Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

 

 

Rozbudowa Zespołu Szkół w Czerśli


18 lipca rozpoczęła się planowana rozbudowa naszej placówki. W celu zapewnienia bezpieczeństwa prosimy nie przebywać na placu zabaw od strony głównego wejścia.

W trakcie dyżuru przedszkolnego należy korzystać z wejścia do szkoły od strony boisk.

 


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022


24 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022. Pani dyrektor Justyna Porębska serdecznie powitała wszystkich i skierowała kilka słów do ósmoklasistów. Uczniowie klasy VIII podziękowali nauczycielom oraz pracownikom szkoły za trud i wysiłek włożony w nauczanie i wychowanie. Uczniowie klasy VII w imieniu młodszych kolegów i koleżanek podziękowali ósmoklasistom za wspólnie spędzone chwile w murach naszej szkoły, wręczając im upominki. Pani Dyrektor życzyła  absolwentom miłego wypoczynku, wspaniałych, ciekawych przygód i udanych wakacji. Następnie odbyło się Ślubowanie absolwentów szkoły podstawowej. Następnie poczet sztandarowy z klasy VIII uroczyście przekazał sztandar młodszym kolegom: Mai Goławskiej, Weronice Grzywacz i Miłoszowi Płodowskiemu. Po przekazaniu sztandaru dokonano wręczenia świadectw z wyróżnieniem, nagród książkowych oraz dyplomów uczniom, którzy otrzymali wysoką średnią ocen, bardzo dobre i wzorowe zachowanie.

W roku szkolnym 2021/2022 szkołę podstawową ukończyli: Kinga Bawolska, Aleksandra Ciołek, Tomasz Cisiak, Julia Dybciak, Kamil Górka, Julia Grzywacz, Gabriela Kachniarz, Konstancja Kisiel, Jacek Makosz, Tomasz Nurzyński, Aleksandra Posiadała, Kinga Popławska, Patrycja Pucyk, Alan Redzik, Jakub Skwarek, Matylda Sosnowska, Alicja Strzałek, Igor Suska, Kacper Wiącek, Amelia Wielgosz, Julia Wielgosz, Mateusz Wiśniewski, Paulina Zdziebłowska.

Świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe z poszczególnych klas otrzymali:

Klasa VIII: Aleksandra Ciołek, Julia Dybciak, Kamil Górka, Gabriela Kachniarz, Aleksandra Posiadała, Jakub Skwarek, Amelia Wielgosz, Julia Wielgosz, Paulina Zdziebłowska.

Klasa VII: Maja Goławska, Iga Konieczna, Kornelia Matyjasek.

Klasa VI: Emilia Krasuska, Michał Wołoszka, Kamil Krasuski.

Klasa V: Lena Tkaczyk, Emilia Szczygielska, Przemysław Wiącek, Alicja Niewęgłowska, Alicja Kopczyńska, Szymon Korgól, Wiktoria Tureczek.

Klasa IV: Antoni Dybciak, Kaja Domańska, Amelia Klębowska, Maciej Kosiński, Nikola Pieńkus, Aleksandra Skwarek, Gabriela Wiśniewska.

Klasa III: Wiktoria Bareja, Igor Kula, Aleksander Skiba.

Klasa II: Jakub Goławski, Jagoda Kędra, Amelia Mularczyk.

Klasa I: Filip Jakubiak, Emilia Korgól, Alicja Konieczna, Zuzanna Miechowiecka, Maksymilian Skowron, Nela Tkaczyk.

Pani Dyrektor w szczególny sposób podziękowała rodzicom z Rady Rodziców: p. Marzenie Domańskiej, Renacie Sowie, Monice Wiśniewskiej, p. Agacie Popławskiej, p. Beacie Całce, p. Joannie Tkaczyk, p. Hubertowi Jakubiakowi, p. Monice Ciołek, p. Annie Ciołek, p. Edycie Kędrze za współpracę, wszelką pomoc i życzliwość.                                                                                                                          

Opiekunowie SU p. Anna Ciołek i p. Anna Woroniecka – Suśniak podziękowały uczennicom klasy VII Idze Koniecznej i Kornelii Matyjasek za sumienną i systematyczną pracę na rzecz SU. Dziewczęta otrzymały pisemne podziękowania i pluszowe maskotki.

Pani Dyrektor życzyła wszystkim fajnych przygód, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Po uroczystości ogólnoszkolnej odbyły się spotkania z wychowawcami, podczas których wychowawcy wyróżnili dyplomami rodziców poświęcających czas i trud na rzecz działań naszej społeczności szkolnej i przedszkolnej za pomoc w organizacji imprez szkolnych i klasowych oraz dowóz dzieci na konkursy i zawody. Wychowawcy przypomnieli zasady bezpiecznego wypoczynku, po czym wszyscy rozeszli się do domów.

 


Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022

odbędzie się 24 czerwca 2022r. o godz. 10:00

na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Czerśli.

Serdecznie zapraszamy!Kocica i papierosy


Uczniowie klasy IV, w ramach realizacji Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej p.h. „Bieg po zdrowie”, pod kierunkiem p. Anny Ciołek, przygotowali inscenizację pt. „Kocica, która paliła papierosy”. Scenki zaprezentowano uczniom klas IV – VI oraz „zerówkowiczom”. Celem przedstawienia było ukazanie negatywnych skutków zgubnego nałogu, jakim jest palenie papierosów. 


Wieczorek pożegnalny klasy VIII


Dnia 18 czerwca klasa VIII bawiła się na wieczorku pożegnalnym. Uczniowie oraz zaproszeni goście mogli skosztować różnych przysmaków, a przede wszystkim ruszyć w taneczne pląsy. Wszystko przygotowali Rodzice uczniów klasy VIII. Wśród zaproszonych gości byli: pani dyrektor Justyna Porębska, wychowawczyni Ewa Kościuk, uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią Anetą Połeć. W trakcie zabawy nie zabrakło oczywiście sesji fotograficznej. Wszyscy bawili się wspaniale do wczesnych godzin rannych.

 


Rajd rowerowy


7 czerwca minęła I rocznica śmierci pani Małgorzaty Biaduń. Wciąż pamiętamy o pani Małgosi i niezmiernie nam Jej brakuje. Wiemy jak bardzo lubiła organizować biwaki w swojej ukochanej Gąsce, gdzie spędziła dzieciństwo. W związku z tym uczniowie klasy 7 i 8 postanowili udać się na rajd rowerowy „Śladami pani Małgosi”. I choć mocno wiało i momentami padało, udało nam się dojechać na cmentarz w Jeleńcu, gdzie zapaliliśmy znicz i pomodliliśmy się przy grobie pani Małgosi. Następnie dotarliśmy do Starej Gąski i obejrzeliśmy kapliczkę, której budowę zainicjowała pani Biaduń i spędziliśmy miłe chwile przy ognisku na słynnym miejscu biwakowym.

Dziękujemy panu Mirkowi i Mariuszowi Biaduniom za przygotowanie ogniska i umożliwienie spędzania miłego czasu w tak pięknym miejscu.

 


Piknik klas IV -  VI


We wtorek 21 czerwca uczniowie z klasy czwartej, piątej i szóstej uczestniczyli we wspólnym pikniku, który był wesołym sposobem na pożegnanie kończącego się roku szkolnego. Każdy przyniósł ze sobą koc i coś ulubionego do jedzenia. Niestety pogoda nie sprzyjała tego dnia, lecz poradziliśmy sobie jakoś z tą niedogodnością.

Był to świetny czas odpoczynku, ale przede wszystkim zabawy. Wspólne pogawędki, gry i przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy IV zacieśniły więzi koleżeńskie pomiędzy klasami i pozwoliły poczuć pierwszy powiew wakacji.


Wycieczka do Warszawy kl. 7 i 8


 

14 czerwca uczniowie klasy 7 i 8 odwiedzili prawdziwy raj dla miłośników nauki – Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zwiedzając samodzielnie wystawę stałą, odkrywali tajemnice natury, przeprowadzali doświadczenia, przekonując się, jak  zmysły pozwalają odbierać świat. Sprawdzili możliwości swojego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów czy podatność na iluzje.

Podczas wizyty w CNK uczniowie wzięli udział w warsztatach chemicznych, biologicznych, fizycznych. W kilkuosobowych zespołach, pod okiem specjalistów wykonywali samodzielnie ciekawe doświadczenia.

W laboratorium chemicznym miłośnicy chemii próbowali rozwikłać sprawę morderstwa. Odwiedzili miejsce zbrodni i zebrali materiał dowodowy. Poszukali odcisków palców, śladów krwi, i zbadali pobrane próbki. Przeprowadzili także analizę różnić serologicznych krwi. Znając profile podejrzanych, próbowali zdemaskować mordercę.

W laboratorium biologicznym uczniowie odkrywali tajemnice świecących organizmów. Do obserwacji wykorzystali mikroskopy. Bliżej przyjrzeli się samemu mechanizmowi świecenia organizmów i samodzielnie przeprowadzili kilka eksperymentów, których efektem była luminescencja, czyli tzw. zimne świecenie.

W laboratorium fizycznym było naprawdę zimno i tu uczniowie zapoznali się ze skraplaniem gazów, poznali nadprzewodniki i spróbowali stworzyć urządzenie do obserwacji promieniowania. Odkryli także tajemnicze właściwości materiałów poddanych działaniu niskich temperatur.

Udział w warsztatach odbył się w ramach realizacji programu Erasmus + „Where we are” i ich koszt został pokryty z funduszy przeznaczonych na realizację projektu.

Po rozrywkach umysłowych nadszedł czas na niezwykłą lekcję wychowania fizycznego, która odbyła się w parku trampolin Hangar 646. Uczestnicy wycieczki przez 2 godziny wypróbowywali liczne atrakcje tego miejsca i wyginali swoje ciała w niezwykłych akrobacjach.

Był to dzień pełen wrażeń i nowych wyzwań dla ciał i umysłów.

 


Dzień Edukacji Obywatelskiej


Dnia 9 czerwca uczniowie klasy VIII: Amelia Wielgosz i Jakub Skwarek, wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Anną Ciołek, uczestniczyli w uroczystości Dnia Edukacji Obywatelskiej, która odbyła się w Gołąbkach. Spotkanie miało na celu upamiętnienie postaci Franciszka Salezego Jezierskiego, pisarza i publicysty z czasów Sejmu Wielkiego, który pochodził z Ziemi Łukowskiej. Podczas uroczystości dokonano poświęcenia tablicy upamiętniającej kanonika Franciszka Salezego Jezierskiego.


Podsumowanie konkursów czytelniczych „JEDEN Z DZIESIĘCIU” w klasie V


 Celem konkursu „Jeden z dziesięciu” jest mobilizowanie uczniów do czytania i rozbudzanie pasji czytelniczych. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się nietuzinkową wiedzą na temat treści książek. Zwycięzcami kolejnych edycji oraz Klasowymi Pożeraczami Książek zostali:

Konkurs mitologiczny „Z mitologią za pan brat”:

I miejsce – Lena Tkaczyk

II miejsce – Przemysław Wiącek

III miejsce – Ola Górka

 

Na podstawie lektury „Katarynka” Bolesława Prusa:

I miejsce – Lena Tkaczyk

II miejsce – Emilia Szczygielska

III miejsce – ex aequo: Katarzyna Kretowicz, Przemysław Wiącek

 

Na podstawie lektury „W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne’a:

I miejsce – Lena Tkaczyk

II miejsce – Ola Górka

III miejsce – Emilia Szczygielska

 

Finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Gratulujemy!

 

 


Książka – prawdziwy przyjaciel!


 Podsumowanie konkursów czytelniczych „Jeden z dziesięciu” w klasie IV

Konkurs ma na celu ukazanie roli książki w życiu każdego człowieka. To książki rozwijają i kształtują naszą wyobraźnię i wspierają wszechstronny rozwój. Konkurs sprzyja utrwaleniu nawyku obcowania z książką, aby czytanie nigdy nie wyszło z mody.

Zwycięzcami konkursu na podstawie lektury „Mikołajek” napisanej przez René Goscinnego i zilustrowanej przez Jean-Jacques'a Sempégo zostali:
 

I miejsce – Antoni Dybciak

II miejsce – Aleksandra Skwarek

III miejsce – Julia Józwik

 

Czerwcowa edycja oparta była o znajomość treści lektury „Magiczne drzewo. Olbrzym” Andrzeja Maleszki. W tej rundzie zwyciężyli:

I miejsce – Maciej Kosiński

II miejsce – Aleksandra Skwarek

III miejsce – Igor Posiadała

 

Wszyscy finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Gratulujemy!Ósmoklasiści na konkursie o Sejmie RP


3 czerwca czworo ósmoklasistów z naszej szkoły: Julia Dybciak, Gabriela Kachniarz, Amelia Wielgosz i Jakub Skwarek wzięli udział w Konkursie wiedzy o Sejmie RP. Organizatorem konkursu było Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu przy współpracy z posłem na Sejm RP Sławomirem Skwarkiem. Konkurs odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Łukowie. Laureaci konkursu zdobyli nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, jak również 20 czerwca pojadą na sponsorowaną wycieczkę do Sejmu RP.


WYCIECZKA DO SIEDLECKIEJ KRAINY PRZYGÓD


27 maja dzieci z grupy Pszczółki i Motylki wybrały się na wycieczkę do Centrum Rekreacyjno-sportowego w Iganiach Starych. Po przybyciu na miejsce przedszkolaki zostały podzielone na grupy, które udały się na zajęcia z animatorami. Animatorzy zorganizowali dzieciom ciekawe zabawy takie jak: poszukiwania ukrytych skarbów, konkurs dojenia krowy oraz przejażdżki quadem, co sprawiło im wiele frajdy. Po zjedzeniu ciepłego posiłku na przedszkolaków czekały kolejne atrakcje takie jak: karuzela i bajki wyświetlane na dużym ekranie. Na zakończenie swojej wyprawy do Siedleckiej Krainy Przygód, każdy z uczestników mógł sobie wybrać tatuaż, który otrzymał jako pamiątkę z wycieczki. Zadowolone i szczęśliwe dzieci wróciły do swoich stęsknionych rodziców.

 


Spotkanie integracyjne uczniów klasy VI


27 maja wychowawczyni uczniów klasy VI, p. Anna Ciołek, zorganizowała spotkanie integracyjne z okazji Dnia Matki w Centrum Rozrywki Arkabos w Łukowie. MAMY wesoło gaworzyły, szóstoklasiści grali w kręgle, natomiast ich młodsze rodzeństwo hasało na placu zabaw. Spotkanie przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze przy ciastku i herbatce.


Egzaminy ósmoklasistów


W dniach; 24, 25 i 26 maja uczniowie klasy VIII zdawali pisemne egzaminy z języka polskiego, matematyki i j. angielskiego. Rodzice, dziadkowie, przyjaciele i cała społeczność szkolna trzymała za Nich kciuki!!! 


WARSZTATY CZEKOLADY


W maju dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w ,,Warsztatach czekolady”. Dowiedziały się, z czego robi się czekoladę, jak odróżnić od niej wyroby czekoladopodobne. Dzieci były zafascynowane. Aktywnie uczestniczyły w warsztatach. Każde z nich miało okazję spróbować różnych smaków czekolad. Dzieci miały także możliwość zrobić sobie czekoladową pamiątkę, którą w ładnym opakowaniu zabierały do domu.  Wszystko odbywało się w formie zabawy. Prowadząca warsztaty potrafiła przekazać wiedzę i zainteresować nią dzieci, które mogły wszystkiego dotknąć, a to dla nich bardzo ważne. Mogły dotknąć czekolady płynnej i w stanie stałym. Zobaczyły, ile czasu potrzeba, aby czekolada zmieniła swój stan. 


„DZIEŃ MATKI”


26 maja to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych dni w roku. Tego bowiem dnia obchodzony jest na całym świecie „Dzień Matki”.  Z tej to okazji przedszkolaki z grupy „Biedronki” na kilka dni przed świętem przystąpiły do wykonania upominków dla swoich kochanych mam. Samodzielnie starały się ułożyć życzenia i myślały jak sprawić, by ten dzień był wyjątkowy.

 


WIOSENNY SPACER…


Wiosna w pełni, wszędzie żółto od rzepaków, piękna słoneczna pogoda to atrybuty, które podpowiedziały przedszkolakom z grupy „Motylki” i „Biedronki”, że czas już wybrać się na spacer po okolicy, by podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Zachwyt pięknymi żóltymi polami, zachęcił nas do uwiecznienia tego widoku na zdjęciach.

 


Wycieczka przedszkolaków do „Dzielnicy Filmowej”


20 maja dzieci z grupy „Motylki” i „Biedronki” pojechały na wycieczkę do „Dzielnicy Filmowej” w Zalesiu Górnym. Przedszkolaki oglądały pojazdy znane im z bajek i filmów, roboty filmowe i olbrzymie monstertrucki. Dużą popularnością cieszyły się też ukryte w lesie figury dinozaurów, którymi mali znawcy tematu byli zafascynowani. Spacery w leśnym otoczeniu, zabawa w „małpim gaju” i na placu zabaw zaspokoiły potrzebę ruchu dzieci, a pyszny obiad dodał energii do dalszego zwiedzania. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

 


Wycieczka do Warszawy


16 maja uczniowie klas IV – VI byli na wycieczce w Warszawie. Pierwszym punktem wyjazdu był dwugodzinny pobyt w Hangarze 646 na Gocławiu. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcji wf na trampolinach. W czasie zajęć musieli wykazać się swoją sprawnością fizyczną i pokonywać tory przeszkód, chodzili po równoważniach, „zjeżdżali z górki na pazurki”. Następnie byli w planetarium. Obejrzeli seans „Astronauta”, podczas którego mogli chociaż przez chwilę wczuć się w rolę astronauty. Głównym punktem wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik. W muzeum mogli „na żywo” poznać cuda techniki. To, co zobaczyli, dotykali i eksperymentowali na długo pozostanie im w pamięci. Po dniu pełnym wrażeń spożyli wspólnie lunch. Wycieczka była bardzo ciekawa.


#mojaflagaWitaj Majowa Jutrzenko…


W dniu 29 kwietnia uczniowie klasy I- III zaprosili przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej na sejmik uczniowski, który dotyczył obchodów 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie uczestniczący w sejmiku starali się odpowiedzieć na pytania, czym dla nich jest Ojczyzna, Naród, Wolność. Chcieli udowodnić, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na sejmik uczniowski przybył sam król Stanisław August Poniatowski, który z posłami dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny i jej granic konstytucję uchwalił.

Cała społeczność szkolna uczciła majowe święta patriotycznie galowym strojem, przygotowanymi kotylionami oraz flagami.


LUBELSKA PRÓBA PRZED EGZAMINEM


W dniach 26 – 28 kwietnia ósmoklasiści z naszej szkoły wzięli udział w „Lubelskiej Próbie przed Egzaminem Ósmoklasisty". Uczniowie,  biorąc udział w takiej próbie, mieli okazję zapoznać się  z procedurami obowiązującymi podczas egzaminu, a także sprawdzić swoją dotychczasową  wiedzę z aktualnymi wymaganiami.


 Kura spod lasu, jajko spod kury


25 kwietnia gościliśmy niezwykłych gości. Na lekcję żywej przyrody przyjechał do nas p. Hubert Królak z małymi kurczakami, kaczuszkami, przepiórkami oraz z koszykiem różnych jajek. Dzieci klas 1-3 nie kryły swojego zadowolenia i zainteresowania ptasimi maluchami. Każde dziecko mogło wziąć kurczaka na ręce, przytulić lub pogłaskać kaczuszkę. To było pełne ciepła i radości spotkanie. Dziękujemy!


ZIEMIA, NASZA PLANETA.


22 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto. W tym dniu królował kolor zielony i niebieski. Podczas zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się, jak dbać o środowisko naturalne, jak prawidłowo segregować śmieci, i jak zostać strażnikiem przyrody i otaczającej nas przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się, że piękno naszej planety i życie na niej, w dużej mierze zależy od czystości wody. Oszczędzanie jej i dbanie o czystość rzek, jezior, mórz i oceanów, ochroni świat roślin i zwierząt od zagłady. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Serce Ziemi” oraz kosztowały wody o różnych smakach, świętując w ten sposób obchodzony 22 marca Dzień Wody. Pełni radości zakończyliśmy ten dzień pamiątkowym zdjęciem.


DZIEŃ ZIEMI 2022


Światowy Dzień Ziemi to ważne święto ekologiczne obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Z tej okazji tego dnia w naszej szkole odbył się apel. Przygotowali go ósmoklasiści. Na apelu uświadomili wszystkim - o co i dlaczego prosi nas Ziemia. Podali przykłady działań, za pomocą których każdy człowiek może pomóc planecie.

 


DZIEŃ ZIEMI W GRUPIE MOTYLKI


22 kwietnia dzieci z grupy Motylki obchodziły Światowy Dzień Ziemi. Jako wprowadzenie do zajęć obejrzały film edukacyjny pt.„ Co szkodzi naszej planecie?”

Podczas zajęć dzieci miały okazję zapoznać pomniejszony model Ziemi – globus. Dzięki zabawie badawczej z latarką i globusem przedszkolaki poznały zjawisko powstawania dnia i nocy oraz dowiedziały się, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Dzieci miały także okazję porozmawiać o tym, co sprawia, że Ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla Ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Motylki przypomniały sobie, również zasady segregacji śmieci, wykonały opaski Przyjaciela przyrody i pracę plastyczną „W kolorach Ziemi”.


Warsztaty artystyczne


Palma wielkanocna – gałązka palmy lub wierzby bądź wiązanka żywych i suszonych roślin przygotowywana przed Wielkanocą na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej. 8 kwietnia w klasie drugiej odbyły się warsztaty artystyczne, podczas których dzieci własnoręcznie wykonały palmy wielkanocne. Taką palmę każde dziecko z dumą niesie do kościoła. Serdeczne podziękowania za pomoc w warsztatach kieruję do p. Edyty Kędra oraz p. Marzeny Domańskiej.


Poznajemy Wielkanocne zwyczaje…


Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Dzieci z grupy „Biedronki” poznały tradycje wielkanocnego stołu, dowiedziały się, w jaki sposób można zrobić piękne pisanki, z jakich potraw składa się wielkanocne śniadanie. Samodzielnie ozdabiały i malowały jajka, wykonały stroiki wielkanocne i złożyły sobie nawzajem świąteczne życzenia, dzieląc się jajkiem.

 KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ ŚWIĄTECZNĄ KARTĘ WIELKANOCNĄ


W kwietniu Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na Najładniejszą świąteczną kartę wielkanocną. Wielu uczniów wzięło w nim udział. Każda karta wyróżniała się oryginalnym, niepowtarzalnym wykonaniem. Jury oceniło prace. Sześciu uczniów zostało nagrodzonych: Emilia Korgól i Ivan Vasylenko z kl. I, Alicja Kopczyńska i Szymon Korgól z kl. V oraz Julia Dybciak i Julia Grzywacz z kl. VIII. Wyróżnieni uczniowie w nagrodę otrzymali książki. Pozostałych 23 uczniów biorących udział w konkursie w nagrodę otrzymali breloczki, naklejki lub pudełeczka na biżuterię.

Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy SUUUUUPER pomysłów na wykonanie karty świątecznej.


„DZIEŃ MARCHEWKI”


W dniu 5 kwietnia w grupie Motylków i Biedronek został zorganizowany „DZIEŃ MARCHEWKI”, dzieci i panie tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo. Podczas zajęć przedszkolaki poznały wiele informacji oraz ciekawostek dotyczących marchewki, min.: skąd się wzięła i jakich witamin nam dostarcza. Dzieci także bawiły się przy piosence pt. „Urodziny marchewki”, liczyły i układały marchewkowe rytmy. Wiele radości dostarczyła również zabawa „Gdzie schowały się marchewki?”.

Następnie wszyscy zrobili smaczny sok marchewkowy i degustowali marchewkowe ciasto. Wesoło spędzony dzień uwieczniła wspólna fotografia.


PRIMA APRILIS


1 kwietnia był dla nas nietypowym dniem. Przyszliśmy do szkoły przepięknie poprzebierani. Każdy mógł zabawić się w projektanta i wykonał sobie śmieszny, nietypowy, kolorowy strój. Wielką radością, a zarazem atrakcją było to, że w tym dniu nie mieliśmy plecaków, tylko przybory szkolne przynieśliśmy W BYLE CZYM.

Powołane komisje nauczycieli i uczniów w poszczególnych kategoriach klas I – IV oraz klas V – VIII wytypowały uczniów w najpiękniejszych, ciekawych strojach. Nagrodą dla ucznia było jedno dodatkowe nieprzygotowanie z wybranego przedmiotu.

Zwycięzcy:

Marcelina Goławska – kl. I
Jagoda Kędra – kl. II
Weronika Podvoiska – kl. III
Gabriela Wiśniewska – kl. IV
Emilia Szczygielska i Przemysław Wiącek – kl. V
Agnieszka Krasnodębska i Michał Wołoszka – kl. VI
Zuzanna Kachniarz i Kamil Michalak – kl. VII
Konstancja Kisiel i Julia Wielgosz – kl. VIII

 

Wszystkim gratulujemy fantastycznych pomysłów!

 


Pomoc dla Ukrainy z Włoch


 

Nie tylko polskie szkoły włączają się w akcje pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Do Zespołu Szkół w Czerśli dotarła przesyłka z 3 paletami artykułów higienicznych
i środków opatrunkowych z Włoch. Zbiórkę przeprowadziła szkoła podstawowa „de PETRA” z Casoli, która współpracuje z placówką w Czerśli w ramach programu Erasmus +. 

Część artykułów została przekazana ukraińskim rodzinom, które znalazły schronienie u lokalnej społeczności, pozostałe odebrała Gmina Łuków, która prowadzi akcję „Pomoc walczącej Ukrainie!” Pracownicy gminy zadbają o to, aby dary trafiły do potrzebujących pomocy uchodźców.

W imieniu narodu ukraińskiego, dziękujemy naszym przyjaciołom z Włoch.


Wycieczka do Lublina klas I-III


W dniu 29 marca uczniowie klas I-III wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Po przyjeździe dzieci zwiedziły najpierw Muzeum Narodowe znajdujące się w Zamku Lubelskim. Pani przewodnik oprowadziła uczniów po zabytkowej budowli, jednocześnie zapoznając ich z jej historią. Dzieci mogły zobaczyć wiele ciekawych eksponatów ( takich jak zbroje, medale i monety), poznać ciekawostki związane z tym miejscem. Zobaczyły także stół z wypalonym odciskiem dłoni, o którym mowa jest w legendzie „O Czarciej Łapie”. 
         Następnie wszyscy udali się do Teatru im. Hansa Christiana Andersena, gdzie obejrzeli wspaniały spektakl pt. ,,Drzewo życzeń”. Mądra, wzruszająca historia mówiła o sile przyjaźni, która pomaga pokonywać swoje lęki i uprzedzenia oraz o tym, że warto być otwartym na innych – nie tylko na przybyszów z innego kraju, ale również na rośliny i zwierzęta, od których możemy się wiele nauczyć. Dzieci były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria oraz gra aktorów. Nie mogły oderwać oczu od tego, co działo się na deskach teatru. Nastrojowa muzyka, zmienne oświetlenie i inne efekty specjalne powodowały, że zaciekawienie widowiskiem nie malało.
         Po zjedzeniu obiadu w restauracji, uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, gdzie mieli okazję poznać podstawowe rodzaje lalek teatralnych, spróbować swoich sił w ich animacji oraz zobaczyć jak wygląda teatr od zaplecza.

 


Wiosna, cieplejszy wieje wiatr


21 marca obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu obowiązywał kolor zielony. SU przygotował wiele atrakcji. Podczas występów społeczności uczniowskiej rozwiązywano krzyżówki i zagadki wiosenne, odbył się konkurs wiedzy. „Zerówkowicze” i uczniowie podzieleni na grupy: kl. I – IV i kl. V - VIII zmagali się w konkurencjach sportowych. Dużą atrakcją okazał się mecz piłki nożnej polskiej drużyny Legii na Resztę Świata. Siedzący na widowni głośnymi okrzykami dopingowali swoje drużyny. Uczniowie w tym dniu wcielili się w rolę nauczycieli i prowadzili lekcje. Na koniec uroczystości Pani Wiosna obdarowała wszystkich cukierkami. W szkole panowała radosna atmosfera.


„DZIEŃ ŻABKI”


Wraz z nadejściem Wiosny budzą się do życia różne zwierzątka m.in. żabki. Przedszkolaki z grupy „Motylki” i „ Biedronki” obchodziły hucznie „Dzień Żabki”. Przedszkolaki ubrane oczywiście na zielono, poznały cykl rozwojowy żaby, bawiły się przy piosenkach „Była sobie żabka mała”, „Żaby, aby, aby”. Dzieci wykonały pracę plastyczną, opaski na głowę i stały się małymi żabkami. Wszyscy uczestniczyli w wielu zabawach ruchowych z wykorzystaniem szarf i chusty animacyjnej. Święto to zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i słodkim upominkiem.

 


Wiosno, Wiosenko przyjdź do nas…


Za oknami już coraz cieplej, słonko mocniej przygrzewa i słychać śpiew ptaków. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” postanowiły zachęcić Panią Wiosnę do szybkiego nadejścia, sadząc wiosenne kwiaty, będące jej oznaką. Podczas prac dzieci dowiedziały się, że kwiaty wyrastają z cebulki, że są ich różne rodzaje. Poznały nazwy kwiatów wiosennych i jak należy o nie dbać. Po zakończeniu prac w sali zrobiło się pachnąco i wiosennie…

 


NADESZŁA WIOSNA …PIĘKNA I RADOSNA


Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyczekiwane wydarzenie. Ogromne emocje wśród dzieci wzbudziły już same przygotowania, które rozpoczęliśmy dużo wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny. Podczas licznych spacerów, szukaliśmy oznak nowej pory roku, poznaliśmy również piosenki o tematyce wiosennej. Wreszcie nadszedł pierwszy dzień wiosny. Przedszkolaki z grupy „Motylki” i „Biedronki” pojawili się w przedszkolu w wiosennych kolorach. Były tańce, śpiewy, wiosenne quizy i mnóstwo zabawy. Dzieci śpiewały piosenki o wiośnie i z wielkim zaangażowaniem pomagały w wykonaniu postaci Pani Wiosny. Dzień był pełen wrażeń, uśmiechu i radości…

 


POMAGAMY UKRAINIE


W marcu, w naszej szkole przeprowadzono akcję charytatywną mającą na celu zbiórkę artykułów żywnościowych i chemii gospodarczej na rzecz ludzi potrzebujących pomocy z Ukrainy. Zebrane dary przekazano do Stowarzyszenia Centrum Integracji Pokoleń w Ryżkach.

Wszystkim mającym dobre serducha, umiejącym się dzielić i pomagać w potrzebie SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.


Bezpieczeństwo w sieci - poradniki dla rodzicówDzień Matematyki


16 marca w klasach I – III zorganizowany został Dzień Matematyki – Królowej Nauk.  Podczas przeprowadzonych w tym dniu gier i zabaw matematycznych, uczniowie zmagali się m.in. z łamigłówkami, zagadkami, układaniem tangramów, kodowaniem, grą karcianą, matematycznymi grami planszowymi. Dzieci rozwiązywały zadania i quizy z wykorzystaniem tablic multimedialnych. Z figur geometryczne układały ciekawe i oryginalne wzory. Uczniowie poprzez zabawę, doskonalili swoje umiejętności matematyczne, utrwalali dodawanie, odejmowanie, tabliczkę mnożenia, logiczne myślenie jak również integrowali się we wspólnym działaniu. Emocji i dobrej zabawy nie zabrakło, a uczniowie mogli się przekonać, że matematykę da się lubić.

 


Dzień Kobiet, Dzień Kobiet
Niech żyją nam zdrowe …


Dnia 8 marca chłopcy złożyli życzenia wszystkim Paniom pracującym w naszej placówce. Pamiętali również o swoich koleżankach: starszych, młodszych i najmłodszych. Wszystkie „kobietki” z okazji przypadającego Święta Kobiet otrzymały drobne upominki. Ponadto w tym uroczystym dniu w poszczególnych klasach i grupach przedszkolnych zorganizowano słodki poczęstunek.

 


Dzień Piegów


Dnia 1.03.2022r. na buziach „Pszczółek” pojawiły się piegi, za sprawą Dnia Piegów. Na piegi można spojrzeć przez pryzmat literatury, filmu – Pipi Pończoszanka – urocza, zadziorna dziewczynka, która gdyby nie piegowata buzia nie byłaby tak zabawna i towarzyska. To piegi dodały jej animuszu. Dzień Piegów był również doskonałą okazją do rozmowy na temat tolerancji i charakterystycznych cech wyglądu zewnętrznego. Dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem w postaci ciasteczek „Piegusków”.


"Tydzień wyboru drogi kształcenia"


Lubelski Kurator Oświaty zachęca uczniów klasy VIII i ich rodziców do udziału w akcji „Zawodowy strzał w 10!”. Zachęcamy zainteresowanych do lektury.

List LKO znajduje się TUTAJ


Wideokonferencja dla uczniów i rodziców


W odpowiedzi na sygnalizowane potrzeby, Lubelski Kurator Oświaty, w czwartek 3 marca 2022 r. o godz. 16.30 organizuje w formule on-line spotkanie z psychologami, adresowane do rodziców dzieci i młodzieży, w temacie "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?".
 

Przewidziano wystąpienia:

"Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie?" - z p. Anna Radziwiłko - psycholog, konsultant ds. wychowania, opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz profilaktyki w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli - przedstawi praktyczne wskazówki, kiedy i jak rozmawiać z dziećmi w różnym wieku oraz z młodzieżą na ten temat, co należy mówić, czego unikać;

 

"Jak przygotować dziecko na zmiany w domu/w szkole/ w klasie (w kontekście aktualnej sytuacji)?" - p. dr Wiesław Poleszak - psycholog, psychoterapeuta, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ośrodka Rozwoju Edukacji - specjalizuje się w problematyce wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju, wychowania oraz w psychoprofilaktyce zachowań problemowych – przybliży sposób funkcjonowania dzieci i młodzieży, reagowanie na zmiany, przedstawi wskazówki, jak pomóc odnaleźć się dziecku/ młodemu człowiekowi w nowej rzeczywistości.

Kliknij tutaj, aby przejść do wideokonferencji

 


„Daj nie dlatego, że to co dajesz jest Tobie niepotrzebne.

Daj dlatego, że to co dajesz jest komuś bardziej potrzebne niż Tobie.”


Ogarnięta wojną Ukraina potrzebuje pomocy. W związku z tym w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja charytatywna na rzecz ludzi potrzebujących pomocy. Zbiórka artykułów żywnościowych o wydłużonym terminie przydatności do spożycia oraz chemii gospodarczej odbędzie się od dnia 3 marca 2022 r.

Zbieramy:

Konserwy tłuszczowo-mięsne
Makaron
Mąkę
Cukier
Kaszę
Ryż
Mleko w proszku
Słodycze
Artykuły medyczne (nie leki)
Chemię gospodarczą

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji!


Rekrutacja dzieci do przedszkola i I klasy szkoły podstawowej


Rozpoczęliśmy rekrutację dzieci do Przedszkola im. Jana III Sobieskiego w Czerśli oraz zapisy uczniów do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Czerśli na rok szkolny 2022/2023. Terminarz tegorocznej rekrutacji został określony na podstawie Zarządzenia Nr 0050.2.2022 Wójta Gminy Łuków.

Deklaracje, wnioski oraz stosowne zarządzenie znajdą Państwo w zakładce REKRUTACJA.

 

Wymagane dokumenty należy złożyć w sekretariacie szkoły (czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:00).

Niezłożenie w terminie deklaracji jest jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu. 


WALENTYNKI


 14 lutego obchodzony jest dzień zakochanych. A czy wiecie, dlaczego nazywamy go Walentynkami? Nazwa ta pochodzi od patrona zakochanych, Świętego Walentego, który właśnie 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciółki i podpisał go „Od Twojego Walentego”.

W naszych czasach obchodzimy Walentynki wysyłając anonimowe kartki lub wręczając drobne upominki tym, których kochamy.

W tym roku szkolnym dzień ten wypada w ferie zimowe. W szkole 11 lutego walentynki otrzymali uczniowie klas I – IV i pracownicy szkoły. Starsi uczniowie przesyłali karty walentynkowe e – mailem do opiekunów SU, którzy przekazali je adresatom podczas zdalnych lekcji.


"W karnawale same bale……"


Karnawał to czas przeróżnych zabaw, maskarad i wydarzeń tanecznych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka- w takiej atmosferze bawiły się dzieci na balu karnawałowym 1 lutego 2022r w Przedszkolu w Czerśli. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach organizowanych przez nauczycielki. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.


Jasełka 2021


Serdecznie zapraszamy wszystkich na Jasełka, które zostały przygotowane przez uczniów klas IV-VIII. Ze względu na pandemię, przedstawienie zostało nagrane, a dzisiaj przedstawiamy Państwu efekty naszej ciężkiej pracy. Miłego oglądania!

Część 1: https://www.youtube.com/watch?v=NVH6yZ1RZXo

Część 2: https://www.youtube.com/watch?v=2FogvsdKC_c

Część 3: https://www.youtube.com/watch?v=mQVb4N0lBKU

Część 4: https://www.youtube.com/watch?v=LMewEViWth8


„Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”


Drodzy uczniowie i rodzice!!!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.

„Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!”

Termin Akcji: 31 stycznia 2022- 04 lutego 2022

Miejsce Akcji: plac szkolny

 

PARTNERZY AKCJI:

       

Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, IT

NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK


 

GÓRA GROSZA


W grudniu zakończyła się akcja „Góra Grosza” zorganizowana przez Towarzystwo Nasz Dom w Warszawie.

W listopadzie i grudniu dzieci z przedszkola i uczniowie klas I – VIII oraz pracownicy Zespołu czynnie brali udział w zbieraniu monet. Po zakończeniu akcji dokonano podliczenia. Łącznie zebrano 163 zł i 27 gr.

Pieniądze spakowane w paczkę zostały wysłane do Warszawy pocztą. Organizatorem akcji był SU. Wszystkim dziękujemy za włączenie się do akcji.


„Jeden z dziesięciu” w klasie IV


13 grudnia 2021 r. w klasie IV kolejny raz odbył się konkurs czytelniczy „Jeden z dziesięciu”. Tym razem na podstawie lektury C. S. Lewisa pt.: „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. Celem konkursu było rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury. Uczestnicy musieli wykazać się nietuzinkową wiedzą na temat treści książki.

Zwycięzcami konkursu oraz Klasowymi Pożeraczami Książek zostali:
I miejsce – Kaja Domańska
II miejsce – Antoni Dybciak
III miejsce – Martyna Pucyk

Listopadowa edycja oparta była o znajomość treści lektury „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. W tej rundzie zwyciężyli:

I miejsce – Gabriela Wiśniewska
II miejsce – Aleksandra Skwarek
III miejsce – Julia Józwik

Finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Gratulujemy!


KLASOWI POŻERACZE KSIĄŻEK – KLASA V


 Celem konkursu „Jeden z dziesięciu” jest mobilizowanie uczniów do czytania i rozbudzanie pasji czytelniczych. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się nietuzinkową wiedzą na temat treści książek. Zwycięzcami kolejnych edycji oraz Klasowymi Pożeraczami Książek zostali:

Na podstawie lektury „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza:

I miejsce – Przemysław Wiącek

II miejsce – Emilia Szczygielska

III miejsce – Lena Tkaczyk

Na podstawie lektury „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett:

I miejsce – Emilia Szczygielska

II miejsce – Przemysław Wiącek

III miejsce – Alicja Niewęgłowska

Na podstawie lektury „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara:

I miejsce – Szymon Korgól

II miejsce – Przemysław Wiącek

III miejsce – Lena Tkaczyk

Finaliści zostali nagrodzeni medalami i dyplomami. Gratulujemy!


Inscenizacja "Balladyny"


 

 

Matko, w lesie są maliny,

Niechaj idą w las dziewczyny,

Która więcej malin zbierze,

Tę za żonę pan wybierze.”

 

 

9 grudnia 2021 roku uczniowie klasy VIII zaprezentowali inscenizację wybranych fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Amatorskie przedstawienie było podsumowaniem pracy nad lekturą. Młodzi aktorzy popisali się nie tylko znajomością tekstu na pamięć, ale przede wszystkim niezwykłym talentem. Nie zabrakło również pomysłowości w przygotowaniu kostiumów oraz rekwizytów. Przez chwilę mieliśmy wrażenie, że oglądamy sztukę w wykonaniu prawdziwych aktorów. Świetna kreacja sceniczna to niewątpliwie rezultat sumiennej pracy uczniów, którzy włożyli dużo serca w odgrywane przez siebie postacie. Swoje zadania wypełnili w stu procentach. Zobaczcie więc i sami oceńcie.Życzenia świąteczne


Dnia 17 grudnia popłynęły świąteczne życzenia od uczniów dla nauczycieli i pracowników szkoły. Społeczność uczniowska życzyła radosnych świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie, pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym Roku 2022.Międzynarodowy Dzień Herbaty


W środę 15 grudnia pierwszoklasiści świętowali Międzynarodowy Dzień Herbaty. Herbata to drugi po czystej wodzie najczęściej spożywany napój na całym świecie. Podczas zajęć uczniowie kasy I, dowiedzieli się skąd pochodzi i w jakich krajach się ją uprawia, poznali różne rodzaje tego „nektaru życia”, bo tak herbatę kiedyś nazywano.  Każdy mógł wybrać i spróbować dowolnej herbaty: czarnej, zielonej, białej czy czerwonej.

 


Akcja „Razem na święta”


W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Razem na święta” w grudniu Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę żywności i chemii gospodarczej dla dzieci z Domu Dziecka w Adamowie. Równolegle do tej akcji prowadzono zbiórkę darów na rzecz Schroniska dla psów "Zwierzaki do wzięcia" z miejscowości Gózd. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tych akcji. Mamy nadzieję, że okazane dobro innym powróci do Was ze zdwojoną mocą.

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

Jan Paweł II

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: p. Anna Ciołek i p. Anna Woroniecka – Suśniak wraz z Dyrekcją Szkoły składają serdeczne podziękowania p. Agacie i Tomaszowi Dybciak za pomoc w zawiezieniu darów do wyżej wymienionych placówek.

 


Stroiki świąteczne w szkle


W dniach 10 i 13 grudnia odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których uczennice klasy IV i V wykonywały stroiki świąteczne w szkle. Dziewczęta były bardzo zaangażowane i miały wiele pomysłów na ozdabianie kielichów, szklanek oraz butelek. Do swoich prac wykorzystały również stare książki, z których powstały choineczki. Ozdoby świąteczne trafiły na szkolny kiermasz. Pani Anna Ciołek oraz Anna Woroniecka – Suśniak, za wkład pracy, dziękuje dziewczętom: Aleksandrze Całka, Kai Domańskiej, Karolinie Kazaneckiej, Alicji Kędra, Alicji Kopczyńskiej, Katarzynie Kretowicz, Alicji Niewęgłowskiej, Lenie Tkaczyk i Wiktorii Tureczek.

 


A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna…


Dzień 6 grudnia to szczególny dzień dla wszystkich dzieci. Tego dnia wszystkie przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały wyjątkowego gościa - Świętego Mikołaja. Już od samego rana radośnie rozbrzmiewały piosenki o Mikołaju oraz rozmowy o naszym gościu. Dzieci nie mogły się doczekać Mikołaja, aż tu niespodziewanie usłyszały jego dzwonki. Nasz Gość przywitał się z dziećmi, wysłuchał piosenki i wierszyka, a następnie każdemu wręczył prezent. Swoją wizytę uwiecznił pamiątkowym zdjęciem z dziećmi. Pełni wrażeń pożegnaliśmy Mikołaja słowami -„Do zobaczenia za rok!”. Tego dnia zabawiliśmy się w sami w Świętych Mikołajów i wsparliśmy Akcję Góra Grosza.

 


Szczepienia dzieci w wieku 5 – 11 lat


Już od 14 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia w grupie dzieci 5-11 lat. Szczegółowe informacje dotyczące schematu szczepienia wraz z kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem dziecka w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19 znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia:  https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-15-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-przeciw-covid-19-dzieci-5-11-lat.

Przekazujemy także link do strony, gdzie zamieszczony jest List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat  https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/list-ministra-edukacji-i-nauki-oraz-ministra-zdrowia-w-sprawie-szczepien-dzieci-w-wieku-5-11-lat

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia https://www.gov.pl/web/szczepimysie/dzieci-5-11

Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w:

·       mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, 

·       na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie , 

·       na profilu #SzczepimySię,  

·       a także pod numerem infolinii 989.

 


Mikołaju, Mikołaju…


6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach, które czekały na wyjątkowego, długo wyczekiwanego gościa. Św. Mikołaj przybył, obdarował prezentami i słodkościami dzieci przedszkolne, szkolne, młodzież oraz pracowników szkoły. Chcąc otrzymać prezent od MIKOŁAJA każdy musiał wyrecytować wiersz, zaśpiewać piosenkę lub powiedzieć Św. Mikołajowi miłe słowo. Dla wszystkich był to bardzo radosny dzień.

 


Warsztaty ozdób bożonarodzeniowych


Wzorem lat ubiegłych, w naszej szkole odbyły się warsztaty ozdób bożonarodzeniowych. W każdej klasie szkoły podstawowej oraz we wszystkich grupach przedszkolnych zostały wykonane przepiękne dekoracje nawiązujące do zbliżających się Świąt. Wykonane zostały m.in. wianki, wiszące mikołaje, sympatyczne pluszowe skrzaty oraz aniołki wykonane ze sznurka.

Od poniedziałku 6 grudnia prace będzie można podziwiać na szkolnym korytarzu. Będzie uruchomiony także kiermasz ozdób.

Serdecznie dziękujemy Pani Marzenie Domańskiej oraz Pani Renacie Sowa za organizację warsztatów, inspirowanie uczestników spotkań oraz ogromne zaangażowanie, cierpliwość i okazaną pomoc.


Dzień św. Andrzeja


30 listopada uczniowie poszczególnych klas obchodzili dzień św. Andrzeja popularnie zwany andrzejkami. W tym wyjątkowym czasie dzieci za pomocą wróżb próbowały poznać swoją przyszłość. Andrzejki to szczególny dzień, który pozwolił uczestnikom zabaw poznać dawne tradycje i zwyczaje związane z tym świętem.


„Czary, mary…” Wróżby Andrzejkowe


30 listopada przedszkolaki z grupy „Biedronki” przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość i  sprawdzić co je czeka. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się ich najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały, kim zostaną w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.

 


Wycieczka klas IV – VI


W poniedziałek 27 listopada uczniowie klas 4-6 postanowili umilić sobie jesienne dni wyjazdem do Siedlec. Swoją wycieczkę rozpoczęli w Parku Trampolin JumpOut, gdzie aktywnie spędzili poranek. Kolejnym etapem podróży było NoveKino. Uczniowie z przyjemnością obejrzeli film „Wilk, lew i ja”, który opowiadał historię niesamowitej przyjaźni pomiędzy dziewczyną, lwiątkiem oraz małym wilkiem. Pełna wzruszeń, ale również komedii fabuła bardzo spodobała się dzieciom, które już snują plany na następny wspólny wyjazd.


Dzień Pluszowego Misia w „Biedronkach”


25 listopada dzieci na całym świecie obchodzą „Dzień Pluszowego Misia”. Misio to pierwsza przytulanka wszystkich dzieci. Mięciutki, puszysty i milutki miś to najlepsza przytulanka. Miś ukoi wszystkie smutki i troski. To najlepszy przyjaciel każdego maluszka. Tego dnia dzieci przybyły do przedszkola ubrane na brązowo i ze swoimi misiami. Podczas świętowania przedszkolaki poznały historię pluszowego misia, bawiły się przy piosenkach „Jadą, jadą misie”, „Dwa malutkie misie”. Brały udział w zabawach ruchowych, zgadywankach, a na koniec wykonały czekoladowego misia. Dzień ten był pełen radości i uśmiechu, który zakończył się pamiątkowym zdjęciem. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w pamięci na długo.


„Dzień Postaci z Bajek”


„Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek” obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich postaci bajkowych i znakomity moment, aby przypomnieć sobie niektóre z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także przekazują nam ważne prawdy życiowe i uczą uniwersalnych wartości moralnych. Przedszkolaki z grupy „Biedronki” również nie mogły pominąć tak ważnej uroczystości. W grupie odbywały się bajkowe zabawy, tj. rozwiązywanie bajkowych zgadywanek, opowiadanie historyjek obrazkowych, układanie puzzli i kolorowanie bajkowych postaci. Był to bardzo miły i wyjątkowy dzień.

 


PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA


 Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w naszym przedszkolu 25 listopada. Dzieci z grupy ,,PSZCZÓŁKI” długo przygotowywały się do tego bardzo ważnego dnia. Z zaangażowaniem uczyły się wierszy, piosenek oraz tańca. Gdy nastał dzień pasowania, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności na przedszkolnej scenie. Przywitały wszystkich rodziców i gości wierszem, zaśpiewały poznane piosenki, przedstawiły wierszyki, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Występy dzieci często były nagradzane gromkimi brawami publiczności, aby dodać odwagi naszym najmłodszym przedszkolakom. Najważniejszym punktem uroczystości był akt pasowania na przedszkolaka. Pani Dyrektor Justyna Porębska pasowała, każde dziecko na przedszkolaka, dotykając jego ramienia wielką kredką. Dyplomy wręczyła Pani Dyrektor Ewa Kościuk a na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy, gdyż stały się prawdziwymi przedszkolakami. Rodzice obdarowali dzieci rożkami obfitości i przygotowali poczęstunek w postaci słodkich babeczek z motywem pszczółki. Wielką niespodzianką był dla dzieci prezent, który przygotowała Pani Dyrektor Justyna Porębska. Nasze przedszkolaki otrzymały nowe zabawki, którymi wzbogaciliśmy nasze kąciki w sali. Ten dzień był pełen wrażeń, radości i dumy, na długo pozostanie w naszej pamięci.

 


Dzień Pluszowego Misia


25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Na początek obejrzeliśmy prezentację multimedialną, z której dowiedzieliśmy się jak powstało święto, a także posłuchaliśmy ciekawostek o niedźwiedziach występujących w przyrodzie i misiach z bajek. Zatańczyliśmy także z pluszakami w rytm tematycznych piosenek i przygotowaliśmy prace plastyczne - misiowe ramki. Na koniec - jak prawdziwe misie- zjedliśmy słodki poczęstunek.

 


Dzień Życzliwości


22 listopada cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele pracownicy szkoły i przedszkolaki świętowali Światowy Dzień Życzliwości. Wszyscy otrzymali „symbole życzliwości”, które zostały przypięte do ubrań w widocznym miejscu. Na tablicy były zawieszone małe karteczki pod hasłem „ODERWIJ I PRZEKAŻ”. Uczestnicy zabawy odszukiwali karteczki z daną treścią i wręczali je dowolnym osobom. Podczas przerwy chóralnie śpiewaliśmy piosenki. Przedszkolaki bawiły się w rytm muzyki razem z „KRÓLEM i KRÓLOWĄ”. Przesłaniem tego dnia było, aby być życzliwym nie tylko od święta. Każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Samorząd Uczniowski zadbał, aby w tym szczególnym dniu czuć się dobrze, radośnie i żeby uśmiech gościł na naszych twarzach. Dzień Życzliwości przyniósł wiele radości, uśmiechu i życzliwości.

Budynek szkoły w tym dniu opuściliśmy z pozytywnym nastawieniem, ogromnymi emocjami i energią.


Nasze Prawa i Obowiązki


Dnia 19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Członkowie SU odwiedzili klasy I – VIII, zerówkę i grupę przedszkolną „Biedronki”. Celem spotkań było uświadomienie najmłodszym, że mają swoje prawa i jak umiejętnie mogą z nich korzystać, a dorosłym przypomnienie, że nie tylko mają te prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się, do kogo mogą zwrócić się o pomoc, kiedy ich prawa są łamane. Siódmoklasistki przypomniały, że dzieci i młodzież mają także obowiązki. Najważniejsze z nich, to:

  • szanować swoich rodziców i aktywnie pomagać im w domowych czynnościach;

  • rzetelnie spełniać obowiązki ucznia;

  • obdarzać szacunkiem osoby starsze, swoich kolegów i koleżanki;

  • szanować przyrodę;

  • pomagać innym i być wrażliwym na krzywdę innych;

  • kochać swoją Ojczyznę.


Święto Niepodległości


W dniach 8 – 9 listopada w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wcielili się w role: żołnierzy, orła białego, wnucząt oraz babci i dziadka, którzy oddali hołd bezimiennym, poległym bohaterom. Symbolicznie zapalili znicze na grobach żołnierzy. Artyści w przygotowanym montażu słowno – muzycznym przybliżyli nam drogę Polaków do wolności. Inscenizacja została wzbogacona utworami patriotycznymi. Społeczność szkolna włączyła się w obchody wyżej wymienionego święta. Uczniowie klas IV – VIII (we wtorek) i uczniowie klas I- III i przedszkolaki (w środę) nosili kotyliony na piersiach, przez co wyrazili swój szacunek do Ojczyzny i okazali patriotyzm.

W drugim dniu obchodów Święta Niepodległości cała społeczność szkolna włączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”. O godz. 11:11 odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.

 Spotkanie z Policjantem


8 listopada uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielem Wydziału Ruchu Drogowego Komedy Powiatowej Policji w Łukowie.

Celem spotkania było  przeprowadzenie z dziećmi pogadanki dotyczącej bezpieczeństwa dzieci podczas drogi do i ze szkoły. Nasz gość zwrócił również uwagę na to, by dzieci dojeżdżające do szkoły rowerem posiadały kartę rowerową, która daje im do tego uprawnienia. Należy również pamiętać, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych.

Dodatkowo uczniowie klas VI – VIII dowiedzieli się najważniejszych informacji dotyczących bezpieczeństwa i odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzemocy. Podczas spotkania funkcjonariusz policji przedstawił zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Poinformował również o zjawisku cyberprzemocy, zagrożeniach płynących z sieci oraz sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu.

Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali prowadzącemu pytania. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.

 


Realizacja zadań Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego
„Wyprawy z Żubrem Pompikiem”
 i Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Emocja” w grupie „Biedronki”


Przedszkolaki z grupy „Biedronki” rozpoczęły swoją przygodę z „Emocjami” i udały się w podróż z Żubrem Pompikiem. Celem projektu „Emocja” jest kształtowanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości, aktywizacja dzieci na zrozumienie emocji i uczuć innych osób oraz wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość. Celem projektu „Wyprawy z Żubrem Pompikiem” jest wyrabianie właściwego stosunku do otaczającej nas przyrody i poznawanie jej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie, poznawanie parków narodowych, gatunków roślin i zwierząt w różnych regionach Polski. Za nami pierwsze zadania z projektów.

Przedszkolaczki poznały rodzaje emocji, wskazywały na emocje jakie towarzyszą danym sytuacjom, dowiedziały się jak radzić sobie z emocjami i samodzielnie wykonały emotki. Wykonały wspólnie pracę plastyczną przedstawiającą naszego głównego bohatera projektu żubra Pompika oraz planszę lasy wykorzystując do tego dary jesieni min. kasztany, żołędzie oraz odbyły wycieczkę do Rezerwatu Jata.


Mistrz Tabliczki Mnożenia 2021


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która co roku odbywa się na przełomie września i października. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia  i utrwalenia sobie tabliczki mnożenia. Z tej okazji w naszej szkole został przeprowadzony doroczny konkurs, podczas którego uczniowie walczyli o tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia 2021”. W konkursie udział wzięło 24 chętnych uczniów z klas III – VIII.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 27 października. Mistrzem tabliczki mnożenia w kategorii klas III – IV został Kornel Konieczny, w kategorii klas V – VI został Przemysław Wiącek, zaś w kategorii klas VII – VIII Tomasz Cisiak. Dodatkowo, każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodkie podziękowanie.

Serdecznie gratulujemy!


Ślubowanie uczniów klasy I


Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przyjęci do grona uczniów Zespołu Szkół w Czerśli. Uroczystość ta miała miejsce 12 października 2021 roku w sali gimnastycznej. Dzieci uczestniczyły w ślubowaniu wspólnie z panią Dyrektor, panią Wicedyrektor, Gronem Pedagogicznym, koleżankami, kolegami z klas I-IV oraz dumnymi rodzicami.

Część artystyczną pierwszoklasiści rozpoczęli przy dźwiękach poloneza. Następnie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie udowadniając, że są gotowi przystąpić do braci uczniowskiej. Po występach nastąpiła najważniejsza część uroczystości, podczas której uczniowie klasy I przed pocztem sztandarowym, ślubowali być dobrymi Polakami, uczniami i kolegami, że będą godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, sumiennie wypełniać  obowiązki  szkolne,   swym  zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Justyna Porębska „czarodziejskim ołówkiem” dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Na pamiątkę tego ważnego w ich życiu wydarzenia, każdy pierwszoklasista otrzymał od Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor legitymację oraz długopis. Natomiast wychowawczyni, pani Justyna, wręczała dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz maskotki- sowy, które były prezentem od rodziców.

Ślubowanie to ogromne przeżycie, tak dla dzieci, jak i dla dorosłych. Chwila ta na pewno pozostanie w pamięci uczniów na całe życie.

Uroczystość prowadzili uczniowie z klasy IV – Aleksandra Skwarek, Gabriela Wiśniewska, Maciej Kosiński oraz Jakub Augustyniak.

 


Dzień Edukacji Narodowej


Dnia 12 października obchodziliśmy święto Dnia Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski pod opieką p. Anny Woronieckiej – Suśniak i p. Anny Ciołek przygotował część artystyczną. Podczas występów uczniowie wyrażali swoją wdzięczność za trud i wychowanie oraz okazywaną im życzliwość i serce. W dowód wdzięczności wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły upominki. Do życzeń dołączyła się również Rada Rodziców oraz Dyrektor szkoły Justyna Porębska, która wręczyła Nagrody Dyrektora.

 


Piąta klasa świętuje Dzień Chłopaka


13 października uczniowie klasy V wraz z rodzicami i wychowawcą spotkali się w Centrum Rozrywki „Arkabos”, aby wspólnie świętować Dzień Chłopaka. Na miejscu sprawnie podzieliliśmy się na grupy grające na poszczególnych torach i ruszyła zdrowa i pełna energii rywalizacja. Każdy cieszył się swoim małym sukcesem. Jedni, bo pierwszy raz grali w kręgle, inni – bo zdobywali wysokie noty. Część uczniów spróbowała też swoich sił w grze w bilard. Były brawa, okrzyki i oczywiście … musieliśmy nadrobić zgubione kalorie jedząc pizzę oraz przekąski.

Wszyscy wróciliśmy pełni niesamowitych wrażeń i miłych wspomnień.

 

 


„DZIEŃ DRZEWA” W GRUPIE BIEDRONKI


„Rośnie w lesie stare drzewo,

Na nim ptaki gniazda mają.

Kiedy grozi im coś złego

Między liście się chowają…”

Dnia 8 października odbyły się w grupie przedszkolnej „Biedronki” zajęcia związane z tematyką drzew w ramach obchodów „Dnia Drzewa”. Dzieci poznały budowę drzewa, etapy jego wzrastania, rodzaje drzew występujące w Polsce i na świecie. Doceniły znaczenie drzew dla człowieka, zwierząt i przyrody. Bawiły się jesiennymi darami, układały puzzle. Nie zabrakło również zabaw i piosenek o tematyce przyrodniczej. Dużo radości sprawiło dzieciom ułożenie drzewa z samych siebie. Zwieńczeniem dnia był spacer, podczas którego przedszkolaki rozpoznawały i nazywały drzewa.  


Dzień Chłopaka w klasie VI


30 września uczniowie klasy VI świętowali w klasie Dzień Chłopaka. Dziewczęta złożyły kolegom najserdeczniejsze życzenia i wręczyły drobne upominki w postaci magnesów z imionami. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Chłopcy dziękują dziewczętom za pamięć.


Dzień Chłopaka w przedszkolu


W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy przedszkola. Równie ważne jest więc  Święto Chłopaka,  które obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich  grupach przedszkolnych dziewczynki złożyły chłopcom serdeczne życzenia oraz wręczyły super upominki. Nie zabrakło, także głośnego sto lat i słodkiego poczęstunku.

 


Spotkanie integracyjne przy ognisku


29 września uczniowie klasy V i VI wraz z wychowawcami i rodzicami spotkali się na terenie świetlicy wiejskiej w Ryżkach, gdzie wspólnie integrowali się przy ognisku. Odbyło się wiele gier, zabaw i tańców „pod gołym niebem”, dzięki którym uczestnicy wesoło spędzili czas. Największą atrakcją wśród zabaw było przeciąganie liny. Rodzice przygotowali poczęstunek. Głównym „daniem” były oczywiście pieczone kiełbaski. My – dzieciaki wraz z wychowawcami: p. Katarzyną Szychtą i p. Anną Ciołek bardzo dziękujemy Rodzicom za współorganizację ogniska, przepyszny poczęstunek, wspólne zabawy i miłe rozmowy. Dziękujemy! Dziękujemy! 


Międzynarodowe spotkanie w Zespole Szkół w Czerśli


           

 

 

 

W ramach realizacji programu Erasmus+, którego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji, odbyło się trzecie międzynarodowe spotkanie w Zespole Szkół w Czerśli.

Nasza szkoła od zeszłego roku realizuje zadania w ramach projektu „Where we are”, który ma zwrócić uwagę młodego pokolenia na zasoby regionów, w których mieszkają, głównie poprzez pryzmat przedmiotów ścisłych.

W dniach 28-29 września 5 osobowe delegacje z Albanii, Rumunii i Włoch spotkały się właśnie w Czerśli, aby realizować kolejne zadania projektowe. Spotkanie rozpoczęło się od ceremonii powitalnej, podczas której uczniowie szkoły zaprezentowali wiadomości o Polsce oraz swoje talenty wokalne i taneczne. Gości powitała pani dyrektor Justyna Porębska, zastępca Wójta – pan Wojciech Szczygieł oraz szkolny koordynator projektu – pani Aneta Połeć. Następnie przybyli zwiedzili szkołę, porozmawiali z uczniami oraz poczęstowali się specjałami polskiej kuchni przygotowanymi przez rodziców. Popołudnie spędzili w Klimkach na warsztatach lepienia amonitów z gliny, które poprzedziła prezentacja na temat amonitów - skarbów Ziemi Łukowskiej. Obejrzeli też Leśny Zespół Rekreacyjno-Edukacyjny „Amonit” oraz rekonstrukcję obozu partyzanckiego żołnierzy AK.

Drugiego dnia pobytu w naszym regionie goście wzięli udział w wycieczce do Kozłówki i do Lublina. Podczas zwiedzania Muzeum Zamoyskich i Muzeum Wsi Lubelskiej szczególna uwagę, zgodnie z duchem projektu, zwracali na urządzenia techniczne i maszyny rolnicze używane w minionych stuleciach. Zachwycili się również lubelską starówką.

Polskę opuściła grupa 15 osób zainspirowana do nowych działań, zachwycona otwartością, pogodą duch i zorganizowaniem Polaków, zielonością krajobrazu, funkcjonowaniem i wyglądem, małej wiejskiej szkoły.  Mamy nadzieję, że w swoich państwach, szkołach i domach złamią stereotypy na temat kraju nad Wisłą i jego mieszkańców.


DZIEŃ  JABŁKA


Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁ
KA świętujemy!!!

Jabłka to owoce, które są smaczne i zdrowe. Uwielbiają je dorośli i dzieci. We wtorek 28 września walory smakowe jabłek poznawały przedszkolaki z najmłodszej grupy „Pszczółki”. Dzieci omawiały budowę jabłka, dowiedziały się, gdzie rosną jabłonie. Liczyły i segregowały owoce podczas zajęć matematycznych. Chętnie wypowiadały się na temat przetworów i potraw przygotowywanych z jabłek. Pani pokazała dzieciom w jaki sposób robi się sok z jabłek, poczęstowała wszystkie dzieci tymi pysznościami i szarlotką. W Dzień Jabłka panie i dzieci ubrane były w barwy czerwone. Przedszkolakom bardzo podobał się ten owocowy dzień!

 


Dzień Grzyba – Strażnik Muchomor


27 września w grupie „Biedronki” obchodziliśmy – Dzień Grzyba. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola ubrane na biało – czerwono niczym Muchomorki. Na zajęciach poznały różnorodne gatunki grzybów takich jak: borowiki, kurki, muchomory, prawdziwki, podgrzybki czy koźlaki. Dowiedziały się, że grzyby dzielimy na jadalne i trujące. Wysłuchały opowiadania pt. „Biedronki i Muchomor”, oglądały atlasy grzybów, bawiły się przy piosenkach, z radością uczestniczyły w zabawach muzyczno - ruchowych oraz wykonywały różnymi technikami pracę plastyczną. Uwieńczeniem tego dnia była niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku.

 


Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności

„Dwujęzyczne Dzieci” / “Bilingual Future”


 

 

Więcej informacji:

Certyfikat Dwujęzyczne Dzieci

www.dwujezycznedzieci.pl

www.bilingualfuture.com/pl/

www.youtube.com/DwujezyczneDzieci

Infolinia: (+48) 22 290 44 33

 


Dzień Grzyba


24 września w grupie Motylki obchodziliśmy Dzień Grzyba. Dzieci zapoznały się z podstawowymi gatunkami grzybów jadalnych i trujących, w czym pomogły im gry i zabawy ruchowe oraz edukacyjne. Nauczyły się między innymi śpiewać piosenkę o Muchomorku oraz odgadywały zagadki o borowiku, kurce czy maślaku.

Przedszkolaki wykonały także prace plastyczne - wydzieranki przedstawiające muchomory. Na koniec wszystkim dzień umilił słodki poczęstunek.


Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego


Dnia 23 września 2021 r. w naszej szkole odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Głosy oddawano na 1 godzinie lekcyjnej pod nadzorem Komisji Wyborczej w składzie: Aleksandra Ciołek, Aleksandra Skwarek i Jakub Goławski. Uprawnionych do głosowania było 135 uczniów obecnych w danym dniu w szkole. Kandydowała Aleksandra Posiadała uczennica klasy VIII, która otrzymała 114 głosów. Komisja wyborcza stwierdziła, że Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022 została Aleksandra Posiadała. Gratulujemy! Opiekunami SU są: p. Anna Ciołek i p. Anna Woroniecka – Suśniak.


Wycieczka przedszkolaków z grupy „Biedronek” do Rezerwatu Jata


20 września przedszkolaki z grupy „Biedronki” wybrały się na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody „Jata”. Celem wycieczki było zwiedzenie rezerwatu, zapoznanie z mieszkańcami lasu i roślinnością, przejście ścieżka edukacyjną. Pracownik nadleśnictwa ciekawie opowiedział dzieciom o rezerwacie, wyjaśnił co znaczy słowo „rezerwat”, pokazał wiele ciekawych miejsc oraz opowiedział ciekawostki historyczne kompleksu leśnego „Jata”. Wyjaśnił istotę pracy leśnika. Po długiej wędrówce leśnymi ścieżkami wróciliśmy, by przy ognisku upiec pyszne kiełbaski. Po posiłku czekały na dzieci krótkie zajęcia plastyczne. Zadaniem przedszkolaków było narysowanie tego, co widziały podczas wycieczki po rezerwacie. Wszyscy świetnie wykonali zadanie, a w nagrodę dostali słodki upominek. Szkoda, że czas biegł szybko i trzeba było wracać do przedszkola.


Dzień Przedszkolaka – święto radości!


Niech uśmiech na małych buziach zagości.

Niech wszystkie dzieci drobiazgami się cieszą.

I do przedszkola z radością śpieszą.

W poniedziałek 20.09.2021 w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na sali gimnastycznej czekała na dzieci wielka niespodzianka. Pojawiła się tam ogromna zjeżdżalnia z torem przeszkód. „Dmuchańce” były dla dzieci miejscem niesamowitych zabaw i wrażeń. Przedszkolaki z grup „Pszczółki”, „Motylki” i „Żabki” z wielką radością korzystały z atrakcyjnych dmuchanych urządzeń. Rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek. To był bardzo wesoły i aktywny dzień dla dzieci z naszego przedszkola.

 


Wycieczka do Siedlec


17 września uczniowie klas I-III wyruszyli na wycieczkę autokarową do Siedlec.  Pierwszym miejscem, w którym zatrzymali się, było Nove Kino, gdzie obejrzeli chwytającą za serce historię nierozerwalnej przyjaźni chłopca i jego wiernego owczarka- „Lassie, wróć!”. Opowieść o najsłynniejszym psie na świecie dostarczyła dzieciom wielu wzruszeń. Następnie wszyscy udali się do sali zabaw ,,Młynek”. Uczniowie, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym w sali zabaw, zostali zapoznani z obowiązującymi w danym miejscu zasadami zachowania się.  Wśród dostępnych atrakcji znalazły się m.in. zjeżdżalnie, basen z kulkami, mini samochodziki, trampolina. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również sznurkowa karuzela oraz labirynty. Po dwugodzinnej zabawie uczniowie z uśmiechem na twarzach, pełni emocji oraz niezapomnianych wrażeń, wyruszali na posiłek do McDonalda.

Wszyscy nie mogą już doczekać się kolejnej wycieczki.


Akcja „Szkoło Pomóż i Ty”


W dniach 08. - 16.09.2021 roku przeprowadzono w szkole akcję, której dochód przeznaczono dla chorego 10 - letniego Kacpra Pawłowskiego. Chłopiec cierpi na dziecięce porażenie mózgowe.  Akcja polegała na sprzedaży cegiełek, którą zajmował się Samorząd Uczniowski. Zebraną kwotę pieniędzy 102 zł i 40 groszy przelano na konto Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych. 

SU dziękuje za włączenie się do akcji

 


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2021


„Myślę, więc nie śmiecę.”

Dnia 17.09.2021 r. dzieci przedszkolne i uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata 2021” pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Organizatorzy zapewnili uczniom rękawiczki jednorazowe oraz worki na śmieci. Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem zbierali odpady, stosując zasady segregacji. Posprzątano tereny przydrożne oraz przystanki autobusowe we wsiach Ryżki i Czerśli, teren wokół szkoły i pobliski las.

Dzięki takim akcjom żyjemy w czystym środowisku.

  1 września rozpoczęcie roku szkolnego


Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 odbyły się w klasach. Radosne powitania dzieci, nauczycieli, pracowników obsługi, uśmiechy i entuzjazm długo wyczekiwanych spotkań przeplatały się z nutką niepewności i ciekawości, co przyniesie nowy rok szkolny. Wychowawcy powitali nowych uczniów: Lilianę Kuryłę uczennicę kl. IV, Igora Nowaka ucznia kl. V i Agnieszkę Krasnodębską uczennicę kl. VI.

W trosce o bezpieczny pobyt w szkole nauczyciele zapoznali uczniów z wymogami reżimu sanitarnego obowiązującymi w bieżącym roku szkolnym. Ponadto życzyli wychowankom sukcesów edukacyjnych, zdrowia i spełnienia zamierzonych celów.


List Prezesa GUS do dzieci   List Prezesa GUS do młodzieży

List Prezesa GUS do rodziców   List Prezesa GUS do nauczycieli


Więcej szczegółów można znaleźć tutaj --> Link


Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022


Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 odbędzie w środę 1 września 2021 r. Do szkoły prosimy wchodzić od strony boiska i pamiętać o dezynfekcji rąk oraz zmianie obuwia.

Ze względu na stan epidemiologiczny i zachowanie środków bezpieczeństwa, tegoroczna uroczystość ograniczona jest wyłącznie do indywidualnych spotkań uczniów ze swoim wychowawcą w sali lekcyjnej danego oddziału. W spotkaniach mogą wziąć udział tylko uczniowie oraz chętni rodzice uczniów klasy I. Przypominamy także rodzicom o obowiązku noszenia maseczki w budynku szkoły.

  • 9.00 – klasy I – III

  • 10.00 – klasy IV – VIII (uczniowie klasy IV spotykają się w pracowni komputerowej)

W przerwie pomiędzy poszczególnym turami odbędzie się wietrzenie i dezynfekcja pomieszczeń.

Zwracamy się z prośbą do uczniów i rodziców, którzy przywiozą dzieci, o niegromadzenie się oraz zachowanie bezpiecznych odległości na placu szkolnym przed i po uroczystości.

Prosimy o rygorystyczne przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego!