączyła się w Akcję „Polacy – Rodakom” patronowaną przez Senatora RP Stanisława Gogacza. Zbieraliśmy: słodycze, kakao, konserwy, makarony, cukier, kasze, ryż, mleko w proszku oraz małe zabawki – przytulanki. Akcja  miała na celu zebranie paczek żywnościowych dla polskich rodzin i dzieci mieszkających na Ukrainie i Białorusi.
Oficjalna uroczystość przekazania dla Polaków zza Wschodniej Granicy biało – czerwonych paczek świąteczno – noworocznych odbyła się 16 grudnia w Urzędzie Miasta Łuków.
Przedstawicielki SU Patrycja Muszyńska i Natalia Niewęgłowska uczestniczyły w uroczystości, podczas której ksiądz Mariusz Konieczny z parafii Matki Kościoła poświęcił paczki. Podczas podsumowania podzielono się opłatkiem, wysłuchano kolęd w wykonaniu dzieci przedszkolnych oraz wspólnie przeniesiono paczki do samochodów.


Góra Grosza


W grudniu zakończyła się XVIII edycja ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” zorganizowana przez Towarzystwo Nasz Dom w Warszawie. Celem akcji było zebranie pieniędzy, które zostaną przekazane na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swoich rodzinach.
W listopadzie i grudniu dzieci z przedszkola i uczniowie klas I – VII czynnie brali udział w zbieraniu monet. Po zakończeniu akcji dokonano podliczenia. Zebrano 6414 monet i 2 banknoty, co dało łączną kwotę 290 zł i 55 gr.
Pieniądze spakowane w paczkę zostały wysłane do Warszawy pocztą. Organizatorem akcji był SU. Wszystkim dziękujemy za włączenie się do akcji.


Jasełka w grupie Motylki


Dnia 21 grudnia 2017r. w sali przedszkolnej bijącej ciepłem świąt Bożego Narodzenia odbyło się wielkie wydarzenie. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem wcieliły się w powierzone im role przedstawiając jasełka swoim rodzicom.

Zaproszeni goście uważnie śledząc całe przedstawienie, byli zachwyceni i pełni dumy ze swoich małych pociech.


Idą święta …


W ostatnim tygodniu przed świętami uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami oraz rodzicami spotkali się przy wigilijnych stołach. W tych uroczystych dniach uczniowie przychodzą do szkoły odświętnie ubrani. Nikną waśnie i spory. Atmosfera zbliżających się świąt, zapach choinek, smak wigilijnych potraw to okazja do podzielenia się opłatkiem, przekazania sobie serdecznych życzeń i wspólnego kolędowania.


Jasełka w Zespole Szkół w Czerśli


Chrystus się narodził, władca świata i ludzi. W Zespole Szkół w Czerśli 20 grudnia 2017 r. odbyły się jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez klasę IV pod kierownictwem pana Marka Kisiela, oraz chór szkolny pod kierownictwem pani Agnieszki Czerskiej. Jasełka wystawiono dwukrotnie – najpierw dla uczniów i przedszkolaków o godzinie 10:45, natomiast o 16:30 dla rodziców i zaproszonych gości. Młodzi wykonawcy pięknie i z przejęciem recytowali, śpiewali i tańczyli wprowadzając widzów w atmosferą drugich co do znaczenia świąt chrześcijańskich – Bożego Narodzenia.


Wycieczka przedszkolaków na przedstawienie teatralne

„SZEWCZYK DRATEWKA”


14 grudnia przedszkolaki wybrały się wycieczkę do Łukowskiego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”, wystawiane przez aktorów z Krakowskiego Teatru Edukacyjnego. Po przybyciu na miejsce wszyscy zajęli swoje wyznaczone miejsce i czekali z niecierpliwością na rozpoczęcie przedstawienia. O godz. 10.00 aktorzy weszli na scenę i rozpoczęła się opowieść o szewczyku Dratewce i jego przygodach. Przedszkolaki śledziły przygody Dratewki z wielkim zaciekawieniem. Bardzo podobały im się występujące w przedstawieniu pracowite pszczółki, mądre kaczuszki, kot, francuski książę, który zjadał żaby i szukał swojej królewny Mortadeli. Lekki dreszczyk wywołały u dzieci występujący smok i czarownica. Pomimo tego przedstawienie było pełne humoru i wywołało u dzieci dużo uśmiechu i zadowolenia.


Mikołajki


6 grudnia przedszkolaki i uczniowie oczekiwali na przybycie niezwykłego, szczególnie oczekiwanego gościa. Mikołaj nie zawiódł dzieci. Pojawił się wraz ze swoim Reniferem w progach naszej szkoły z workami pełnymi prezentów. Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie, chcąc otrzymać wymarzony prezent, śpiewali, recytowali, a nawet tańczyli z Mikołajem i jego pomocnikami. Mikołaj był zachwycony. W tym wyjątkowym dniu nikogo nie pozostawił bez prezentu.


Andrzejki


Wieczór andrzejkowy w naszej szkole jest wesołym spotkaniem towarzyskim wszystkich uczniów szkoły podstawowej. Zabawa andrzejkowa rozpoczęła się wróżbami przygotowanymi przez uczniów klas IV - VII.  Były tajemnicze losy, tradycyjne lanie wosku przez klucz, serce z imionami, loteryjka losowa. Pomysłów na przygotowanie wróżb nie zabrakło.  Nie zabrakło również chętnych do wróżenia. Każdy był ciekaw, co go czeka w nadchodzącym czasie. Oczywiście wszystkie wróżby traktowane były z przymrużeniem oka. Niewątpliwie najbardziej oczekiwanym momentem zabawy andrzejkowej były wybory Miss i Mistera szkoły. Każda klasa miała swoich przedstawicieli. Kandydaci na ten tytuł prezentowali się w strojach wizytowych, sportowych oraz ulubionych, odzwierciedlających ich pasje i zainteresowania. Gromkie brawa towarzyszyły każdemu występowi. W jury konkursu zasiedli przedstawiciele uczniów oraz nauczycieli i samorządu uczniowskiego. Po burzliwych naradach nadszedł czas na ogłoszenie wyników.
Miss klas I- III została uczennica klasy III- Iga Konieczna, Misterem klas I – III - Kamil Michalak, uczeń klasy III.
Miss klas IV – VII została Oliwia Suska- uczennica klasy V, a Misterem – Szymon Konieczny- uczeń klasy V.

Wszyscy uczestnicy wyborów otrzymali upominki. Zwycięzcy zaś otrzymali szarfy, korony i nagrody rzeczowe ufundowane przez radę rodziców i opiekunów samorządu uczniowskiego.
O oprawę muzyczną i do zabawy tanecznej podczas andrzejek zapraszał wszystkich szkolny DJ-Wiktor Konieczny. Dziękujemy!


Przedstawienie teatralne „Pożegnanie jesieni”

w wykonaniu dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe


Żeby mogła nadejść zima, trzeba najpierw pożegnać jesień. W związku z tym dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe pożegnały jesień wystawiając przedstawienie pt. „Pożegnanie Jesieni” dla wszystkich młodszych kolegów i koleżanek. Głównym celem przedstawienia było kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody i los zwierząt podczas zimy oraz utrwalenie wiedzy na temat jesieni. Przedszkolaki przede wszystkim mogły wysłuchać odgłosów lasu i zwierząt oraz dowiedzieć się, które zwierzęta przygotowują się do zimy i w jaki sposób. W przedstawieniu mogliśmy zobaczyć Panią Jesień, miesiące: Wrzesień, Październik, Listopad; Zająca, Pszczołę, Wiewiórkę, Lisa, Dzięcioła, Myszkę, Borsuka, Jeżyka, Dzieci.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie strojów i wszelką pomoc.


Wycieczka przedszkolaków do fabryki ozdób choinkowych


Dnia 27 listopada przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Bombkolandii. Jest to jedyne miejsce niedaleko Warszawy, które łączy w sobie dwie wycieczki o tematyce świąt Bożego Narodzenia: Krainę Świętego Mikołaja i wizytę w fabryce ozdób choinkowych. W trakcie pobytu w Bombkolandii na dzieci czekały następujące atrakcje:                                                                                                                                                    
- Pokaz jak powstają szklane ozdoby choinkowe - dzieci dowiedziały się i zobaczyły jaką pracę trzeba wykonać by powstała bombka - wydmuchanie szkła przy użyciu palnika, przygotowanie bombki szklanej do dekoracji (srebrzenia) oraz końcowe dekorowanie ozdoby. Każde dziecko spróbowało ze szklanej rurki wydmuchać bombkę oraz obejrzało małą wzorcownie gdzie wyeksponowane były wzory ręcznie malowanych ozdób choinkowych.
- Malowanie bombek na choinkę
– dzieci otrzymały dwie szklane bombki, które samodzielnie ozdobiły różnymi kolorami brokatu oraz poznały tajemnicze urządzenie do zdobienia bombek – flokarkę. Samodzielnie udekorowane bombki zapakowane w pudełko dzieci dostały na pamiątkę. 
- Poczta Świętego Mikołaja
 – dzieci pisały list do Świętego Mikołaja, a następnie wrzuciły go do skrzynki pocztowej. 
– Urządzenie do Mielenia Złych Uczynków – dzieci rysowały swoje złe uczynki i wkładały do młynka. 
- Wizyta w Gabinecie Świętego Mikołaja – dzieci odwiedziły Świętego Mikołaja przy jego codziennej pracy, rozmawiały z Mikołajem na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia i prezentów jakie pragną otrzymać w tym roku. Wszyscy zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do przedszkola.


Światowy Dzień Pluszowego Misia


24 listopada 2017 r. w naszym przedszkolu obyła się uroczystość z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ukochanymi misiami. Zabawa z pluszakami rozpoczęła się piosenką "Jadą, jadą misie". Każda z grup przedszkolnych przygotowała i zaśpiewała piosenkę o misiach. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach związanych z misiami. Radosną uroczystość zakończyła słodka niespodzianka w postaci pysznych ciasteczek w kształcie misia.


Wycieczka do Siedlec


W piątek 17 listopada klasy I –III wybrały się na wycieczkę do Siedlec. W programie było zapoznanie z „Potworną rodzinką” i jej przygodami - czyli wizyta w Nowym Kinie. Następnie dzieci czerpały radość z atrakcji i zabaw jakie proponuje sala zabaw Młynek. Żadna wycieczka nie jest ważna bez wizyty w McDonaldzie, dlatego nasze dzieci również skorzystały ze smacznej oferty tej restauracji. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły – to był dobry, wspólnie spędzony czas.


Dzień Czarnego Kota


17 listopada obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Czarnego Kota i właśnie tego dnia dzieci z najmłodszej grupy „PSZCZÓŁKI”  przyszły ubrane na czarno.  Celem zajęć było przybliżenie dzieciom znaczenia kotów w życiu człowieka oraz rozwijanie wrażliwości, empatii i szacunku w stosunku do tych zwierząt. Dzieci z pomalowanymi twarzami, aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Dowiedziały się jak żyją koty, jakie mają przyzwyczajenia, co lubią jeść, jak trzeba się nimi opiekować. Rozwiązywały zagadki oraz uczestniczyły w różnych „kocich zabawach” tj.” Zabawy z włóczką”, „Uciekaj myszko do dziury” itp. Z dużym zaangażowaniem wykonały sylwetę Czarnego Kota.

Nie myślcie, że czarny kot zawsze przynosi pecha, tym razem przyniósł wiele radości przedszkolakom.


Biwak klasy VII


Siódmoklasiści mimo, iż w szkole przebywają 7-8 godzin dziennie, postanowili spędzić w niej również noc z 17 na 18 listopada. Biwakowy wieczór rozpoczął się od zabawy w kalambury. Odgadywanie haseł z różnych kategorii okazało się świetną zabawą. Nie mniej emocji przyniosło wspólne śpiewanie piosenek karaoke i oglądanie filmu. Okazją do współpracy było  przygotowywanie kolacji przez kilkuosobowe grupy. Po posiłku przyszedł czas na zabawę w chowanego. Szkoła nocą zapewniła niezliczoną ilość miejsc do ukrycia się i zabawa wszystkim się podobała. Kolejną atrakcją było poszukiwanie skarbu. Droga do skarbu prowadziła przez różne miejsca w szkole, w których ukryte były karteczki z zadaniami i wskazówkami napisanymi po angielsku. Ostatnią atrakcją biwakowego spotkania była nocna dyskoteka.

W sobotę siódmoklasiści zmęczeni, niewyspani, ale zadowoleni i z nadzieją na jeszcze jeden biwak w tym roku szkolnym , bezpiecznie powrócili do domów.

Za pomoc w zorganizowaniu biwaku i opiece nad uczniami wychowawczyni Aneta Połeć dziękuje rodzicom: panu Sławomirowi Niewęgłowskiemu i panu Tadeuszowi Sosnowskiemu.


Święto Niepodległości


13 listopada społeczność szkolna zgromadziła się na uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. O trudnej drodze do wolności próbowały opowiedzieć dzieci z przedszkolnej grupy „Biedronki”. Wyrecytowane wiersze, odśpiewane pieśni, a przede wszystkim odegrane przez dzieci scenki, przybliżyły  jakże ważne wydarzenia z naszej historii.

Podniosły nastrój tego dnia podkreśliła dekoracja i galowe stroje z kotylionami wszystkich zgromadzonych na uroczystości.


Wycieczka uczniów klas IV – VI


3 listopada  uczniowie klas IV – VII pod opieką pań: Małgorzaty Biaduń, Anny Ciołek, Ewy Kościuk, Katarzyny Szychty i Anety Połeć wybrali się na wycieczkę do Łukowa, Woli Gułowskiej, Woli Okrzejskiej i Okrzei.
Na początku krótką modlitwą i zapaleniem zniczy uczcili pamięć: zmarłego kolegi Jakuba Ciołka, pani Krystyny Wardak i żołnierzy AK.
Następnie udali się do Woli Gułowskiej, gdzie uczestniczyli w multimedialnej lekcji historii prowadzonej przez przewodnika w Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków.  Uczestnicy wycieczki wzięli udział w rekonstrukcji odgłosów nocnego bombardowania okolicy podczas II wojny światowej, poszerzyli wiedzę na temat bitwy Polaków z Niemcami pod Wolą Gułowską w październiku 1939 roku, obejrzeli bogaty zbiór eksponatów związanych z II wojną światową oraz historią życia w XX- wiecznej polskiej wsi, dowiedzieli się, że w Woli Gułowskiej mieszkała matka Henryka Sienkiewicza i że Kościół Karmelitów Trzewiczkowych pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny został wybudowany w XVII wieku.
Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowiadania dyrektora Muzeum  o życiu i twórczości polskiego noblisty, który urodził się i wychował na Ziemi Łukowskiej. Następnie Pan Dyrektor w roli przewodnika zaprosił wszystkich na przejażdżkę w kierunku Kościoła św. Piotra i Pawła w Okrzei. Podczas objazdu po okolicy uczniowie odwiedzili cmentarz, gdzie pochowana jest matka Henryka Sienkiewicza oraz  Kopiec  Henryka Sienkiewicza w Okrzei.
Przewodnicy tak ciekawie i przystępnie poprowadzili zajęcia,   że wszyscy byli zadowoleni  z wycieczki, chociaż w przeważającej części miała ona charakter dydaktyczny. Wśród uczestników wyjazdu byli tacy uczniowie, którzy  odwiedzali muzea w Woli Gułowskiej i w Woli Okrzejskiej po raz drugi, a mimo to stwierdzili, że wycieczka była ciekawa.


Uczestnictwo w IV Gminnym Festiwalu Niepodległościowym


Uczeń klasy V Kuba Fijał pod opieką pani Małgorzaty Biaduń wziął udział w IV Gminnym Festiwalu Niepodległościowym w Zarzeczu Łukowskim. Kuba zarecytował wiersz ,,Wstań Polsko moja!” Józefa Mączki. Uczestniczył w uroczystej Mszy św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym w Zarzeczu Łukowskim. Organizatorzy nagrodzili wszystkich uczestników Festiwalu pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami.

Udział w tejże uroczystości rozbudził w uczestnikach wiele niezapomnianych uczuć, doznań i informacji o tematyce patriotycznej.


Pasowanie "Pszczółek"


26 października 2017 r. w naszym przedszkolu odbyło się pasowanie na przedszkolaka. Dzieci z grupy "Pszczółek" zaprezentowały przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej Pani dyrektor za pomocą Magicznego ołówka dokonała pasowania każdego przedszkolaka. Życzyła też dzieciom wielu sukcesów oraz radości z pobytu w przedszkolu.

Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Kolejnym punktem uroczystości był słodki poczęstunek, na którym nie zabrakło miłej i radosnej atmosfery.


Jesienne drzewo


25.10.2017 r. w naszym przedszkolu odbyło się rozwiązanie konkursu plastycznego pt. Jesienne drzewo”. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności dziecka poprzez prace plastyczne, dostrzeganie zmian w przyrodzie związanych z dana porą roku oraz rozwijanie zainteresowań różnymi technikami plastycznym. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wyobraźnią i pomysłowością podczas tworzenia swoich dzieł. Wykonane prace były oryginalne i zaskakiwały różnorodnością zastosowanych technik. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: grupa „Pszczółki”- Julia Augustyniak, Nikodem Domański i Antonii Karczewski, grupa „Motylki” – Natalia Szczepanik, Grzegorz Wiśniewski i Wojciech Koślacz, grupa „Biedronki” – Nikola Pieńkus, Mikołaj Kazanecki i Magdalena Popławska. Laureaci konkursu otrzymali nagrody i dyplomy oraz słodkie upominki.


„BAL MARCHEWKI” w przedszkolu


18 października odbył się w naszym przedszkolu „Bal Marchewki” pod hasłem: „Marchewki chrupiemy, bo zdrowi być chcemy”.  Z tej okazji dzieci przybyły do przedszkola poprzebierane za kolorowe warzywa i owoce. Były czerwone truskawki, okrągłe dynie, czerwone buraczki i pomidorki, piękne winogrona, białe pietruszki i wiele innych warzyw i owoców. Nie zabrakło także pomarańczowej marchewki. Dzieci tańczyły, bawiły się i brały udział w różnorodnych konkurencjach min. slalomie z marchewką na krążku, chrupaniu marchewki na czas, układaniu marchewkowych krajobrazów i puzzli oraz rozwiązywały zagadki. Wspólnie bawiły się przy piosenkach „Na marchewki urodziny” i „Jarzynowy wóz”. Jak to bywa na balu wybrano króla i królową balu, którymi zostali Łucja Sprycha i Bartosz Michalak. Na wszystkie dzieci czekała słodka niespodzianka – marchewkowe ciasto i pyszne soki. Uroczystość zakończono pamiątkowym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy rodzicom za duże zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów, drobnych upominków  i upieczenie ciast. 


Protokół zbiórki pieniędzy dla Szymona Sadło


W dniach 16-20 października wśród przedszkolaków, uczniów i pracowników Zespołu Szkół w Czerśli przez Samorząd Uczniowski została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na operację serca  ratującą życie Szymka – kilkumiesięcznego chłopczyka z naszych okolic. Komisja w skład której weszli: Jakub Kucharski – przewodniczący SU, Patrycja Muszyńska i Natalia Niewęgłowska – przedstawicielki sekcji charytatywnej  SU oraz Justyna Porębska – opiekun SU w dniu 20 października przeliczyła zebrane fundusze. Na konto fundacji wpłynęła kwota 538,80 zł od społeczności naszej szkoły.


Dzień Edukacji Narodowej


14 października kartka z kalendarza  przypomniała wszystkim o Dniu Edukacji Narodowej, o święcie polskiej oświaty, święcie  wszystkich nauczycieli, wychowawców i pracowników szkół. W naszej placówce obchodziliśmy powyższe święto 16 października. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował montaż słowno – muzyczny. Nie zabrakło również życzeń skierowanych do wszystkich pracowników placówki. Przedstawiciele Samorządu obdarowali pracowników drobnymi upominkami.
Podczas uroczystości p. dyr. Dorota Goławska wręczyła Nagrody Dyrektora zasłużonym nauczycielom i pracownikom szkoły.   

Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Barbara Augustyniak, z okazji przypadającego święta dziękowała wszystkim za zaangażowanie i codzienny trud. Życzyła marzeń, które staną się rzeczywistością, pięknych i ciekawych pomysłów, cierpliwości i wytrwałości, aby służba dzieciom i całemu środowisku zrodziła wiele dobrych owoców. Rada Rodziców również obdarowała nauczycieli i pracowników upominkami.


Ślubowanie


16 października w poczet uczniów Zespołu Szkół w Czerśli przyjęto Pierwszoklasistów. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali swoje umiejętności w części artystycznej. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci ładnie wydeklamowały wiersze, głośno i wyraźnie zaśpiewały piosenki, ze skupieniem i z gracją zatańczyły przygotowany taniec. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły. 


Szkolny konkurs „ Mistrz tabliczki mnożenia” rozstrzygnięty


Wyniki konkursu zostały ogłoszone 16 października. Mistrzem tabliczki mnożenia w klasie trzeciej została Maja Goławska; Maksymilian Gajda otrzymał wyróżnienie. W kategorii klas IV-V pierwsze miejsce i tytuł mistrza otrzymał Szymon Konieczny z klasy piątej, zaś w kategorii klas VI-VII Eryk Bartoszewski z klasy siódmej. Drugie miejsce w swojej kategorii zdobyli Ksawier Matyjasek z klasy piątej oraz Maksymilian Komorek z klasy siódmej. Trzecie miejsce uzyskali Kacper Wiącek z klasy czwartej i Jakub Kucharski z klasy siódmej; wyróżnienie zdobyła Natalia Niewęgłowska z klasy siódmej. Serdecznie gratulujemy!


Konkurs „Jesienne mandale”


Dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych wzięły udział w konkursie pt. „Jesienne mandale”. Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Konkurs miał na celu: pobudzanie wyobraźni oraz wrażliwości estetycznej, zapoznanie z historią mandali, czerpanie radości z tworzenia, usprawnianie motoryki małej. W konkursie udział wzięli: Oliwka Kluczek z klasy III, Maciej Kazanecki z klasy II, Karolina Kazanecka, Maja Redzik, Alicja Niewęgłowska, Aleksandra Całka, Emilia Szczygielska z klasy I. Dzieci wykonały piękne prace i w nagrodę otrzymały dyplomy i upominki. Dziękujemy rodzicom za pomoc w wykonaniu prac z dziećmi.


"Program dla szkół"


W roku szkolnym  2017/2018   w miejsce dotychczas realizowanych programów „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole” został uruchomiony nowy „Program dla szkół”, którym zostali objęci uczniowie z klas I - V.

W ramach programu dzieci będą bezpłatnie otrzymywać owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, a także brać udział w działaniach edukacyjnych przeprowadzanych przez szkołę mających na celu poprawienie wiedzy uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności i rolnictwa oraz przeciwdziałania marnotrawieniu żywności.

Produkty owocowo-warzywne objęte programem to:
owoce: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki;
warzywa: marchew, rzodkiewka, papryka słodka, kalarepa, pomidorki;
soki: owocowe, warzywne, mieszane.
W każdym z 10 tygodni w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 dzieciom udostępni się co najmniej 4 porcje owoców i warzyw. Łączna liczba porcji owoców i warzyw otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu owocowo - warzywnego w I semestrze wyniesie 
45. 

Produkty mleczne objęte programem to: mleko białe, jogurt naturalny, kefir naturalny, serek twarogowy.
W każdym z 10 tygodni w I semestrze bieżącego roku szkolnego dzieciom zostaną udostępnione co najmniej 3 porcje mleka i przetworów mlecznych. Łączna liczba porcji mleka i przetworów mlecznych otrzymywanych przez jedno dziecko w ramach komponentu mlecznego w I semestrze wyniesie 
40.


Obchody Światowego Dnia Muzyki


W piątek 06.10.2017 dzieci z przedszkola wzięły udział w obchodach Światowego Dnia Muzyki. Grupy Pszczółki, Motylki i Biedronki zebrały się na sali gimnastycznej, żeby wesoło bawić się przy muzyce o tematyce jesiennej, zaprezentować zabawy muzyczno – ruchowe, których nauczyły się na zajęciach z rytmiki, oraz poznać ciekawe instrumenty. W tym roku prowadząca obchody Święta Muzyki L. Mikos przedstawiła dzieciom wygląd i brzmienie Marakasu – przeszkadzajki, fletni pana oraz kalimby. Zabawa była znakomita. Kolejne Święto Muzyki już za rok!


Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego


2 października odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Głosowali wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole. Oddano 112 ważnych głosów, które przeliczyła komisja. W komisji pracowali przedstawiciele klas IV-VII: Gabriela Kachniarz, Oliwia Suska, Amelia Domańska, Przemysław Kopeć oraz opiekunowie SU.
Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został
JAKUB KUCHARSKI! Otrzymał 76 głosów. Gratulujemy!!!


Dzień Chłopaka


Tanecznie i wesoło obchodziliśmy Dzień Chłopaka w naszej szkole. Z tej okazji opiekunowie Samorządu Uczniowskiego pani Anna Ciołek i pani Justyna Porębska zaprosiły wszystkich uczniów szkoły podstawowej na dyskotekę. Nie zabrakło również konkursów pełnych humoru, takich jak: rysowanie swojej karykatury, zaplatanie warkocza, jedzenie ciastek bez użycia rąk, żonglerka piłką, itp. W konkursach nikt nie czuł się przegrany, gdyż na każdego czekały przygotowane przez opiekunów SU nagrody rzeczowe i słodkie upominki. Oprawę muzyczną zapewnił uczeń klasy VII – Wiktor Konieczny. Wszyscy bawili się znakomicie i już czekają na kolejną, tak wspaniałą zabawę.


Jubileusz szkoły w Gołąbkach


30 września w SP w Gołąbkach odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia istnienia szkoły oraz 20 rocznicy nadania Imienia szkole. Poczet sztandarowy w składzie: Monika Gromada, Natalia Gryczka i Przemysław Kopeć pod opieką p. Anny Ciołek uczestniczył w uroczystości.


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia  i utrwalenia sobie tabliczki mnożenia. Z tej okazji w naszej szkole został przeprowadzony konkurs, podczas którego uczniowie walczyli o tytuł „ SZKOLNEGO  MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA w roku szkolnym 2017/2018”. Do współzawodnictwa stanęło 20 chętnych uczniów z klas IV- VII oraz cala klasa III. W zależności od klasy uczniowie pisali test o różnym stopniu trudności. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w drugim tygodniu października.


„Nie ma śmieci – są surowce”


Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna Akcja Sprzątania Świata. 15 września przedszkolaki oraz uczniowie klas I – VII wraz z wychowawcami włączyli się do ogólnopolskiej akcji. Wszyscy zaopatrzeni w rękawice i worki wyruszyli sprzątać wyznaczone tereny w najbliższej okolicy. Akcja miała na celu uświadomienie dzieciom, jak ważna dla środowiska jest czystość dróg, chodników, przydrożnych rowów i naszych posesji.


Tabliczka mnożenia


Chcesz się nauczyć tabliczki mnożenia? Skorzystaj z bezpłatnego programu wspomagającego naukę tabliczki mnożenia, który ma za zadanie doskonalić szybkość i sprawność zapamiętywania, jak również nauczać matematyki budując wzajemne relacje z uczniami innych państw Unii Europejskiej.

Skrót do programu: http://aztekium.pl/aztekium.py

                   http://Aztekium.pl/Mistrz


SPOTKANIE Z POLICJANTEM - BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY


11 września przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Wydziału Ruchu Drogowego Komedy Powiatowej Policji w Łukowie, podkomisarzem Jarosławem Modrzewskim.

Celem spotkania było  przeprowadzenie z dziećmi pogadanki– wszystko po to, by wyrobić wśród nich prawidłowe nawyki komunikacyjne oraz uświadomić im, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Jak bezpiecznie poruszać się po drodze pieszo, rowerem, bądź jako pasażer samochodu.

Policjant zwrócił szczególną uwagę na to, by rodzice, którzy przywożą dzieci do szkoły pamiętali o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to dzieci nieprzekraczających 150 cm wzrostu. Należy również pamiętać, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych, a rowerem samodzielnie bez opieki osoby dorosłej mogą poruszać się tylko ci uczniowie, co ukończyli 10 lat i posiadają kartę rowerową.


Wracamy z wakacji …


4 września odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Pani dyrektor Dorota Goławska serdecznie powitała dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Przedstawiła nowych nauczycieli i pracowników obsługi, którzy od bieżącego roku szkolnego będą pracowali w naszej placówce. Pani Dyrektor omówiła organizację roku szkolnego, przedstawiła pierwszoklasistów, których powitaliśmy gromkimi brawami oraz życzyła dzieciom chęci i zapału do zdobywania wiedzy, a także osiągania jak najlepszych wyników w nauce. Całe spotkanie uświetnił występ uczniów z klas V – VII. Wierszem i piosenką powitaliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.
Tegoroczni pierwszoklasiści: Aleksandra Całka, Ola Górka, Antoni Kachniarz, Karolina Kazanecka, Alicja Kopczyńska, Szymon Korgól, Katarzyna Kretowicz, Maciej Molenda, Alicja Niewęgłowska, Gabriel Piotrowski, Jakub Piotrowski, Maja Redzik, Dawid Strzałek, Szymon Strzałek, Emilia Szczygielska, Lena Tkaczyk, Wiktoria Tureczek i Przemysław Wiącek.


Dni adaptacyjne w naszym przedszkolu


Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka. Aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizowć stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu 29 i 30 sierpnia odbyły się dni adaptacyjne. Podczas dwudniowych spotkań nastąpiło wzajemne poznanie się przedszkolaków, rodziców i nauczycielek. Głównym celem dni adaptacyjnych było ułatwienie nowoprzyjętym do przedszkola dzieciom, startu przedszkolnego poprzez wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka w aspekcie społecznym zgodnie z jego możliwościami rozwojowymi. Przedszkolaki wraz z rodzicami zapoznały się z pomieszczeniami naszego przedszkola oraz chętnie brały udział w różnych zabawach kierowanych przez nauczycielki.