Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

Strona główna
Czerśl
Historia szkoły
Patron
English
Plan lekcji i zajęć
Kadra
Stołówka szkolna
Konsultacje
Dokumenty szkolne
Zadania szkoły
Szkoła w obiektywie
SU
Erasmus+
Rekrutacja
Laboratoria przyszłości
Comenius
Zdalne nauczanie
Zawody sportowe
RODO
Deklaracja dostępności
Kontakt

 

Partnerzy



O programie


"Where we are" to tytuł projektu realizowanego w Zespole Szkół w Czerśli w ramach programu Ersmus +. Koordynatorem i głównym inicjatorem przedsięwzięcia jest mała włoska szkoła położona w Abruzzi. Do współpracy zostały również zaproszone szkoły z Albanii i Rumunii.

Celem projektu jest wykorzystanie wiedzy z przedmiotów ścisłych w kontekście ochrony środowiska. Ważne będzie praktyczne zastosowanie tej wiedzy i pokazanie potencjału i zasobów każdego z regionów.

Erasmus+ – program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu – to kontynuacja europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są zatem uprawnione także instytucje i organizacje publiczne i prywatne wspierające edukację formalną oraz uczenie się pozaformalne i nieformalne osób w każdym wieku. 


Spotkania w ramach realizacji programu Erasmus+


De Petra di Casoli

Pierwsze spotkanie odbyło się w dniach 3-4 grudnia 2020 r. Organizatorem spotkania, które ze względu na pandemię odbyło się on-line, była szkoła włoska I.C. G. De Petra di Casoli. Podczas połączenia on-line wszystkie partnerskie szkoły zaprezentowały się w formie krótkich filmików i prezentacji ukazujących bogactwo ich regionów. Zostały omówione główne założenia projektu i zaplanowane działania na najbliższe miesiące.

 

Wybór logo projektu

25 lutego 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Where we are”. Podczas połączenia on-line wszystkie kraje zaprezentowały przygotowane przez uczniów projekty logo. Ostatecznie symbolem projektu zostało logo zawierające elementy z każdego kraju.

Podczas spotkania zostały omówione również aktywności, które zrealizują poszczególne szkoły i zaprezentują ich efekty w czasie kolejnego spotkania zaplanowanego na drugą połowę kwietnia.

Starsi uczniowie naszej szkoły wykonają prezentację z najciekawszymi miejscami do zwiedzenia w naszym regionie. Młodsi zaś, spróbują wspólnie przygotować regionalne danie.

 

De Petra di Casoli

30 marca 2021 r. w ramach realizacji programu „Where we are” ponad 50 uczniów z partnerskich szkół spotkało się na platformie Teams. Inicjatorem wydarzenia była szkoła podstawowa „de PETRA” z Casoli we Włoszech. Uczniowie włoskiej podstawówki przygotowali prezentacje na temat swojego regionu. Opowiedzieli o atrakcjach turystycznych, przyrodzie, położeniu i tradycyjnych potrawach. Region Abruzzo w którym znajduje się partnerska szkoła, to piękne miejsce i na pewno niejeden uczestnik spotkania zechce tam kiedyś pojechać.

Była to niezwykła lekcja i nowe doświadczenie, w którym z naszej szkoły wzięli udział uczniowie klasy 4 i 5.

 

Flatrat Dijes School

W dniach 13- 14 maja 2021 r. nauczyciele Zespołu Szkół w Czerśli uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu online podczas którego została podsumowana 6 miesięczna praca nad realizację projektu „Where we are”. Przedstawiciele poszczególnych szkół zaprezentowali efekty swojej pracy w formie filmików, prezentacji i zdjęć. Okazało się, że, mimo iż większość działań odbywała się w formie zdalnej, każdej ze szkół udało się przeprowadzić bardzo ciekawe przedsięwzięcia związane z kulturą, tradycją, środowiskiem, wykorzystaniem wiedzy matematycznej w codziennym życiu. Uczniowie gotowali, śpiewali, tańczyli, rysowali, wykonywali prezentacje, quizy, zestawienia. 

Organizatorzy spotkania „Flatrat Dijes School” z Albanii przygotowali dla uczestników spotkania szkolenie z platformy eTwinning, która umożliwia współpracę pomiędzy nauczycielami, uczniami, szkołami, rodzicami i lokalnymi władzami. Projekt „Where we are” został tam zarejestrowany i działania związane z jego realizacją będą się również odbywały za pomocą narzędzi dostępnych na platformie eTwinning. Szkoła z Albanii zapoznała także uczestników spotkania z projektem Scientix, który promuje i wspiera ogólnoeuropejską współpracę pomiędzy nauczycielami przedmiotów ścisłych, badaczami edukacji, decydentami i innymi osobami zawodowo zajmującymi się nauczaniem przedmiotów ścisłych.

         Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na wrzesień w Polsce i miejmy nadzieję, że uda nam się spotkać w murach naszej szkoły.

 

Zespół Szkół w Czerśli

W dniach 28-29 września 2021 r. 5 osobowe delegacje z Albanii, Rumunii i Włoch spotkały się właśnie w Czerśli, aby realizować kolejne zadania projektowe. Spotkanie rozpoczęło się od ceremonii powitalnej, podczas której uczniowie szkoły zaprezentowali wiadomości o Polsce oraz swoje talenty wokalne i taneczne. Gości powitała pani dyrektor Justyna Porębska, zastępca Wójta – pan Wojciech Szczygieł oraz szkolny koordynator projektu – pani Aneta Połeć. Następnie przybyli zwiedzili szkołę, porozmawiali z uczniami oraz poczęstowali się specjałami polskiej kuchni przygotowanymi przez rodziców. Popołudnie spędzili w Klimkach na warsztatach lepienia amonitów z gliny, które poprzedziła prezentacja na temat amonitów - skarbów Ziemi Łukowskiej. Obejrzeli też Leśny Zespół Rekreacyjno-Edukacyjny „Amonit” oraz rekonstrukcję obozu partyzanckiego żołnierzy AK.

Drugiego dnia pobytu w naszym regionie goście wzięli udział w wycieczce do Kozłówki i do Lublina. Podczas zwiedzania Muzeum Zamoyskich i Muzeum Wsi Lubelskiej szczególna uwagę, zgodnie z duchem projektu, zwracali na urządzenia techniczne i maszyny rolnicze używane w minionych stuleciach. Zachwycili się również lubelską starówką.

Polskę opuściła grupa 15 osób zainspirowana do nowych działań, zachwycona otwartością, pogodą duch i zorganizowaniem Polaków, zielonością krajobrazu, funkcjonowaniem i wyglądem, małej wiejskiej szkoły.  Mamy nadzieję, że w swoich państwach, szkołach i domach złamią stereotypy na temat kraju nad Wisłą i jego mieszkańców.

 

Colegiul Tehnic Constantin Brancusi Petrila 

W ramach realizacji projektu w dniach 27-28 września 2022 r. czteroosobowe delegacje z Polski, Albanii i Włoch spotkały się w Colegiul Tehnic Constantin Brancusi Petrila w środkowej Rumunii. Nauczyciele wymienili się doświadczeniami i z bliska mogli przyjrzeć się funkcjonowaniu rumuńskiej szkoły. Mieli możliwość zwiedzić trzy placówki oświatowe należące do jednego zespołu szkół. Obserwowali prowadzone tam zajęcia na trzech etapach edukacyjnych. Mogli porozmawiać z uczniami i pracownikami.

Podczas ceremonii powitania i pożegnania swoje talenty zaprezentowali uczniowie.  Przybyli gromko oklaskiwali ich śpiewy, tańce i gry na instrumentach. Poza tym rumuńscy pedagodzy przy wsparciu lokalnych władz zaprezentowali bogactwo swojego regionu. Goście mogli podziwiać piękne góralskie stroje, tańce i piosenki, górski krajobraz ze słynną Transalpiną oraz degustować regionalne potrawy. Również zgodnie z duchem projektu, organizatorzy spotkania zadbali o pokazanie technicznych aspektów funkcjonowania miejsc, które odwiedzali partnerzy. Goście mogli zobaczyć jak działa lokalny wodociąg, basen i niezwykły wodny zegar w siedzibie gminy.

Rumunia, to ciekawy kraj, a jej mieszkańcy to bardzo mili i gościnni ludzie.

 

Istituto Comprensivo G. De Petra di Casoli

W ramach realizacji projektu ,,Where we are”, w dniach 5-8 grudnia 4 osobowe delegacje z Polski, Albanii i Rumunii spotkały się w Casoli, niewielkiej włoskiej miejscowości. Celem spotkań uczestników programu Erasmus+ jest ukazanie zasobów regionów odwiedzanych miejscowości poprzez pryzmat przedmiotów ścisłych. 

Nauczyciele wymienili się doświadczeniami i osobiście mogli przyjrzeć się funkcjonowaniu włoskiej szkoły. W odwiedzanych placówkach obserwowali prowadzone zajęcia, rozmawiali z uczniami i pracownikami. Uczniowie przywitali gości tańcem, śpiewem i grą na instrumentach. W uroczystości powitania obecni byli przedstawiciele władz lokalnych. Rodzice uczniów przygotowali pyszne regionalne potrawy. Uczestnicy Erasmus+ mieli możliwość podziwiać piękno XVIII- wiecznego pałacu należącego do rodziny Tilii, zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku Roccascalegna oraz podziwiać piękne górskie krajobrazy.

 

 


Podjęte działania


Konkurs na logo projektu: Wejdź

Tradycje wielkanocne: Wejdź

Bożonarodzeniowe tradycje: Wejdź

Dekoracje wielkanocne: Wejdź

Tradycyjne potrawy świąteczne: Wejdź

Ceremonia powitania w naszej szkole: Wejdź Wejdź

Bożonarodzeniowe dekoracje: Wejdź

Wycieczka do Lublina i Kozłówki: Wejdź

Kartki bożonarodzeniowe: Wejdź

Warsztaty tworzenia amonitów: Wejdź

Warsztaty z ozdób bożonarodzeniowych: Wejdź

Plakaty o krajach partnerskich: Wejdź

Lepienie bałwanów: Wejdź

Karty pracy o krajach partnerskich: Wejdź

Pory roku w Polsce: Wejdź

Broszura informacyjna o naszej szkole: Wejdź

Nasze ogrody: Wejdź

Regionalne dania przygotowane przez rodziców: Wejdź

Zielniki: Wejdź

Zakładki do książek: Wejdź

Lekcja o regionalnych warzywach i owocach: Wejdź

Listy uczniów do kolegów z Rumunii: Wejdź

Najciekawsze miejsca w naszym regionie: Wejdź

Dzień matematyki: Wejdź

Gnomony: Wejdź

Warsztaty w Centrum Nauki Kopernik: Wejdź

Zawody: Wejdź

Plakat "Czy ty wiesz, ile cukru jesz?": Wejdź

Szkolny konkurs Mam talent: Wejdź

 

 


O projekcie w lokalnych mediach:


Wizyta we Włoszech: Artykuł 1, Artykuł 2

Wizyta w Rumunii: Artykuł 1,

Pomoc dla Ukrainy: Artykuł 1, Artykuł 2

Spotkanie online Flatrat Dijes School: Artykuł