Motto szkoły: Warto podjąć wysiłek, żeby być lepszym - Jan Paweł II  

Witamy na stronie Zespołu Szkół w Czerśli

Strona główna
Czerśl
Historia szkoły
Patron
English
Plan lekcji i zajęć
Kadra
Stołówka szkolna
Konsultacje
Dokumenty szkolne
Zadania szkoły
Szkoła w obiektywie
SU
Erasmus+
Rekrutacja
Laboratoria przyszłości
Comenius
Zdalne nauczanie
Zawody sportowe
RODO
Dostępność placówki
Kontakt

 


 
 
Czerśl
Województwo lubelskie
Powiat łukowski
Gmina Łuków
Położenie 51° 54' N
22° 18' E
Strefa numeracyjna
(do 2005)
25
Tablice rejestracyjne L

Czerśl wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Łuków.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.Czerśl położona jest w odległości 7 km od Łukowa, 37 od Siedlec i 120 od Warszawy. Leży w sąsiedztwie wsi Józefów od strony zachodniej, Ryżki od strony wschodniej, Sięciaszka od północy i Kierzków od południa. Czerśl leży na szlaku łączącym Łuków, Żelechów, Warszawę. Wieś posiada korzystne warunki komunikacyjne. Zajmuje obszar o powierzchni 650,53 ha, w tym teren pod zabudowaniami 16,71 ha zamieszkały przez 500 mieszkańców.

Mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z rolnictwa, ale należy dodać, iż istniejące na tym terenie ziemie są niezbyt urodzajne. Ważnym przedsięwzięciem, które decyduje o rozbudowie   i aktywizacji wsi, jest wodociąg oraz gazociąg. 


W Czerśli funkcjonują dwa sklepy spożywczo-przemysłowe, Punkt Skupu Mleka, Hurtownia koncentratów i pasz „Central – Soya”, Zakład Produkcyjno Usługowy „NIPPLEX” i Zakład Betoniarski. Od wielu lat kuźnie są nieodłącznym elementem wyglądu wsi. Za dobrych czasów było ich 7. Obecnie są tylko trzy, w tym jedna drewniana, rozpadająca się ze starości. Właścicielem najstarszej kuźni, bo funkcjonującej od 1910 roku jest Henryk Izdebski. Zbudował ją i założył dziadek Aleksander Izdebski, a od 1955 roku prowadził ją Stanisław Izdebski, ojciec Henryka. Obecnie kowalem tej kuźni jest Henryk Izdebski od 1963 roku. Duże zainteresowanie tym zawodem zdradza jego syn Sylwester Izdebski, szczególnie kowalstwem artystycznym.


Dzieje historyczne Czerśli


Dzieje Czerśli są odległe. O istnieniu tej wsi dowiadujemy się z dokumentu Wojciecha Jastrzębca, wystawionego  w 1418 roku. Czerśl znajduje się na mapie miejscowości występujących na terenie Ziemi Łukowskiej w XV wieku. W rejestrze poborowym województwa lubelskiego z 1620 roku wymieniono następujących mieszkańców: Bartosz Ostrowski, Andrzej Owsianka, Wojciech Czerski, Jarosik, Wojciech Owsianka, Jarosz Stanisław Bożęcki, Andrzej Ryszkowski. W 1880 roku było 21 domów i 215 mieszkańców. Na 141 morgach gruntu było 14 osad włościańskich. Włościanie ci do ukazu carskiego w 1864 roku odrabiali tu pańszczyznę, bowiem od strony północno – wschodniej wsi rozciągał się folwark.  W okresie okupacji niemieckiej w Czerśli mieszkało kilka rodzin wysiedlonych z ziem polskich wcielonych do Rzeszy Niemieckiej.

Więcej na temat historii Czerśli można przeczytać na stronie

http://www.lukow.ug.gov.pl/HTML/hist_czersl.htm


Znajduje się tam artykuł autorstwa p. Henryka Szczęśniaka.

 

Zapraszamy również do poznania historii naszej Gminy.